Na afgelopen zaterdag voel ik mij een beetje verplicht mijn ervaringen met de a700 en de Sony/CZ lenzen te bespreken. Voor diegenen die het gemist hebben, zaterdag 10 november was er een demo dag georganiseerd door Foto Grijpink samen met Sony in het Afrika Museum te Berg en Dal.
De camera
Als eerste de a700 zelf, ik heb hem in mijn handen gehad met en zonder grip. En in beide gevallen voelde de camera degelijk aan. Geen vingers die kramp kregen, geen pink die er onder vanaf viel. Nu kan het zijn dat ik een Dynax 5D gewend ben die toch wat kleiner is, maar de a700 pastte prima in mijn handen. De vertical grip heeft de sluiterknop een stukje naar beneden geschoven, zodat deze ook in lijn ligt met de zoeker. Beter of slechter, kan ik niet zeggen, daarvoor heb je veel meer gebruiks ervaring nodig. Zowiezo ben ik niet gewend om met een grip te werken.
De knoppen zitten op de goeie plekken, alleen de drive knop is wat lastiger te bereiken met maar 1 hand. Daarvoor moet je toch echt of de andere hand erbij gebruiken, of de camera op een andere manier gaan vasthouden. Twee wieltjes was wennen voor mij, maar is zeker beter dan maar 1 wieltje. Het scherm als menu gebruiken is een leuke gimmick, maar niet substantieel sneller dan gewoon via de juiste knopjes in de juiste menus komen. Misschien met wat gewenning zodat je uit je hoeft weet hoe te navigeren dat je er snelheids winst uit kan halen.
Snel, echt snel, bladeren van RAWs, zoomen, dan bladeren, enz... Elke handeling wordt snel uitgevoerd. Ik heb zelf niet vaak zo'n snelle camera in handen gehad. De enige camera waarmee ik kan vergelijken is de 30D, en de snelheid is zeker vergelijkbaar qua gevoel. Hoewel een test met stopwatch waarschijnlijk anders uit zal wijzen.
Het display is groot, scherp en laat erg mooie plaatjes zien. Er is maar één camera die aan de beeldkwaliteit kan tippen van deze camera en dat is de Nikon D3.
Voor de rest heb ik wat lopen kloten met ISO settings, naar de ruis gekeken (ook later thuis op de PC), voor de rest geprobeerd wat feeling te krijgen voor deze nieuwe camera. En als ik nu een keuze zou kunnen maken (financieel gezien) tussen overstappen of deze camera. Dan zou ik voor deze camera kiezen. Vooral omdat het geld voor nieuwe lenzen en flitsers scheelt.
De lenzen
Ik ben verliefd op de 85mm F1.4 ZA Carl Zeiss Planar T*-lens geworden na afgelopen zaterdag. Scherp, bokeh, contrast, gewicht, formaat, snelheid. Allemaal goed, echt goed.
Shot gemaakt met de 85mm
Voor de rest nog gespeeld met de 70-200/2.8 G SSM, de 135STF, de 135/1.8, de 300/2.8 G SSM, en nog een aantal andere dingen. Over het algemeen voelen de nieuwe lenzen goed stevig aan, vooral de CZ en de G lenzen. De standaard lenzen, 18-70, 18-200 en dergelijke zijn duidelijk van mindere kwaliteit qua bouw.
Qua stevigheid kunnen de G en de CZ lenzen zich meten met de L lenzen van Canon, ze kunnen duidelijk tegen een stootje.
De beeldkwaliteit is niet altijd even duidelijk. De 85/1.4 is erg scherp, de 135/1.8 net zo scherp. De 70-200/2.8 G lijkt wat soft en contrastloos, en geeft rare bokeh (doubling). De 300/2.8 is gewoon lomp, zeker met een 2x teleconverter. Wel scherp, zelfs met TC ertussen. De SSM van deze laatste 2 lenzen is wel erg fijn. Stil, snel, goede focus. Zelfs op de Dynax 5D, alleen de prijs van vooral de 70-200/2.8 is gewoon ontzettend zonde. Zoals het er nu voorstaat haal ik liever een sigma 70-200/2.8 dan de Sony versie. En mij is het verschil in beeldkwaliteit tussen de Sony en de Sigma geen duizend euro waard
Met de 28/2.8 heb ik niet geschoten, want ik heb zelf al een 24/2.8 die mij prima bevalt. De 35/1.4 is een monstertje, maar net iets te weinig wijd naar mijn zin. De 50/1.4 is bij de meesten hier wel bekend, en erg specialistisch ten opzichte van de 50/1.7 die voor de meeste omstandigheden voldoet. De 50/2.8 macro heb ik wel gezien, maar niet getest. Misschien dat mudd.star daar nog wat over kan zeggen. Alle andere macro lenzen heb ik ook niet vast gehad, dus sorry
Afsluiting
Dankzij Sony en Foto Grijpink heerlijk kunnen spelen met veel te duur nieuw spul. Ik weet nu wel dat zodra het budget ervoor is (belastinggeld terug, betaalde foto opdrachten) ik een a700 aan ga schaffen. Of mij moet in de tussentijd duidelijk worden dat een overstap naar Canon toch de betere stap is.
Sony heeft mij laten zien dat ze serieus met de dSLR markt aan de gang gaan, dus ik verwacht in de komende paar jaar meer lenzen in het midden segment, en een wat betaalbaarder top segment. Maar zoals met alles, alleen de tijd zal het leren.
Link naar de overige foto's van die dag die ik de moeite waard vond. Allemaal geschoten met de Dynax 5D, want dat is toch wel de camera die ik het beste ken.
http://wolf.a61.nl/gallery2/v/meets/20071110/
[
Voor 2% gewijzigd door
Wolfensteijn op 12-11-2007 22:36
. Reden: Toevoegen link met verhaaltje ]