Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • fondacio
  • Registratie: December 2002
  • Niet online
In 2016 heb ik een zelfbouw-NAS voor (toen nog) FreeNAS aangeschaft, bestaande uit een Supermicro A1SAM-2550F moederbord en een Supermicro SC731 i-300B midtowerkast met voedig van 300W. Daarnaast bevat het systeem 16 GB ECC RAM, aanvankelijk twee en daarna vier harde schijven en een USB-stick om te booten. Tot vorige week heeft dit systeem probleemloos gewerkt, inclusief updates tot TrueNAS 13.3U1.2 (nog steeds vanaf USB-stick, hoewel dat inmiddels wordt afgeraden). Een paar jaar geleden leek er even kortsluiting in de voeding te zijn doordat er een beestje in was gekropen, maar daarna deed het systeem het weer probleemloos tot ik vorige week opeens geen toegang meer had.

Aanvankelijk dacht ik dat de boot-disk was overleden en dat het tijd was om die te vervangen door een SSD, maar inmiddels ben ik er achter dat het probleem al voor het booten ligt. Bij het opstarten gaan namelijk wel de fans lopen en de ledjes op het moederbord aan en wordt de interne IPMI-module bereikbaar, maar de BIOS wil niet meer starten. Het moederbord geeft een zacht biepje, er komt geen beeld, en als je het systeem een tijdje aan laat staan, reboot het en begint alles weer van voren af aan.

Doordat ik wel kon inloggen op de IPMI-module, ben ik er in geslaagd om zowel die module als de BIOS naar de meest recente versie te upgraden, maar verder gebeurt nog steeds precies hetzelfde. Ik heb ook de volgende dingen geprobeerd, zonder resultaat:

1. De kast schoongemaakt, alle stof eruit gezogen en de contacten gecontroleerd.
2. Alle devices losgemaakt, inclusief geheugen, en geprobeerd te booten zonder geheugen, met 1 DIMM en 2, in alle combinaties van sloten.
3. CMOS gereset (batterij ook verwijderd)
4. Opstarten met een USB-stick en een recoverybios in de rootdirectory, CTRL-HOME op het toetsenbord.
5. Opstarten en op DEL drukken om de BIOS te bereiken.
6. Andere voeding aansluiten in combinatie met alle bovenstaande stappen.

Inmiddels heb ik ten einde raad ook een supportverzoek aan Supermicro gestuurd, maar ik weet niet of zij me met een negen jaar oud moederbord gaan helpen.

Heeft iemand hier nog suggesties over dingen die ik kan proberen voordat ik ga denken over het aanschaffen van een vervangend moederbord? Die dingen zijn niet bepaald goedkoper geworden en ik kan nu ook niet bij m'n data...

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • canonball
  • Registratie: Juli 2004
  • Laatst online: 15:33
het moederbord heeft de atom c2xxx processor.
Daar is mogelijk iets mee dat als het een uptime heeft van 1.5 jaar, het defect kan raken. Geen idee of het ook jouw moederbord/bios betreft, maar zie bv [Ervaringen] Falende hardware (Intel Atom C2000 issues)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • fondacio
  • Registratie: December 2002
  • Niet online
canonball schreef op maandag 23 juni 2025 @ 21:08:
het moederbord heeft de atom c2xxx processor.
Daar is mogelijk iets mee dat als het een uptime heeft van 1.5 jaar, het defect kan raken. Geen idee of het ook jouw moederbord/bios betreft, maar zie bv [Ervaringen] Falende hardware (Intel Atom C2000 issues)
Dank je! Ik had dit probleem ook elders gepost en daar kwam dezelfde reactie. Ik was niet bekend met deze problemen met de Atom C2xxx, maar ik was op een ander forum ook gewezen op deze post, die zelfs specifiek over mijn moederbord gaat: https://www.anderswallin....a-mltn4-with-a1sam-2550f/

Blijkbaar is er dus wel iets aan te doen met wat soldeerwerk, dus ik zal even gaan rondkijken of iemand me hiermee kan helpen.