Wat als er nou nixs is na de dood...

Pagina: 1 2 Laatste
Acties:
  • 466 views sinds 30-01-2008
  • Reageer

Verwijderd

Het is gewoon een grote verrassing!!
Maar ondertussen is dit het enige leven dat we hebben, en als je dat als een geschenk wil zien dat je straks weer ontnomen wordt,
nou prima toch? Of een leerschool, lekker stressen, ook geweldig.
Om aan iets zo veelzijdig en universeel/abstract als leven en dood een betekenis te ontlenen naast de ervaring opzich, is dat niet wat te veeleisend?

Verwijderd

Het is gewoon een grote verrassing!!
Maar ondertussen is dit het enige leven dat we hebben, en als je dat als een geschenk wil zien dat je straks weer ontnomen wordt,
nou prima toch? Of een leerschool, lekker stressen, ook geweldig.
Om aan iets zo veelzijdig en universeel/abstract als leven en dood een betekenis te ontlenen naast de ervaring opzich, is dat niet wat te veeleisend?

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Om aan iets zo veelzijdig en universeel/abstract als leven en dood een betekenis te ontlenen naast de ervaring opzich, is dat niet wat te veeleisend?[/quote]het is misschien niet makkelijk, maar om er daarom maar gewoon niet over na te denken.. das gewoon lui.

  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>want hoe weet je zo zeker dat alles wat jij gelooft, of liever denkt, wel waar is?[/quote]Dat weet ik niet. Maar ik heb in ieder geval de wetenschap dat ik zo goed mogelijk de waarheid heb achterhaald.

LD

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 10 oktober 2000 16:58 schreef Capoeiristas het volgende:

Wat als er nou helemaal nixs zou zijn na de dood[/quote]Wat nou als ... zo is het. poppetje gezien, kastje dicht. Game over en de groeten. Simpel ..

  • MicroWhale
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 28-01 08:09

MicroWhale

The problem is choice

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>ik denk dat er NIX zal veranderen. Ik weet nl ook dat God niet bestaat en er is ook nix verandert....[/quote]er... Als de wereld weet dat er niks na de dood is? Ik denk dat er wel degelijk wat veranderd. Alle godsdiensten verdwijnen en er zullen nieuwe verschijnen. Heel veel mensen zullen niks meer te doen hebben, Kerken worden monumenten, etc...

Het enige belangrijke is dat je vandaag altijd rijker bent dan gisteren. Als dat niet in centen is, dan wel in ervaring.


  • Virgol
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 14-10-2025
Logos

Ik denk dat dat wel mee zal vallen. Er zullen altijd mensen in iets na de dood blijven geloven uit puur onbegrip. Veel mensen kunnen zich niet voorstellen dat er niets meer is. Verder geloven veel mensen in een god of godsdienst in de hoop dat hij hun leven beter zal maken. Ik denk dat het wel 1 van de sterkste troeven van een godsdienst is maar niet de enige. Het is een soort boeman om mensen aan een geloof te binden.

Het is overgens onmogelijk om te bewijzen dat er niets is na de dood als er niets is. Alleen als er iets is kun je dat bewijzen, net zo als het bestaan van een god.

Verwijderd

hlpdsk:
hoe weet je dat zo zeker?

lord daemon:
ik had het over alle dingen, dus niet alleen over leven na de dood. daar zitten echt wel dingen tussen die je niet bij het rechte eind hebt. heb je daar ook overal zo zeker van dat je zo goed mogelijk de waarheid achterhaald hebt?

logos:
heel veel mensen die de "bewijzen" gezien hebben dat er niets is, geloven er nog steeds in, en dat zal ook wel zo blijven. het kan een enorme steun geven als je weet dat het nu misschien verrot is, maar dat er toch na de dood een hemel zal zijn. dat was ook dé kracht van het geloof in tijden van grote armoede.

  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Hoe weet je zeker dat wat iemand gelooft NIET waar is?

If it ain't broken, play with it till it breaks.


  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Trouwens, el_marcianito

je zegt dat er veel mensen zijn die "bewijzen" hebben gezien dat er niets is, maar hoe kun je nou iets bewijzen dat er niet zou zijn?

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

Wat als er nou nixs is na de dood...

Sja, dan merk je het pas als je al dood bent (niet dus, want er is nix), maar dat zal het aardse bestaan niet veranderen, men blijft immers geloven in wat men gelooft.

Maarrrr, wat als het nou eens bewezen zou worden dat er nix is na de dood? Krijgen we dan een chaos?

Ik weet het niet. Er zijn mensen die "goed" leven om na de dood in de hemel te komen, maar de meeste doen het niet slechts daarom, maar omdat het goed voelt, en omdat de wereld er beter van wordt. Waarom zou je, als je weet dat het na de dood op is, het leven ook nog eens gaan verneuken?

Als er nix is na de dood zal de kerk wel een behoorlijke fundamentele verandering ondergaan, maar ach, geloven is iets wat de mens (sommigen dan) nodig heeft, dus een religie zal het wel overleven.

Verwijderd

crusader:
geen idee. ik heb het niet voor niets tussen aanhalingstekens gezet. ik bedoelde de argumenten die veel andere mensen ervan overtuigd hebben dat er niets is. en ja, dat zijn geen bewijzen.

  • HertogJan
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 07:49
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 10 oktober 2000 20:58 schreef Clay het volgende:
Als je dood bent is je hersenactiviteit gewoon nul, en dan is er niets meer. iets als een zieltje die er vandoor vliegt bestaat niet, want waarmee moet die kijken, denken, bewegen, en wat moet die zich herinneren, niets dus, want dat zat allemaal in dat dode lichaam wat je achter je laat.[/quote]Ja, ik ben bang dat je gewoon gelijk hebt, maar is het niet mooi om te denken dat je na je dood nog het eeuwige heerlijke leventje hebt?! Daarom verzinnen mensen dat soort dingen. We willen het gewoon.

Verwijderd

Mooi om te geloven dat...?
De helemaatschappij wil tegenwoordig dat je dit en dat gelooft om dat t zogenaamd zo mooi is!
Blijf toch wakker mensen!!!!!!!!

  • xxxMaverick
  • Registratie: December 1999
  • Laatst online: 31-12-2025
ik geloof ook steeds meer dat er gewoon niks is, en dat vind ik persoonlijk behoorlijk eng

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
Ik zag net een post van iemand die geloofde dat 'hij' (vul 'ik' in om het ingewikkeld te maken :)) leefde doordat er hersenactiviteit plaats vindt. Als dit stopte zou je niet meer leven. Gelooft er iemand dan serieus dat je zelf uit niks meer of minder bestaat dan een (al of niet ingewikkeld) bouwsel van molekulen en de wisselwerking daartussen?
Zelf vind ik dat een zeer frustrerdende gedachte. Kan iemand zich dan voorstellen dat 'hij zelf' nagebouwd zou kunnen worden?

Verwijderd

ja, iemand gelooft dat, en die iemand ben ik. Maar er zijn er nog wel meer...

Verwijderd

ik weet niet of er meer is dan alleen een zooitje moleculen. maar ik geloof niet dat ik of een ander mens zomaar nagemaakt kan worden. daar is het zooitje moleculen in elk geval veel te ingewikkeld voor.

Verwijderd

nabouwen is per definitie onmogelijk. Zie heisenberg... dus maak je geen zorgen.

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
Jij gelooft dus ook niet in een ziel of een geest? Hoe kun je er nou vrede mee hebben dat 'Het Zelf' niets meer is dan de wisselwerking tussen wat materie?
En als die materie niet meer bestaat is er niets meer? Geloof je dat de rest van de wereld dan gewoon vrolijk verder leeft zonder jou? Ik zie zelf de wereld als een grote ilusie die alleen bestaat omdat ik besta. Het enige bewijs voor het bestaan van de wereld zoals ik die zie is immers dat ik hem zie. Ik geloof wel in leven na de dood, maar niet in deze vorm. Mijn lichaam zal niet verder leven, maar mijn ziel wel. Een ziel is namelijk onsterfelijk, heeft altijd al bestaan en zal altijd blijven bestaan. Hoe het leven na de dood er dan wel uitziet? Geen idee, is ook niet belangrijk.
Maar wat me nou echt verbaast is dat mensen geloven dat 'het zelf' louter uit materiele bouwstenen bestaat. Kun je daar echt mee leven?

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar wat me nou echt verbaast is dat mensen geloven dat 'het zelf' louter uit materiele bouwstenen bestaat. Kun je daar echt mee leven?[/quote]Ja. :)

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
nabouwen is per definitie onmogelijk. Zie heisenberg

Wat bedoel je hier precies mee? Je gelooft wel dat je bestaat uit meer dan de klassieke materiele deeltjes? Je denken berust ook op een quantumfysisch proces, geloof je daar wel in? Dat is wel even anders dan de wisselwerking tussen molekulen uit de normale materiele wereld.

Verwijderd

ik bedoel dat je niet van elk deeltje precies de snelheid en positie tegelijk kan bepalen, dus niet precies een clubje deeltjes kan nabouwen, dus nooit een mens na kan bouwen. Fysische onmogelijkheid waar niets mystieks aan is.

Verwijderd

en mijn denken berust op een wisselwerking van ladingen in neuronen, en dus wel degelijk op een quantumfysisch proces

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 11 oktober 2000 22:31 schreef Captain Proton het volgende:
ik bedoel dat je niet van elk deeltje precies de snelheid en positie tegelijk kan bepalen, dus niet precies een clubje deeltjes kan nabouwen, dus nooit een mens na kan bouwen. Fysische onmogelijkheid waar niets mystieks aan is.[/quote]En dat vindt plaats binnen het lichaam en dat houdt op als de hersenen geen zuurstof meer krijgen? We hebben het hier dan wel over sub-atomaire deeltjes (waarop inderdaad het onzekerheidsbeginsel van toepassing is). Interessante theorie (waarschijnlijk denken er meer zo over). Je gelooft dus dat een quantum-fysisch proces jou laat 'denken' en dat dat alles is wat er nodig is voor leven, of, nog erger, bewustzijn?

  • xxxMaverick
  • Registratie: December 1999
  • Laatst online: 31-12-2025
ja dat geloof ik, en ja dat vind ik ook maar niks

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
(...)waar niets mystieks aan is.

Ik heb ook helemaal niet gezegd dat er iets mystieks moest zijn aan een ziel. Ik geloof best dat zelfs de eeuwige ziel wetenschappelijk onderzocht kan worden, alleen zover zijn we nog niet. Hoewel, er zijn zeker interessante ontwikkelingen gaande op dit gebied. Dat het antwoord op de vraag naar de ziel gevonden kan worden in begrippen als antimaterie en nulpuntsenergie acht ik dan ook allesbehalve onmogelijk. Maar daarvoor moet nog veel onderzoek verricht worden en voor veel natuurkundigen is het spirituele universum nogal eng of zelfs taboe. Maar dit is gelukkig aan het veranderen...

Verwijderd

tomato:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>En dat vindt plaats binnen het lichaam en dat houdt op als de hersenen geen zuurstof meer krijgen? We hebben het hier dan wel over sub-atomaire deeltjes (waarop inderdaad het onzekerheidsbeginsel van toepassing is). Interessante theorie (waarschijnlijk denken er meer zo over).[/quote]Je begrijpt me niet geloof ik. Het onzekerheidsprincipe geldt ook voor grotere deeltjes. Het is gewoon theoretisch onmogelijk om zowel snelheid als positie van een deeltje exact te bepalen. of dit nu de wijzer van een klok is of een electron, maakt niets uit. Je blijft met dezelfde fundamentele fout zitten.

Dit betekent dus dat als je een mens nabouwt, dat dan niet alle deeltjes exact op de plaats en met de snelheid die ze hadden terechtkomen in de kopie. Dus kan het best zo zijn dat bijvoorbeeld een electron buiten het atoom terecht komt, of een snelheid krijgt die het uit het atoom stuurt. Dus dat dat atoom geioniseerd wordt. Dus dat de atoombindingen die het had voor de duplicatie verbroken worden. En dat kan je echt niet hebben in je eiwitten. Die worden dus gewoon vernietigd en dan is er geen leven mogelijk. Dus kan je een mens niet dupliceren. Niets bijzonders aan dus.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR> Je gelooft dus dat een quantum-fysisch proces jou laat 'denken' en dat dat alles is wat er nodig is voor leven, of, nog erger, bewustzijn?[/quote]Dat geloof ik dus niet, of misschien ook wel. Hangt ervan af wat jij als quantumfysisch proces opvat.
Ik geloof dat de activiteit van al mijn neuronen tezamen "mij" is. Simpel he?

Verwijderd

Mocht er leven na de dood zijn, vind ik het toch een rare cyclus: Eerst word je geboren. Ik neem aan dat iedereen het met me eens was dat voor je geboorte er niks was, ik kan me het niet herinneren in elk geval. Waarom zou je eerst 80 jaar op aarde als mens leven, en vervolgens eindeloos als een ziel een beetje rondzweven. Dat lijkt me niet leuk. Ik heb er geen problemen mee dat er niks is na de dood. Heerlijk die rust toch? Stel dat je een kort klote leven hebt gehad en gruwelijk om het leven bent gebracht, kan je dan fijn eeuwig op je miserable life terugkijken? Door succesvolle zielen worden uitgelachen?
Eeh almachtige? Doe mij maar niks hoor, na de dood.

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Het onzekerheidsprincipe geldt ook voor grotere deeltjes. Het is gewoon theoretisch onmogelijk om zowel snelheid als positie van een deeltje exact te bepalen. of dit nu de wijzer van een klok is of een electron, maakt niets uit. Je blijft met dezelfde fundamentele fout zitten. Dit betekent dus dat als je een mens nabouwt, dat dan niet alle deeltjes exact op de plaats en met de snelheid die ze hadden terechtkomen in de kopie.[/quote]Dit zou je dus (verkeerd?) zo op kunnen vatten dat er niets bestaat dat nagebouwd kan worden. Dat er een fout in je meting zit als je van de wijzer van een klok tegelijkertijd de plaats en de snelheid/richting wilt bepalen ben ik met je eens. Maar is deze fout relevant? Ik vind dat ik best een klok na kan bouwen. Het onzekerheidsbeginsel wordt pas belangrijk in 'extreme' situaties, bijvoorbeeld op subatomair niveau. Maar misschien is dit inderdaad noodzakelijk voor leven.
Maar waarom geloof je niet in een onsterfelijke ziel, of zelfs niet in een ziel op zich? Omdat er nooit bewezen is dat die bestaat? Omdat het 'spiritueel' klinkt? Ik denk dat ook de ziel op wetenschappelijk niveau onderzocht kan worden (zie vorige post).

Verwijderd

Hoe zit t eigenlijk met die ziel? Hebben dieren ook een ziel? En planten? Dieren kunnen niet denken zou je zeggen, hoewel chimps al wel in de buurt komen. Als je niet kan denken heb je dan ook geen ziel? De mens stamt af van de aap. Zou de mens dan ergens op een gegeven moment in deze evolutie een ziel hebben gekregen? Waar ligt de grens dan?
Ik geloof niet in een ziel. Als je dood bent werken je hersenen niet meer, kan je niet meer denken geen emoties meer hebben. Wat zou een ziel dan nog kunnen? Niets! Niets is er dus ook na de dood. Niets is onsterfelijk!

  • blouweKip
  • Registratie: November 1999
  • Laatst online: 25-12-2025
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar daarvoor moet nog veel onderzoek verricht worden en voor veel natuurkundigen is het spirituele universum nogal eng of zelfs taboe. Maar dit is gelukkig aan het veranderen...[/quote]Onzin, er is gewoon geen aanleiding om daar onderzoek te gaan doen, wat zouden ze moeten onderzoeken dan?
Veel mensen die denken dat er meer is (in spiritueel opzicht) verwijzen altijd naar ervaringen die bepaalde mensen zeggen te hebben gehad, nemen dat vervolgens, zonder bewijs, aan voor de waarheid en gaan daar vervolgens verder creatief op door "filosoferen".
Net als met UFO's, ze denken iets te zien wat ze niet kunnen verklaren en meteen zijn het bezoekende buitenaardse wezens geweest.

"For my friends, anything; for my enemies, the law."


  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>ik had het over alle dingen, dus niet alleen over leven na de dood. daar zitten echt wel dingen tussen die je niet bij het rechte eind hebt. heb je daar ook overal zo zeker van dat je zo goed mogelijk de waarheid achterhaald hebt?[/quote]Natuurlijk zijn er heel veel dingen die ik fout heb. Maar ik probeer er in ieder geval zo veel mogelijk goed te hebben, en geloof past niet in dat doel.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Gelooft er iemand dan serieus dat je zelf uit niks meer of minder bestaat dan een (al of niet ingewikkeld) bouwsel van molekulen en de wisselwerking daartussen?[/quote]Natuurlijk. Wat is daar zo vreemd aan? Het lijkt mij de default-positie, net zoals atheisme de default-positie is.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Jij gelooft dus ook niet in een ziel of een geest?[/quote]Wat is 'ziel' of 'geest'? Ik heb het nog nooit gedetecteert.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Hoe kun je er nou vrede mee hebben dat 'Het Zelf' niets meer is dan de wisselwerking tussen wat materie?[/quote]Wat kan het mij boeien? Wat is daar zo fout aan? Alles is een wisselwerking tussen materie, dus waarom zou ik in een uitzonderingspositie verkeren?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik zie zelf de wereld als een grote ilusie die alleen bestaat omdat ik besta.[/quote]Solipsisme loopt meestal vast op de vraag waarom de wereld er dan niet zo uitziet als jij wil dat 'ie er uit ziet.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Een ziel is namelijk onsterfelijk, heeft altijd al bestaan en zal altijd blijven bestaan.[/quote]Wat is een ziel? Waar bestaat de ziel uit? Hoe verloopt de wisselwerking tussen ziel en lichaam? Hoe kan men de ziel detecteren? (En als de ziel met het lichaam kan wisselwerken kan hij dat ook met meetinstrumenten!) Waarom denk je dat er een ziel is?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar wat me nou echt verbaast is dat mensen geloven dat 'het zelf' louter uit materiele bouwstenen bestaat. Kun je daar echt mee leven?[/quote]Kan jij er mee leven dat gras groen is?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Je denken berust ook op een quantumfysisch proces, geloof je daar wel in? Dat is wel even anders dan de wisselwerking tussen molekulen uit de normale materiele wereld.[/quote]Nee. Dat is precies hetzelfde.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Je gelooft dus dat een quantum-fysisch proces jou laat 'denken' en dat dat alles is wat er nodig is voor leven, of, nog erger, bewustzijn?[/quote]Alle fysische processen zijn quantum-processen, dus ook het afvuren van axonen in mijn brein. Dit laatste wordt ook wel denken genoemd.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Dat het antwoord op de vraag naar de ziel gevonden kan worden in begrippen als antimaterie en nulpuntsenergie acht ik dan ook allesbehalve onmogelijk.[/quote]Antimaterie is niet echt anders dan materie. Nulpuntsenergie: bedoel je daar het Higgs-veld mee?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Dit zou je dus (verkeerd?) zo op kunnen vatten dat er niets bestaat dat nagebouwd kan worden.[/quote]Je kan dingen niet met een grotere nauwkeurigheid nabouwen dan die die door de quantummechanica wordt toegestaan. (Behalve als je mazzel hebt en alles precies goed terecht komt :) )<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar daarvoor moet nog veel onderzoek verricht worden en voor veel natuurkundigen is het spirituele universum nogal eng of zelfs taboe.[/quote]De eerste helft van deze eeuw hebben natuurkundigen onderzoek gedaan naar psychische energie. Er kwam niets uit.

Het grootste probleem van het dualisme (scheiding tussen materie en 'spiritualiteit') is toch wel Okkham's Scheermes (dat ik altijd goed geslepen houd :) ). De ziel kan pas serieus worden bekeken zodra materiele theorieen niet meer voldoen; maw. materialistische theorieen hebben altijd voorrang op dualistische.

Lord Daemon

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 12 oktober 2000 15:20 schreef blouweKip het volgende:
Onzin, er is gewoon geen aanleiding om daar onderzoek te gaan doen, wat zouden ze moeten onderzoeken dan?
Veel mensen die denken dat er meer is (in spiritueel opzicht) verwijzen altijd naar ervaringen die bepaalde mensen zeggen te hebben gehad, nemen dat vervolgens, zonder bewijs, aan voor de waarheid en gaan daar vervolgens verder creatief op door "filosoferen".
Net als met UFO's, ze denken iets te zien wat ze niet kunnen verklaren en meteen zijn het bezoekende buitenaardse wezens geweest.[/quote]Dit spreek ik tegen :). Er wordt tegenwoordig wel degelijk zeer serieus wetenschappelijk onderzoek verricht naar een ziel of andere dingen in het spritueel universum. Iedereen denkt dan gelijk aan Jomanda-achtige figuren (waar ik overigens zeer weinig geloofswaarde aan hecht), maar die zijn tegenwoordig echt niet de enigen die dit gebied serieus nemen.
Er komen steeds meer natuurkundigen die ook dit gebied willen verkennen en er vinden zeker wel interessante ontwikkelingen plaats.

  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Ik ben het met tomato eens. Ik begrijp ook niet dat mensen "niet verder kijken dan hun neus lang is" oftewel zodanig ver kijken als hun wetenschappelijke kennis reikt, deze zelfde mensen zijn vaak van mening dat iets dat niet bewezen kan worden, er ook niet is.
Ik zelf ben nogal openminded en kan me goed vinden in de opmerkingen van tomato.
Waarom zou het niet kunnen zijn dat er inderdaad sprake is van een ziel?
Kom nou niet met die argumenten van als je dood bent doen je ogen het niet meer enzo of met het is niet bewezen.

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

tomato:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Er komen steeds meer natuurkundigen die ook dit gebied willen verkennen en er vinden zeker wel interessante ontwikkelingen plaats.[/quote]zoals?

lord daemon:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Natuurlijk. Wat is daar zo vreemd aan? Het lijkt mij de default-positie, net zoals atheisme de default-positie is.[/quote]wat maakt atheisme tot default? ok, voor jou is het (inmiddels) vanzelfsprekend, maar als je vanaf je geboorte iets anders meekrijgt is dat toch default, totdat het tegendeel genoeg bewezen is?

crusader:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Waarom zou het niet kunnen zijn dat er inderdaad sprake is van een ziel?
Kom nou niet met die argumenten van als je dood bent doen je ogen het niet meer enzo of met het is niet bewezen.[/quote]waarom zou er wel een ziel zijn en kom nou niet met van die argumenten van er kan toch niet niets zijn enzo
flauw he? maar wat ik wil zeggen: het bestaan van de ziel is nog niet onomstotelijk bewezen, maar het tegenovergestelde ook nog niet. dus waarom zou de een het ander moeten bewijzen?? je kunt al dit soort redeneringen gewoon omkeren en dan zijn ze net zo geldig.

Verwijderd

tomato:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar wat me nou echt verbaast is dat mensen geloven dat 'het zelf' louter uit materiele bouwstenen bestaat. Kun je daar echt mee leven?[/quote]ik ben er nog niet echt van overtuigd dat het zo is, maar het maakt me niet veel uit. ik kan er ook prima mee leven dat het leven uberhaupt volstrekt zinloos is.

  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Wat ik duidelijk probeerde te maken is dat een hoop personen alleen maar kijken naar de wetenschap en dingen die te bewijzen zijn. En dat alles dat niet bewezen is gewoonweg niet bestaat. Dat vind ik persoonlijk een erg kortzichtige gedachte.
Ik zal dit proberen te verduidelijken aan de hand van een voorbeeld:

Stel dat je op straat loopt en een aantal mensen rennen jou voorbij in tegengestelde richting en roepen dat er verderop in de straat (de richting waar jij heen loopt) een vent staat met een pistool. Als je verder loopt zie je helemaal niemand met een pistool. Lopen al die mensen dan te liegen? Het kan immers niet (meer) bewezen worden dat er inderdaad een vent met een pistool heeft gestaan, behalve dan de getuigenverklaringen.

Zo zijn er ook mensen die beweren zelf iets meegemaakt te hebben van het hiernamaals (zo ook iemand in mijn familie die ik zeker geloof), en dat gebeurd over de hele wereld. Of mensen die uit hun lichaam zijn getreden door wat voor reden dan ook en dingen hebben gezien die ze later navertellen.
Maar omdat het niet te bewijzen is, worden deze mensen vaak óf voor leugenaar óf voor gek uitgemaakt. Maar als je nou eens wat verder kijkt (en vooral denkt) dan wat wij hier weten van het aardse bestaan, en open staat voor het feit dat er best wel eens wat meer kan bestaan dan wat wij tot nu toe weten (en vooral geloven), dan scheelt dat een hoop. Zo ben ik ook tot nieuwe inzichten gekomen. Vroeger dacht ik ook net zo. Als je dood bent, dan doen je hersenen het niet meer en is het over, uit. Ik ben nu door verhalen van mensen en het lezen van boeken (geen romannetjes) op andere ideeën gebracht.

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

crusader:
zeker mee eens dat we nog lang niet alles weten. het is altijd zo gegaan dat nieuwe of vreemde dingen erg sceptisch bekeken werden. ik weet dan ook bijna zeker dat er nu dingen door de complete wetenschap als waar beschouwd worden, die dat niet zijn. maar of de ziel daar ook onder valt?? dat blijft de grote vraag.

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Er komen steeds meer natuurkundigen die ook dit gebied willen verkennen en er vinden zeker wel interessante ontwikkelingen plaats.

zoals?[/quote]Bedoel je namen van wetenschappers, of voorbeelden van ontwikkelingen?

De belangrijkste wetenschapper op dit gebied die ik ken is Fred Alan Wolf (Fysicus, VS).
Verder heeft Frank J. Tipler zeer interessante ideeën (vind ik) en bijvoorbeeld Shiuji Inomata.

Lees anders eens een boek van Fred Alan Wolf, hij probeert zijn theorieën op een redelijk begrijpelijke manier in boekvorm onder de mensen te krijgen. Enige natuurkundige kennis (Atheneum niveau) is misschien handig.

Interessante therorieën, ook op puur Natuurkundige basis, zijn oa afkomstig van F.A. Wolf en een erg mooie theorie die onsterfelijkhied tracht te bewijzen middels het begrip 'kennis' komt van Tipler.

Verwijderd

ff terug; Wat als er nou nixs is na de dood..

Als je na de nabestaande kijkt dan is er nixs gewoon dood, levenloos in een kissie, dan op de begrafenis staat iedereen te snikken en dan ....is er de koffietafel, echt binnen een half uur is de grafstemming omgedraaid in lachen en gaat het leven door.

Vergeven is vergeten, dus of je nou goed of slecht was je bent binnen een half uur niet meer het middelpunt, terwijl het je eigen begrafenis is.

Tot stof zult gij wederkeren. Ja dat snap ik ook wel, je rot weg en dan... wormen eten je lichaamsresten op een merel eet een worm op
enz enz maar ook de appelboom lust nog wel wat lichaamsmetalen. Afijn de appel groeit aan de boom en overbuurman waar ik toch al zo'n bloedhekel aan heb eet die appel op.
Aangezien zijn lichaam ook aan metabolisme doet wordt dat ene metaaldeeltje in zijn bloed opgenomen.

Resultaat binnen no-time zit ik gedeeltijlijk in het lichaam van de overbuurman.

Maar alle gekheid op een stokje ik moet even tegen mijn buurvrouwtje zeggen dat ze een 8 maanden na mijn dood even een appeltje moet gaan plukken op het kerkhof.


En met cremeren is het precies het zelfde alleen gaat het wat sneller. Je as wordt uitgestrooit en 5 seconden laten vliegt je asdeeltje door de bek van een haring......
.......

Er is dus wel degelijk iets na de dood.

  • DutchMan
  • Registratie: Juni 2000
  • Laatst online: 13-01-2025

DutchMan

NederlandseMan

Waarom zou je leven als je het toch niet kan herinderen als je dood ben .... ;)

Why live life if u cannot remember it when you are dead ?


  • Capo
  • Registratie: Oktober 1999
  • Niet online
Tja..

Als er nixs is na de dood dan waarom nu niet meteen gaan rusten..

Of niet meteen genieten van het hiernamaals hatever that may be..

Verwijderd

wijsneus:
Dat met je stoffelijk overschot iets gebeurt ben ik met je eens, maar dat geschouw ik niet als iets na de dood. Immers, als ik kom te overlijden blijft mijn lichaam wel achter, en dat lijkt wel op mij, maar het leven is eruit verdwenen.

Ik merk dat ik geneigt ben dit te verklaren met termen als "mijn ziel heeft mijn stoffelijke lichaam verlaten", en dat terwijl ik toch echt materialist ben.
Gelukkig kan ik deze termen gewoon gebruiken, immers, met ziel bedoel ik niet een niet-stoffelijke entiteit die doorleeft in een hiernamaals oid, maar het verschijnsel wat in mijn zeer complexe brein optreed en wat mij maakt tot wie ik ben, wat ik doe/voel/denk.

Ik beschouw zaken als de ziel/denken/emoties als processen die superveniëren op de chemische processen die in mijn brein geschieden. Een voorbeeld: Mijn rekenmachine kan n-de machten berekenen. Maar in feite kan ie dat helemaal niet, hij kan slechts bitsgewijs simpele operaties uitvoeren, en als je veel van die simpele operaties achter elkaar zet lijkt het als of ie kan machtsverheffen.


En geloof mij, de begravenisstemming is niet binnen een half uur verdwenen, daar gaan weken tot maanden overheen, afhankelijk van wie er overleden is.

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Dit zou je dus (verkeerd?) zo op kunnen vatten dat er niets bestaat dat nagebouwd kan worden. Dat er een fout in je meting zit als je van de wijzer van een klok tegelijkertijd de plaats en de snelheid/richting wilt bepalen ben ik met je eens. Maar is deze fout relevant? Ik vind dat ik best een klok na kan bouwen. Het onzekerheidsbeginsel wordt pas belangrijk in 'extreme' situaties, bijvoorbeeld op subatomair niveau. Maar misschien is dit inderdaad noodzakelijk voor leven.[/quote]Je kan niets perfect nabouwen. Maar voor bijvoorbeeld een klok maakt het niets uit dat er hier en daar eens een atoompje fout neergezet wordt: De klok blijft echt wel doordraaien. En hetzelfde geldt voor zo'n beetje alle niet-levende dingen. Misschien uitgezonderd wat structuren op nanoschaal zoals (toekomstige) computerchips.

Maar voor een mens is dit heel anders... Want de positie van atomen in enzymen komt heel nauw. En als er daarin een atoombinding verbroken wordt doordat een deeltje (electron of proton ofzo) niet goed teruggeplaatst wordt, is gelijk het hele enzym onwerkzaam. Daarom kan je de mens niet goed nabouwen. <BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar waarom geloof je niet in een onsterfelijke ziel, of zelfs niet in een ziel op zich? Omdat er nooit bewezen is dat die bestaat? Omdat het 'spiritueel' klinkt? Ik denk dat ook de ziel op wetenschappelijk niveau onderzocht kan worden (zie vorige post).[/quote]Waarom wel? We kunnen nog niet ontdekken of er een ziel is of niet. En dan is de positie dat er geen ziel is "default"

Neem je als "default" wel aan dat er een ziel bestaat, ook al is daar geen enkel bewijs voor of tegen, dan moet je consequent zijn en in elke situatie waarin er geen bewijs is aannemen dat iets bestaat. Anders ben je volkomen willekeurig bezig.
Maar als je dat doet, kom je hoe dan ook in de knoop omdat conflicterende aannames tegelijk waar moeten zijn volgens jou. Dus is de enige overgebleven mogelijkheid dat je stellingen in principe verwerpt totdat het tegendeel bewezen is. Vandaar ook dat atheisme de "default" is.

Het is dus om een eind aan dit dilemma te maken een goed idee om de ziel wetenschappelijk te onderzoeken. Alleen heb ik echt totaal geen idee hoe je dat aan zou kunnen pakken. Dat is ook de reden waarom de ziel tot nu toe nog niet gevonden is.

Originele ideeen zijn welkom...

  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

Crusader<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Waarom zou het niet kunnen zijn dat er inderdaad sprake is van een ziel?[/quote]Dat kan wel, maar er is geen reden om aan te nemen dat het zo is. Dus totdat die reden er wel is doen we er goed aan om aan te nemen dat het er niet is, zonder daarbij in dogmatische ontkennig te vervallen.

el_marcianito<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>wat maakt atheisme tot default? ok, voor jou is het (inmiddels) vanzelfsprekend, maar als je vanaf je geboorte iets anders meekrijgt is dat toch default, totdat het tegendeel genoeg bewezen is?[/quote]Een atheist is iemand die niet in een god gelooft. Een baby gelooft niet in een god. Dus een baby is een atheist. Atheisme is dus een temporele default.

Belangrijker is dat de logica ons gebiedt er van uit te gaan dat iets niet bestaat tenij er aanwijzingen voor het tegendeel zijn. (Wij geloven dus niet in de paashaas omdat er geen aanwijzingen zijn dat deze bestaat.) Dus atheisme is ook een filosofische default.

tomato:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>en een erg mooie theorie die onsterfelijkhied tracht te bewijzen middels het begrip 'kennis' komt van Tipler.[/quote]Tipler, dat is toch die gast met de "Final Anthropic Principle" (FAP), ook wel de "Completely Ridiculous Anthropic Principle" (CRAP) genoemd? (En niet door mij, maar door andere natuurkundigen.) Een integraal onderdeel van FAP was dat het Universum weer ineen zal storten in een Big Crunch. Maar natuurkundigen denken nu dat dit niet zal gebeuren, dus FAP kan niet waar zijn.

Lord Daemon

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Lord Deamon, ik geloof dat een lichaam wel een ziel heeft. Namelijk omdat je lichaam een bepaalde hoeveelheid energie heeft. Je bent immers in staat om dingen voor elkaar te krijgen, zoals lopen, eten, praten enz.
Na je dood is die energie uit je lichaam. Maar omdat de natuurwetten voorschrijven dat energie niet zomaar kan verdwijnen, geloof ik dat het de ziel is die deze energie in zich draagt.
Dit is mijn persoonlijke mening, ik kan er natuurlijk ook naast zitten.

If it ain't broken, play with it till it breaks.


  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

Je lichaam bevat zeer veel energie. Denk aan de bindingsenergie in je molekulen en atomen, de energie die nodig is voor het maken van jouw materie, je warmte, je snelheid, je potentiele energie in het zwaartekrachtveld van de aarde, etcetera.

Wat jij kennelijk denkt is dat de energie die je 'hebt', waarmee je dingen kan doen, dat dat je ziel is. Maar dit kan natuurlijk niet, want als je dingen doet verbruik je energie, en zou je dus je ziel verbruiken zodat er binnen de kortste keren niets meer van over is.

Het is allemaal veel simpeler. In jouw cellen vinden processen plaats waarbij ingewikkelde molekulen tot kleinere worden omgezet. Hierbij komt energie vrij, die je vervolgens kan gebruiken voor jouw handelingen. Als je sterft vinden deze omzettingen niet meer plaats; aan de ene kant 'heb' jij nu geen energie meer, aan de andere kant wordt er geen energie aan de molekulen in jouw lichaam onttrokken. Het netto resultaat is dus nul.

Er worden geen wetten van energiebehoud verbroken zonder ziel, en de ziel-is-energie-theorie lijdt wel tot grote problemen.

Lord Daemon

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Lord Daemon, wat je zegt zit wel wat in.
Toch heb ik nog steeds genoeg (niet aantoonbare) redenen om aan te nemen dat er zoiets zou bestaan als een ziel, maar daar gaat deze topic niet over...

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

Als ik de gehele topic zo doorlees dan begin ik ongeveer aan alles te twijfelen en ga er dan ambtshalve maar vannuit dat ik gewoon moet gaan feesten tot ik erbij neerval.

Er is toch nix na de dood....

IF THEN ELSE statement

IF dood THEN nix ELSE feesten

  • Clay
  • Registratie: Oktober 1999
  • Laatst online: 14-11-2025

Clay

cookie erbij?

ik ken um als

Who is general failure, and why is he reading my harddisk...

Instagram | Flickr | "Let my music become battle cries" - Frédéric Chopin


Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Een baby gelooft niet in een god. [/quote]een baby niet nee. maar er zijn er genoeg die vanaf hun geboorte "geindoctrineerd" worden met een geloof. ik kan me goed voorstellen dat dat dan voor hen de uitgangspositie wordt ipv atheisme.

  • Genoil
  • Registratie: Maart 2000
  • Laatst online: 12-11-2023
wat een suffe stelling: "er is niets na de dood":

"niets" kan nl. helemaal niet "zijn".

en "zijn" wordt dus "niet zijn" als leven=niet waar en dood=waar.

dus als je niet "bent", bestaat er ook geen "na", want tijd "is" en "zijn" bestaat dan helemaal niet meer.

;)

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>dus als je niet "bent", bestaat er ook geen "na", want tijd "is" en "zijn" bestaat dan helemaal niet meer.[/quote]Dat is nog niet zo'n gekke opmerking. Want je kunt hiervannuit redeneren dat je het eeuwige leven hebt (je 'bent' altijd). Er kan namelijk alleen iets zijn waneer je zelf ook 'bent' dus kun je eigenlijk ook niet dood zijn en leef je altijd.

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
Lord Daemon:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Tipler, dat is toch die gast met de "Final Anthropic Principle" (FAP), ook wel de "Completely Ridiculous Anthropic Principle" (CRAP) genoemd? (En niet door mij, maar door andere natuurkundigen.) Een integraal onderdeel van FAP was dat het Universum weer ineen zal storten in een Big Crunch. Maar natuurkundigen denken nu dat dit niet zal gebeuren, dus FAP kan niet waar zijn.[/quote]Ja, dat was Tipler. Hij werd inderdaad door veel collega's niet helemaal serieus genomen, en ik geloof ook niet in zijn theorieën, maar feit is dat er op hoog niveau theorieën op dit gebeid ontwikkeld worden. Het zou trouwens niet de eerste keer zijn dat een baanbrekende juiste theorie pas jaren later serieus genomen zou worden, maar ik geloof niet dat dat bij Tipler het geval is. Al zaten er wel elementen in zijn verhaal die me aanspraken.
In het kort kwam het er op neer dat hij kennis als de enige benodigheid voor leven zag en dat de mens (met behulp van technologie) op den duur alle kennis van het heelal zou bezitten. Op het laatste moment van de levensduur van het heelal zou alles in een fractie van een seconde het eeuwige leven beleven in de vorm van een computerprogramma.

Captain Proton<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar voor een mens is dit heel anders... Want de positie van atomen in enzymen komt heel nauw. En als er daarin een atoombinding verbroken wordt doordat een deeltje (electron of proton ofzo) niet goed teruggeplaatst wordt, is gelijk het hele enzym onwerkzaam. Daarom kan je de mens niet goed nabouwen. [/quote]Waarom zou je het persé zelf moeten nabouwen. Ik kan me in het geval dat er geen sprake zou zijn van een ziel (zoals jij beweert) goed voorstellen dat er doormiddel van een soort evolutie leven 'gemaakt' zou kunnen worden. Maar daar geloof ik dus niet in, tenminste niet in de zin van 'leven' als wat ik daaronder versta. Want je kunt daar natuurlijk verschillende definities voor geven.

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Waarom zou je het persé zelf moeten nabouwen. Ik kan me in het geval dat er geen sprake zou zijn van een ziel (zoals jij beweert) goed voorstellen dat er doormiddel van een soort evolutie leven 'gemaakt' zou kunnen worden. Maar daar geloof ik dus niet in, tenminste niet in de zin van 'leven' als wat ik daaronder versta. Want je kunt daar natuurlijk verschillende definities voor geven.[/quote]Al ik me goed herinner was JIJ degene die er zo bang voor was dat hij gedupliceerd werd... Maar ik kan me vergissen hoor.
En dat er door evolutie geen leven kan ontstaan mag je me uitleggen in de evolutie feit of fictie thread. Misschien dat er dan eindelijk daar ook weer eens een leuke discussie ontstaat...

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>dus als je niet "bent", bestaat er ook geen "na", want tijd "is" en "zijn" bestaat dan helemaal niet meer.[/quote]je vergeet een ding: jij leeft dan misschien niet meer, maar de anderen "zijn" nog wel, dus is er nog wel tijd en kun je dus wel dood zijn

Verwijderd

el marcianito

flauw vraagje: hoe weet jij dat anderen "zijn"? :)

Verwijderd

captain proton:

die is flauw ja.
ik moet zeggen dat ik dat niet 100% zeker weet, maar dat geldt eigenlijk overal wel voor. ik zie wat ik zie en ik denk zoals ik denk. hoe anderen de wereld beleven kan ik nooit zeker weten, want als iemand het mij probeert te vertellen weet ik nooit 100% zeker dat hij de waarheid spreekt. dus het is mógelijk dat ik de enige ben die zo "is" en dat de anderen alleen een interactief decor zijn. (in dat geval is een zeker onderdeel van het decor af en toe redelijk irritant)
maar het is niet erg waarschijnlijk. laat ik het zo zeggen: ik ben een mens. ik zie er net zo uit als de andere mensen, en ik heb ongeveer dezelfde mogelijkheden en beperkingen als de andere mensen. het is daarom logischer om aan te nemen dat ik ook een mens ben en dat het enige verschil tussen mij en de rest is dat het perspectief anders ligt, dan dat ik een wezen ben en de andere mensen onderdeel van een decor, die op dezelfde manier op de omgeving reageren als ik en bovendien ook wel eens beweren de wereld vanuit zichzelf te beleven en mij als een onderdeel van "de anderen" zien en daar dus ook gelijk in zijn.
maar je hebt gelijk, ik kan het natuurlijk nooit 100% zeker weten...

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>je vergeet een ding: jij leeft dan misschien niet meer, maar de anderen "zijn" nog wel, dus is er nog wel tijd en kun je dus wel dood zijn[/quote]Het gaat er hier om dat dat dus niet het geval is als je niet meer leeft. Dan zijn er ook geen anderen meer die leven. Lijkt heel egocentrisch, maar volgens mij is het een vrij algemene zienswijze en ik vind het ook niet vreemd om het zo te zien. Het is belangrijk dat je jezelf dus niet als onderdeel van de wereld ziet, maar eerder andersom.

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Al ik me goed herinner was JIJ degene die er zo bang voor was dat hij gedupliceerd werd...
Maar ik kan me vergissen hoor.[/quote]Nee, ik was er niet bang voor dat ik gedupliceerd zou worden (was iemand anders dacht ik). Wel een interessante vraag, of leven 'nagemaakt' kan worden. Wel belangrijk wat je dus verstaat onder 'leven'. Ik denk zeker dat er 'leven' 'gemaakt' kan worden door mensen dat gelijkwaardig is aan dieren, maar niet gelijkwaardig aan een mens. En als dat wel zou kunnen ben ik er iig niet bang voor dat ik zelf nagemaakt zou worden, er wordt hoogstens een nieuw individu kunnen komen.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>En dat er door evolutie geen leven kan ontstaan mag je me uitleggen in de evolutie feit of fictie thread. Misschien dat er dan eindelijk daar ook weer eens een leuke discussie ontstaat...[/quote]Ik zal hem eens gaan lezen (nog niet gedaan), duurt zo lang he ;).

edit:
typo

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>die is flauw ja.(el marcianito)[/quote]Voor jou is dit een heel flauwe vraag ja, ik wist ook wel dat je dit ging antwoorden, maar goed, jij gaf me de kans om 'm te stellen. Maar kennelijk geldt dit niet voor iedereen...<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Lijkt heel egocentrisch, maar volgens mij is het een vrij algemene zienswijze en ik vind het ook niet vreemd om het zo te zien.(tomato)[/quote]Nu ga ik jou en iemand anders met dezelfde zienswijze eens naast elkaar zetten. Die zienswijze is immers algemeen, toch? Ik ben het niet met jullie eens, dus ik ben een objectieve buitenstaander wat betreft de vraag wie van jullie gelijk heeft.
Jullie beweren beiden dat na jullie dood de wereld niet meer zal bestaan. Nu neem ik even aan dat jullie niet op exact hetzelfde moment doodgaan. Wie heeft er gelijk?
"Ik" hoor ik je zeggen. Maar dat roept die ander ook... moeilijk, moeilijk... ik zie als buitenstaander echt het verschil niet. En toch moet een van jullie echt zijn en de ander niet. Anders heb je een probleem. Of je moet het beginsel van non-contradictie (ja, dat is mijn stokpaardje) weerleggen, maar dat is nog niemand gelukt.
Jullie kunnen dus niet beiden gelijk hebben en het kan ook niet zo zijn dat een van beiden gelijk heeft. Dus de enige conclusie kan zijn dat jullie het beiden fout hebben... Dit is de enige conclusie die intern consistent is. En daarmee is jouw verhaal dus weerlegd.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>in dat geval is een zeker onderdeel van het decor af en toe redelijk irritant(el marcianito)[/quote]goed he? Maar ik zie mezelf toch liever niet als interactief decor, en jou ook niet... Volgens mij ben je namelijk toch wel redelijk "echt" :)

  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Nu ga ik jou en iemand anders met dezelfde zienswijze eens naast elkaar zetten. Die zienswijze is immers algemeen, toch? Ik ben het niet met jullie eens, dus ik ben een objectieve buitenstaander wat betreft de vraag wie van jullie gelijk heeft.
Jullie beweren beiden dat na jullie dood de wereld niet meer zal bestaan. Nu neem ik even
aan dat jullie niet op exact hetzelfde moment doodgaan. Wie heeft er gelijk?[/quote]We hebben allebei gelijk. Er is namelijk maar één waarheid, en dat is je eigen waarheid. Voor mezelf heb ik gelijk en de ander heeft ook voor zichzelf gelijk. Jij ziet dat we allebei ongelijk hebben. Zo bestaan er dus verschillende waarheden naast elkaar, ieder zijn eigen.

Verwijderd

dit kan alleen zo zijn als we in verschillende heelals leven... of als er naast onze eigen waarheid ook nog een objectieve waarheid is... in welk geval jouw mening dat ieder zijn eigen waarheid heeft toch een beetje lastig wordt. Of je moet bedoelen dat we allemaal de waarheid anders interpreteren.

Verwijderd

Blijf vooral zo doorgaan mensen, jullie belanden nog in een isoleercel.

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>We hebben allebei gelijk. Er is namelijk maar één waarheid, en dat is je eigen waarheid. Voor mezelf heb ik gelijk en de ander heeft ook voor zichzelf gelijk. Jij ziet dat we allebei ongelijk hebben. Zo bestaan er dus verschillende waarheden naast elkaar, ieder zijn eigen.[/quote]<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>dit kan alleen zo zijn als we in verschillende heelals leven... of als er naast onze eigen waarheid ook nog een objectieve waarheid is... in welk geval jouw mening dat ieder zijn eigen waarheid heeft toch een beetje lastig wordt. Of je moet bedoelen dat we allemaal de waarheid anders interpreteren.[/quote]er is maar één objectieve waarheid, wat dat dan ook is. en misschien is dat wel die ene waarheid van een zeker persoon dat ons allemaal waarneemt tot zijn dood en dat we daarom bestaan. maar dat zou dan één willekeurig persoon zijn van al die mensen die zo denken. en wat is dan net het verschil tussen die ene persoon en al die anderen? oftewel, hoogst onwaarschijnlijk. (zie ook m'n vorige post)
maar wie denkt dat het wel zo is mag best met overtuigend bewijs komen hoor... als dat er is tenminste ;)

  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Er is namelijk maar één waarheid, en dat is je eigen waarheid.[/quote]Definieer 'waarheid'.

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • yamAUchi
  • Registratie: Februari 2000
  • Niet online

yamAUchi

0x5f3759df

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Je kan niets perfect nabouwen. Maar voor bijvoorbeeld een klok maakt het niets uit dat er hier en daar eens een atoompje fout neergezet wordt: De klok blijft echt wel doordraaien. En hetzelfde geldt voor zo'n beetje alle niet-levende dingen. Misschien uitgezonderd wat structuren op nanoschaal zoals (toekomstige) computerchips.
Maar voor een mens is dit heel anders... Want de positie van atomen in enzymen komt heel nauw. En als er daarin een atoombinding verbroken wordt doordat een deeltje (electron of proton ofzo) niet goed teruggeplaatst wordt, is gelijk het hele enzym onwerkzaam. Daarom kan je de mens niet goed nabouwen.[/quote]dat is nu niet mogelijk.. en over 50 jaar waarschijnlijk niet mogelijk.. maar misschien over 100 jaar wel.. heb je dan een mens gebouwd ?

waarschijnlijk een heel kleintje die alle stadia van de ontwikkeling net na de bevruchting doorloopt inclusief opvoeding van 'ouders'

een volwassen iemand van scratch maken (als dat zou kunnen) lijkt me echt vaag.. aangezien die dan.. herinneringen zou hebben die jij erin hebt zitten 'programmeren' eigenlijk.. maar dat zou dan niet echt een mens zijn maar meer een soort van robot die alle 7(?) kenmerken van het leven in zich heeft.

aargh.. 2 pagina's oops =|
mjah.. na 2e pagina gelezen te hebben... blijft redelijk intact

[ the server is down, life after student-dorm sucks ]


  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

Wat Captain Proton dus zegt is dat het theoretisch onmogelijk is om een mens na te bouwen, vanwege het onzekerheidsprincipe.

Lord Daemon

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • yamAUchi
  • Registratie: Februari 2000
  • Niet online

yamAUchi

0x5f3759df

het is meer een stel dat.. toch grote kans dat het ooit een keertje zou kunnen lukken

en het maakt niet uit of dat het niet of wel kan.. maar stel dat het zou kunnen daar gaat het om..

[ the server is down, life after student-dorm sucks ]


  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

Het maakt niet uit of het kan? Ik zeg jou dat het nooit zal kunnen: dus hoef jij je er geen zorgen meer over te maken. Dat boeit best wel.

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
Ik denk ook dat het niet mogelijk is een mensenleven te creeëren, maar om andere redenen. Technisch gezien geloof ik dat het wel kan en dat het probleem van het onzekerheidsprincipe ons niet in de weg zal staan. Ik zie het dan niet als 'Kijk waar dit atoom zich bevindt en plaats het in m'n bouwproject', maar op andere manieren, bijvoorbeeld door evolutie.
Maar wat krijg je dan? Een 'machine' die alle kenmerken van een mens heeft, behalve leven! Het zal inmiddels duidelijk zijn dat ik geloof dat er ook een ziel bestaat en die is niet na te bouwen. Een mens kan dus geen ziel en dus ook geen nieuw leven creeëren. Misschien is het wel mogelijk een door mensen 'gebouwd' wezen te laten 'connecten' met een bestaande ziel?

Oja, over de waarheid. Ik denk dat jullie niet helemaal goed begrijpen wat ik bedoel. We zijn een beetje van het spoor af, maar het ging hier om:
Ik poneerde de stelling dat de wereld, alles, alleen bestaat omdat ik ook besta. Als ik niet meer besta, bestaan jullie ook niet meer. Toen vonden jullie dat jullie best door zouden leven indien ik dood zou gaan. Maar je moet het vanuit jezelf bekijken. Alles is omdat jij het ervaart, en zoals jij het ervaart. Is dat dan voor iemand anders net zo, maar dan andersom?
Dat zou tegelijkertijd oogenschijnlijk niet kunnen, maar dat is toch zo. Ik heb mijn waarheid en jij hebt je eigen waarheid. Alleen voor mij bestaat jouw waarheid niet. Je zou kunnen zeggen dat we beiden in een andere wereld leven. In elke wereld bestaat maar één waarheid, die van jezelf en die conflicteert niet met andere waarheden, want die gelden namelijk niet in jouw wereld.

Verwijderd

tomato<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik zie het dan niet als 'Kijk waar dit atoom zich bevindt en plaats het in m'n bouwproject', maar op andere manieren, bijvoorbeeld door evolutie.[/quote]hoe wil je dat dan helemaal voor elkaar krijgen? als je denkt dat je een mens atoom voor atoom kunt nabouwen kan ik me daar nog wel iets bij voorstellen, ook al kan dat dan simpelweg niet. maar hierbij??<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar wat krijg je dan? Een 'machine' die alle kenmerken van een mens heeft, behalve leven! Het zal inmiddels duidelijk zijn dat ik geloof dat er ook een ziel bestaat en die is niet na te bouwen. Een mens kan dus geen ziel en dus ook geen nieuw leven creeëren. Misschien is het wel mogelijk een door mensen 'gebouwd' wezen te laten 'connecten' met een bestaande ziel?[/quote]als je het voor elkaar zou krijgen om een mens na te bouwen (maar dat kan niet, want het is onmogelijk) heb je een individu nagemaakt, dus ook al die moleculaire processen en toestanden die ervoor zorgen dat iemand een zelfbewustzijn heeft. oftewel: inclusief wat jij een ziel noemt<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Je zou kunnen zeggen dat we beiden in een andere wereld leven. In elke wereld bestaat maar één waarheid, die van jezelf en die conflicteert niet met andere waarheden, want die gelden namelijk niet in jouw wereld.[/quote]iedereen heeft zijn eigen beleveniswereld ja. en iedereen interpreteerd zijn eigen waarnemingen op zijn eigen manier ja. maar dat maakt nog niet dat iedereen in zijn eigen wereld leeft. want dan zou iedereen in zijn eigen paralle universum moeten leven dat bestaat zolang het individu leeft. met daarin een soort projecties van (alle) andere individuen als een interactief decor. het enige verschil tussen jouw en mijn wereld zou zijn dat ik jou als een decorstuk zie en jij mij. alle anderen zouden we op de zelfde manier zien. en dit geldt zo voor elke combinatie van twee personen.
vat je al wat ik bedoel? we leven allemaal in één en dezelfde wereld alleen bekijken we die allemaal vanuit net een iets ander perspectief

Verwijderd

Tomato<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik denk ook dat het niet mogelijk is een mensenleven te creeëren, maar om andere redenen. Technisch gezien geloof ik dat het wel kan en dat het probleem van het onzekerheidsprincipe ons niet in de weg zal staan. Ik zie het dan niet als 'Kijk waar dit atoom zich bevindt en plaats het in m'n bouwproject', maar op andere manieren, bijvoorbeeld door evolutie.[/quote]Het is NIET mogelijk om met behulp van evolutie een mens te creëren. Of beter gezegd: het is mogelijk, maar de kans is oneindig klein dat het je lukt.

Want laten we eens veronderstellen dat we een manier hebben gevonden om evolutie te versnellen, zo dat we miljarden jaren natuurlijke evolutie kunnen simuleren in, laten we zeggen, een ochtendje. Wat krijg je dan? Als je tussen de middag het experiment bekijkt, is de kans dat je hogere levensvormen aantreft zeer groot, mits je natuurlijk een goede simulatie hebt gedaan. Maar de kans dat je er een mens uitkrijgt is oneindig klein. Want de mens is het product van toevallige mutaties en daaropvolgende selectie. En door dat toeval kan dus best als meest intelligente levensvorm een olifantachtig beest ontstaan met 3 slurfen of een klomp cellen die de hele aarde bedekt. Je weet het niet. Maar de mogelijkheden zijn eindeloos. Het hangt er maar net vanaf welke vorm in de evolutie het beste werkte.

Toch is dit natuurlijk geen argument tegen evolutie. Want als de mens in het experiment niet was ontstaan, waren er hier nu ook geen mensen geweest om zich af te vragen waarom ze niet bestaan...<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar wat krijg je dan? Een 'machine' die alle kenmerken van een mens heeft, behalve leven! Het zal inmiddels duidelijk zijn dat ik geloof dat er ook een ziel bestaat en die is niet na te bouwen. Een mens kan dus geen ziel en dus ook geen nieuw leven creeëren. Misschien is het wel mogelijk een door mensen 'gebouwd' wezen te laten 'connecten' met een bestaande ziel?[/quote]laten we eens aannames gaan tellen:

1. een ziel bestaat
2. elk mens heeft er 1
3. de mens kan geen ziel maken
4. de mens kan de rest wel maken

bovendien maak je hier nog impliciet de aanname dat een dier of een plant of een bacterie ook een ziel heeft. Want een dier of een ander organisme "leeft" ook. Misschien bedoel jij met "leven" "verstand", maar dat maakt niet erg uit.

Want een (licht) geestelijk gehandicapte die bijvoorbeeld een IQ van 65 heeft, die heeft wel een ziel, toch? En iemand die ietsje minder geestelijke vermogens heeft ook. En iemand met nog ietsje minder ook. En iemand die hetzelfde kan als de gemiddelde chimpansee? Die ook, anders moet je een volkomen arbitraire grens gaan trekken. En dan zou dat weer inhouden dat er mensen zijn zonder ziel, een conflict met je aanname 2. (die overigens volgt uit het feit dat volgens jou een mens zonder ziel niet "leeft", voor als je je afvroeg waar ik die vandaan heb)
Maar als een mens die niet slimmer is dan een chimpansee een ziel heeft, dan die chimpansee toch ook? Want die chimpansee kan echt niet minder dan die mens ofzo... Op wat lichamelijke dingen na, maar een ziel staat los van het lichaam volgens jou. Of een gorilla... of een willekeurige andere mensaap... of noem maar op wat voor beest... Waar ligt de grens?

Als er geen grens is, heeft elk levend wezen op aarde een ziel. Maar dan heeft de ziel al niets meer te maken met "denken", organismen zonder neuronen hebben dan ook een ziel. alleen nog met "leven". En als dit zo is, is de ziel overbodig geworden, dan verklaart de "ziel"-hypothese helemaal niets meer, behalve dan dat het woord "ziel" synoniem is geworden met "leven".

Je hebt geen van alle aannames bewezen, en dit vorige mag je opvatten als een bewijs tegen het bestaan van een ziel... Misschien moet je toch maar eens wat aannames gaan bewijzen.
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik poneerde de stelling dat de wereld, alles, alleen bestaat omdat ik ook besta. Als ik niet meer besta, bestaan jullie ook niet meer. Toen vonden jullie dat jullie best door zouden leven indien ik dood zou gaan. Maar je moet het vanuit jezelf bekijken. Alles is omdat jij het ervaart, en zoals jij het ervaart. Is dat dan voor iemand anders net zo, maar dan andersom?
Dat zou tegelijkertijd oogenschijnlijk niet kunnen, maar dat is toch zo.[/quote]Niet aleen ogenschijnlijk. Want in 1 heelal kunnen niet 2 gebeurtenissen voorkomen die elkaar uitsluiten. Dit heet non-contradictie. Je kan dit verwerpen, maar dan kan je net zo goed stoppen met deze hele discussie. Want als bijvoorbeeld het heelal op 2 verschillende momenten kan eindigen, heeft het woord "einde" geen betekenis meer. Deze redenering kan je voor elk woord doen. Probeer maar. Dus, als je non-contradictie verwerpt, heeft ook taal geen betekenis meer... Waarom zou je dan nog discussieren?
Dus je moet kiezen: of non-contradictie is waar en jouw idee dus fout, of we leven niet in hetzelfde heelal.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik heb mijn waarheid en jij hebt je eigen waarheid. Alleen voor mij bestaat jouw waarheid niet. Je zou kunnen zeggen dat we beiden in een andere wereld leven. In elke wereld bestaat maar één waarheid, die van jezelf en die conflicteert niet met andere waarheden, want die gelden namelijk niet in jouw wereld.[/quote]...En je hebt al gekozen, we leven in verschillende heelals (of werelden, zoals jij ze noemt). Wat ook wel moet als je jouw idee wil blijven volhouden.

Alleen heb je nu toch een probleem. In jouw wereld ben ik slechts een stukje decor. Ik "leef" niet, want dan zou ik een ziel hebben, zie het vorige stukje. Dus ik heb geen ziel. Ik kan dus niet nadenken. Toch kom ik met deze ideeen, andere ideeen dan die jij hebt. Daar is over nagedacht. Misschien denk jij daar anders over, maar er zit een redenatie achter...
Dus als ik, een stukje decor, nou deze ideeen niet heb kunnen bedenken, wie heeft ze dan bedacht? Jij zelf niet, jij bent het er niet mee eens. God, als die bestaat in jouw heelal, al helemaal niet... Want die zou wel weten hoe het in werkelijkheid is, zeker als jij dat ook weet. Dus kan jouw enige conclusie zijn dat of deze ideeen volslagen uit het niets komen (alleen als er niemand is om een redenatie te maken, wie heeft hem dan gemaakt?), of dat ik wel "leef" in jouw heelal. En dan is je theorie fout.

  • Diadem
  • Registratie: Maart 2000
  • Laatst online: 31-05-2023

Diadem

fossiel

el_marcianito:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>er is maar één objectieve waarheid, wat dat dan ook is.[/quote]Bewijs aub

Tomato:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Er is namelijk maar één waarheid, en dat is je eigen waarheid.[/quote]De verzameling van alle waarheden bevat dus precies 1 element, en dat is het element 'eigen waarheid'. Dat betekent dat alle eigen waarheden van alle mensen dezelfde zijn. Dus jou waarheid dat jij de enige bent die bestaat, en Captain Proton's waarheid dat dat niet zo is zijn aan elkaar gelijk. Ik bespeur hier een contradictie<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Voor mezelf heb ik gelijk en de ander heeft ook voor zichzelf gelijk.[/quote]En zijn deze 2 waarheden, die dus zoals je hier beweert allebij geldig zijn, nu aan elkaar gelijk of niet? Zo ja, dan is dit een open deur, zo nee, dan ben je met de zin die je hiervoor zei in tegenspraak.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Jij ziet dat we allebei ongelijk hebben.[/quote]Beide eigen waarheden zijn ongeldig? Maar de enige echte waarheid was toch je eigen waarheid?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Zo bestaan er dus verschillende waarheden naast elkaar, ieder zijn eigen.[/quote]Er bestaat maar 1 waarheid zeg je net! Bovendien waren beide waarheden onjuist, en nu weer ineens niet.

Je maakt er wel een potje van zeg. Binnen 3 regels weet je jezelf een stuk of 5 keer tegen te spreken.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik denk ook dat het niet mogelijk is een mensenleven te creeëren, maar om andere redenen. Technisch gezien geloof ik dat het wel kan en dat het probleem van het onzekerheidsprincipe ons niet in de weg zal staan. Ik zie het dan niet als 'Kijk waar dit atoom zich bevindt en plaats het in m'n bouwproject', maar op andere manieren, bijvoorbeeld door evolutie.
Maar wat krijg je dan? Een 'machine' die alle kenmerken van een mens heeft, behalve leven! Het zal inmiddels duidelijk zijn dat ik geloof dat er ook een ziel bestaat en die is niet na te bouwen. Een mens kan dus geen ziel en dus ook geen nieuw leven creeëren.
Misschien is het wel mogelijk een door mensen 'gebouwd' wezen te laten 'connecten' met een bestaande ziel?[/quote]Ehm. Jij was toch de enige in dit heelal die bestond? In dat geval zijn wij dus allemaal robots. Of interactief decor zoals el_marcianito dat zo mooi zegt. En dus is er geen prinicipieel verschil tussen ons en die nagebouwde kloon, die niet leeft omdat ie geen ziel heeft. Wij hebben immers ook geen ziel. Wij bestaan immers niet, en dan is een ziel hebben vrij lastig.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Dat zou tegelijkertijd oogenschijnlijk niet kunnen, maar dat is toch zo. Ik heb mijn waarheid en jij hebt je eigen waarheid. Alleen voor mij bestaat jouw waarheid niet. Je zou kunnen zeggen dat we beiden in een andere wereld leven. In elke wereld bestaat maar één waarheid, die van jezelf en die conflicteert niet met andere waarheden, want die gelden namelijk niet in jouw wereld.[/quote]Aha, we zijn er uit. Iedereen leeft in zijn eigen heelal. Maar hoe kan het dan dat er interactie is tussen ons? Ben jij een stuk interactief decor in mij heelal en ik in het jouwe? Loop ik dan nu met het decorstuk jou of met de echte jou te praten. En als ik met de echte jou loop te praten, hoe kan het dan dat wij interactie hebben, als wij in verschillende heelals leven. Deze heelals moeten immers compleet gescheiden zijn, anders kunnen ze geen eigen waarheden hebben. Dus is de conclusie dat ik met het decorstuk 'jou' te doen heb. Maar in dat geval, hoe weet ik dan dat jij echt bestaat?

Je bent zo vaak met jezelf in tegenspraak dat je het begrip 'contradictie' een geheel nieuwe dimensie geeft. Hoeveel het er zijn, ik weet het niet, ik ben de tel kwijt, maar als je bedenkt dat 1 contradictie al genoeg is om een betoog omver te halen, kun je je wel voorstellen dat er van jou betoog niet veel overblijft. Volgens mij heb je nog maar 2 mogelijkheden:
a) geef toe dat je ongelijk hebt.
b) verwerp de logica. In dat geval geef je je intelectuele intregiteit op en wordt deze discussie zinloos.

Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life - Terry Pratchett


  • yamAUchi
  • Registratie: Februari 2000
  • Niet online

yamAUchi

0x5f3759df

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Het maakt niet uit of het kan? Ik zeg jou dat het nooit zal kunnen: dus hoef jij je er geen zorgen meer over te maken. Dat boeit best wel.[/quote]dat zeg jij mij, maar dat maakt niet uit. Het gaat om de aanname en het idee erachter dat als dat zou kunnen je dan dus een levend / en een zelfde persoon zoals jij en mij zou kunnen creeren.

(en nog steeds.. wat nu technisch mogelijk is hoeft over lange tijd niet nog steeds niet technisch mogelijk te zijn)

dus of er nog iets extra's is naast alleen het persoontje met zijn processen

(erm.. dat klinkt te niet-wetenschappelijk dus meteen verwerpbaar voor jou als stomme onzin)

-------

maar laat maar zitten ik lees die andere discussie wel en meng me daar straks wel in =)

[ the server is down, life after student-dorm sucks ]


Verwijderd

Het is theoretisch onmogelijk zoals ik al had uitgelegd... Het maakt niet uit hoe goed onze technologie wordt, maar het is fundamenteel onmogelijk om een mens exact te dupliceren.

  • yamAUchi
  • Registratie: Februari 2000
  • Niet online

yamAUchi

0x5f3759df

de waarschijnlijkheid op subatomair niveau was dus het theoretische onmogelijke ?

nah.. dat moet te overbruggen zijn over een tijdje..

net zoals robots.. zijn die na een tijdje ook levende wezens met alle levens kenmerken enzo..

daar gaat het om .. als het zou kunnen heb je dan een mens

[ the server is down, life after student-dorm sucks ]


  • funnie
  • Registratie: Oktober 2000
  • Laatst online: 22-09-2023
Wat een boelshit en moeilijk doen zeg...
Ieder zijn eigen hachie en eigen "geloof"
Ik geloof in Re-incarnatie...
En je komt elke keer weer terug om meer te leren.. Ook al weet je niet dat je al eerder geleefd hebt...Maar dat is het mooie ook aan het woordje "geloof" Ieder het zijne...Daar leef je voor... Lees eens goed over Re-incarnatie... En je zult iets meer snappen over je "ziel" en waarom je je niets herinnert...

grtzzzz Funnie

How many babies can a motherboard have?


  • yamAUchi
  • Registratie: Februari 2000
  • Niet online

yamAUchi

0x5f3759df

het is geen bullshit en onzin en blablabla..

het is gewoon leuk om te weten wat anderen denken en te horen wat anderen vinden...

je open stellen is ook een vak

[ the server is down, life after student-dorm sucks ]


  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

funnie: je slaat de spijker op z'n kop!

Ik zou ook zeggen, mensen, verdiep je eens in de andere kant van de zaak, lees boeken hierover, dan kom je er misschien ook achter dat er waarschijnlijk meer is dan wat we met z'n allen hier proberen te verklaren met de wetenschappelijke kennis die we hebben.
En nee, het is niet te bewijzen, maar het kan wel aannemelijk worden gemaakt!

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>nah.. dat moet te overbruggen zijn over een tijdje..[/quote]zoek fundamenteel eens op in het woordenboek.

  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 08-01 13:31

Lord Daemon

Die Seele die liebt

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>de waarschijnlijkheid op subatomair niveau was dus het theoretische onmogelijke ?
nah.. dat moet te overbruggen zijn over een tijdje..[/quote]Mijn god! OF het Heisenberg-onzekerheidsprincipe is waar, in welk geval het NOOIT OF TE NIMMER te overbruggen is, OF het Heisenbergs-onzekerheidsprincipe is niet waar, in welk geval het niet overbrugd KAN worden omdat het niet bestaat.

Lord Daemon

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


  • tomato
  • Registratie: November 1999
  • Niet online
el_marcianito:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>als je het voor elkaar zou krijgen om een mens na te bouwen (maar dat kan niet, want het is onmogelijk) heb je een individu nagemaakt, dus ook al die moleculaire processen en toestanden die ervoor zorgen dat iemand een zelfbewustzijn heeft. oftewel: inclusief wat jij een ziel noemt[/quote]Iedereen hecht hier (terecht!) erg veel waarde aan argumenten en niet aan aannamen, maar hier gooi je alles wat ik zeg omver door aan te nemen dat 'leven' op niets meer en minder gebaseerd is dan de wisselwerking tussen enkele materiële deeltjes. Ik dacht dat (o.a.) daar nou juist de discussie om draaide.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>iedereen heeft zijn eigen beleveniswereld ja. en iedereen interpreteerd zijn eigen waarnemingen op zijn eigen manier ja. maar dat maakt nog niet dat iedereen in zijn eigen wereld leeft. want dan zou iedereen in zijn eigen paralle universum moeten leven dat bestaat zolang het individu leeft. met daarin een soort projecties van (alle) andere individuen als een interactief decor. het enige verschil tussen jouw en mijn wereld zou zijn dat ik jou als een decorstuk zie en jij mij. alle anderen zouden we op de zelfde manier zien. en dit geldt zo voor elke combinatie van twee personen.
Vat je al wat ik bedoel?[/quote]Nee, tenminste, ik begrijp niet wat hier je punt is. Je trekt hier een aantal conclusies die (volgens jou) volgen uit mijn redenatie, maar het gaat aan mij voorbij wat hier nou het probleem aan is.

Captain Proton:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Het is NIET mogelijk om met behulp van evolutie een mens te creëren. Of beter gezegd: het is mogelijk, maar de kans is oneindig klein dat het je lukt.

Want laten we eens veronderstellen dat we een manier hebben gevonden om evolutie te versnellen, zo dat we miljarden jaren natuurlijke evolutie kunnen simuleren in, laten we zeggen, een ochtendje. Wat krijg je dan? Als je tussen de middag het experiment bekijkt, is de kans dat je hogere levensvormen aantreft zeer groot, mits je natuurlijk een goede simulatie hebt gedaan. Maar de kans dat je er een mens uitkrijgt is oneindig klein. Want de mens is het product van toevallige mutaties en daaropvolgende selectie. En door dat toeval kan dus best als meest intelligente levensvorm een olifantachtig beest ontstaan met 3 slurfen of een klomp cellen die de hele aarde bedekt. Je weet het niet. Maar de mogelijkheden zijn eindeloos. Het hangt er maar net vanaf welke vorm in de evolutie het beste werkte.[/quote]Kijk, dit slaat ergens op :). Je hebt gelijk dat het niet waarschijnlijk is (zelfs zeer onwaarschijnlijk) dat een 'nieuwe' evolutie weer een zelfde soort (mens) voort zal brengen. Maar er zal wel een andere vorm uit ontstaan, een intelligente vorm denk ik zelfs. Ook zal gesimuleerde evolutie te beïnvloeden en te sturen zijn. Zie het als een AI project. Ik ben er van overtuigt dat de mens er op een gegeven moment toe in staat is intelligent, kunstmatig leven te creeëren. Of dit nou veel gelijkenissen met een mens zal hebben doet er niet zoveel toe, waar het mij om gaat is dat dit 'leven' (?) nooit een zelfbewustzijn zal krijgen en daarom dus nooit kwalitatief gelijk zal zijn aan een mensenleven. Dit zelfbewustzijn hebben wij door onze koppeling met de ziel, deze interactie creeërt onze geest.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>laten we eens aannames gaan tellen:

1. een ziel bestaat
2. elk mens heeft er 1
3. de mens kan geen ziel maken
4. de mens kan de rest wel maken[/quote]Wie zegt er dat er in een betoog geen aannamen gemaakt mogen worden? Als we niet uitgaan van aannamen zou er geen enkele, of in het beste geval precies één wetenschap bestaan. Maar je hebt gelijk, de aanname dat er een ziel bestaat is in deze discussie natuurlijk niet op zijn plaats, al heb ik daar niet echt een oplossing voor, al heb ik daar niet echt een oplossing voor (vergelijk het maar met een geloof).
Dat elke mens een ziel heeft heb ik niet beweerd en volgt ook niet uit mijn verhaal. Ik denk dat er één overkoepelende 'opperziel' bestaat waar elk leven interactie mee heeft, dit volgt trouwens min of meer uit de eerste aanname, aangezien die anders een totaal zinloze aanname zou zijn.
Aanname 4 heb ik trouwens niet als aanname behandeld, vorige stukje verduidelijkt dit denk ik.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>bovendien maak je hier nog impliciet de aanname dat een dier of een plant of een bacterie ook een ziel heeft. Want een dier of een ander organisme "leeft" ook. Misschien bedoel jij met "leven" "verstand", maar dat maakt niet erg uit.[/quote]Het trekken van deze scheidingslijn kan inderdaad een probleem zijn. Ik denk dat er meerdere definities van leven mogelijk zijn. Wanneer ik hier leven gebruik, doel ik niet op de 'biologische' definitie daarvan, maar denk ik dat een aardige voorwaarde zelfbewustijn is.

yamAUchi:<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>je open stellen is ook een vak[/quote]Dat is een waar woord! Al is het ook niet verkeerd je kritisch op te stellen.

Om nog maar even flink solipsistisch te doen, zodat iedereen er weer flink tegen in kan gaan, zal ik nog even mijn ideeën over de verschillende werelden in ruimte en tijd proberen te verduidelijken. En dat doen we vandaag....met een mooi plaatje:

Afbeeldingslocatie: http://home.hccnet.nl/mvermaat.1/zooi/01.jpg

Hierin zijn de zwarte rondjes invividuen. De lijnen naar de ziel symboliseren de connectie van een individu daar mee en de zwarte vierkantjes stellen de wereld van het individu voor in ruimte en tijd. Je zou hier 'geest', 'wereld' en 'heelal' min of meer door elkaar kunnen gebruiken.
Zoals je ziet lopen de verschillende werelden door elkaar heen, dit komt puur doordat ze in ruimte en tijd elkaar overlappen. Zo kan het dat ik jou in mijn wereld zie. Als ik dood ga, verdwijnt mijn hele wereld in ruimte en tijd met mij, zo ook iedereen die daarin 'leefden'. Dit modelletje heb ik ook net maar even bedacht om het één en ander in perspectief te kunnen zien, dus misschien slaat het helemaal nergens op :).

Verder ben ik mij er best van bewust dat dit ook weer allemaal makkelijk omver te gooien zal zijn :(, maar ik ben dan ook alles behalve een expert op dit gebied, dus is dat niet zo vreemd ;). Alleen vind ik het wel jammer dat er weinigen zijn hier die niet zo fysisch ingesteld zijn, zodat een gezonde discussie wel moeilijk wordt. Wel een lange post trouwens, sorry voor de lange quotes...

  • funnie
  • Registratie: Oktober 2000
  • Laatst online: 22-09-2023
Naar wat ik weet heb je een (bv) sinasappel..die in 5 parten uiteenvalt..
1 ziel worden er 5 .. En elke ziel (of hoe je het ook noemen wilt) Gaat zijn eigen weg...Ze gaan totaal verschillende levens leiden/lijden om zoveel mogelijk te leren..
leven na leven..soms als er 1 achter raakt heb je kans dat de een de ander gaat begeleiden om verder vooruit te komen...
bewust of onbewust...Het is de bedoeling dat die 5 op het einde weer bij elkaar komen..en 1 worden met het All (zo noem ik het)
Dit is gewoon hoe ik het begrepen heb uit wat ik zoals gelezen heb...maar ik ben ook vooral veel gaan lezen over tweelingzielen (wat eigenlijk niet klopt want het zijn er 5)
Als je die tegenkomt...Is dat erg bijzonder :-)
of juist erg treurig :-(
maar goed ik raak off topic ben ik bang?
maar voor mij is er absoluut wat na dit leven...en het leven erna.. Heb ook nog heel wat te leren... Dus vooruit dan maar..
grtzzz funnie

How many babies can a motherboard have?


  • -=Confuzer=-
  • Registratie: Mei 2000
  • Laatst online: 08-08-2024

-=Confuzer=-

My judgement rulez

wel grappig dat de mens altijd de neiging heeft om te denken dat ie meer is... zoals bv het hebben van een ziel...

Ik denk gewoon dat ik nix heb, heb ik dat wel, dan is dat mooi meegenomen :P

The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one.The happiness of credulity is a cheap and dangerous quality.-Quis custodiet ipsos custodes Diadem?Ik ook met zonnebril


  • yamAUchi
  • Registratie: Februari 2000
  • Niet online

yamAUchi

0x5f3759df

zucht

het ging er niet echt om of je dat nou moet kunnen maken of niet

(en die theorie zal wel zijn, ik ken hem niet)

het ging erom of je ALS je het zou kunnen maken of je dan een mens hebt, dit omdat we misschien nog zoiets als een 'ziel' 'iets' in ons zouden kunnen hebben wat je niet kan maken maar wat van iets anders dan alleen je lichaam komt

maar waarschijnlijk stel ik zoiets aan de verkeerde mensen want meteen wordt er verwezen naar dat het niet kan en blablabla ;)

ik zie ook heus wel in dat dat maken gigantisch moeilijk is en in theorie niet mogelijk is.

zucht

[ the server is down, life after student-dorm sucks ]


Verwijderd

Onlangs was er op de tv een programma over authistische kinderen die op een apparte school zaten en in de volledige overtuiging zijn dat ze eerder hebben geleefd.

Zo'n kind was onhandelbaar op de kleuterschool en moest naar de LOM-school.

Toch tijdens het interview van het knaapje bleek dat hij meer wist van Egypte met een woordenschat....

Hier heb ik dus totaal geen verklaring voor en is er misschien wel iets na de dood.

  • Diadem
  • Registratie: Maart 2000
  • Laatst online: 31-05-2023

Diadem

fossiel

yamAUchi:

Het is theoretisch onmogelijk, maar àls je het toch zou dan, dan...

Een hele leuke redenering, maar helaas tamelijk onzinnig.

Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life - Terry Pratchett


  • DiSiLLUSiON
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 14-01 15:01
Wat als er nou nixs is na de dood...

Hmm

Ik geloof dat je leeft om te leren. dat je kan kiezen wanneer je leeft, als wat je leeft, en hoe je leeft.. in elk leven leer je.. elke x als je de pijp uit gaat, wordt je opgevangen... door wie of wat precies ben ik ook nog niet helemaal achter :) zodra je genoeg levens doorlopen hebt en zodoende genoeg geleerd hebt, kan je naar een andere dimensie waar je weer andere impulsen hebt dan hier, dus ander soort zintuigen. misschien besta je zelfs niet eens in een moleculaire manier, maar alleen via geest en telepathie..<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Iemand zei eens...
Je weet het niet he je weet het niet ;)
[/quote]

  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

DiSiLLUSiON:
ik deel jouw stelling voor de volle 100%.
Ik denk er precies zo over.

Dat wou ik ff kwijt ;)

If it ain't broken, play with it till it breaks.


  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

DiSiLLUSiON, ik was vergeten te zeggen, als je wilt weten door wie of wat je wordt opgevangen, dan moet je het boek "de aarde is slechts een leerschool" eens lezen. Is geschreven door een lerares nederlands die het een en ander heeft mogen ervaren, samen met iemand anders. Ze heeft al die ervaringen in dat boek neergezet.
Erg interessant.

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

D!SiLLUSiON
jij gaat er dus van uit dat er wel iets is. maar stel dat dat er niet is, hoe zou je daar mee om gaan? dat was de stelling.

tomato:
je hebt het dus niet begrepen. ok, dan ga ik nog even verder.
als je al die wereldvisies gaat combineren merk je dat steeds bijna de hele wereld hetzelfde gezien wordt, alleen vanuit steeds een iets ander perspectief. als een persoon sterft wordt de wereld niet meer uit zijn perspectief bekeken, maar is daardoor nog niet vergaan.
je kunt het hiermee vergelijken: je loopt over straat en telkens als je je weer een stukje beweegt verandert de omgeving een beetje. je ziet alles dus steeds vanuit net een iets ander perspectief. als je iets verder gelopen bent wordt de wereld (even) niet meer uit dat perspectief bekeken. maar dat wil nog niet zeggen dat je steeds een nieuwe wereld binnen loopt, het is gewoon steeds dezelfde wereld, alleen steeds vanuit een iets ander perspectief.

  • DiSiLLUSiON
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 14-01 15:01
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 20 oktober 2000 12:56 / 12:58 schreef Crusader het volgende:
DiSiLLUSiON:
ik deel jouw stelling voor de volle 100%.
Ik denk er precies zo over.

Dat wou ik ff kwijt ;)
-----
DiSiLLUSiON, ik was vergeten te zeggen, als je wilt weten door wie of wat je wordt opgevangen, dan moet je het boek "de aarde is slechts een leerschool" eens lezen. Is geschreven door een lerares nederlands die het een en ander heeft mogen ervaren, samen met iemand anders. Ze heeft al die ervaringen in dat boek neergezet.
Erg interessant.[/quote]thnx, maar weet je toevallig ook hoe de schrijfster heet??<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 20 oktober 2000 17:30 schreef el_marcianito het volgende:
D!SiLLUSiON
jij gaat er dus van uit dat er wel iets is. maar stel dat dat er niet is, hoe zou je daar mee om gaan? dat was de stelling.

<knipperdeknipknip>[/quote]oki, stel, er is heeeelemaal niks.. dan is er nog niks verloren, want er is niks.
jij vraagt hoe ik er dan mee om zou gaan... kijk als er niks is, kan ik er ook niet "mee omgaan" want ik besta niet meer... dus die vraag vind ik een beetje vaag...

  • Crusader
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 10:41

Crusader

Arc Nature

Nee sorry, ben de schrijfster van het boek vergeten. Maar de titel is wel exact zoals ik hem gaf. Die schrijfster heeft dus een bezoek mogen brengen aan de diverse sferen en heeft deze zo goed mogelijk proberen te beschrijven. Een van haar leerlingen heeft hetzelfde meegemaakt en schrijft daar ook over. Het kwam erop neer dat iedere sfeer zijn eigen plekken heeft waar de overledenen "binnen komen". Een soort rustplaats eigenlijk. Daar worden ze opgevangen door andere "zielen".

If it ain't broken, play with it till it breaks.


Verwijderd

tomato<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Kijk, dit slaat ergens op :) . Je hebt gelijk dat het niet waarschijnlijk is (zelfs zeer onwaarschijnlijk) dat een 'nieuwe' evolutie weer een zelfde soort (mens) voort zal brengen. Maar er zal wel een andere vorm uit ontstaan, een intelligente vorm denk ik zelfs. [/quote]begin eens met lezen wat iemand anders beweert.

gedaan?


dan weet je nu dat ik nooit heb geclaimd dat we geen (kunstmatige) intelligentie kunnen maken. Integendeel, ik heb juist altijd geroepen dat we dat wel zullen kunnen, dat er ons niets in de weg staat.
Maar ik zei dat we geen MENS "as is" kunnen maken, maw: we kunnen geen mens dupliceren.
De tweede stelling die ik had was dat we geen mens kunnen maken met evolutie, aangezien de kans dat je op een mens uitkomt uiterst klein is.

Maar ik heb dus nooit iets gezegd over het scheppen van een kunstmatige levensvorm met evolutie...

bovendien, jij was het wel die het totaal niet zag zitten om nagebouwd te worden.een oud citaatje...<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Zelf vind ik dat een zeer frustrerdende gedachte. Kan iemand zich dan voorstellen dat 'hij zelf' nagebouwd zou kunnen worden?[/quote]komt dit je bekend voor?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ook zal gesimuleerde evolutie te beïnvloeden en te sturen zijn.[/quote]Als je de evolutie gaat leiden, waarom dan nog de moeite nemen om evolutie zowiezo toe te passen? daarmee verknoei je het experiment...
evolutie kan dat ook wel zonder leiding, het is ten slotte al eens gelukt. (en nou effe niet met slimme opmerkingen komen als "ja maar in de evolutie feit of fictie thread zeg je dat bla bla bla"...) <BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Zie het als een AI project. Ik ben er van overtuigd dat de mens er op een gegeven moment toe in staat is intelligent, kunstmatig leven te creeëren. Of dit nou veel gelijkenissen met een mens zal hebben doet er niet zoveel toe, waar het mij om gaat is dat dit 'leven' (?) nooit een zelfbewustzijn zal krijgen[/quote]Definieer "zelfbewustzijn"... en denk daarbij eraan dat ook chimpansees en dolfijnen een vorm van "zelfbewustzijn" vertonen: ze kunnen zichzelf in een spiegel herkennen. <BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>...en daarom dus nooit kwalitatief gelijk zal zijn aan een mensenleven. [/quote]is de kwaliteit van het leven van een leeuw in afrika minder hoog dan die van een mens? Als jij dat vindt, waar baseer jij je op???
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Dit zelfbewustzijn hebben wij door onze koppeling met de ziel. deze interactie creeërt onze geest.[/quote]Waar blijft het bewijs of in ieder geval de aanwijzing hiervoor? Want als die er niet is, het scheermes ligt al klaar hoor...<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Wie zegt er dat er in een betoog geen aannamen gemaakt mogen worden?[/quote]Niemand... alleen een zekere Ockham heeft ooit gesteld dat de redenatie die het minste aantal aannames bevat de beste is... En dit maakt je betoog echt niet sterker...<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Als we niet uitgaan van aannamen zou er geen enkele, of in het beste geval precies één wetenschap bestaan.[/quote]er is ook maar 1 wetenschap. Alleen je moet het woord "aanname" niet gaan verwarren met "hypothese" of "postulaat"<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Maar je hebt gelijk, de aanname dat er een ziel bestaat is in deze discussie natuurlijk niet op zijn plaats, al heb ik daar niet echt een oplossing voor, al heb ik daar niet echt een oplossing voor (vergelijk het maar met een geloof).[/quote]waarom doe je die aanname dan toch? of beter gezegd, waarom baseer je je betoog er dan op?<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Dat elke mens een ziel heeft heb ik niet beweerd en volgt ook niet uit mijn verhaal.[/quote]als er mensen zijn met en zonder ziel, heeft de ziel niets te maken met "geest" en "leven". Dus ieder mens heeft in jouw theorie een ziel. Anders is namelijk het begrip "ziel" nutteloos.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Ik denk dat er één overkoepelende 'opperziel' bestaat waar elk leven interactie mee heeft, dit volgt trouwens min of meer uit de eerste aanname, aangezien die anders een totaal zinloze aanname zou zijn.[/quote]waarom noem je dit "ziel"??? De correcte term is "ratio". Als je dat zegt, weten anderen ook waar het over gaat.
Lees maar eens iets van de klassieke stoicijnen, dat komt je vast bekend voor. Als je over de apatheia-onzin heen leest.

bovendien ben je nu in tegenspraak met jezelf. <BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Mijn lichaam zal niet verder leven, maar mijn ziel wel. Een ziel is namelijk onsterfelijk, heeft altijd al bestaan en zal altijd blijven bestaan. [/quote]een citaatje van jou ergens aan het begin van deze hele thread. "jouw" ziel... ieder mens heeft dus wel degelijk een eigen ziel...
en dus kan ik een aanname 5 toevoegen:

5. er is een overkoepelende ziel die alle zielen in zich heeft

maar de overige aannames blijven gewoon staan.<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Aanname 4 heb ik trouwens niet als aanname behandeld, vorige stukje verduidelijkt dit denk ik.[/quote]kijk... dat jij nou aannames behandelt of niet, maakt niet uit. Maar je doet ze wel...<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Het trekken van deze scheidingslijn kan inderdaad een probleem zijn. Ik denk dat er meerdere definities van leven mogelijk zijn. Wanneer ik hier leven gebruik, doel ik niet op de 'biologische' definitie daarvan, maar denk ik dat een aardige voorwaarde zelfbewustijn is.[/quote]dus leven is een deelverzameling van zelfbewustzijn. niet alles wat zelfbewust is, leeft, maar alles wat leeft, is zelfbewust.

Biologisch en in het algemeen spraakgebruik is het precies andersom... voorlopig, zolang we geen AI kunnen maken.

Conclusie: hoewel je nu je betoog aardig hebt omgegooid en hier en daar ook in tegenspraak bent met jezelf, blijft Ockham een onoverkomelijk probleem van je theorie. Er is 1 aanname bij gekomen. Maar zinnig taalgebruik is wel moeilijk geworden met al die herdefinities van leven en zelfbewustzijn enzo...

  • DiSiLLUSiON
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 14-01 15:01
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 21 oktober 2000 00:08 schreef Crusader het volgende:
Nee sorry, ben de schrijfster van het boek vergeten. Maar de titel is wel exact zoals ik hem gaf. Die schrijfster heeft dus een bezoek mogen brengen aan de diverse sferen en heeft deze zo goed mogelijk proberen te beschrijven. Een van haar leerlingen heeft hetzelfde meegemaakt en schrijft daar ook over. Het kwam erop neer dat iedere sfeer zijn eigen plekken heeft waar de overledenen "binnen komen". Een soort rustplaats eigenlijk. Daar worden ze opgevangen door andere "zielen".[/quote]oki thnx t klinkt heel interresant, ik ga denk ik deze week (vakantie) maar ff naar be biep toe om ut boek te lenen :)

Verwijderd

<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>kijk als er niks is, kan ik er ook niet "mee omgaan" want ik besta niet meer...[/quote]je hebt het niet helemaal begrepen wat ik bedoel. als er niets na de dood is, kan dat nog wel invloed hebben op hoe je nu denkt. en ik ga ervan uit dat je nu wel bestaat.

  • mth
  • Registratie: Mei 2000
  • Laatst online: 05-02-2025

mth

tomato:
In je plaatje ga je ervan uit dat er 1 grote tijdsloze "opperziel" is.

Ik wil het even hebben over die paarse lijntjes, de verbinding tussen individuen en de "opperziel". Interactie kan er zijn in 2 richtingen: de "opperziel" be-invloedt het individu en/of het individu be-invloedt de "opperziel".

Als de "opperziel" geen invloed heeft op de individuen, dan heeft een individu geen ziel nodig om te kunnen bestaan. Uit je postings maak ik op dat je dat een onwenselijke situatie vindt. Laten we daarom aannemen dat de "opperziel" wel de individuen be-invloedt.

Dan blijft er nog over de vraag of de individuen de "opperziel" be-invloeden.

Stel dat de individuen de "opperziel" be-invloeden. De "opperziel" is dus niet constant, maar veranderlijk. Tevens is de "opperziel" tijdloos. Dus elke verandering be-invloedt individuen op elke plaats in de ruimte/tijd. Bij elke verandering van de "opperziel" onstaat dan een geheel nieuwe tijdlijn.

Stel dat de individuen de "opperziel" niet be-invloeden. Dan vraag ik me af of het bestaan van een dergelijke "opperziel" nog wel enige troost biedt aan de individuen. Ze worden be-invloed door iets dat altijd hetzelfde zal blijven. Verschijnselen als "herinneringen uit vorige levens" zijn hiermee in strijd.

Wat ik hiermee wil zeggen, is dat ik het een vreemd idee vind om een "opperziel" buiten de ruimte/tijd te plaatsen. Als je wilt dat individuen een ziel hebben, waarom plaats je die dan niet binnen de ruimte/tijd?

Ik ben zelf al jaren overtuigd van de gedachte dat mensen niets meer dan een lichaam nodig hebben om te kunnen bestaan. Daarom vind ik het interessant om uit te vinden waarom andere mensen het bestaan van iets als een ziel nodig achten.

"This is the noise that keeps me awake."


  • DiSiLLUSiON
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 14-01 15:01
<BLOCKQUOTE><font size=1 face=Verdana, Arial, Helvetica>quote:</font><HR>Op 21 oktober 2000 22:59 schreef el_marcianito het volgende:
je hebt het niet helemaal begrepen wat ik bedoel. als er niets na de dood is, kan dat nog wel invloed hebben op hoe je nu denkt. en ik ga ervan uit dat je nu wel bestaat.[/quote]dat heeft helemaal geen invloed.. ik heb geen angst om dood te gaan.. als ik leef dan leef ik.. leef ik niet dan leef ik niet.. zo is het.. als ik dood zou gaan zou ik alleen wel ff denken aan de nabestaanden want die moeten de gevolgen dragen.. maar voor mijzelf? t leven biedt wat ut leven te bieden heeft... en als ik morgenochtend dood in m'n nest lig, of met m'n fiets onder een stoomwals kom, so be it.
Pagina: 1 2 Laatste