Nou... Tsja... Ik heb ook een iPad gehad. Gehad, met nadruk op verleden tijd. Ik heb hem na twee maanden van hand gedaan voor slechts een minimaal verlies onder de aankoop prijs.
De iPad was mijn eerste iOS device, en wat dat betreft een aparte ervaring.
De interface heeft veel eyecandy waarvan een vriendin zei: "al dat geflip wordt je toch wagenziek van?", iets wat ik me voor kan stellen.
Wat me opviel bij de eerste "unpacking" is dat de doos nogal inefficiënt is, veel loze ruimte, en de iPad ligt met zijn scherm naar boven, en er was zichtbaar zo'n mooie plastic band over de doos geweest, waardoor de doos ingedeukt was en ik heb mijn twijfels over hoe veilig het scherm is in deze doos. Wat mij betreft had het scherm misschien wel wat meer naar beneden gemogen onder wat mooi piepschuim tegen schokken en indeukende dozen.
Los van de hardware, want MicroUSB mis ik echt, heb ik de iPad weggedaan om een aantal redenen.
Bij het aanzetten kreeg ik toch even de kriebels... "connect iTunes". Gebiedende wijs, en waarom kan het niet stand-alone? Zoals mijn Desire (ja, ik heb Android 2.2 gebruikt voordat ik aan iOS raakte) het zegt. iTunes is iets waar ik voor veel redenen een hekel aan heb. Naast dat ik het als muziekplatform hekel omdat het niet "open" is en non-standaard alle downloads maar ergens neerkwakt waardoor ik ze niet op m'n Desire kan syncen bijvoorbeeld, heb ik er een hekel aan omdat het (Let wel: ONDER WINDOWS!) gigantische bloatware is. Quicktime? Nah! 5 services? Beetje overkill! Zonde dat de iPad dus niet écht zelfstandig kan werken.
Nouja, de iTunes store tegenover de Android market. Het is al eerder genoemd, maar dat vind ik dus erg onterecht, ik neem 100x liever de Android Market, vanwege de volgende feiten:
* Zoekfunctie werkt goed
* Auto updates
* Sluit niet als er op install gedrukt wordt
* Er is ALTIJD een knop "betaald" en "gratis", de iPad maakt het zoeken op gratis of trials nogal lastig.
Nou goed... het OS zelf dan... Het werkt. Dat geef ik het na. Maar het is nogal inconsistent. De kalender ziet er weer uit als een of ander boek, met een lichtbruine navbar, iBooks ziet er uit als een of ander ANDER boek, met een houten balk, dan weer een grijze balk, dan weer een blauwe balk... het houd maar niet op.
Erger vond ik de beperkingen, geen filesystem (ook niet EVENTUEEL, hoewel de iDOS app die héél even in de market stond je wel toegang kon geven, naast dat het natuurlijk een GPL schending was waarvoor het ook uit de market verdween), geen file transfer buiten iTunes (nogmaals... zucht) en e-mail. Ook losse APK installeren miste ik.
Ik vond de push meldingen ook een nachtmerrie. Na een dagje niet naar het apparaat kijken is het venstertjes wegklikken tot je een ons weegt, of erger: sommige apps hebben het niet geïmplementeerd dat ze meer dan één melding kunnen versturen, dus je mist een aantal. Nadat het venstertje weg geklikt is, is het ook lastig om de push meldingen weer terug te halen: er staat alleen een nummertje naast de app zelf. De notification bar in Android die ook méér kan weergeven is echt een hele verbetering.
Over apps gesproken: het homescreen vond ik lastig. Geen widgets is tot daar aan toe, maar het duurde me even voordat ik doorhad hoe ik apps in een groep zet. Echt een handleiding was namelijk niet te vinden, en googlen leverde me een Cydia alternatief op maar goed, zonder jailbreak kun je daar niks mee. Kwam er per ongeluk achter dat ik apps over elkaar heen kan slepen om een groep te maken. Over per ongeluk gesproken: apps wissen kwam ik ook per ongeluk achter toen ik m'n vinger net iets te lang op het scherm had. En je kunt niet alle apps wissen, zoals safari bijvoorbeeld... dat verving ik snel door iCab.
Ook een functie die zoeken was, was zoeken. En dan bedoel ik niet het in-OS zoeken (wat het nét niet is, sorry, dat doet Android ook beter, maar met Google DNA is dat niet zo moeilijk, en een hardware zoekknop erbij is ook geweldig), maar meer het in-app zoeken. ELKE app heeft weer een andere zoekfunctie als het al een zoekfunctie heeft. Geen zoekknop die uniform is.
Met zoeken heb ik in de browser ook geknokt... naast dat de browser z'n tabbladen echt irritant uitvoerde met trage animaties en elke keer als ik naar een ander tab switch een reload (wat niet altijd goed uitpakt op sessie-sites), is ook zoeken slecht uitgevoerd in de browser. Niet op internet, maar puur op websites. Het duurde even voordat ik er achter was dat het zoekvak ook als website zoekfunctie werkt. Helaas is dit slecht uitgevoerd... zodra ik zoek op een beetje website (voorbeeld: FAQ op GameFAQs), crashed de browser. Als naslagwerk op grote websites is de iPad dus nutteloos.
De browser heeft wel meer functionele irritatiepuntjes (geen fullscreen, altijd veel interface ruimte verspeeld zodat de extra 168 pixels die de iPad bied tegenover een Archos 101 bijvoorbeeld al verloren is gegaan), maar de grootste vind ik wel een claim van Steve Jobs over Adobe: naast dat ik Flash dus wél mis (ja, flash is meer dan alleen video), is HTML 5 géén alternatief. Alles wat HTML 5 was buiten video hapert of is onbedienbaar, met de imageviewer en HTML5 tests op tweakers als voorbeeld.
En als een website geen optie bied om de desktop versie te benaderen, ben je screwed en zit je vast aan een mobiele website op een 10" apparaat (9,7", voor de mierofielen onder ons). iOS bied je geen optie om het browserID te wijzigen, al was het maar een menu optie IPV een invoerveld waarin je zelf een browserID kunt invullen. Android bied de optie "disable mobile mode" aan in de browser, waarna hij zich als "volle" safari op MacOS X vermomt (de ironie... een Android foon die zich als Mac vermomt, iets zegt me dat dit impact heeft op het marktaandeel van de OS-en die bepaald worden aan de hand van BrowserID). Werkt perfect! Ik wil een ECHTE web ervaring. ZEKER op een tablet.
Dit alles, en tal van andere irritaties (browser was echt wel de grootste) waardoor ik riep: dit OS heeft de interactiviteit van een PowerPoint presentatie!, en het algemene gevoel van: ik ben opgesloten gaf me aanleiding om mijn iPad uit de deur te knikkeren vlák voor het MWC, want ik heb het idee dat zo'n event de prijs van de iPad 2e hands drukt. Ik denk niet dat iOS 4.3 of zelfs 5 dusdanig anders is dat het met HoneyComb kan meekomen. Revolutionair? Qua hardware zeg ik ja: het ding was stevig, en het scherm was redelijk (niet perfect, kijkhoek diagonaal zoals linksonder is minder dan links, rechts, boven of onder), en daarnaast beter touch gevoelig (11 goede punten zonder jumpover) dan de gemiddelde pre-Honeycomb android tablet (2 drukpunten met jumpover, puur pinchzoom panels dus). De hardware was zeker niet perfect en daar zorgt die dock port voor en de onlogische plek van de koptelefoon uitgang (serieus, die kabel hangt in beeld als ik surf met koptelefoon op).
De software was echter niet wat ik wou en wekte vaak irritaties op. Van grote gebreken zoals de browser tot zelfs iets kleins als een inconsistente UI, iTunes en een sluitende market bij app installatie (de market die niet goed doorzoekbaar is). Zelfs iets als de volume knop die "hoog" en "laag" omwisselde of in ieder geval onlogisch maakte (rechts is lager? Bij mij is rechts altijd hoger!) indien je het scherm draait en de speaker die gedempt wordt in mijn pens als ik de pad portrait gebruikt hebben bijgedragen aan de reden dat ik de machine verkocht heb.