IllegalOperationDe sophocratie is een (sympathieke) utopie.
Integendeel, de sophocratie is een hypothese. Een Utopie is iets waarvan je zeker weet dat het perfect is. Je postuleert het onder het motto 'dit is Goed' en kan dan proberen het te bereiken. Ik stel echter een hypothese op 'de staatsvorm die ik aanduid als sophocratie werkt beter dan de democratie' - en een hypothese kan getoest of weerlegd worden door experimenten. Helaas is het uitvoeren van politieke experimenten nogal lastig.
Maar een absolute sophocratie is niet te realiseren, tenzij je bereid bent om heel veel mensen de mond te snoeren door middel van geweld en manipulatie.
Voor de zekerheid herhaal ik nog even wat ik ook eerder al zei:
Misschien ben ik een klein detail in mijn politieke filosofie vergeten te vermelden. Een staat ontleent zijn bestaansrecht alleen aan het feit dat de burgers van die staat de wetten van die staat uit eigen keuze willen accepteren. dat is in onze huidige smaneleving echter niet het geval. Welke wetten je moet accepteren wordt bepaald door je geboorteplaats (of all things) en niet door een bepaalde keuze. Logischerwijs zou iedereen op een bepaalde leeftijd moeten kunnen kiezen onderdaan van welke staat hij wil worden. Iedereen is dan dus onderdaan van een staat waarmee hij het eens is.
Als je dit standpunt zou realiseren (en zonder dit is de staat imho onrechtvaardigbaar) is het redelijk onmogelijk een staat te baseren op geweld en manipulatie.
Dat de democratie in de praktijk gebreken vertoont betekent niet dat je dan maar radicaal moet kiezen voor een ander stelsel - sophocratie - dat zich in de praktijk nog nooit heeft bewezen.
Daarom zie ik het ook als een hypothese, niet als een dogma.
Mr.DurdenHierin stelt hij dat het volk een wil heeft die het gemeenschappelijk belang nastreeft.
Ik kan echter niet echt zeggen dat ik zijn argumenten overtuigend vind. Het zegt dat het volk een gemeenschappelijke wil heeft,
maar dat je die niet door stemmen kan achterhalen. Ik zie niet in hoe je het hele volk zou kunnen laten regeren zonder hen te laten stemmen - maw, ik zie niet in hoe Rousseau een democratische sophocratie mogelijk ziet.
AnananasMensen werden, worden en zullen altijd worden gedreven door een ding: eigenbelang.
Dit is door miljoenen jaren evolutie erin gebakken.
Niet precies, mensen werden voortgedreven door de wil tot voortplanten. (Of nog correcter: de genen die de mens zijn eigenschappen geven zijn erop geselecteerd dat zij zich goed kunnen voortplanten.) Je kan echter beargumenteren dat de huidige mens zich min of meer heeft losgemaakt van die genetische invloeden. Nature vs. nurture is over het algemeen een vrij onvruchtbare discussie, maar ik zou nurture niet onderschatten als ik jou was.
Het beste economische systeem is daarom kapitalisme, een systeem waarin geldt dat hoe harder of slimmer je werkt (oftewel: hoe beter je bent aangepast), hoe meer geld je verdient.
Dat is
niet de definitie van kapitalisme. Kapitalisme is een economisch systeem waarbij je meer geld verdient afhankelijk van hoe goed je bent in het verdienen van geld - op welke manier dan ook. Het gaat er niet om dat je hard werkt of slim bent. Als dat het geval was zou de persoon die zich iedere dag 12 uur inzet voor geestelijk gehandicapten een royaal salaris hebben - terwijl hij in werkelijkheid bijna niets verdient. Integendeel, degenen die veel verdienen zijn de mensen die een soort monopoly voor volwassenen spelen en zichzelf daarbij 'speculanten' noemen. (Mijn mening over aandelenhandelaars mag bekend zijn.)
Het kapitalisme heeft ons al zulke prachtige dingen gebracht als gigantische vervuiling, hoge inflatie, economische crises, rente en aandelenhandel. Jippie. Echt goed.
Sociale vangnetten en dergelijke zorgen er alleen voor dat groepen mensen de hele dag nix gaan doen omdat ze toch geld van de staat krijgen, en zo dus parasiteren op andere mensen.
Iemand die niets doet parasiteert altijd nog minder dan iemand die zijn geld verdient met aandelenhandel. Daarbij denk ik dat jij misschien eens moet gaan praten met mensen die inderdaad opgevangen worden door zo'n sociaal vangnet - misschien verander je dan van mening over dat het luie parasieten zijn die alleen maar voor hun lol in de bijstand zitten.
MorgothMaar elk mens wordt weer van andere dingen gelukkig, de een wil gezinnetje stichten, werken enz... de andere wil weer grootse avonturen beleven en nog een ander wil stinkend rijk worden.
De reden dat een grote mate van vrijheid erg belangrijk is - de staat
kan niet bepalen wat iemand moet doen om gelukkig te worden, de staat kan alleen de randvoorwaarden scheppen waarbinnen veel mensen gelukkig kunnen worden. (Of veel te weten kunnen komen, kunst kunnen scheppen, whatever.)
KevinLevieDe vraag is of een ultiem communistisch systeem perfect is, maar wel is dan gelijkheid gewaarborgd.
Het is niet perfect, want gelijkheid is helemaal niet iets dat je erg graag wilt waarborgen. ieder mens is anders, en daar kan en moet een staat niets aan veranderen.
TromboneFreakusDe democratie is dus wel ideaal, maar de mens niet (domheid, egoisme en zelfverrijking).
Als de mens dom en egoistisch is, is
dus de dmeocratie niet ideaal - lijkt mij. Als de mens ideaal was was iedere staatsvorm trouwens perfect.
The_TzarJe kunt heel erg intelligent zijn en toch blind voor de slechte kanten van de samenleving. Toch te gefocused zijn op bepaalde, goede dingen. Toch niet het geduld kunnen hebben met andere landen, opvattingen of ideeën.
Wijs en intelligent is niet hetzelfde. Ik heb heel erg expres voor 'wijs' gekozen en niet voor 'intelligent'.
AnananasMensen proberen pas een paar duizend jaar systemen te regelen. De natuur al miljoenen jaren. Ik denk dat de natuur dus na al die jaren wel een systeem heeft ontwikkeld dat werkt, waarom zouden wij dan een ander systeem gebruiken?
Omdat wij andere doelen hebben dan 'de natuur'? Onze genen 'willen' zich graag voortplanten, daartoe hebben ze ons gebouwd. Maar helaas voor hen zijn ze een stap te ver gegaan - hun 'survival machines' hebben een cultuur opgebouwd waarbinnen ze kunnen streven naar andere dingen dan het voortplanten van hun genen. Een geweldige overwinning op onze genen - dat is cultuur! Als jij daar de grootsheid niet van kan inzien vind ik dat jammer. Ik zie geen enkele reden om slavernij aan de genen te verkiezen boven de veel grotere keuzevrijheid die je binnen een hoogstaande cultuur hebt.
Ik hoop dat je je realiseert dat jij in een prehistorische toestand een levensverwachting van 30 jaar had - als je niet eerder je hoofd werd ingeslagen door iemand met een grote knots. Bij iedere ziekte had je goede kans om te overlijden. En als je pas echt lol wilt hebben: denk eens aan een blinde darm ontsteking. Wat nu met een simpele operatie en 3 dagen in het ziekenhuis te verhelpen is was in de prehistorie vermoedelijk uitgelopen op een hele langzame, hele pijnlijke dood over een tijdspanne van een paar weken.
Ed_CaponeIk zou zeggen terug naar de tijd van de Koning regeerd.
Dat was zo te zien de tijd dat er nog geen standaardspelling was vastgesteld.
AnananasAls het welzijn van dieren in de natuur zo laag is, waarom plegen ze dan niet collectief zelfmoord?
Als je veel kans hebt om dood te gaan en ziektes te krijgen ed - dan kan je maar beter zelfmoord plegen? Tja, het helpt wel - maar ik zie het voordeel niet in van een zekere dood boven een minder zekere dood.
Captain ProtonOorlogen en ellende zullen in de prehistorie onvergelijkbaar veel erger zijn dan nu...
Bijna alles is erger in de prehistorie - maar oorlogen niet. Honderd gasten met knuppels die elkaar het hoofd in bashen is een stuk minder erg dan een WO1 loopgraven oorlog mag ik wel zeggen. Een prehistorie is veel en veel minder grootschalig qua oorlogen.
Illegal OperationHet staatsbestel dat wij democratie noemen is niet zomaar uit de lucht komen vallen, maar het (voorlopige) resultaat van een historische ontwikkeling waar ondere andere de Romeinen een belangrijke rol in hebben gespeeld - maar waarin ze nu een gepasseerd station zijn.
Het staatsbestel van de democratie is opgesteld door filosofen van de Verlichting. Als een tegenbeweging op het extreem autoritaire bestuur van (sommigen van) de vorsten uit die tijd en de religieuze machthebbers kwam de gedachte van de democratie op. Deze is voor het eerst echt doorgevoerd (als ik mij niet vergis) in de USA, door mannen die zeer sterk be-invloed waren door de Verlichting en waarvan sommigen later ook een rol zouden spelen in de Franse Revolutie.
Het is echter goed je te realiseren dat de Verlichting
ook een gepasseerd station is. Dat rede en kennis de mens niet moreel verbeteren is maar al te duidelijk geworden. Het mensbeeld van de verlichting is niet meer ons mensbeeld.
Daarnaast kan je je afvragen in hoeverre de politieke ideologen uit die tijd rekening konden houden met factoren die nu in democratie een zeer grote rol spelen, zoals de invloed van grote bedrijven. Erg weinig, lijkt me. De basis waarop het idee van de moderne democratie is gebouwd is dus niet echt meer stevig in deze tijd.
Natuurlijk is de democratie het voorlopige resultaat van een historische ontwikkeling, maar ik zie niet in waarom dat zou betekenen dat de democratie de beste staatsvorm is? Dat gold voor alle vorige staatsvormen kennelijk ook niet, dus het lijkt me heel naief om te denken dat dat voor de democratie wel geldt.
Ik herhaal wat ik hierboven heb gezegd:
een absolute sophocratie is alleen maar te realiseren via slinkse manipulatie en cynisch geweld.
Overtuig me van het tegendeel.
Ik zie niet in hoe ik je daarvan kan overtuigen - simpelweg omdat deze stelling alleen te bewijzen is door praktijkvoorbeelden. En praktijkvoorbeelden zijn er, logischerwijs, nog niet. Aan de andere kant zie ik ook niet in hoe jij jouw stelling wilt bewijzen.
Bamibalget a life en hou op met klagen, er zijn miljoenen mensen die het een stuk slechter hebben.
[...]
Niemand die er van wakker ligt dat het milieu naar de knoppen geholpen wordt.
Ik snap jou niet. Wij zeggen dat bijvoorbeeld de milieuproblematiek niet goed opgelost kan worden in een democratie. Jij zegt dat dat we a) op moeten houden met zeuren omdat we het goed hebben, en b) het lomp is dat niemand zich zorgen maakt om het milieu. Dat vat ik niet, volgens mij spreek je jezelf tegen?
VeniceOnder burger versta ik dan wel de kooplieden en zakenlui, u weet wel, de topmensen uit het bedrijfsleven. Laat mij hier de universiteiten niet vergeten! Die regeren tegenwoordig hand in hand met het bedrijfsleven. Weliswaar nog gesponsord door de staat, maar dat zal niet lang meer duren, gok ik.
Uh... huh? Universiteiten die regeren hand in hand met het bedrijfsleven? Universiteiten hebben twee doelen: onderwijs en onderzoek. Ik zie niet in wat dat met regeren te maken heeft - of met het bedrijfsleven. (Hoewel bepaalde rechtse ministers schijnen te vinden dat onderzoek nuttig moet zijn voor het bedrijfsleven of zo; ik heb daar maar een antwoord op:

)
justmentalMaar stel dat de wijzen in de buurt van de gedachten van Nietzsche uitkomen. Ze kunnen besluiten dat alle mensen in de staat zouden dood moeten om zo de mensheid dichter bij de Ubermensch te brengen.
Dat lijkt me een
zeer on-Nietzscheaans besluit. Om even te quoten uit de Antichrist (waar ik helaas alleen een Engelse versie van heb hier):
It would be altogether unworthy of a profound intellect to see anything objectionable in mediocrity in itself. It is, in fact, the first prerequisite to the appearance of the exceptional: it is a necessary condition to a high degree of civilization. When the exceptional man handles the mediocre man with more delicate fingers than he applies to himself or to his equals, this is not merely kindness of heart--it is simply his duty....
Zie verder de hele paragraaf 57 voor Nietzsche's ideeen over de staat. (Waarbij je wel even moet bedenken dat de Antichrist niet in de beste geestelijke gezondheid is geschreven.

)
Het uitmoorden van de 'zwakkere' bevolkingsgroepen om zo tot de Uebermensch te komen is eerder een idee van Hitler dan een van Nietzsche. Uitmoorden is niet echt wat ik onder de 'weg van de scheppende' zou verstaan.
KevinLevieNog even wat betreft de 'sophocratie' in het algemeen: misschien klinkt het wel goed om zo'n regering te hebben, maar de gemiddelde Nederlander heeft nu - in een democratie! - al totaal geen affiniteit met de politiek en de regering. Laat staan als je zo'n systeem invoert, met mensen die nog meer beslissingen nemen waar het volk het niet mee eens is.
En nu het goede nieuws: dat is niet erg. In een democratie
moet het volk geinteresseerd zijn in de politiek - anders mislukt de democratie! Maar in een sophocratie hoeft dat helemaal niet.
IllegalOperationEn liever geen experimenten met elitaire, naar een totalitaire staat neigende bestuursvormen waar we misschien niet meer vanaf komen zonder bloedvergieten.
Dat zou wel een erg slecht uitgevoerd experiment zijn? Ik zie niet in waarom je niet randvoorwaarden zou kunnen scheppen die tot een goed georganiseerd experiment aanleiding kunnen geven. Een experimentele politieke wetenschap, wat een prachtig idee overigens. Ik ga nu niet claimen dat ik weet hoe je zo'n wetenschap zou kunnen opzetten, maar als het kon zou het wel heel mooi zijn. De toevallige geschiedenis van de wereld is nauwelijks het laboratorium waarin je hypotheses kan testen, zodat feitelijk iedere uitspraak over wat de beste staatsvorm is op drijfzand berust. Wat nodig is zijn op zijn minst harde feiten en op zijn best gecontroleerde experimenten.
Overigens wil ik nog wel even iets heel duidelijk maken: ik beweer niet dat ik weet hoe je een sophocratie op kan stellen of hoe je die precies zou moeten organiseren. Ik beweer ook niet dat dit een mooi punt in de geschiedenis is om een sophocratie in te voeren. Ik beargumenteer alleen dat de sophocratie er - voor zover we dat zonder wetenschappelijke gegevens kunnen bepalen - beter uitziet dan de democratie. Vraag mij aub niet om dingen te onderbouwen die ik niet beweer.