DjoeC schreef op woensdag 24 januari 2024 @ 10:49:
[...]
Ik ben wel erg benieuwd naar de link waarin dit op deze manier beschreven staat. Ik probeer de financieele wereld een beetje te volgen maar ik ben nog niets tegengekomen over een rentedaling waarop ik vandaag een stevige financieele actie zou baseren.
De wens is er bij alle centrale banken om de rente's te verlagen maar de economische omstangheden zijn er nog niet naar. Ook binnen de ECB is verdeeldheid. Zie (bijvoorbeeld) de weergaven van de verschillende beslissers hier:
https://www.forexlive.com...rchPhrase=ecb&filter=news Ik reken niet op een substantieele daling (meer dan een kwartje of een halfje) in 2024. En zelfs dat: Eerst zien..
Tja, natuurlijk is het jammer dat je nu bijna 4% moet betalen, maar je investeert in een woning die komend jaar waarschijnlijk meer in waarde gaat stijgen dan je kunt besparen op je rente.
De inflatie is hard aan het dalen en de cyclus aan renteverhogingen lijkt voorbij. De markten richten zich daarom nu op de vraag wanneer de Europese Centrale Bank zijn eerste renteverlaging doorvoert. Volgens handelaren is de kans groot dat dat zo snel als april gebeurt, maar analisten gokken op juni. Uit een peiling van financieel persbureau Bloomberg bleek vrijdag dat economen dit jaar vier renteverlagingen van een kwart procentpunt verwachten en volgend jaar drie.
De beleidsmakers van de centrale bank komen vanaf woensdag bijeen in Frankfurt, en nemen donderdagmiddag een besluit over het monetaire beleid. Sinds de vorige vergadering, afgelopen maand, is er op economisch vlak weinig veranderd. De inflatie steeg weliswaar van 2,4% in november naar 2,9% in december, maar dat was beter dan de 3,0% die werd verwacht. Er zijn ook geen nieuwe economische prognoses beschikbaar voor de beleidsmakers, die komen pas in maart.
Niemand verwacht dat de ECB donderdag iets aan zijn beleid wijzigt. Dat betekent dat de depositorente, die banken krijgen over hun overtollige reserves bij de centrale bank, op 4% blijft, en dat het voornemen om het pandemie-opkoopprogramma langzaam af te bouwen in de tweede helft van dit jaar, wordt bevestigd.
Eerste verlaging
De persconferentie na de bekendmaking van het besluit zal dan ook geheel in het teken staan van de vraag wanneer de eerste verlaging komt. Om het monetaire beleid strak te houden, moet de rente bij een dalende inflatie een keer mee dalen. Aan het begin van dit jaar gingen handelaren ervan uit dat de rente al in april met minstens 25 basispunten zou worden verlaagd. Maar inmiddels zit zo’n stap niet meer geheel in de prijzen van rentederivaten verwerkt, waardoor juni een mogelijkheid begint te worden. Op een enkele uitzondering na, gaan ook analisten die de ECB volgen voor juni.
Die verschuiving is te danken aan de beleidsmakers, die de afgelopen tijd stevig ingingen tegen de, in hun ogen, overspannen verwachtingen van de financiële markten. De inflatie ligt nog ruim boven de doelstelling van 2%, en vrijwel elke beleidsmaker acht het daarom te vroeg om zelfs maar na te denken over verlagingen. Dat wil de ECB pas als de overtuiging er is dat de geldontwaarding duurzaam richting de doelstelling beweegt. Daarvoor is meer bevestiging nodig.
Een belangrijke component daarvan is de ontwikkeling van de lonen. Die stegen hard in 2023, maar dat was vooral een inhaalslag vanwege de torenhoge inflatie. De ECB wil zien dat de lonen zich in 2024 in lijn met de inflatiedoelstelling ontwikkelen, maar dat is pas dit voorjaar duidelijk. als de meeste collectieve arbeidsovereenkomsten zijn afgesloten.
Contraproductief
Een andere reden dat de markt nu uitgaat van een latere renteverhoging, is dat beleidsmakers expliciet aangaven dat verwachtingen daarover contraproductief zijn. ECB-president Christine Lagarde hield het er nog op dat die verwachtingen ‘niet hielpen’, maar president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank suggereerde juist dat ze een renteverlaging in de weg kunnen staan. Of andersom. Door renteverlagingen al eerder in te prijzen, is het voor de centrale bank geen echte noodzaak meer om er daadwerkelijk toe over te gaan, stelt ING-econoom Carsten Brzeski in zijn voorbeschouwing op de vergadering van donderdag. De markt heeft de financiële omstandigheden dan al losser gemaakt.
Afgelopen woensdag, de dag voordat de zogeheten stille periode inging waarin ECB-beleidsmakers zich niet over het beleid mogen uitspreken, gaf Lagarde zelf het laatste zetje. Het is volgens haar ‘waarschijnlijk’ dat de rente in de zomer omlaag kan. Vaag genoeg, want ook juli is dan een mogelijkheid, maar de markten vatten het op als ‘juni’. Lagarde hield wel een slag om de arm: er moet niets onvoorziens plaatsvinden.
‘De lat voor een eerdere verlaging ligt erg hoog’, zegt Nick Kounis, verantwoordelijk voor het macro-economisch onderzoek bij ABN Amro. Volgens hem moeten dan de economische activiteit en de inflatie hard inzakken. Hij verwacht dat de eerste verlaging in juni volgt, en dat de ECB uiteindelijk naar een beleidsrente van 1,50% zal verlagen.
Goldman Sachs houdt vast aan april. Gezien de economische activiteit en de inflatie acht de Amerikaanse zakenbank renteverlagingen nu al nodig, om de risico’s voor het ECB-mandaat - prijsstabiliteit - in balans te brengen. Zelfs een eerdere start, in maart, sluit Goldman Sachs niet helemaal uit. En ook niet dat de ECB op een geven moment met stappen van 50 basispunten zal moeten verlagen.
https://fd.nl/financiele-...aarschijnlijk-in-juni-mee