Verwijderd schreef op donderdag 19 oktober 2006 @ 09:51:
[
afbeelding]
Ik dus......
Nikon D50 / Nikor 24-120 VR / pop-up flitser
Deze foto: 120 mm / VR aan / f/5.6 / 1/60 s / programma A / Iso 400 / White balance artifical light (binnen met gloeilamp)
De foto is eigenlijk heel anders geworden als dat ik mij had voorgesteld, dus vandaar dat ik ook nog maar even wat uitleg er bij geef en een vraag.
De camera lag op schoot en ja, eigenlijk is het dus een redelijk standaard spiegelshot. Zonder flits vond ik de kleuren te rood worden, vandaar dat ik de flitser er bij heb gepakt. Dan wordt echter de hele foto blauw, vandaar dat ik met mijn hand heb gebruikt om het licht van de flitser naar mijn gezicht te reflecteren.
De achtergrond is eigenlijk wit, neigend naar lichtgrijs of zoiets. Kan iemand mij uitleggen waarom de foto zo blauw uitslaat bij het gebruik van een flits?
(Ik ben niet ontevreden met het resultaat, maar ik wil het gewoon graag begrijpen. Ander commentaar is dus ook welkom.)
Je zegt zelf al ergens dat je de WB op artificial light had ingesteld. Eigenlijk behoeft dit meer uitleg, vandaar dat ik er wat dieper op in zal gaan..
Verschillende lichtbronnen hebben verschillende licht intensiteiten maar kunnen ook verschillende licht temperaturen hebben. Je ogen zijn echt meesterlijke zintuigen die zich overal op aanpassen. Met de techniek is het helaas nog steeds anders.
Vroeger had je zogenaamde daglicht films, als je hiermee 's avonds binnen ging fotograferen kreeg je van die gelige foto's. Dit effect kon je teniet doen door een andere film te gebruiken of door bepaalde blauw filters voor je lens te schroeven. In de huidige digitale wereld is het niet veel anders, echter kun je dit op het moment met behulp van je WB (lees witbalans) instellen. Je hebt zonlicht, bewolk, donker, neonlicht etc. Speel maar eens in een fotobewerkingsprogramma met de WB. Als je de kleurtemperatuur van een foto lager zet, dan word hij blauwer, ook wel kouder genoemd. Als je hem hoger zet, dan word hij warmer. Her en der op internet zijn tabbelletjes te vinden. Kaarslicht zal zo tussen de 2000-3000 Kelvin zitten. Gloeilampen tussen de 2500-3500, TL buizen gaan weer wat hoger zitten. Daglicht zit zo tussen de 5000-5500 K.
Je flitser zal waarschijnlijk proberen om de daglicht temperatuur te bereiken, om een zoveel mogelijk "natuurlijke" kleur te bereiken.
Je zegt dat zonder flits de kleuren te rood overkwamen (te warm). Door om je heen te kijken en in te schatten wat voor lichtbronnen je om je heen hebt, kun je de daarbij behorende WB op je camera instellen. Ik weet niet of de D50 het ondersteund, mijn D70 iig wel, maar daarbij kan ik ook nog een lichte aanpassing maken door de kleuren nog iets warmer of juist iets kouder te maken. Eventueel zou je dit achteraf in een foto bewerkingsprogramma ook nog kunnen doen.
Doordat je je flitser hebt gebruikt, zou je zeggen dat je gezicht met vergelijkbaar daglicht uitgelicht zou zijn en je achtergrond een lagere kleurtemperatuur zou hebben en er daardoor gelig uit zou zien. Ik denk echter, dat doordat je je hand gebruikt, de kleur van de flitser door je hand word aangepast en daardoor je camera het probeerd te corrigeren en er daardoor nog een lagere tint uit komt dan je achtergrond, vandaar die blauwe kleur. Probeer het eens met een wit vel, en je zult zien dat de achtergrond waarschijnlijk gelig zal kleuren. Door helemaal niet in te flitsen en je WB goed in te stellen (eventueel handmatig op "set", zie je handleiding voor een how-to) kun je (mits je overal dezelfde type lamp gebruikt in die ruimte) een volledig juiste kleur verkrijgen.