Rookkanaal houthaard invloed op geschakelde zonnepanelen

Pagina: 1
Acties:

Onderwerpen

Vraag


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Hallo allemaal,

Aanstaande woensdag krijgen we een houthaard geplaatst in onze aanbouw. Boven op het dak komt een smal rookkanaal van 15 centimeter. Het rookkanaal is vanaf het dak gezien wel drie meter hoog. Het rookkanaal komt vlak voor één van de negen zonnepanelen te staan die er op ons platte dak staan. Volgens de installateur van de haard zal het rookkanaal slechts beperkte negatieve invloed hebben op onze stroomopbrengst die we halen uit de 9 zonnepanelen. Zonneplan, de firma die vorig jaar de zonnepanelen op ons dak heeft geïnstalleerd geeft echter aan dat het smalle rookkanaal heel veel invloed zal hebben op onze opbrengst omdat de panelen geschakeld zijn.

De meeste panelen liggen echter niet in de schaduw en de panelen die in de schaduw liggen, liggen niet de hele dag in de schaduw en bovendien zal het merendeel van de panelen niet in de schaduw liggen.

Ik kan de houthaard niet meer annuleren (is ook al betaald voor 50%) en de haard kan ook niet op een andere plek komen te staan.

Denken jullie dat de opbrengst van de zonnepanelen dermate zal dalen door het rookkanaal of zal dit wel meevallen? Op internet lees ik wisselende reacties.

Graag zou ik wat advies willen in deze situatie.

Alle reacties


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Gramser
  • Registratie: Juli 2020
  • Laatst online: 16:33
Zou je het ergens kunnen simuleren / visualiseren? Het hangt af van de hellingshoek, jaargetijde, type paneel, type omvormer… misschien kun je iets met een Tigo onder het betreffende paneel?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/mpgLobDX_HWi_V50hqGG_gSY-84=/800x/filters:strip_exif()/f/image/uAkqSfegZBP4KBjvLf2BCSq5.png?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • ericplan
  • Registratie: Mei 2006
  • Laatst online: 16:41

ericplan

5180 Wp PV

En bovenkant tekening is Noord?

A'dam PVOutput


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Gramser schreef op vrijdag 4 februari 2022 @ 20:57:
Zou je het ergens kunnen simuleren / visualiseren? Het hangt af van de hellingshoek, jaargetijde, type paneel, type omvormer… misschien kun je iets met een Tigo onder het betreffende paneel?
Dit is even een schematisch tekening. De zon komt op dit plaatje gezien op aan de linkerkant, gaat vervolgens in de middag naar de bovenkant van de tekening en gaat rechtsboven onder.

9x zonnepanelen 325 Wp van Zonneplan
Omvormer --> Zonneplan ONE

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
De bovenkant van de tekening is het zuiden.
Alles onder het rookkanaal op de tekening ligt dus op een gegeven moment even of langdurig in de schaduw

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • ThinkPad
  • Registratie: Juni 2005
  • Nu online
Je kunt de setup even nabouwen in de zonnepanelen ontwerptool van SMA: https://www.sunnydesignweb.com/ daar kun je ook objecten zoals schoorstenen toevoegen. Maak je eerst de situatie hoe het nu is, noteer de jaaropbrengst en voeg je dan de schoorsteen toe en kijk je nog eens naar de jaaropbrengst.

Met https://www.suncalc.org kan het ook in een wat simpelere vorm. Een object van 3m hoog geeft zelfs in juni/juli nog een schaduwlengte van 1 a 2m. Ik denk dus dat het zeker wel invloed gaat hebben.

[ Voor 31% gewijzigd door ThinkPad op 05-02-2022 09:52 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Dapdodo
  • Registratie: Mei 2019
  • Laatst online: 09:34
landscape schakelt hem helemaal uit verwacht ik bij zon.
Alleen diffuus licht gaat nog opbrengst geven.
Ik heb er een op NW en portrait en ga na 1mrt eens kijken op jaarbasis.
Maar op een mooie zomerdag bleef 50% over.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Proton_
  • Registratie: November 2011
  • Laatst online: 16:39

Proton_

Moderator Wonen & Mobiliteit 

Team Welles

Dit hangt helemaal af van de omvormer. Die moet het juiste MPP vinden
SMA en Fronius gaan dat wel goed doen, Growatt heeft soms problemen. Zorg dat je een complete logging hebt van de DC-spanning. Die moet zakken bij schaduw.

Een goede omvormer maakt het verschil tussen 80% verliezen of 25% verliezen. Hoe dan ook lever je fors in.

[ Voor 19% gewijzigd door Proton_ op 05-02-2022 15:57 ]

Het ik-wil-een-warmtepomp FAQ topic- '23 MG5, douchen met wtw en Auer Edel Eau, verwarming met Vaillant Arotherm Plus.


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Speedy-Andre
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 16:20

Speedy-Andre

Sony ZL, XA, Nokia XR20

Een slechtere plek voor de pijp kon je niet niet kiezen denk ik als dat op zuid is :)
Aan de noord kant zou de pijp handiger zijn voor de opbrengst.
Het paneel voor de pijp kan je wellicht beter weghalen, die gaat langdurig via de diodes 0W geven.
Ik denk dat de schaduw over het hele dak gaat en ook de onderste 4 panelen bereikt.
Een SMA omvormer kan dat mogelijk weg regelen, echter ben je wel steeds 1 of 2 panelen kwijt.
Natuurlijk gaat de kachel leverancier het prima vinden, die heeft een ander belang en ik verwacht dat je buren ook blij worden van de stank als ze dichtbij zitten :P

PVoutput 2x Toshiba Daiseikai 8 3,5kW, SWW Atlantic Explorer V3 200l. Gasloos aug 2016, 8620Wp, Monoblock Panasonic J 7kW


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • ericplan
  • Registratie: Mei 2006
  • Laatst online: 16:41

ericplan

5180 Wp PV

Wat misschien nog een idee is, maak de pijp demontabel en haal de pijp eraf tussen mei en oktober. ( En edit je post met de tekening even, zodat bij die tekening duidelijk is wat het noorden is)
Maar met andere posters eens dat dit de meest onhandige plek is voor een drie meter hoge schoorsteen, vermoedelijk geïsoleerde pijp met binnendiameter 150 mm.

A'dam PVOutput


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Valentino-46
  • Registratie: November 2008
  • Laatst online: 15:06
Tijdje geleden op YouTube een filmpje gezien waarbij de schaduw van een coaxkabel naar een antenne de opbrengst met 20% verminderde.
Dus reken maar dat je een significant verschil in opbrengst zult hebben met zo'n gigantische schaduw van een rookgasafvoer.

Gevonden in m'n YT history
YouTube: How a SMALL SHADOW can drop Solar Power Output by 20%!

[ Voor 23% gewijzigd door Valentino-46 op 05-02-2022 11:08 . Reden: YT link toegevoegd ]

I'm trying to see things from your perspective, but I can't get my head that far up my ass


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • ericplan
  • Registratie: Mei 2006
  • Laatst online: 16:41

ericplan

5180 Wp PV

En een pijp van drie meter en 220 mm buitendiameter blijft ook niet staan zonder schoring, dus die draden komen er ook nog bij.

[ Voor 10% gewijzigd door ericplan op 05-02-2022 11:17 ]

A'dam PVOutput


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Ronald
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 07:11
Het filmpje benoemd door @Valentino-46 is hier gewoon relevant.

De bedrading legt een klein beetje schaduw op een zodanig percentage van de panelen dat de omvormer terecht kiest om geen bypass af te dwingen (verlies zou dan nog groter zijn).

Schoorsteen + schoring... ik verwacht net als zonneplan een enorm effect... echt een ontzettend onhandige keuze om dit zo uit te voeren.

Heeft de kachelboer beweert dat het mee gaat vallen?

PV Output - Obdam; SolarEdge SE5K 'Voor korte strings'; 12x350Wp Oost-West 13°; 8x415Wp Zuid 10°; Totaal 7520Wp.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Allemaal bedankt voor de reacties.

Ik ben het volledig met jullie eens dat dit een onverstandige keuze is geweest achteraf. De gehele haard incl. plaatsing e.d. kost een dikke 6000 euro en daar kan ik ook niet meer onderuit komen. De kachelboer geeft inderdaad aan dat het allemaal wel mee valt. Had ik overigens zelf ook gedacht hoor dus die meneer neem ik dat niet kwalijk. Had ik zelf beter research vooraf moeten doen.

Ik denk dat de oplossing is om de pijp af te koppelen tussen pak en beet mei en oktober. Dan doen we de kachel toch niet aan dus waarom zo'n grote pijp op het dak laten staan.

In de wintermaanden moeten de panelen het toch vooral hebben van diffuus licht. Dan maakt dat beetje schaduw ook niet zo veel uit.

Denk dat het probleem dan verholpen is.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • teacher
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 14:28

teacher

Frontpage Admin / Global Moderator

Dysgaf!

Heb je je opstelling al gesimuleerd?
Ik gok zomaar dat dit meer pijn gaat doen dan je denkt. Wees ook even eerlijk naar jezelf over het afkoppelen van de pijp. Dat doe je misschien 1 of 2 keer, daarna teveel gedoe.

In de winter is er al minder energie vanaf de panelen. Als er dan ook nog schaduw op meerdere panelen valt ben je snel klaar.

De omvormer van zonneplan is volgens mij een saj omvormer. Die heeft doorgaans 2mpp trackers aan boord, dus wellicht zou je iets met de strings kunnen doen. Anders het systeem om bouwen naar micro omvormers.

[ Voor 13% gewijzigd door teacher op 05-02-2022 13:00 ]

Wise enough to play the fool


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Zonneplan geeft aan dat vrijwel alle panelen een optimizer nodig hebben of inderdaad kun je overgaan op micro omvormers. Ook moet er een nieuwe omvormer komen. Dit het traject is blijkbaar zo kostbaar dat Zonneplan dit niet aanraadt omdat je dat wellicht niet meer terugverdient.

Volgens de kachelspecialist is het afkoppelen van het rookkanaal geen hele grote klus. Een aantal schroeven losdraaien, de spanning van de kabels afhalen en die laten zakken en vervolgens de pijp eruit tillen en een dekseltje op de opening zetten.

Natuurlijk is dit geen ideale situatie maar voor nu denk ik de beste oplossing.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Ik heb nog geen simulatie laten doen nee. Maar eigenlijk is iedereen het er wel unaniem over eens dat het veel invloed zal hebben op de opbrengst.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • teacher
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 14:28

teacher

Frontpage Admin / Global Moderator

Dysgaf!

Daarom simulatie: dan weet je je verlies en kan je een kosten baten analyse maken. Trek hem even door sunnydesign heen :Y

En de pijp loshalen en weer vastmaken: ga je dat zelf doen of laten doen (dat kost ook geld).

[ Voor 28% gewijzigd door teacher op 05-02-2022 13:21 ]

Wise enough to play the fool


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • CyBeRSPiN
  • Registratie: Februari 2001
  • Nu online

CyBeRSPiN

sinds 2001

De kachelboer, wat weet die van zonnepanelen? Ik snap dat ie je gerust wil stellen..
Hier met een micro-omvormersysteem heeft een paneel in de schaduw van een schoorsteen een stuk minder opbrengst.
knipje

[ Voor 21% gewijzigd door teacher op 05-02-2022 13:21 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Ronald
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 07:11
@Plummie88 je hebt dus nu advies van een expert op zonne-energie, Zonneplan. (Bevestigd door een zooi random lui op een forum)

Ook al was je het met de kachel installateur eens, je bent zelf niet getraind in zonne-energie, dus wat mij betreft mag je daar fouten in maken.

Hij had dat advies niet moeten geven, hij is geen expert op zonne-energie.

Wat mij betreft is er gedeelde schuld. Praat er over: Het advies van Zonneplan komt niet overeen met dat van u, die pijp moet toch echt anders... (Zijn verkoop praatje klopt uiteindelijk niet!)

[Edit] ik kan natuurlijk niet op de stoel van Zonneplan gaan zitten, maar ik weet vrij zeker dat ze met kennis van de pijp minimaal met optimizers hadden gestrooid, misschien zelfs ongeschikt verklaard. Ze zijn vrij conservatief... Dat is soms een nadeel, maar wel veilig en eerlijk.

[ Voor 20% gewijzigd door Ronald op 05-02-2022 13:50 ]

PV Output - Obdam; SolarEdge SE5K 'Voor korte strings'; 12x350Wp Oost-West 13°; 8x415Wp Zuid 10°; Totaal 7520Wp.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Lapa
  • Registratie: April 2010
  • Laatst online: 09-06 11:40
Als die pijp demontabel is, zou ik me er geen zorgen over maken. Twee maal per jaar een klusje van een uur of zo. Dat zou zelfs ik met m'n luie reet nog doen, zeker als je weet dat het geld oplevert.

Acties:
  • +9 Henk 'm!

  • Rukapul
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 16:31
Je kunt die haard natuurlijk ook afkopen. Voor het juiste bedrag kan dat echt wel.

Dan heb je geen gedoe, het grootste rendement uit de panelen (na enkele jaren waarschijnlijk zelfs meer dan de afkoopsom), en milieutechnisch de beste uitkomst.

Soms kosten fouten gewoon geld.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Speedy-Andre
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 16:20

Speedy-Andre

Sony ZL, XA, Nokia XR20

En dan nog, hoe hoog is het voetstuk dat blijft staan als de pijp eruit is?
Dat voorste paneel doet dan nog steeds niks meer want hij staat al met het laagste punt bij de pijp.
Wat je straks minder aan gas kwijt bent verlies je met de PV, wat een desinvestering is dit ...

[ Voor 21% gewijzigd door Speedy-Andre op 05-02-2022 15:41 ]

PVoutput 2x Toshiba Daiseikai 8 3,5kW, SWW Atlantic Explorer V3 200l. Gasloos aug 2016, 8620Wp, Monoblock Panasonic J 7kW


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Gieliovd520
  • Registratie: Juni 2006
  • Laatst online: 09-06 19:58
Die pijp eraf halen wordt niks. Dat moet eenmalig goed stevig en gasdicht worden aangebracht, afgeschoord en afblijven.

Slimste zou toch zijn overstappen naar optimizers of micro omvormers.

Er ligt geen enorm vermogen op het dak dus als je om je heen kijkt kun je uitlopende modellen kopen die voor de hogere vervolgens nu gauw niet meer passen.

Ik zou het waarschijnlijk zo oplossen.

PV: 39x @ 13.425WP, L/L WP: 3x3,5+2x5KW+1x2,2KW, L/W WP 9kW Panasonic J mono, WP boiler Atlantic Explorer V4 270. Sinds 04-22 gasloos!


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Flagg
  • Registratie: Oktober 1999
  • Niet online

Flagg

It's a shite state of affairs

Plummie88 schreef op zaterdag 5 februari 2022 @ 12:42:
Allemaal bedankt voor de reacties.

Ik ben het volledig met jullie eens dat dit een onverstandige keuze is geweest achteraf. De gehele haard incl. plaatsing e.d. kost een dikke 6000 euro en daar kan ik ook niet meer onderuit komen. De kachelboer geeft inderdaad aan dat het allemaal wel mee valt. Had ik overigens zelf ook gedacht hoor dus die meneer neem ik dat niet kwalijk. Had ik zelf beter research vooraf moeten doen.

Ik denk dat de oplossing is om de pijp af te koppelen tussen pak en beet mei en oktober. Dan doen we de kachel toch niet aan dus waarom zo'n grote pijp op het dak laten staan.

In de wintermaanden moeten de panelen het toch vooral hebben van diffuus licht. Dan maakt dat beetje schaduw ook niet zo veel uit.

Denk dat het probleem dan verholpen is.
De kachel boer heeft je verkeerd geïnformeerd over hoeveel het zou gaan schelen dus volgens mij kan je er prima onderuit.

Irish diplomacy is telling a man he can go to hell in such a way he actually looks forward to it.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • WhySoSerious
  • Registratie: Maart 2009
  • Nu online

WhySoSerious

Be the change.

Liever hourhaard helemaal cancellen (het is 2022...), maar kan je de afvoer niet naar de zijkant van het huis trekken?

Inschatting van een leek hoor, maar wellicht nog niet overwogen door mensen hier?

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Admiral Freebee
  • Registratie: Februari 2004
  • Niet online
Voor het woonplezier van je buren, hun gezondheid en die van jezelf zou ik er toch onderuit proberen te komen. Een houtkachel, zelfs een moderne, stoot ongelofelijk veel fijn stof uit en geeft kans op geuroverlast. En het geeft je problemen met je, ongetwijfeld ook dure, zonnepanelen. Lijkt me iets waar je niet te veel over moet nadenken.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • bbbrumbrum
  • Registratie: November 2003
  • Niet online
Admiral Freebee schreef op zondag 6 februari 2022 @ 08:05: Lijkt me iets waar je niet te veel over moet nadenken.
Inderdaad, micros onder de panelen en gaan met die banaan.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 472287

Waarom verleg je dat ding niet gewoon over het dak? Zo lastig kan dat nooit zijn.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/mqE__LsLkis0Co2K_vLgUBAAkD8=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/bgB7xfvH1OwzPZP5IRgVTvDR.jpg?f=fotoalbum_large

Lijkt me een stuk minder kostbare operatie om de fout te herstellen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • rbaidjoe
  • Registratie: Juli 2016
  • Laatst online: 26-05 13:07
@Anoniem: 472287 omdat een rookkanaal niet horizontaal loopt. Op zijn best/slechts onder een hoek van 45 graden

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • bbbrumbrum
  • Registratie: November 2003
  • Niet online
Anoniem: 472287 schreef op zondag 6 februari 2022 @ 12:18:
Waarom verleg je dat ding niet gewoon over het dak? Zo lastig kan dat nooit zijn.

[Afbeelding]

Lijkt me een stuk minder kostbare operatie om de fout te herstellen.
Je mag een rookkanaal niet horizontaal verslepen.
Edit: wat @rbaidjoe zegt dus.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 472287

@rbaidjoe @bbbrumbrum weer wat geleerd!

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Plummie88
  • Registratie: Februari 2022
  • Laatst online: 04-06-2024
Het rookkanaal van de houthaard moet inderdaad volledig verticaal geplaatst worden. Verplaatsen van het rookkanaal kan dus helaas niet. Heb ik ook al besproken met de kachelspecialist.

Het is overigens geen houtkachel van de gemiddelde bouwketen en de haard wordt na akkoord ook pas geproduceerd. Ik kan deze niet meer annuleren. Ik zou hem hoogstens onder een overkapping in de tuin kunnen zetten maar we hebben (nog) geen overkapping.

Plan wordt nu om 1 zonnepaneel in de wintermaanden los te halen. Op die plek komt het rookkanaal. In de zomermaanden ontkoppelen we het rookkanaal zodat in de maanden dat de haard niet gebruikt wordt de zonnepanelen gewoon hun normale rendement hebben.

We besparen door de zonnepanelen enkele honderden euro's per jaar. Het beetje verlies dat er wellicht ontstaat door het rookkanaal in de wintermaanden neem ik dan voor lief als ik dan af en toe de haard aan kan maken.

In de wintermaanden wekken de panelen nu ook maar tussen de 28kwh (december) en de 128 kwh (oktober) op.
Pagina: 1