Bouwer geeeft aan meer ventileren.
Noutie schreef op maandag 12 december 2022 @ 09:39:
Woon je er al? Dan zou ik de WTW goed hoog zetten en zelf af en toe met een doekje langs de ramen gaan. Dat lost het echt al voor een groot gedeelte op. Het is nu heel vochtig buiten en het huis is nog niet droog (bouwvocht).
Het hoeft geen bouwfout te zijn, het kan ook een ongelukkige samenloop van omstandigheden zijn. Later deze week wordt het droger, dat zou moeten helpen.
Ja, doekje doen we nu ook ja.
Waterbeesje schreef op maandag 12 december 2022 @ 13:17:
Nieuw stucwerk? Bedenk dat daar in de eerste 1 tot 1,5 jaar flink wat vocht uit verdampt. Méér dan een kuub is niet ongewoon (!)
Begin eens met een stel vochtmeters neer te zetten. Die
goedkope van ome Ali zijn al voldoende: je hoeft immers enkel een trend te zien. Gewoon 5 of 10 door het huis heen plaatsen en zien wat het doet.
Zet desgewenst een kleinere luchtdroger in de ruimte. Die onttrekt voldoende water om het acceptabel te maken.
Zelf ook gehad: mijn huis uit 1921 is een aantal jaren geleden volledig verbouwd en daarmee ook de hele benedenverdieping gestuct. De eerste twee jaren heb ik ook een behoorlijk vochtprobleem gehad. Dit kon in de zomer oplopen naar 85% en in de winter niet onder de 70. Luchtdrogertje aangeschaft (230W vermogen) en die wisselend op verschillende strategische plekken in huis neergezet. Daarmee daalde de luchtvochtigheid naar de gewenste sub-60% in de zomer.
Ik had 1 goede, geijkte hygrometer en 10 van die Ali-dingen. De afwijking daarop was maximaal 5% dus dat vind ik prima voor de situatie.
Aanvankelijk was ik bang dat het huis vochtig zou blijven, maar nu al een paar jaar staat er juist een bevochtiger aan in de winter.
toon volledige bericht
Het hele huis is gestuuct. Na het stucen heeft er een droger in gestaan. Die heeft aardig wat liters afgevoerd, maar wellicht niet alles. Zou verklaren waarom niet allle buren er last van hebben.
De luchtvochtigheid heb ik gemeten en is gemiddeld boven de 60%. Nu met het koudere weer 50%
naftebakje schreef op maandag 12 december 2022 @ 14:58:
Ik heb mijn huis verbouwd, dus ook veel bouwvocht; ook een WTW en vloerverwarming (geen radiatoren meer); ook de ramen werden vervangen.
Ik heb enkel 's ochtends condens aan de buitenkant van de ramen bij erg vochtige dagen (zoals normaal bij goed isolerende beglazing).
Draait je verwarming op een normale kamertemperatuur?
Beneden 21.5, boven 21.0
Proton_ schreef op maandag 12 december 2022 @ 17:29:
Ik had dit ook (bj 2018), na een jaar was het weg. Nog wel wat vlekjes op het kitwerk.
Ook achter de knieschotten op zolder was het verschrikkelijk en nu is daar niets meer van te zien.
Mijn huis is met kalkzandsteen en gips gebouwd.
Het kan ook een bouwfout zijn (koudebrug, natte isolatie), dat kan je misschien met een warmtebeeldcamera uitsluiten.
Nu buiten 0°C met 90% => 3,9 gram water/m³
Binnen 20°C met 50% => 8,6 g/m³
Ventileren met buitenlucht voert dus 4,7 gram vocht per m³ lucht af. Lekker blijven ventileren dus

@
retakenroots de buitenlucht is nu dus
relatief vochtig en
absoluut droog
Na een jaar draait het probleem zich om en wil je bevochtigen. Dan kan je overwegen een enthalpiewisselaar in de wtw te zetten.
Hier ook schimmel op de knieschotten en gebouwd met kalkzandesteen en gips en gestuuct. Ook had ik zelf nog bedacht, dat er lucht binnenkomt van 0 graden nu, die is dus erg droog en zal het vocht nu uit mn huis trekken vanzelf.
Domotek schreef op maandag 12 december 2022 @ 20:42:
Meestal is dat omdat het raam te hoog op de glasblokken zit. Waardoor het koppelstuk die het raam samenhoud te hoog zit tegen de glaslatten zit.
Een tweede iets is dat elke raam op die plaats geventileerd word via de uitloopt gaatjes die bij elke raam zichtbaar/onzichtbaar zijn verwerkt. Dat zorgt er voor dat er altijd koude lucht onderaan dat stuk glas zit. Een dubbele aanval dus.
Dit zou ook kunnen idd.
Al met al concludeer ik op basis van jullie reacties, dat mijn huis in theorie juist te droog zou moeten zijn en omdat mijn huis gestuuct is en bij oplevering heel vochtig was en de rel vochtigheid nu met dit koude droge weer zelfs nog boven de 50% is, dat bouwvocht de meest waarschijnlijke oorzaak is.
Ook is mijn temerpatuur constant en de wtw verkeerd aan gesloten? Het enige wat denk ik fout kan zijn is dat de bypass niet goed werkt of de warmtewisselaar. Maar dit zou ik dan moeten merken aan koude inblaas lucht neem ik aan.
Wat ik ga doen is een jaar lang de schimmel verwijderen en de boel droog houden en op kritische plakken als de badkamer ook met buitenlucht ventileren.Bedankt voor het meedenken!