THUNDERDOME TILL WE DIE !!!
Verwijderd
meestal (dus niet altijd, zie hierna) is bij all-on-board moederborden het aantal pci sloten beperkt tot 2, 3
(in ieder geval in mijn asus Terminator barebone slechts 2 pci + 1 amr slot)
Ik denk trouwens dat budget PCI-kaarten dezelfde chipsets gebruiken als je on-board kunt vinden.
(in ieder geval zo voor mijn sweex 5.1 geluidskaart en de on-board chipset van de asus A7N8X special in de TarGa PC van mijn broer: CM8738)
[ Voor 45% gewijzigd door Brothar op 22-06-2003 01:46 . Reden: typos ]
eagle
Maar....het processor gebruik...onboard zuipt een beetje mee van je processor...een beetje van je geheugen en natuurlijk een beetje van je bandwidth en chipset.
Maar tegenwoordig met onze snelle processoren, moederborden en zo voort is dat verschil...minder als 1 miezerige procent!
Het handige is dat..inderdaad..er PCI sloten vrij blijven!
There is no place like ::1
Verwijderd
Al die kaarten los zullen net zoveel resources zuipen.swampy schreef op 22 juni 2003 @ 01:42:
Maar....het processor gebruik...onboard zuipt een beetje mee van je processor...een beetje van je geheugen en natuurlijk een beetje van je bandwidth en chipset.
Is niet helemaal waar.Verwijderd schreef op 22 June 2003 @ 01:46:
[...]
Al die kaarten los zullen net zoveel resources zuipen.
Als jij een realtek nic o.b. hebt zitten belast dat de cpu meer dan als je bijv een intelbased PCI kaart gebruikt.
There is no place like ::1
Verwijderd
Tegenwoordig heb je imo toch al minder last van resource problemen door ACPI
M'n A7N8X bevat zoveel features die ik niet gebruik, maar ik merk er geen bal verschil mee (zowel benchmarks als reallife) of ik ze nu disable in de bios of niet.
Onder W9x W2K zag je nog weleens verschillen tussen Realtekkaartjes en vergelijkbare budgetkaartjes, maar onder W2K verdwenen veel van die verschillen als sneeuw door de zon.
Voordelen van onboard:
- als er een PCI kaartje kapot gaat heb je altijd nog je onboard meuk als backup
- veel lege PCI sloten
- afgewogen door fabrikant, pre-compatibilitytest.
- conflicten zullen eerder opgelost zijn omdat de hardwarecombinatie niet zo uniek is.
Nadelen:
- er wordt altijd wel ergens op bespaard
- niet alles is in jouw ideale combi te koop
het geluid is net zo goed als de audigy.... wat heel wat zegt..
en verder ook alle onboard dingen perfect ! (geen videoonboard bij de -s versie.. gelukkig maar, want die zijn nooit zo super snel)
en heb dan ook nog 5 x pci 1 x agp over
Eerst gebruikte ik ook nog de SoundMAX die onboard zit, maar de Diamond MX300 klinkt heel wat beter.
Intel 14700K | Asus ROG Strix z790 GAMING WIFI | 32GB 7200MHZ | ASUS ProArt RTX 4070 SUPER | Fractal North | CORSAIR RM750 | Samsung 2.5TB NVME | Samsung Odyssey G8 OLED
And isn't it appealing to recline? Get blinded and to go into the light again...
[edit]
Ik heb gehoord dat ABIT een beter onboard geluidschip heeft als ASUS
[ Voor 21% gewijzigd door STIMPPYYY op 22-06-2003 12:52 ]
Verwijderd
BTW Volgens mij is mijn onboard Gigabit adapter van intel veel beter dan mijn 10/100 (905B) 3COM kaartje
[ Voor 14% gewijzigd door XoReP op 22-06-2003 13:04 ]
On-board video is meestal slechter dan de goedkoopste kaarten, mede omdat er meestasl gebruik wordt gemaakt van het RAM geheugen, wat langzamer is en van je werkgeheugen af gaat. Het is leuk voor Office werk, maar niet om games mee te spelen.
What will end humanity? Artificial intelligence or natural stupidity?
Integrated
- zit in een ander onderdeel (meestal chipset) geintegreerd
- heeft erg korte communicatielijnen en bezet geen generieke bus
- deelt bandbreedte met de interconnect van de chip waar hij in geintegreerd zit
onboard, AC'97
- voor de meeste gebruikers volstrekt onbekende standaard
- heeft een eigen bus naar de southbridge
- steunt typisch sterk op CPU voor signaalverwerking
- door beperkte bandbreedte beperkte toepassingen: modem, audio, netwerk
onboard, PCI
- is in beginsel identiek in gebruik en performance aan een PCI kaart met dezelfde chip
- voordeel: het neemt geen slot in beslag
- nadeel: niet upgradebaar of meeneembaar
Vervolgens moet je dus zien hoe die dingen aangesloten zitten:
VGA
Echt 'onboard', dus met een losse chip op PCI of AGP bus zie je bijna nooit meer (uitzondering: die ECS plank met Xabre onboard). Onboard presteert in beginsel hetzelfde als een losse kaart (mits het eigen geheugen heeft, maar dat heeft onboard bijna altijd).
Tegenwoordig kom je vrijwel uitsluitend in de northbridge geintegreerde VGA tegen. Dat is funest voor performance omdat VGA enorme geheugenbandbreedte nodig heeft, evenveel of meer dan de CPU zelfs. Tenzij er massa's bandbreedte overblijven (Aladdin 7, nForce2...) heb je een dubbele beperking bij geintegreerde VGA- de CPU wordt afgeknepen doordat de VGA z'n bandbreedte gebruikt, maar de VGA wordt ook afgeknepen doordat de CPU erop zit. Afrader dus.
IDE
IDE zit meestal op de southbridge geintegreerd. Itt VGA is dit wel goed voor performance omdat de PCI bus zo ontlast wordt (op een gemiddeld mobo is er 133MB/s beschikbaar, en een enkele schijf kan tegenwoordig de helft opslokken). In plaats daarvan gaat de bandbreedte ten koste van de chipset interconnect, die tussen de 233 en 1066MB/s aankan bij moderne chipsets, veel ruimer dus.
Ditzelfde geldt ook voor iets als S-ATA- als je echt van plan bent SATA te gebruiken en je daarnaast de PCI bus fors wil gebruiken (TV-kaart bijvoorbeeld), kan het veel schelen om een mobo uit te zoeken waar de SATA in de southbridge ingebakken zit.
Sound
Lastig- kan alle drie typen zijn (integrated, AC'97 en PCI) en hoewel bij PCI in beginsel lagere CPU usage te verwachten is, is dat ook gevaarlijk om aan te nemen (vergelijk een Trident PCI chip maar met de onboard audio op de MCP-T). Bovendien staat CPU usage ook los van geluidskwaliteit. Moraal: ga op reviews af van de specifieke plank of op z'n minst zelfde audio chip.
NIC
Wederom alledrie typen mogelijk. In de regel is hier wel PCI superieur, mits het geen Realtek CPU vreter is. De nVidia integrated NIC is ook erg goed (scoort beter in performance en CPU usage dan een 3Com PCI). Vermijd dus AC'97 en Realtek als CPU usage een prioriteit is.
Modem
Gebruikt iemand deze dingen nog
Daarnaast is een AC'97 'modem' veel meer een computer->telefoonlijn interface en kun je er veel meer mee dan een PCI hardware modem- denk aan bijvoorbeeld het doormeten van de lijnvoltages, of iets totaal anders dan data over die lijn gooien...
* dion_b heeft maar een enkele modem als backup in gebruik- en het is een AMR modem die via AC'97 werkt.
SCSI heb ik opzettelijk niet genoemd omdat het altijd een PCI device is, IEE1394 (FireWire) omdat het gewoon hetzelfde verhaal is als bij de NIC en verder vallen de meeste andere devices wel te beredeneren
Oslik blyat! Oslik!
Bij de P4C800-E is het nu veranderd, het zit nu wel direct aan de southbridge (dacht ik)
Maar dit gaat wel over de i875 chipset, het geldt niet voor alle chipsets.
What will end humanity? Artificial intelligence or natural stupidity?
STIMPPYYY schreef op 22 June 2003 @ 13:55:
Kheb net ff onboard aangezet op mijn mobo, maar ik vind het geluid van mijn DMX wel wat beter
Handig zou zijn om te vermelden of die onboard gevallen via AC'97 of PCI werken, of dat ze geintegreerd zijn (als het goed is vind je dit gewoon in de mobo specs terug)Kapitein Prozac schreef op 22 June 2003 @ 14:06:
Ik heb gemixte ervaringen met onboard spul. De SiS onboard NIC op m'n Asus P4S8X voldeed prima maar de C-Media onboard soundchip had veel last van haperingen, ook met de nieuwste, Asus, WHQL, etc. drivers. Nu op mijn Gigabyte 8SQ800 deed de ALC650 onboard soundchip het prima totdat binnen een paar dagen het geluid steeds zachter werd. Diverse drivers geprobeerd maar niks hielp. Toen maar de onboard sound disabled in de bios en een Creative SB Live! kaartje erin gestopt en het probleem was opgelost. Ik hou het voortaan wel bij losse PCI kaartjes.
CMedia dingen zijn de laatste tijd meestal AC'97, de SiS900 chip is gewoon PCI. Die ALC650 ken ik helemaal niet...
ALs je het onderscheid PCI/AC'97/integrated niet maakt, is het onmogelijk conclusies te trekken in een topic als deze
Edit:
Topictitel om die reden aangepast
Oslik blyat! Oslik!
Zelf heb ik een Asus A7N8X Deluxe.
Dus 2 netwerkadapters onboard (1 3Com en 1 Nvidia) die vebruiken dus echt niks qua processorgebruik bij grote bestandsoverdrachten. Vroeger met m'n realtek-kaartje liep dat soms zelfs op tot 70% (Als ik op een LAN was en ik aan het leechen was ging gamen echt slecht).
Het onboard geluid is echt super (Soundstorm chip, geen AC'97 chip
Je betaalt wel wat meer voor zo'n moederbord, maar als je een goedkoop moederbord neemt en daar 2 NIC's en een Audigy 2 ofzo moet bijkopen ben je ook een hoop geld kwijt. En ik heb nog PCI-sloten vrij (2 vrij, 1 tv-tuner, 1 SB Live en 1 in gebruik door m'n Zalman VGA-koeler)
Marokko 2015: Route
Sat Tracker: SpotWalla
Blog: Gone for a ride
Verwijderd
-c-media 5.1 8738 sound (zeer bekend)
-realtek 8139 family nic (idemdito)
-heel wat nic's van intel
verbeeld ik me dat soms maar of is er echt een verklaring voor? ik heb het verhaal van dion_b gelezen, maar zou het echt niet weten.
Conclusie kan ik het mee eens zijn, maar je haalt van alles door elkaarDinX schreef op 22 juni 2003 @ 14:50:
Qua kwaliteit zijn de onboard dingen wel vrij goed tegenwoordig.
Je hebt NIET twee onboard adapters, je hebt een integrated nVidia controller (die ik hierboven al roemde) en een onboard PCI 3Com (ook niet slecht). Verder staat de RTL8139 berucht om CPU usage, hoe hij ook aangesloten is.Zelf heb ik een Asus A7N8X Deluxe.
Dus 2 netwerkadapters onboard (1 3Com en 1 Nvidia) die vebruiken dus echt niks qua processorgebruik bij grote bestandsoverdrachten. Vroeger met m'n realtek-kaartje liep dat soms zelfs op tot 70% (Als ik op een LAN was en ik aan het leechen was ging gamen echt slecht).
Die Soundstorm is geen 'chip', het zit geintegreerd in de MCP-T southbridge (noemde ik ook al hierbovenHet onboard geluid is echt super (Soundstorm chip, geen AC'97 chip), klinkt vele malen beter als m'n SB Live 5.1. Die SB Live zit er wel nog in voor als ik met koptelefoon wil luisteren. Ook handig is dat deze zelfs een onboard dolby digital encoder heeft, dus je kan hem op een digitale decoder aansluiten met een goed 5.1 setje (wat ik spijtig genoeg niet heb
).
Daar heb je dan weer wel gelijk in...Je betaalt wel wat meer voor zo'n moederbord, maar als je een goedkoop moederbord neemt en daar 2 NIC's en een Audigy 2 ofzo moet bijkopen ben je ook een hoop geld kwijt. En ik heb nog PCI-sloten vrij (2 vrij, 1 tv-tuner, 1 SB Live en 1 in gebruik door m'n Zalman VGA-koeler)
In het geval van de C-Media en RTL chips is een verklaring simpel te geven: de kaarten waar die chips op geprikt worden zijn (ultra-)low-end. Dat voorspelt in ieder geval slechte filters voor geluid. Precies waarom een 8139 onboard beter zou zijn dan op een kaart kan ik niet direct zeggen. In ieder geval is de kans op betere onderdelen op een mid-end mobo aanzienlijk hoger dan van een onbekende PCI kaartbakker.Verwijderd schreef op 22 juni 2003 @ 14:53:
er zijn een paar on board pci apparaten die ik (alhoewel ik daar geen enkele verklaring voor heb) persoonlijk iets beter vind dan hun insteekversies:
-c-media 5.1 8738 sound (zeer bekend)
-realtek 8139 family nic (idemdito)
-heel wat nic's van intel
verbeeld ik me dat soms maar of is er echt een verklaring voor? ik heb het verhaal van dion_b gelezen, maar zou het echt niet weten.
Mijn eigen ervaring met Intel NIC controllers is alleen met de PCI versies (van Compaq en Intel zelf) en ik heb er absoluut niet over te klagen, dus weet ik niet precies wat hier aan de hand is. Is het CPU verbruik hoger?
Oslik blyat! Oslik!
Eigenlijk ook heel logisch, op een aparte kaart zit alles hardware matig. Ook zijn er tegenwoordig mobo's waar standaard goed geluid op zit..STIMPPYYY schreef op 22 June 2003 @ 13:55:
Kheb net ff onboard aangezet op mijn mobo, maar ik vind het geluid van mijn DMX wel wat beter
En het is mooi makkelijk voor mij, als ik deze pc weer verkoop gaat de MX300 eruit en zet ik het onboard geluid er weer op, zodat de MX300 weer in mijn volgende pc kan.
Intel 14700K | Asus ROG Strix z790 GAMING WIFI | 32GB 7200MHZ | ASUS ProArt RTX 4070 SUPER | Fractal North | CORSAIR RM750 | Samsung 2.5TB NVME | Samsung Odyssey G8 OLED
Zo logisch vind ik het nog niet. De nvidia2 chipsets zijn te vergelijken met een Audigy 2Deorgere schreef op 22 June 2003 @ 17:58:
[...]
Eigenlijk ook heel logisch, op een aparte kaart zit alles hardware matig. Ook zijn er tegenwoordig mobo's waar standaard goed geluid op zit..
En het is mooi makkelijk voor mij, als ik deze pc weer verkoop gaat de MX300 eruit en zet ik het onboard geluid er weer op, zodat de MX300 weer in mijn volgende pc kan.
Ik heb hier een onboard 3COM kaartje 10/100/1000 is het verstandiger die aan te sluiten ipv mijn realtek kaart?