In het kort, te laat begonnen met pensioen. Studie financiering afgelost voor een fijn gevoel. Hypotheek lasten verlaagd, fijn gevoel maar financieel niet aantrekkelijk. Begonnen met beleggen (had ik ook eerder moeten doen), begonnen budgetteren (aanrader!) en geluk gehad met de stijging van woningwaarde.
Situatie:
Aan mijn situatie is niet veel veranderd. Woon nog steeds in de randstad en heb geen auto, geen kinderen.
Wel is mijn inkomen nog aanzienlijk gegroeid en heb ik samen met mijn vriendin een woning gekocht. Om maar even wat mensen te quoten (Sorry voor de >6 jaar kick ;-) )
Antwoorden:
Lethalis schreef op vrijdag 23 januari 2015 @ 15:24:
Aflossen op studieschuld: kan handig zijn in verband met het krijgen van een nieuwe hypotheek voor een ander huis.
Extra aflossen hypotheek: hierdoor ga je minder rente betalen. Mocht je onder een bepaalde grens komen, dan krijg je vaak nog korting van de bank. Jouw maandlasten dalen, dus je houdt nog meer geld over om in iets anders te investeren of te gebruiken in de toekomst als er wel kinderen zijn.
Studieschuld in 2017 volledig afgelost. Financieel was het niet nodig, ook niet aantrekkelijk. Maar voor het gevoel wel fijn om het kwijt te zijn.
Extra aflossen op de hypotheek: meerdere keren gedaan, met het idee om mijn eerste woning te verhuren. Mijn verhuur planning heb ik echter eind 2020 gestaakt. Hier onder daarover meer...
StecaGrid schreef op vrijdag 23 januari 2015 @ 15:29:
Aan de kant zetten om, wanneer je met je vriendin een een groter huis wil kopen met tuin etc, je ook geld hebt om de bijkomende kosten te financieren, eventueel een nieuwe keuken en/of badkamer te doen en nieuwe meubels aan te schaffen.
Ondertussen lekker je studieschuld aflossen en leuke dingen gaan doen.
Verre reizen, mooie auto.. genieten!
Dit hebben we, met uitzondering van de auto, volledig gedaan.
Nieuwbouwwoning gekocht in 2018 (welke pas net is opgeleverd). Keuken, badkamer, vloer, stucadoor etc, allemaal kunnen betalen zonder financiering.
We hebben verschillende reizen gemaakt (Europa/Azië).
Rente op spaargeld... haha, nou dat bestaat dus niet meer.
Tegenwoordig is dit 100K, maar door lage rente en inflatie wordt je geld snel minder waard. Ik prober dus zo min mogelijk buffer aan te houden. Onder hier over meer.
Railgunner schreef op vrijdag 23 januari 2015 @ 16:35:
[...]
Dit lijkt me een nuttig advies.
Zelf zou ik het beleggen overslaan en ipv daarvan je pensioen aanvullen. De pensioenregelingen in NL zijn de afgelopen twee jaar flink versoberd en de verwachting is dat dit nog verder versoberd gaat worden.
Met een product als banksparen kun je aanvullend sparen voor je pensioen met als voordeel dat dit niet onder de vermogenrendementsheffing valt. Je spaart dus fiscaal vriendelijk. Beleggen zou ik alleen doen als je echt geld over hebt, en dat is m.i. pas zodra je je pensioen hebt aangevuld tot een acceptabel niveau. Dit alles is natuurlijk volledig afhankelijk van de pensioenregeling van de TS.
Ik wou dat ik hier eerder actie op ondernomen had. Ik pensioen beleggen (
dus niet sparen!) pas eind 2020 opgepakt. Toen zat ik al met een gat van 27K (jaarruimte + reserveringsruimte.
Terugblik:
Hier onder zal ik even een opsomming geven van de dingen die goed zijn gegaan en minder goed zijn gegaan

.
Pensioen
Mijn
grootste misser! Zoals gezegd ben ik eind 2020 hier pas mee begonnen. Hoewel je 7 jaar terug kan blikken voor het gebruik van reserveringsruimte loop je daarmee dus een hoop rendement mis. Daarbovenop was mijn pensioengat veel groter dan de maximale lijfrente aftrek waardoor het dus een paar jaar zal duren voordat ik dit gat dicht getrokken heb. Alles bij elkaar loop ik daarmee misschien wel 9/10 jaar aan rente mis. Hoe eerder je begint, hoe groter het rente op rente effect...
Waarom heb ik er dan niks mee gedaan?
Geen interesse en onwetendheid. Ik denk dat jongeren te weinig weten van pensioen en dat de overheid te weinig doet om het makkelijk te maken. De
Factor A (welke je nodig hebt voor de berekening) staat ergens op de laatste pagina van je
Uniform Pensioen Overzicht (UPO).
Kan je het geld missen? Pak dit dan als eerste aan! Het geeft een groot belasting voordeel.
Tip: Spaarpodcast Seizoen 3!
https://despaarpodcast.nl/spaarpodcast/Woning en hypotheek:
Ik heb een 1 slaapkamer appartement gekocht in Amsterdam (zie TS), initieel had ik het plan deze gemeubileerd te gaan verhuren. Daarom heb ik extra afgelost op de Hypotheek. Een nieuwe hypotheek verstrekker wil namelijk niet dat je nog een openstaande schuld hebt bij een andere bank. Het enige alternatief is dus een verhuurhypotheek + normale hypotheek afsluiten bij de zelfde hypotheekverstrekker.
Gemengde resultaten en veel geluk
... mijn woning heeft een enorme waarde stijging doorgemaakt. De huurmarkt is door COVID echter redelijk gekrompen voor de locatie. Ik heb daarom besloten dat de zorgen van de verhuur + het beoogde rendement het verhuren NIET aantrekkelijk maken. Daarnaast is spreiden van risico ook wel handig wanneer het op investeringen aankomt. Ik heb daarom afgelopen december besloten te verkopen.
Ik heb dus wel veel winst en veel kunnen sparen maar ben wel afgeweken van mijn oorspronkelijke verhuur plan. Door extra af te lossen ben ik echter wel de hypotheek rente aftrek kwijt op mijn nieuwe woning. De impact hiervan is echter minimaal door de extreem lage rente. Omdat ik geen overbruggingshypotheek heb afgesloten kan ik de overwaarde dus niet volledig in mijn nieuwe woning steken (luxe probleem).
Budgetteren:
Een advies wat niet voorbij is gekomen in dit topic,
maar absoluut het meest waardevol was voor mij: ga budgetteren! Budgetteren is niet alleen voor mensen die krap bij kas zitten. Budgetteren is ook voor mensen die slim omgaan met hun geld.
Dit heeft mij zo ontzettend geholpen met lange termijn doelstellingen. Daarnaast maakt het je bewust van je uitgaven.
Ik gebruik een "potjes" systeem. Elke maand 'X' voor gaming, 'Y' voor sport etc. Voor een lange termijn doelstelling (bijvoorbeeld een keuken/badkamer/reis) weet je precies wat je maandelijks apart moet zetten.
Daarnaast hanteer ik 'pay yourself first'. Elke eerste van de maand stort ik een vast bedrag in mijn beleggingen.
Dit alles doe ik via YNAB youneedabudget.com
Bezuinigen:
Hoewel ik niet echt zuinig hoef te leven heeft budgetteren veel geholpen met besparen.
- Doorlopende reisverzekering en covid -> delete, 180/Jaar bespaard.
- TV abonnement -> delete want we kijken voornamelijk Netflix.
- 500mbit internet -> 50mbit (ik download bijna niets en voor streamen is het voldoende). Zo nu en dan duurt die Warzone update wel wat lang maar ik game toch niet zo vaak meer

- Playstation Games -> Vraag en Aanbod (vaak koop en verkoop ik games voor hetzelfde geld en heeft het me dus enkel verzendkosten gekost).
- Elk jaar die nieuwe iPhone? -> Nope, de iPhone die ik van mijn baas heb (SE) is wel prima.
- Internet / Elektra -> Elk jaar bel ik voor een verleng aanbieding. Honderden euro's bespaart met een paar minuutjes werk.
Buffer:
Veel besproken in dit topic maar voor iedereen persoonlijk. Ik heb weinig buffer nodig. Mijn salaris kan een onvoorziene situatie zoals een kapotte wasmachine/vaatwasser prima dekken. Een auto hebben we niet en we wonen wederom in een nieuwbouw appartement. Onderhoud aan de buitenkant wordt dus door de VVE gedekt. Ik houd ongeveer 5k aan als buffer maar dat is gebaseerd op gevoel

Werk en inkomen:
Ik geniet van mijn baan, absoluut een prettige werkgever en een goed inkomen. Echter weet ik het niet of dat over 10 jaar nog steeds zo is. Daarom probeer ik niet naar gelang van mijn inkomen te leven. Ik zet geld opzij in ETF's en probeer daarnaast mijn woonlasten zo nu en dan te verlagen.
Zodat als er een dag komt dat ik minder wil gaan werken er kinderen komen of ik een minder goed betaalde baan wil doen dat kan.
Mocht ik het wel naar mijn zin houden kan ik hopelijk wat eerder met pensioen, want werken tot 68 dat gaat me denk ik niet lukken

.
[
Voor 3% gewijzigd door
Jay-v op 28-02-2021 10:16
]