Op vrijdag 26 april 2002 17:02 schreef Sandalf het volgende:
Klinkt wel aardig, maar een naar 0 convergerende oneindige rij is nog altijd heel iets anders dan wat ik me zou voorstellen bij een oneindig klein getal... Oneindig klein is eerder zoiets als dx ofzo, of lim(x->oo) 1/x en beiden zijn gewoon gelijk aan nul.
Het is toch in feite een oneindig klein getal? Het is kleiner dan welk willekeurig reeel getal, maar niet nul. Met hyperreals kun je op die manier ook oneindig schrijven, namelijk als een divergerende rij (1,2,3,4,5,6,...). Zo kun je dus ook oneindigheden met elkaar vermenivuldigen enzo:
(1,1/2,1/3,1/4,1/5,1/6,...) * (1,2,3,4,5,6,...) = 1
maar
(1,1/2,1/4,1/8,1/16,1/32,...) * (1,2,3,4,5,6,...) = (1,1,3/4,1/2,5/16,3/16,...) = 'oneindig klein'.
Dit is trouwens helemaal geen nieuw concept ofzo. Oneindige rijen worden in de wiskunde al eeuwen lang begruikt. Kun je misschien iets meer details geven over waarom Hyperreals iets anders zijn dan de gewone oneindige rijtjes waar wiskundigen al eeuwen lang mee werken?
Ik heb geen idee hoe oud dit idee is. Het verschil tussen 'gewone' oneindige rijtjes en hyperreals is dat je hyperreals echt moet zien als uitbreiding van de reele getallen. Elk reeel getal is op te vatten als een rij, en de meeste rijen ook als reeel getal. Je kunt op deze 'getallen' optelling, vermenivuldiging etc definieren.
Het is net als het verschil tussen 'gewone' vectoren en complexe getallen.
Erg veel moeite om het te definieren?? Je kan toch gewoon zeggen dat een oneindig rijtje een functie f is van N naar R en dan optellen en vermenigvuldigen definieren als:
(f+g)(n)=f(n)+g(n) voor alle n
(f*g)(n)=f(n)*g(n) voor alle n
Ja, maar het probleem is dus dat je er dan nog niet bent. Je zit met een ambigualiteit bij rijtjes als (0,1,0,1,0,...). Het is niet a priori duidelijk of dit 1 of 0 is. En als je dit verkeerd definieert krijg je problemen. Stel (0,1,0,1,0,...) = 1, dan is 1 - (0,1,0,1,0,...) = (1,1,1,1,1,...) - (0,1,0,1,0...) = (1,0,1,0,1,...) = 0. Maar je moet nu (1,0,0,1,0,0,...) en (0,1,0,0,1,0,...) en (0,0,1,0,0,1,...) ook nog definieren. En dit kan verkeerd gaan als je niet oppast, zodat je op situaties komt als 1+1=1 enzo, dat wil je natuurlijk niet.
Een beetje in kleine lettertjes tikken, zodat ik het misschien niet zou lezen heh

. Maar zoals jij ook ongetwijfeld weet zijn deleta-functies inderdaad geen functies en hebben ze alleen betekenis als ze onder een integraal staan

.
Dat weet ik. Maar you completely missed the point
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life - Terry Pratchett