lees op je gemakje nog eens door, is niet helemaal volledig.
maar is ook een lastig verhaal om helemaal en goed te schrijven.
maar zoizo terug regelen van de stroom die uit PV panelen komt is geen enkel probleem.
Ik heb toevallig een oude 'mindere kwaliteit' omvormer die echt afschakelt. Op exact welke voorwaarde dat gebeurd weet ik ook niet. Heb ik nu slechts 2 maal geconstateerd op vollast. Al is het één of ander rebranded chinees ding welke bij 3 kennissen al is vervangen. Dus 3 van de 4 die ik wist te hangen zijn al vervangen door andere merken. Hiermee wil ik dus zeggen dat helaas niet alle omvormers dezelfde eigenschappen hebben. Offtopic: Gaarne zou ik deze vervangen maarja... hij doet het nog en ik lever momenteel toch teveel terug dus zou m.i. geld weggooien zijn.
ja er zijn een aantal wat oudere omvormers die het niet handig kunnen doen.
die zie je dan soms hellemaal weg vallen.
maar dit is een TL omvormer en die werken allemaal het zelfde en kunnen het zonder problemen.
(wat heb je nu aan omvormer eigenlijk, en aan panelen?)
Mmm... oud docent elektrotechniek/mechatronica en SEI erkend installateur met ervaring in huisaansluiting tot aan 2,4MW laagspanning (!) aansluitingen uitmaken voor iemand met weinig technische kennis. Maar misschien had ik het beter moeten formuleren.
Ik waarschuwde voor het feit dat een verzekeringsmaatschappij helaas veel aangrijpt om maar niet te hoeven uit te keren. Ik doelde er niet op te zeggen dat jou aansluit methode de evt. brand zou veroorzaken... integendeel en dat wil ik hierbij gerust ff de wereld uithelpen hoor!
Helaas kan een fabricage fout in de omvormer of een slechte connectie, al is het in een stoffig radiootje in de buurt, de oorzaak van een eventuele brand op zolder zijn. Het verhaal is dan vaak: "het begon in de buurt van de omvormer!?!" En dan keert de verzekering in het slechtste geval niet uit want je hebt immers een groter nominaal vermogen aan de omvormer hangen dan maximaal door de fabrikant is aanbevolen. Vervolgens kan je aan 'niet technische' rechter uit gaan leggen dat 6kWp primaire verdeeld over 2 strings met ieder een eigen mpp tracker niet de oorzaak kan zijn. En dat is het risico wat ik persoonlijk liever zou voorkomen. Als TS de ruimte heeft idd alle panelen aansluiten. En een tweede omvormer erbij is dan toch de invertering ook niet meer...
Members only:
Alleen zichtbaar voor ingelogde gebruikers.
Inloggen
Voor de duidelijkheid: Ik vermelde zelfs dat wat je aangaf waarschijnlijk in veel gevallen wel zal werken. Meer dus: Verzekeringsverhaal vs. Tweaker
toon volledige bericht
lol oud docent, tja dat ken ik, docenten zijn eigenwijs.
kennis hebben ze vaak genoeg, maar door lesgeven aan wijsneuzen kunnen ze wat eigenwijs worden.
maar ach dat kan ik je niet kwalijk nemen, ben zelf ook eigenwijs genoeg.
maar laten we duidelijk zijn, in Nederland sluit je een 4kW omvormer aan met 4kWp aan panelen.
dit komt door onze subsidie (salderen) regeling.
door dat mensen een beperkt dak hebben wil je ook alles er uit trekken en dat doe je niet met een te kleine omvormer.
maar kijk je naar professionele PV set-up's, dan zie je juist dat ze vaak een 30 tot 50% meer Wp als omvormer vermogen er aan hangen.
dit omdat omvormer kosten vaak zwaarder wegen als Wp kosten, en je levering word stabieler.
dus de omvormer is er eigenlijk voor gemaakt om juist 24 (2x12) aan panelen te hebben.
12 per mpp om zo 12x32Vmpp te hebben, wat een Vmpp oplevert rond de 350V.
zie grafiek (is niet de zelfde omvormer maar zit zo dicht bij als je naar de techniek kijkt.):
maar ja verzekeringen en zo, dat is altijd een ander verhaal.
op de techniek kunnen ze helaas niks zeggen, 7kWp op een 4kW omvormer is nog steeds binnen de marges van de omvormer.
(maar zoals je zelf ook al merkt, echte kennis over PV is in Nederland bijna niet te vinden.
dus discussies hier over met een verzekeringsmaatschappij tja dat zal vast gebeuren.
wil je dit niet, dan moet je eigenlijk alle stroom installaties uit je huis verwijderen.)
(mijn mening: ondanks wat normeringen zeggen, levert een omvormer meer als 3kVA op 1 fase, dan kijken of je geen 4mm kabel kunt gebruiken.
het is niet alleen de kabel die je problemen op kan leveren, maar je moet ook je Vac laag genoeg houden om te kunnen leveren.

)
60°C is idd vaak de heilige temp. Maar de temperatuur van de koelelement (omvormer TS heeft passieve koeling) is ook afhankelijk van de omgevingtemperatuur. Bijvoorbeeld zoldertjes en schuurtjes staan er niet om bekend dan ze echt koel blijven in de zomer. Als tweaker dus een ventilatortje erop indien nodig evt. met clixon of iets dergelijks. Ikzelf heb bijvoorbeeld een buitenlucht aanzuiging recht onder de omvormer vond ik weer net wat stiller.
nu moet ik zeggen, ik had eerst 2x7x190Wp + 1x10x300Wp (5,66kWp) op de omvormer hangen.
en toen kwam de temperatuur zeldzaam over de 50 graden.
nu heb ik 2x7x245Wp + 1x10x300Wp (6,43kWp) en ja dan zie ik wel regelmatig de 55 graden.
dus ik denk dat ik een paar heatpipe's op de koel ribben ga installeren om zo wat meer warmte af te kunnen voeren.
PS. 41kWh per dag is netjes snap dan ook wel dat de 2,5mm
2 voor een 4mm
2 vervangen hebt. Hoe hij ook is gelegd...

eigenlijk is 2,5mm
2 ruim voldoende om een 20A te kunnen verwerken.
(in theorie zelfs 27A maar er zijn altijd marges nodig en rand voorwaarde zo als zit het in een buis in beton of in isolatie en dat soort dingen. dus buiten de normeringen om, mijn mening is ook volg de normering. punt uit.)
als er 1000 tot 4000W door de kabel heen ging, had ik ook geen enkel probleem.
(zelfs de temperaturen van de kabel bleven zeer oke.)
maar vreemd genoeg tussen de 500 en de 1000W, dan had ik wel problemen.
nooit echt achter gekomen waar door dit nu echt kwam.
mijn beste vermoeden :
mijn omvormer heeft een reddings-mode(power-one PVI 3.6) zodra hij een laag vermogen krijgt van de panelen.
dan slaat hij af en toe een hrz over, om zo toch nog met hoog rendement stroom het net op te zetten.
dit gaf een soort van resonerend effect.
mijn zwakste schakel was de extra kWh meter, die had schroef verbindingen voor de kabel.
(ik had eigenlijk mijn kWh meter moeten vervangen in plaats van de kabel.
maar op die kWh meter staat nu zo een mooi getal, dat wou ik dus niet doen.
de kWh meter is verder wel specificeert voor 40A, maar dat viel me wel ene beetje tegen van hem.)
de dikkere kabel (4mm
2) loste dit probleem wel op.
wel jammer dat ik van die 41kWh dagen geen grafiek heb kunnen maken.
maar ik heb wel deze voor je:

dit is oude omvormer (power-one PVI 3.0) en 2x7x190Wp + 1x10x300Wp (5,66kWp)
de omvormer deed max een 3,3kVA maar per mpp kon die maar 2kVA aan.
dus je ziet een mooi stukje af topping rond 15:30 tot 17:30.
omvormer is nu vervangen voor een power-one PVI 3.6, die levert max een 4000kVA.
wat neer komt op een 17,6A (met mijn aansluiting van de netbeheerder.).
dit knal ik nu door een 4mm
2, maar nog steeds door een 16A B groep (en een 30mA ALS.).
dit gaat nu al 2 jaar goed.
normering zegt dat ik een 20A groep zou moeten gebruiken, maar toch is die 16A verstandiger.
het is wel veiliger.

Oops nog lang verhaal geworden en kom ik nog telaat... 
Edit: wat onterechte flame verwijderd
doe maar rustig aan, heb liever iemand die pas na 2 dagen reageert met een goed inhoudelijk stuk.
als die sukkels die na een half uurtje een twitter regeltje neer pleuren wat nergens op slaat.
en flame, daar kan ik wel tegen hoor.
de soep moet nooit zo heet worden gegeten als hij word op gediend.

(en zo moet je mijn berichten ook lezen, altijd wat relativiteit gebruiken.

)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)