Voor mij was uiteindelijk Canon de enige keuze, vanwege het lenzenaanbod.
Ik begon in mei 2004 met fotograferen. Eigenlijk wilde ik direct een DSLR, maar daarvoor had ik op dat moment te weinig geld. Ik schafte daarom een Sony F717 aan, met een 35-190 f/2.0-2.4 lens. Met dat apparaat heb ik tot januari 2005 gefotografeerd; toen was mijn budget groter, en ik wist wat ik uiteindelijk in een DSLR zou willen. Ik was me al vrij aardig aan het inlezen en was tot de volgende conclusies gekomen.
- Ik wil geen f/2.8 zoomlenzen, vanwege de prijs en het gewicht. De lichtsterkte heb ik nauwelijks nodig omdat ik weinig tot niet binnen fotografeer, de enorme meerprijs heb ik er niet voor over, en het gewicht wilde ik niet dragen.
- Ik wilde geen lenzen met een verlopend diafragma en mijn lenzen moesten van vergelijkbare kwaliteit zijn als het f/2.8 topmateriaal.
- Er moest uiteindelijk een bereik gedekt worden vanaf 17 tot en met 300mm.
Conclusie: Er moesten f/4-lenzen komen. Canon had er een paar:
- 17-40 f/4L (intro: 2003; op tijd voor mij dus)
- 70-200 f/4L
- 300 f/4L IS
Het enige dat miste was een 24-70 f/4L, dus hier zou ik genoodzaakt zijn een 24-70 f/2.8L te nemen. Er was geen enkel ander merk dat deze lenzen aanbood, dus mijn eerste keuze was al direct Canon.
Toch ben ik naar andere merken gaan kijken, maar eigenlijk waren alleen Canon en Nikon haalbaar qua camera- en lenzenaanbod. Nikon had in begin 2005 eigenlijk alleen de D100 en D70 als betaalbare cams. De D100 vond ik te oud; concurrent van de Canon D60, die al 2x opgevolgd was (10D en 20D). De D70 kon geen grip bevatten en viel af. De D300 viel af omdat die camera qua fotografische instellingen kreupel is. De 350D was nog niet uit (stond op het punt van uitkomen), en was effectief een 10D in een kleinere, plastic behuizing met minder goede bediening. (Maar wel een kleine bump van 6.3 naar 8 MPix, wat me niet zoveel uitmaakte.)
Zowel qua lenzen als camera was Nikon dus geen mogelijkheid. Tevens waren de lenzen duurder dan die van Canon (als ik f/2.8 materiaal zou nemen.) De 300D en 350D vielen af vanwege te beperkt en te iel. De 20D was te duur. Uiteindelijk koos ik dus vanwege de prijs/prestatieverhouding voor het uitlopende EOS 10D model + Grip voor 1000 euro. Ik ben begonnen met 2 Sigma-lenzen met als doel die mettertijd te vervangen. Dat is dan ook gebeurd. Nu heb ik de volgende set:
- 17-40 f/4L, zoals gepland
- 24-105 f/4L IS (die net op tijd werd geïntroduceerd als alternatief voor de 24-70 f/2.8L)
- 70-200 f/4L IS (kort voor mijn aanschafpunt geïntroduceerd, ik heb even getwijfeld, maar heb toch de IS-versie genomen, mede vanwege de extra scherpte.)
- 300 f/4L IS + 1.4x TC, zoals gepland.
De 10D is ondertussen ge-upgrade naar een 40D/Grip + 20D/Grip als backup. Ik mis de f/2.8 buiten totaal niet, en als ik echt korte DOF of echt veel lichtsterkte nodig heb, ga ik daar primes voor gebruiken. De set die ik op dit moment heb gepland is:
24 f/1.4L
50 f/1.4
85 f/1.8
100 f/2.8 Macro (een 100 f/2 ernaast vind ik een beetje absurd, dan zou ik namelijk 4x 100mm ter beschikking hebben)
En als ik een full frame camera zou krijgen, komt er wellicht nog een 135 f/2L bij. Ik verwacht niet dat ik de 50 f/1.4 en 85 f/1.8 zal vervangen door de f/1.2L versies. Als er een 24 f/1.8 en 135 f/2 (niet-L) zouden bestaan, zou ik die ook niet in L-versie nemen. (Ja, ik ben op de hoogte van het bestaan van de vrij goedkope 135 f/2.8 SF.)
Er is gewoon geen enkel ander merk naast Canon dat biedt wat ik hebben wil, voor de prijzen die ik ervoor over heb.
De camera is eigenlijk nog het minst belangrijke geweest in mijn keuze. Als Nikon alle lenzen die ik wilde had gehad voor een voor mij acceptabele prijs en Canon niet, dan had ik de grip opgeofferd en was ik begonnen met een D70 en Nikon-spullen.
Olympus FourThirds vind ik persoonlijk niks. 4:3 is IMHO een uitstervend beeldformaat. Als Olympus echter een mini-reflex of zelfs een rangefinder had gebouwd (vergelijk met een grote Leica M8) met een vierkante sensor met cropfactor 1,5 en bijbehorende primes, dan zou ik daarvoor te vinden zijn.
Denk hierbij aan een "grote Leica M8", sensorcrop 1,5 á 750 euro, met de volgende lenzen: 16mm, 35, 50, 100 en 135mm, allemaal in f/2, voor 500 per stuk.
[
Voor 5% gewijzigd door
Katsunami op 11-10-2008 00:09
]