Stel eerst voor jezelf de vraag wat je kan missen. Hoe neurotisch je bent etcetera. Ik zelf accepteer dat ik best een paar dagen lang foto's of documenten kwijt kan raken, maar ik zou niet willen dat ik afhankelijk ben van handmatig elke X weken kopiëren. (Echt heel leuke foto's of belangrijke dingen stuur ik direct naar Gdrive, de standaard zooi gaat naar OneDrive, ik dacht alleen via wifi)BackUpVraag schreef op maandag 13 mei 2024 @ 16:30:
[...]
Mijn probleem is ook een beetje: Waar begin je? Dezelfde vraag die jij stelt. Google levert zoveel verschillene oplossingen, waardoor ik door de bomen het bos niet meer ziet.
[...]
Dit stukje leidde toch wel tot wat vragen: Hoe automatiseren? Op dit moment sluit ik mijn externe harde schijf alleen aan als ik een back up ga maken. Anders sluit ik hem niet aan op mijn laptop. Ik zou ook niet echt weten waarom ik tijdens een vakantie back ups zou moeten maken van mijn gegevens op de laptop. Daarin verandert toch niets, want die blijft lekker thuis. Enige wat ik op vakantie bij heb waarop nieuwe data komt, is een mobiel. En die maakt dagelijks een back-up naar een google drive. Mocht ik mijn mobiel verliezen, dan heb ik via die weg nog altijd mijn foto's. Heel veel andere spannende dingen komen er niet bij tijdens een vakantie.
Vervolgens een stukje kosten en praktische haalbaarheid. Maak je bijvoorbeeld heel veel heel leuke babyfilmpjes dan zal je toch flink moeten backuppen en waarschijnlijk wil je die backup ook over 4G doen.
En zo kan je een plannetje maken. Elke week 50GB aan foto's en filmpjes backuppen over wifi of 4G, of alleen via wifi. Na tien jaar heb je dan 12 TB, wil je dat in de cloud houden of op externe schijven. Waar laat je die schijven. Wil je daarvoor een NAS kopen, ook een NAS bij familie?
Als je dat een beetje helder hebt dan kan je zoeken wat er is. Apple iCloud, OneDrive, GDrive, doorgaans werken deze diensten als je ze goed instelt op je telefoon of laptop volautomatisch. Zodra je een foto of documentje maakt staat het binnen een halve minuut ook in de cloud. Wil je daar €10 per maand voor betalen of gebruik je het als 'eerste lijns backup' en zet je het na een paar maanden op een externe schijf of een externe schijf én laptop en waar laat je die externe schijf.
Met vakantie bedoelde ik natuurlijk als je een apparaat meeneemt op vakantie. En vakantie is een mooi scenario want de boel kan thuis óf op vakantie gestolen worden en wat doe je dan, heb je dan nóg een backup?
Een externe schijf aansluiten is een voordelige maar lastige manier van backup. Als je de boel niet aansluit hebt je geen backup en als je de boel wel aansluit kan het tegelijk afbranden, gestolen worden, waterschade, tegelijk stuk gaan of misvormde bestanden aanmaken en zo verder.
Nogmaals een enkele backup is eigenlijk geen backup. Verder is het te vergelijken met schoonmaken, de één vindt het fijn om elke dag de hoekjes te stofzuigen en de ander stofzuigt amper 6 keer per jaar en vergeet dan nog de hoekjes
Naast de bekende 'big tech' die ik noemde zijn er vele alternatieven:
https://crossclave.com/one/
https://www.synology.com/en-global/dsm/solution/data_backup
https://proton.me/drive/pricing
/f/image/qO1ZwNvK0WTj6zWfqXEm6peq.png?f=fotoalbum_large)
/f/image/RJhBdzxLQIFZ2ER2yb3Yso47.png?f=fotoalbum_large)
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/NS4TH03yAYfb1iGIRGtrHCMm.jpg?f=user_large)
:strip_exif()/f/image/b4OkoxxgucE6h5r1tzeKLbxe.png?f=user_large)