De telefoontjes kunnen heel echt lijken. En juist omdat er zoveel datalekken zijn, weten ze vaak veel over je. Als je bankrekening lekt, weten ze bij welke bank je bankiert, dan bellen ze met een gespoofd nummer namens die bank. En soms weten ze dan details te vertellen waardoor het allemaal erg vertrouwd overkomt.
Uiteindelijk zijn systemen dermate beveiligd dat ze jouw hulp nodig hebben om iets voor elkaar te krijgen. Meestal doen ze dat door op afstand, met jouw toestemming, je computer over te nemen. Daarvoor moet je zelf software downloaden en uitvoeren.
Daarna wordt je naar een aantal nep website geleid die heel echt lijken. Dan nog moet je vaak zelf geld overboeken en zelf die handelingen uitvoeren.
Omdat je alles zelf doet, zul je ook geen geld terugkrijgen van de bank.
In dit hele proces zijn er geen hacks, virussen of gelekte wachtwoorden betrokken. Antivirus voegt ook niets toe en dit kan ook prima als je PC helemaal up-to-date is. De tools die gebruikt worden zijn namelijk allemaal legitiem. Als je, je al bewust bent dat het een scam is, is het dus voldoende om er niet in mee te gaan. Je internet eruit trekken is niet relevant (daarnaast wil je toch ook weer een keer wel internet, dus wat los je er eigenlijk mee op).
ps antivirus, unieke wachtwoorden & mfa, en up-to-date systemen zijn super belangrijk voor veel voorkomend cybercriminaliteit, dus doe dat vooral ook goed inrichten. Alleen net niet relevant voor dit geval.