Geld op de bank doet weinig en een beetje aan het milieu denken is ook niet verkeerd: Ik zou graag wat zonnepanelen laten plaatsen! Heb al het een en ander rondgekeken (zie ook offertes hieronder), maar werd naar aanleiding van dit artikel uitgenodigd hier ook even te posten. Dat doe ik graag, ik heb nog geen beslissing genomen en advies is welkom!
.
Ik woon in Den Haag, op de foto links heb ik "mijn" dak in groen gemarkeerd. (Het dak is van de VVE, maar bij de eerstvolgende vergadering verwacht ik toestemming te krijgen om panelen te plaatsen).
Dak ligt op het zuidwesten, en naast het schuine stuk is ook nog een stuk dakkapel beschikbaar. Het witte pijpje op het dak kan verwijderd worden, aan de binnenkant v/d zolder is geen doorvoer te zien. De helling is zo'n 43 graden.
.
Merk wel op dat beide zijkanten van mijn dak begrensd worden door schoorstenen.
Lengte en breedte heb ik niet direct meer paraat, maar was volgens mij zo'n 5m breed en 2.6m diep op het schuine dak, en 5m breed + ??? m diep op de dakkapel. In de offertes ging men meestal uit van 4 panelen op het dak (dat daarmee vol ligt) en evt nog 2 extra op de dakkapel.
.
.
.
.
.
.
.
/f/image/uytvnt0rQ5A8YXPCHpHtZDsY.png?f=fotoalbum_large)
Een aantal aandachtspunten van mijn kant:
.
.
.
Foto's
![]() | ![]() |
Ik woon in Den Haag, op de foto links heb ik "mijn" dak in groen gemarkeerd. (Het dak is van de VVE, maar bij de eerstvolgende vergadering verwacht ik toestemming te krijgen om panelen te plaatsen).
Dak ligt op het zuidwesten, en naast het schuine stuk is ook nog een stuk dakkapel beschikbaar. Het witte pijpje op het dak kan verwijderd worden, aan de binnenkant v/d zolder is geen doorvoer te zien. De helling is zo'n 43 graden.
.
Beschikbare (dak)ruimte
Zoals hierboven vermeld: Een stuk schuin dak en een stuk dakkapel. Het witte pijpje kan verwijderd worden.Merk wel op dat beide zijkanten van mijn dak begrensd worden door schoorstenen.
Lengte en breedte heb ik niet direct meer paraat, maar was volgens mij zo'n 5m breed en 2.6m diep op het schuine dak, en 5m breed + ??? m diep op de dakkapel. In de offertes ging men meestal uit van 4 panelen op het dak (dat daarmee vol ligt) en evt nog 2 extra op de dakkapel.
.
Schaduw
Panelen op de dakkapel zullen geen last van schaduw hebben, panelen op het dak hebben tussendoor last van de schoorstenen. De twee bomen in de achtertuin van de onderburen zorgen nu nog voor schaduw, maar zullen eind deze zomer verwijderd worden..
Jaarverbruik
Ik woon alleen, en verbruikte afgelopen jaar slechts 1100 kWh, dit was inclusief regelmatig thuiswerken ivm Corona. Ik kook op gas en heb geen (plannen voor) een elektrische auto. Een redelijke marge om in te groeien vind ik geen probleem..
Huidige elektriciteitsaansluiting
1X35A.
Budget en doel
Mijn budget is een redelijke prijs, en het doel is om over het hele jaar door gezien toch wel zelfvoorzienend te zjin..
Wie gaat het project uitvoeren
Lekker door de installateur laten doen, hier ga ik mijn vingers niet aan branden.
Bijhouden van data
Ja, graag, altijd leuk! Heb zelf Home Assistant draaien. Het is echter geen harde eis..
Reeds verkregen offertes
En hier komt de bulk van de info. Ik begon oorspronkelijk met het collectief-aanbod van Vereniging Eigen Huis, maar ben daarna ook zelf nog wat rond gaan vragen. VeH is wel lekker goedkoop, maar daar komen vast nog verborgen kosten bij en bovendien hebben ze al laten vallen niet op de dakkapel te installeren./f/image/uytvnt0rQ5A8YXPCHpHtZDsY.png?f=fotoalbum_large)
Een aantal aandachtspunten van mijn kant:
- Meerdere offertes per leverancier, gebaseerd op verschillende opties en/of nieuwe wensen, maar ik heb alles maar laten staan.
- Bij VeH zijn de specificaties nog niet helemaal duidelijk, dus die info mist.
- 4 Panelen zijn in principe voldoende voor mijn 1100 kWh, maar vanwege de schoorstenen dacht ik per se optimizers nodig te hebben, en die zijn pas vanaf 6 panelen beschikbaar. (Dacht ik! Ik kende alleen de standaard SolarEdge. Maar:)
- Leverancier A kwam met de opties van 4 Enphase micro-omvormers, of blijkbaar toch een kleinere (4-paneels) SolarEdge.
- Leverancier C stelde in eerste instantie 6 panelen met optimizers voor, maar kwam later ook met de optie zonder optimizers te gaan: De verliezen zouden beperkt zijn en de productie alsnog ruim(!)voldoende voor mijn wensen.
- De terugverdientijd is natuurlijk alleen geldig wanneer salderen mogelijk blijft, daar ben ik me van bewust.
- Aandacht voor voldoen aan de EMC-richtlijnen is wel zo prettig. Ik zie de P505 niet direct terug in de (verwachte) lijst met probleemgevallen, maar wie weet.
Overige
Ik wil me niet helemaal kapot staren op terugverdientijd, maar ben me er wel van bewust dat een enorm overgedimensioneerd systeem opeens een veel langere terugverdientijd krijgt als/wanneer het salderen afgebouwd wordt. Een (goede) marge om mijn gebruik te laten groeien vind ik geen probleem, maar laten we het niet te bont maken, het komt met een risico.
Regio
Den Haag.
Advies?
Elke vorm van advies is natuurlijk welkom, maar een aantal dingen waar ik specifiek benieuwd naar ben:- Ik begreep dat je omvormers na een jaar of 10 wel moet vervangen (>€800), terwijl de Enphase micro-omvormers zo'n 20-25 jaar mee gaan en op dit vlak voordeliger zijn. Any experience?
- VeH is op moment duidelijk het goedkoopst, maar ik weet nog niet welke verborgen kosten hierbij komen kijken. Dit zou dus zomaar (een stuk) duurder kunnen worden.
- Iemand ervaring met de afweging "4 panelen met optimizers/micro-omvormers" vs "6 panelen zónder"? of iets vergelijkbaars?
- Ik heb nog geen idee met wie ik in zee zou willen gaan. Optie #1 lijkt me interessant omdat het slechts 4 panelen zijn met micro-omvormers (en relatief goedkoop), Optie #2 kan ook maar daar is de omvormer is dan solaredge en die zou je na 10 jaar al moeten vervangen. Optie #3 lijkt me te duur voor wat je krijgt, opties #7 & #8 zijn aan de dure kant en hebben vermoedelijk ook teveel marge (1887kWh vs 1100kWh verbruik), en optie #9 lijkt me ook weer leuk: Goed betaalbaar, snelst terugverdiend, maar wel 6 panelen en een omvormer met 'maar' 10 jaar garantie. Zit er voor jullie al een duidelijke winnaar in? Verder kijken? Roept u maar!