Ryzen 5600X upgraden: AM4 blijven of door naar AM5?

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • xdizzy12
  • Registratie: Januari 2014
  • Laatst online: 23:07
Hoi!

Ik zoek vooral wat meningen en advies om over na te denken voordat ik veel geld ergens heen gooi: Op AM4 blijven en upgraden of naar AM5 gaan?

Ik heb een computer uit 2021 die ik elk jaar iets heb geüpdatet wanneer nodig, en nu zijn de CPU en mobo aan de beurt. Reden is dat ik enkele sim- en rts-spellen speel die best CPU-intensief zijn. Met Transport Fever 3 die deze week uitkomt, met recommended specs van een Intel Core i7-13700K of AMD Ryzen 7 7800X3D loop ik dus nu echt hopeloos achter. De voorganger had ik al moeite mee.

Maar welke update zal ik uitvoeren? Het verschil is groot, de meningen online verdeeld, en de prijs... duur!

Huidige computer

Een beetje door de jaren heen bij elkaar gesprokkeld en vrijwel alles is een keer vernieuwd of uitgebreid sinds 2021 behalve de CPU en mobo.
#CategorieProductPrijsSubtotaal
1ProcessorsAMD Ryzen 5 5600X Boxed€ 152,99€ 152,99
1MoederbordenASUS ROG Strix B550-F Gaming€ 128,86€ 128,86
1VideokaartenPowercolor Hellhound AMD Radeon RX 9070 XT€ 863,99€ 863,99
1Behuizingenbe quiet! Light Base 600 LX Zwart€ 136,-€ 136,-
1MonitorsLG UltraGear 34GN850-B Rood, Zwart€ 543,47€ 543,47
1ProcessorkoelingArctic Freezer 36 A-RGB (Black)€ 28,16€ 28,16
1ToetsenbordenKeychron Q3 Knob (Gateron Brown, Qwerty US) Zwart€ 0,-€ 0,-
1MuizenHyperX Pulsefire Dart€ 126,53€ 126,53
1Geheugen internG.Skill Trident Z Neo F4-3600C16D-32GTZNC€ 281,93€ 281,93
1VoedingenFractal Design ION+ 760W Platinum€ 0,-€ 0,-
1Interne ssd'sCrucial MX500 2,5" 1TB€ 0,-€ 0,-
1Interne ssd'sSamsung 970 EVO 1TB€ 0,-€ 0,-
1Interne ssd'sSamsung 990 Pro (zonder heatsink) 2TB€ 315,-€ 315,-
1HoofdtelefoonsSennheiser HD 560s (Zwart)€ 125,-€ 125,-
Totaal€ 2.701,93
(aanschafprijzen mag je negeren, die kloppen toch niet meer)
Waar ik tegenaan loop
Voor wat het is, is het een hele degelijke machine die de meeste nieuwe spellen op zich nog prima aankan op vrij hoge kwaliteit op ultrawide 1440p. Maar toch merk ik problemen met:
  1. Spellen die meer vragen dan mijn CPU kan
  2. Ik mis dingen als Wifi en Bluetooth en uitbreidingskaarten kosten ook geld
  3. MOBO met verouderde/ontbrekende headers (denk USB, RGB, etc) - mijn case heeft nu een loze USB-C en een uitbreidingskaart kost ook geld.
  4. MOBO met verouderde PCIE lanes (klein verschil in praktijk, maar als ik toch bezig ben)
    Toch jammer van de SSDs en GPU die daar wat mee moeten kunnen.
  5. Geen doorgroeimogelijkheden binnen AM4
  6. Missende features van MOBO en CPU - vooral qua sturing en samenwerking tussen componenten
  7. Ik wil de huidige CPU + mobo ombouwen naar een NAS computer waar ik o.a. al 16GB DDR4 RAM en andere onderdelen voor heb liggen van vorige upgrades.

Keuzes

De keuze voor upgraden lijken mij dus strikt te gaan tussen een Ryzen 5800X3D Anniversary Edition, of een switch naar AM5.
1: AM4 Ryzen 7 5800X3D + mobo
De goedkope optie. Mobo nog niet uitgezocht; wel wat opties aan het vergelijken.

Prijs: Rond de €500: De 5800X3D (€330) + mobo (€150~200)
Pros: Relatief goedkoop
Cons: Last-gen, mist performance van AM5, geen verdere upgrades mogelijk op AM4, en hoewel mobo-keuze an sich prima is kan ik nieuwe features en generatie-updates wel vergeten.
2: AM5 upgraden (Ryzen 7800X3D / 9800X3D + mobo + RAMduur)
De dubbel-zo-dure-optie, waarin de 7800X3D en 9800X3D zo weinig verschillen in prijs (relatief aan totaal) dat ik dan direct overweeg de laatste te pakken en weer 5 jaar mijn kop in het zand te duwen betreft platform updates.

Mobo en RAM nog niet uitgezocht; eerst maar eens platform en CPU kiezen.

Prijs: Rond de €1000: CPU (€300~400), mobo (€~200), RAM 32GB (€500... vooralsnog.. als ik geluk heb...)
Pros: Recent platform, upgrades mogelijk, nieuwste features, kan weer een paar jaar zonder nadenken genieten.
Cons: Dubbel zo duur als optie 1 voor niet per se dubbel de performance.

Afrondend

Keuzes zijn moeilijk; ik weet dat ik niet alles weet (ondanks veel research) en dat maakt het moeilijk.

Geld is duur.
Budget
Ik heb het budget voor beide opties prima liggen, maar het is niet alsof ik verder in het geld zwem. Het wordt dan keuzes maken; dat wordt volgend jaar bijvoorbeeld een minder uitgebreide vakantie.

Dus €500 tot €1000 kan prima, maar leuk is anders.
Games en andere apps
Browsers en Word zijn niet relevant, maar ja, die gebruik ik.

Videobewerking is een wens om video's van de games die ik speel te kunnen maken, maar niet belangrijker dan de games dus.

Programmeren en virtualisatie voor hobby-projecten. Niks zwaars; huidige PC trekt het prima.

Games: (komt meer bij na upgrade en met Winter Sales)
Het zou fijn zijn deze ook te kunnen spelen op 165fps.
  • Transport Fever 2 en 3 (zwaarst qua CPU geloof ik, tel daarbij een paar honderd mods op en lange sessies met veel gaande)
  • Wardogs
  • Manor Lords
  • Squad (+44)
  • Kindom Come: Deliverance II
  • Stronghold 4 (upcoming)
  • Arma Reforger
  • Vintage Story
  • GTA VI (als dat ooit naar PC komt)
  • Anno 117 (wishlist)
  • DayZ
  • From The Depths (ook best zwaar, trouwens)
  • Cities Skylines 2 (nog niet gekocht, ik wacht even de ontwikkelingen af)
  • Diverse anderen die niet zo veel vragen dus niet heel relevant denk ik

NB

Hopelijk is dit een concreet genoeg zijnde topic waar men wat mee kan.

Ik heb ook wat andere oudere topics bekeken over dit onderwerp, maar de markt is nu geheel anders.

[ Voor 3% gewijzigd door xdizzy12 op 27-09-2026 23:07 ]

Alle reacties


  • Romborum
  • Registratie: Oktober 2024
  • Laatst online: 22:26
Tja, je kunt maar naar 1 processor. En hoeveel je daarmee gaat winnen is de vraag. Misschien stom advies, maar zou je het niet eerst eens gaan proberen?

Red je het niet, dan zou ik zou alleen voor een 5800x3d gaan als je voldoende reviews vind van mensen met dat spel... Want ik geloof niet dat je met die stap het spel opeens probleemloos gaat spelen als dat met de 5600x niet lukt

  • 107mb
  • Registratie: Juni 2004
  • Laatst online: 22:22
Vlgs mij heeft Asrock een bordje uitgebracht met AM5 socket en DDR4 slot. Weet er het precieze niet van, maar is dit een optie?

Laat maar.... alleen Intel processoren kunnen overweg met beide type's geheugen....

[ Voor 26% gewijzigd door 107mb op 27-09-2026 21:37 ]


  • Romborum
  • Registratie: Oktober 2024
  • Laatst online: 22:26
En dat moederbord is niet leverbaar. Nou ja, er schijnt er 1 te zijn, maar die kan maar 1 ddr4 stick kwijt, schiet je weinig mee op. Had wellicht een mooie upgrade geweest voor de ts.

Anno 117 is in elk geval prima speelbaar met de huidige processor. Ik heb een veel zwakkere. En dat zal voor de meeste spellen wel gelden. Je moet je ook niet te gek laten maken om perse highest settings te willen. Uiteindelijk gaat het om het plezier van gamen (zo denk ik hoor)

  • xdizzy12
  • Registratie: Januari 2014
  • Laatst online: 23:07
Romborum schreef op zondag 27 september 2026 @ 22:26:
Anno 117 is in elk geval prima speelbaar met de huidige processor. Ik heb een veel zwakkere. En dat zal voor de meeste spellen wel gelden. Je moet je ook niet te gek laten maken om perse highest settings te willen. Uiteindelijk gaat het om het plezier van gamen (zo denk ik hoor)
Dat is helaas niet helemaal hoe het werkt. Mijn Radeon RX 9070XT kan de meeste spellen die ik speel al op maxed out graphics spelen. Maar dat is slechts het halve verhaal bij spellen waarbij veel simulatie wordt gedaan; dat komt namelijk allemaal op de CPU terecht. Immers moet de CPU alle berekeningen doen qua simulatie en dat is bij spellen als TF3 met tienduizenden agents en veel logica toch best wel wat.

Dus ik zit ermee dat mijn 9070XT zich aan het vervelen is op max graphics terwijl de CPU een paar cores op 100% heeft en het niet bij kan houden. De 9070XT is ook echt zwaar overkill voor TF3 - maar de 5600X zit ergens tussen minimum en recommended in. Daarbij speel ik doorgaans met een paar honderd mods ;) dus die arme CPU kan dat gewoon niet aan. Kleine nota: Die vele mods vragen wel veel VRAM dus daarom de 16GB GPU - 8GB voldoet echt niet!

Anno heeft altijd een wat simpelere (niet slechter maar anders) simulatie gehad vergeleken met Transport Fever of Cities Skylines - dat is ook logisch, want Anno is vooral een RTS en TF/CS zijn eerder puzzle-sims met diepere simulatie. Niet dat Anno dan slechter is (ik speel de vorige delen met plezier), maar gewoon anders. Anno 117 heeft dan ook slechts een AMD Ryzen 5 3600 als recommended, versus CS2 met een AMD® Ryzen™ 7 5800X en TF3 met een AMD Ryzen 7 7800X3D (AVX2 support required).

Nota: Met Wardogs (recommended: AMD Ryzen 7 5700x) zit ik er al iets onder, maar ik heb nergens last van. Graphics staan vrijwel allemaal op max.
107mb schreef op zondag 27 september 2026 @ 21:36:
Vlgs mij heeft Asrock een bordje uitgebracht met AM5 socket en DDR4 slot. Weet er het precieze niet van, maar is dit een optie?

Laat maar.... alleen Intel processoren kunnen overweg met beide type's geheugen....
Ja, helaas! Ik ga niet ook nog overstappen van AMD naar Intel; dat wordt me echt teveel. Ook omdat ik enigszins AMD fanboy ben.

[ Voor 20% gewijzigd door xdizzy12 op 27-09-2026 22:56 ]