Hierdoor geïnspireerd besloot ik zelf voor de leut een zenuwspiraal in elkaar te zetten. Doel daarbij was om het zo goedkoop mogelijk te houden maar nog wel leuk. Ik kan ook een zenuwspiraal onder de euro ontwerpen, maar dan ga je janken. President heeft ook aangegeven dat het budget voor dit soort projecten op school jammer genoeg nihil is dus dit is geen overbodige luxe. Die €1,66 is natuurlijk omgerekend wanneer je genoeg materiaal koopt voor 10+ zenuwspiralen want boutjes en wegwerkbestek gaan niet per stuk over de toonbank.President schreef op zaterdag 18 maart 2017 @ 17:27:
Ik wil met mijn leerlingen een zenuwspiraal kunnen maken. Nu snap ik de basis:
Verder moest het zonder soldeerbout in elkaar te zetten zijn zodat het ook voor kinderen geschikt is. En dat is dus gelukt:

Het is een T! De T van.. Euhm, geen idee eigenlijk.

Benodigdheden:
• Zoemer die op 3V werkt (TMB12-A03, TMB12-A05, Bestar BPT-24CX) (AliExpress, Elektronica-online)
• IJzerdraad €0,03 (50m ijzerdraad van 1,1mm dik voor €3 van de Hema, lengte afhankelijk van hoe groot je de spiraal wil hebben) Alternatief: lasdraad.
• Rode (of naar wens groen/geel) LED €0,01 (AliExpress, Elektronica-online)
• 470 ohm weerstand €0,01 (AliExpress, Elektronica-online)
• Batterijhouder voor 2x AAA of 2x AA €0,30 (AliExpress, Elektronica-online)
• 2x AAA of 2x AA batterij €0,50 (AH Basic, Aldi, Lidl.. opletten bij de Action want die verkopen ook nog zink-kool bagger)
• Plastic wegwerplepel €0,02
• 50cm kabel €0,06 (1 ader van een telefoonkabel, netwerkkabel of wat dan ook)
• Stukje hardboard €0,01
• 5x kroonsteentje €0,35
• 2x M3 bout+moer €0,12
Samen €1,61.
Gereedschap:
Schroevendraaier (voor de kroonsteen)
Boormachine voor M3 / 3mm. Als je geen 3mm LED gebruikt nog een extra boor voor het formaat van je LED. Voor kleine kinderen kan je ook een elektrische schroevendraaier met boortje erop gebruiken. Duurt gewoon wat langer.
Mes/schaar om kabel te strippen.
Mes/zaag om een stukje van je hardboard (of gewoon hout) af te halen.
Een tangetje om een en ander strak te kunnen ombuigen en om de moer vast te houden is handig.
Tips:
Voor hardboard: teken eerst af waar je de plaat door wil breken. Leg nu een metalen meetlat langs die lijn en ga een paar keer met een hobbymes over de plaat heen. Je komt zo niet helemaal door de plaat maar dat hoeft ook niet. Draai de plaat om en teken een lijn op precies dezelfde plek. Ga ook hier weer een paar keer met een hobbymes over de lijn. De plaat is nu aan beide kanten over dezelfde lijn verzwakt en je kan hem zonder veel moeite netjes afbreken.
Deze zenuwspiraal heeft geen aan/uit knop. Tja, knoppen die je zonder soldeerbout kan installeren zijn nu eenmaal duur. Je kan wel male to female jumperkabel kopen en een extra kroonsteentje. Knip de jumperkabel doormidden, met slechts een paar centimeter aan de female kant. Schroef de female jumperkabel in je kroonsteen waar je de ring aan moet sluiten. Bevestig de male jumperkabel aan de ring met het extra kroonsteentje. Nu is de ring afneembaar en kan je het ding veilig(er..) opbergen.
Wil je een grotere spiraal? Je kan één uiteinde laten uitkomen bij de bout van de batterijhouder, daar een lusje maken en de spiraal vastzetten op de bout met een carrosseriering. Mijn spiraal is zo'n 10cm hoog en stabiel genoeg op deze manier, maar als je groter wil kan je de uiteinden natuurlijk beter op verschillende punten vastzetten.
Ben je bereid om een extra moertje of twee aan je budget toe te voegen, dan kan je de kroonsteenstrip een stukje richting het midden verplaatsen zodat de zoemer helemaal onder het hardboard plaatje zit. Die moertjes heb je nodig als spacer omdat de zoemer anders tegen het hardboard aanzit. Uiteraard kan je ook een mini stukje hardboard afsnijden, daar een gat in boren en dat als spacer gebruiken.
Hopelijk heeft iemand er wat aan.
[ Voor 4% gewijzigd door Mentalist op 23-05-2017 00:59 ]
Verstuurd vanaf mijn Computer®