-Blackbird- schreef op zaterdag 10 december 2005 @ 02:10:
[...]
Digitalisering verminderd de bandbreedte per kanaal, maar daar komt bij dat er veel meer (digitale) kanalen zijn. Als je in de technieken van bijv. GSM / UMTS verdiept, kom je er achter dat dat helemaal niet zo "makkelijk" is. Er gaat een jaren lange geschiedenis van R&D aan vooraf.
Klopt, maar die is reeds gedaan (en bovendien is het - zeker als het aankomt op DTV - tegenwoordig off-the-shelf technology). In een of andere vorm draaien er al zeker 6 jaar DTV-systemen in NL.
De upstream is geen beperking; verdeling in up- & downstream is namelijk een keuze.
Dus de keuze voor te gebruiken kabelmodems / headends.
Juist mbt kabelmodems. Alleen is die keuze niet geheel vrij:
Zowat alle kabelaars hebben gekozen voor het EuroDOCSIS-standaard. Daar is het netwerk op ingericht, zowel fysiek als qua servers. Die keuze is een simpele rationele keuze geweest om niet aan een vendor vast te zitten en bovendien een mooie betrekkelijk open standaard te gebruiken.
De kosten om een extra platform (ongeacht welke) parallel daaraan in gebruik te nemen voor welgeteld een of twee gemeentes waar de locale CAI niet de voor EuroDOCSIS noodzakelijke wijzigingen wil/kan doorvoeren zouden buiten iedere proportie staan. Wie zou dat moeten betalen? De klanten in Harderwijk en Borculo? Dan zou het onbetaalbaar worden? De rest van de klanten in NL? Dat is de situatie nu. Niet ideaal, maar het platform ligt er nu eenmaal momenteel... Alleen is Com21 ook niet zaligmakend en men zit gewoon tegen de grezen aan van wat ermee te realiseren valt. En - tenzij EuroDOCSIS een mogelijkheid wordt - er komt echt geen ander platform.
Verder heeft een headend hier niets mee te maken, een headend is de plek binnen een HFC netwerk waar media content (TV, radio) toegevoegd wordt, dit staat los van de superhubs waar het IP verkeer terecht komt. Als Harderwijk naar EuroDOCSIS gemigreerd zou kunnen worden zou het gewoon achter een van de superhubs op de Veluwe komen te hangen. Het zou dus geen eigen superhub nodig hebben (CAI Harderwijk heeft natuurlijk wel een eigen headend omdat ze zelf in televisiesignaal voorzien)
[...]
Focussen op UPC? Dus? En? Ik noem Chello, omdat ik daar een abbo heb...
Waar wil je hier mee heen?
Wiens bedrijfsnaam staat op de rekening die je ontvangt? En welk product staat daarop vermeld? Gewoon een kwestie van nauwkeurig zijn.
[...]
De local loop is de koperader naar de telefoon en de koperader terug naar de centrale.
( = Samen één kabeltje )Tegenwoordig wordt het ook vaak breder gebruikt om de "last mile" aan te duiden; Telefoonlijn / DSL / Kabel naar de enduser.
Bij PSTN telefonie is dat de local loop ja, maar we hebben het hier niet over PSTN...
Het heeft niets te maken met het ontsluiten van wijkcentrales. Het dubbel voeden van wijkcentrales wordt puur uit redundancy redenen gedaan. Mocht een fiber "opgegraven" worden dan blijf er één verbinding in stand.
- Zijn redundant uplinks van switches ook local loop?
- Zijn transatlantische SDH/SONET glasvezelringen ook local loop?
Bij een HFC-netwerk heb je een 'high' loop die headend, superhub(s) en hubs met elkaar verbindt. En je hebt een 'low' of 'local' loop die vanaf een hub meerdere wijkcentrales voedt. Het is een ring, dus per definitie redundant uitgevoerd. Ik doel dus op die local loop.
Het netwerk van CAIHWK is dik in orde, maar ik vermoed dat:
- UPC / CAIW geen zin heeft in het upgraden van een paar honderd users. (Lijkt mij onwaarschijnlijk)
Zo goed als uit te sluiten zelfs
Als UPC 'geen zin heeft' dan kan CAIW upgraden en alle UPC klanten inpikken, of omgekeerd. Concurrentie is een extreem goede motiviatie voor upgrades

- UPC / CAIW huurt de netwerkcapaciteit van CAIHWK.
Dat zou CAIHWK verantwoordelijk maken voor het upgraden van de headens voor Internet.
Dus ook de kosten hiervan en daar heeft de CAIHWK geen zin in...
Bovendien zou een headend upgrade aan de eisen van 2 ISP's moeten voldoen.
Wat hoop extra gezeur oplevert. Het zal uiteindelijk wel weer een centenkwestie zijn... Wie, waar voor moet opdraaien.
Zoals gezegd, de headend(s) staan helemaal los van internet. Ik geloof (maar weet niet zeker) dat bij Com21 de ComControllers in de hubs staan. Misschien dat CAIHW maar een hub heeft die tegelijk als headend fungeert, vandaar de mogelijke verwarring.
Hoewel ik altijd gehoord heb dat de redenen dat EuroDOCSIS niet werkt te maken hebben met netwerkkwaliteit, is er wel iets anders dat ik me voor kan stellen:
EuroDOCSIS werkt zoals gezegd niet met apparatuur in iedere hub, maar gewoon in de superhub ergens anders. Die zou dus niet in Harderwijk staan, maw CAIHW zou zijn netwerk in open verbinding moeten zetten met die van UPC en/of CAIW en omgekeerd. Ik kan 1001 bedrijfspolitieke en -veiligheidsredenen bedenken waarom dat onwenselijk geacht zou worden (voor zowel CAIHW als de internetproviders)- maar goed, dit is speculatie. Vast staat dat het op dit moment gewoon niet kan.
@ Bergen
idd. Ik heb een abo bij UPC.
Maar Chello is gewoon een (dochter)bedrijf.
[...]
Alleen is die dochterbedrijf niet degene bij wie jij een verbinding hebt. Die dochterbedrijf onderhoudt de netwerkbackbones. De chello die jij afneemt is gewoon een product van UPC Nederland