Zonder aanvullende wet- en regelgeving is het inderdaad de vraag of dat vanzelf gebeurt. Op de eerste pagina noemde ik dat je zou kunnen denken aan een wettelijke transparantie van transportprijzen.
Dat betekent dat de transportprijzen niet alleen zichtbaar zijn voor de consument, maar ook traceerbaar aan transport moeten worden besteed. Dat mag intern zijn, maar bij uitbesteding van transport moet dat bedrag ook echt naar de transporteur die uitreikt (de laatste in de keten). Dat kan dus een ZZPer zijn, maar kan ook een transportbedrijf zijn met mensen in dienst.
Montaner schreef op donderdag 27 februari 2020 @ 22:29:
Ik snap niet waarom het op de consument wordt afgeschoven dat webwinkels elkaar kapot concurreren. De voornaamste reden komt goed terug in Lubach zijn stuk over kapitalisme. De combinatie van huidige technologie, giga bedrijven met oneindige funding en politiek falen liggen hieraan ten grondslag.
Er wordt wat mij betreft niks “afgeschoven” op de consument, maar de bedoeling van dit topic (zie titel) is wel degelijk iets doen aan het bewustzijn hiervan bij consumenten. Met die bril kijk ik ook naar dit soort items in programma’s zoals ZML of Rambam. Heb je overwogen om iets te doen aan je eigen keuzes na het zien van de items in die programma’s?
Je kunt wijzen naar bedrijven en politiek, die uiteraard
ook actie moeten ondernemen, maar als consument kun je stemmen met je voeten. Desnoods door naar een fysieke winkel te gaan. Mensen vragen in dit topic volgens mij ook om meer keuze voor bezorging, omdat ze helemaal niet uit zijn op het goedkoopste en het snelste, maar wel degelijk rekening willen houden met iedereen in de keten.
Sorry @
loki504 dat ik je even gebruik als voorbeeld, maar dit is hoe bovenstaande in de praktijk kan uitpakken. Ik snap de woordkeuze, maar je maakt je ook nergens letterlijk “schuldig” aan (vergelijkbare woorden die een van de presentatoren op 27:00 in het programma ook gebruikt), want het is gewoon legaal.
Een consument kan zich wel schuldig
voelen, maar daarvoor moeten de meeste mensen eerst bewust worden van de effecten, en het gevoel hebben dat hun alternatieve actie daadwerkelijk betekenis heeft. En als je als maatschappij echt twijfels hebt, dan kunnen zaken een verplicht minimum krijgen. Het minimumloon is een voorbeeld daarvan en schakelt ook concurrentie vragen uit.
OMD schreef op woensdag 26 februari 2020 @ 14:23:
Ik heb ook verder niet veel te schaften met de bezorgers, die werken voor het bedrijf waar ik mee verstuur en worden daar voor betaald. Dat ze weinig krijgen of veel is niet mijn directe zorg.
En sorry @
OMD dat ik jou nu ook even gebruik als voorbeeld, maar later bedacht ik dat je natuurlijk wél iets te schaften heb met de andere bedrijven in de keten.
Juridisch heb je volledig gelijk. Een uitbestede dienst verplaatst de juridische verantwoordelijkheden. Maar daarmee niet automatisch andere verantwoordelijkheden. In essentie is dit dezelfde redenatie die veel consumenten maken. Je gaf al aan niet voor de goedkoopste dienstverlener te kiezen en dus al keuzes maakt die hiermee samenhangen.
Maar als je er langer over nadenkt, is het uitbesteden van de bezorging eigenlijk gewoon een onderdeel van het hele maatschappelijke traject. En ja, je kunt daar nog veel breder over gaan nadenken. Maar simpel gezegd kocht je vroeger een appel bij de boer, die de boom had geplant en heeft verzorgt. Door het proces (juridisch) in delen op te splitsen wordt het efficiënter, maar neemt ook de kans op losstaande processen toe. En die processen staan niet los.
Grote webwinkels werken ongetwijfeld samen met de transporteurs en stellen vast ook meer eisen dan prijs. Maar het zou mooi zijn als alle webwinkels in die keten rekening houden met alle belangen, en vooral met het eindpunt in die keten.
Ondertussen wil ik alle consumenten oproepen om na te gaan hoe ze duurzaam kunnen bestellen waar mogelijk. En dat betekent niet alleen duurzaam voor het milieu (wanneer komen de elektrische transportbussen?), maar ook duurzaam voor de mensen.
PS: Er worden soms bedrijfsnamen gebruikt in dit topic, maar wat mij betreft mogen die achterwege blijven. Het gaat volgens mij om een vraag waar de hele sector mee worstelt, niet alleen specifieke bedrijven. Ik denk dat die bedrijven zich zelf ook afvragen wat ze kunnen doen, maar tegelijkertijd rekening moeten houden met concurrentie.