De relatie tussen cv temperatuur en energieverbruik zit in het verschil tussen de onderste en bovenste verbrandingswaarde van aardgas.
Elke kuub Gronings aardgas levert bij verbranding 9,8 kWh aan warmte. Dat is op bovenwaarde, daarin zit een deel van je warmte opgeslagen in de vorm van waterdamp die ontstaat in het verbrandingsproces. (daarnaast ook nog een deel vocht in buitenlucht dat je ook meevewarmt) Wil je ook die warmte kunnen gebruiken dan moet je de rookgassen condensoren, dat proces start zo rond de 50 graden en minder. Hoe kouder je de rookgassen maakt, des te meer vrijkomende warmte uit condensatie. Daarvoor moet je retour temperatuur dus naar beneden.
Kan je niks condenseren doordat je retour temperatuur te hoog is? Dan blijf je hangen op de onderste verbrandingswaarde van 8,8 kWh per kuub. Condenseren zorgt er dus voor dat je maximaal minder dan 10% aan warmte per kuub verliest.
Off-topic, hopelijk vanuit deze redenatie ook duidelijk waarom rendementen gerekend vanaf onderwaarde (bijv 107%) onzin zijn