pastafan schreef op dinsdag 9 december 2025 @ 18:29:
Nieuwbouwhuis wordt in januari opgeleverd..
Iedere slaapkamer boven heeft loze leiding uitkomend in meterkast. Zijn al voorzien van controledraad.
Wil er zelf netwerkkabel doorheen gaan trekken, heb dit nog nooit gedaan. Dus vanaf de meterkast naar de 3 slaapkamers.
Voor het trekken van je kabels zou ik deze "handleiding" even gaan volgen:
Oftewel regel in ieder geval een goede
trekveer van 20m, want heb een vermoeden dat je bij een gangbare woning aan 10m te kort hebt, met 20m kom je in de meeste gevallen wel goed weg.
Vragen:
1.. Welke soort netwerkdraad te adviseren? cat nummer? kwaliteit?
Mijn standaard Go-To kabel is
Belden 7965E, dit is Cat6 kabel.
Persoonlijk werk ik altijd met 2 dozen/rollen en pak dan een rol blauwe en een rol grijze, zo kan ik makkelijk onderscheid maken tussen links en rechts (bLauw links, gRijs rechts).
Doe eerst een globale inventarisatie hoeveel meter je nodig hebt, en ga dan bestellen, dit kunnen losse meters aan 1 stuk zijn, of 2x100m of b.v. 2x305m, dit is even afhankelijk van wat je nodig hebt.
2. Heb in het verleden wel met stekkertjes en zo'n stekkertang gewerkt maar herinner mij dat dat heel moeizaam ging. Zijn er intussen betere opties?
Bijpassend aan bovenstaande kabel gebruik ik vrijwel altijd deze
keystones, zowel in de wanden als in de meterkast (of waar de kabel ook uitkomt).
Let wel op, helemaal Tool-less zijn ze niet, maar je bent er geen hele speciale tools voor nodig zoals een LSA-tang o.i.d.
Persoonlijk gebruik ik hiervoor altijd een striptool om de buitenmantel te ontmantelen(b.v.
iets als dit), een
mini zijkniptang, om de uitstekende aders buiten de keystone af te knippen, en een
sleuteltang om het "kapje" goed in de keystone te drukken (kan evt. ook met een waterpomptang o.i.d. maar zo'n sleuteltang heeft rechte bekken, vind ik persoonlijk fijner werken).
3. (aankoop) advies of andere tips/suggesties zijn welkom.
Gaat om standaard netwerkbelasting (klein huishouden). Geen exceptionele zware kwaliteit/belasting verwacht.
Bedankt.
Voor de keystones ben je een draagraam nodig (bij de outlets in de kamers) met een gatmaat van 16x19mm voor deze keystones, je mag dus zelf even bij Niko uitzoeken welke draagramen je nodig bent hiervoor

Van b.v. busch jaeger moet je de
rode draagringen hebben voor deze keystones, maar zie hierboven, je gaf aan dat je Niko wilde gebruiken, dat past niet met deze draagringen.
In de meterkast zou ik een patchpaneeltje plaatsen voor keystones, zoiets als
dit.
Dan tussen dit paneel en je router/switch standaard
patchkabels op juiste lengte, deze zelfde soort kabels gebruik je dan ook tussen je outlets (in de muur) en je eindgebruiker(s).
Oftewel hier nog even een boodschappen shortlist:
•
trekveer
•
Belden 7965E Cat6 kabel
•
keystones
•
kabelstripper
•
mini zijkniptang
•
sleuteltang
•
Keystone patchpaneel voor in meterkast
•
patchkabels
• Draagramen (+ opvullingen?) & afwerkmaterialen van het schakelmateriaal naar keuze (let op de gatmaat van 16x19mm voor de keystones)