smurfinmark schreef op vrijdag 12 juli 2019 @ 13:07:
[...]
Daar gaan we weer.
De BD gebruikt de WOZ waarde bij schenking van de woning, en niet bij verkoop van de woning. Dan wordt gerekend met de marktwaarde. Dit doen ze omdat dit dikwijls afwijkt, en dus er een belang voor de BD om hier verschil in te maken.
Dat zou toch waanzin zijn? Bij een schenking mag je zelfs nog kiezen welke WOZwaarde (lopende jaar of volgend jaar) je neemt. Bij berekening van het eigenwoningforfait neemt de BD ook genoegen met de WOZ-waarde. En dan zouden ze bij een (familie-)transactie ineens zeggen "Ja, u betaalt wel ongeveer de WOZ-waarde maar die slaat nergens op" En dan zelf, op basis van??? de "echte" waarde van het verkochte vaststellen. Welke gegevens heeft de BD daar dan voor? Toch alleen de marktgegevens die de gemeente heeft verzameld om de WOZ-waarden mee te bepalen. Als de BD voor een vermoeden van een verschil een taxateur moet inhuren, zijn ze de "ontdoken" belastingopbrengst al weer kwijt.
Het rijk (de BD) betaalt ongeveer €40 miljoen op jaarbasis voor de WOZ-waarden. Dan gaan ze geen extra kosten maken voor waarden die in lijn liggen met hun eigen gegevens.
Verder is het idee dat WOZ waardes doorgaans kloppen is gewoon niet correct. Bijvoorbeeld regio's Amsterdam en Groningen staan er om bekend dat de WOZ waardes sterk afwijken van de marktwaardes.
In sterk stijgende markten is dat, uiteraard, het geval. Het prijspeil is van 1 januari van het voorgaande kalenderjaar. Met stijgingen van soms 15/20% op jaarbasis krijg je dan grote verschillen.
Het gaat er dan ook totaal niet om wat de structurele (gemiddelde) afwijking is, het gaat er om dat afwijkingen nog regelmatig voorkomen.
Klein recent praktijk/N=1 voorbeeld; ik heb geboden op en woning met een WOZ waarde van EUR 186.000, heb het niet gekregen voor de vraagprijs van 215.000.
In een sterk stijgend markt kan dat best, want er zat dus minimaal een jaar tussen. En misschien was de WOZ-waarde aan de lage kant, of willen de verkopers de hoofdprijs.
Ja, er zijn afwijkingen, ja, incidenteel kunnen die fors zijn, maar omdat mensen wel protesteren tegen te hoge WOZ-waarden kun je niet zeggen dat veel te hoog en veel te laag zorgen voor een kleine gemiddelde afwijking.
Mocht dat onderling tussen familieleden voor WOZ waarde verkocht worden, dan loopt de BD dus inkomsten mis over >30k EUR, door mislopen overdrachtsbelasting/schenkbelasting. En de BD is malle pietje niet.
In conclusie; nee daar kan je niet vanuit gaan, maar het zou wel kunnen kloppen
Nogmaals, dan zouden ze dus bij elke transactie hun eigen gegevens moet wantrouwen en een eigen taxatie (laten) doen. De hele gedachte achter de wet WOZ is nu juist dat er door de diverse overheden maar één keer getaxeerd hoeft te worden en dat de kosten daardoor veel lager zijn.