Nagenoeg iedere houten trap in de woningbouw (huis) is maatwerk.
Bij mij werd het solRoof systeem (een in Duitsland geproduceerd aluminium raamwerk op maat gemaakt voor de modules van 1100x1300mm) voor 8½x33 + 10½x33 + 22 (= 649 panelen) eind 2014 aangeboden voor 39.546 euro exclusief BTW inclusief levering in Nederland exclusief afladen van de vrachtwagen.
De aluminium solRoof profielen zijn echter dermate dun, dat als er een tijd de sneeuw op blijft staan, dat ze permanent door zullen gaan hangen. Wil je dat niet, dan moeten er alsnog (houten) balken onder gemaakt worden om de constructie te verstevigen.
Het door de timmerwerkplaats geadviseerde C24 (kies geen C18) vuren hout (balken 160x60mm en panlatten 70x24) en het op maat frezen en zagen van het hout (exclusief transport, exclusief EPDM-rubber-profielen, exclusief HPL/Trespa afdekstroken) heeft zo'n 12.441 euro gekost: 12441 ÷ 627 = € 19,84 per module.
Wel wil ik opmerken dat het de productie van een dak met slechts 35 modules relatief heel veel meer aan hout en freeswerk/zaagwerk heeft gekost: 1485 euro in totaal, oftewel € 42,43 per module.
Voor de volledigheid: de drie verschillende EPDM-profielen hebben in totaal zo'n 2338 euro gekost. Het HPL/Trespa heeft zo'n 525 euro gekost. En daarna zat er nog heel veel tijd in het plakken van alle EPDM-profielen op het hout, de HPL-afdekstroken en het glas. Het maken van 34*19*6=3876 boorgaten in de HPL afdekstroken heeft ook minimaal 2 tot 3 dagen gekost.
Wat zou ik anders doen?
- Proberen een houtbewerkings methode/firma te vinden die
zonder lijmen (dus met alleen CNC-frezen) het gewenste profiel in de balk krijgt.
- Het montageframe niet af fabriek kopen, maar
bewerkt hout kopen inclusief lossen op de plaats van bestemming. Dus ook niet geleverd op/af de vrachtwagen zoals bij solRoof. Af vrachtwagen betekent dat het lossen op de vloer (bijvoorbeeld met een heftruck) voor eigen rekening en risico is.
-
Meer overlap van glas ten opzichte van het hout
bij de dakgoot: nu is er slechts een millimeter of 5 tot 10 aan overlap, dat mag best 15 tot 20 millimeter worden.
- In de overeenkomst met de montagefirma op laten nemen dat: (1) er niet op het glas gelopen mag worden zonder de
puntbelasting van de schoen te
verdelen over het hele glaspaneel, (2) de maximumtolerantie die de panlat uit mag steken 0,5 millimeter bedraagd (3) dat de panlat geschroefd wordt (4) dat die schroef zich niet onder het glas mag bevinden
- Het EPDM celloprofiel met plakstrook zou ik vervangen door een EPDM cello
profiel met voet, zodat het in een daarvoor in het hout
gefreesde sleuf gedrukt kan worden. Bijvoorbeeld op
EPDM-profiel op maat gemaakt door de Duitse firma
Kremer GmbH.
-
Schroeven zonder boorpunt gebruiken voor het bevestigen van de afdekstroken.
- Als het dak open ligt, de dampdichte isolatie vervangen door dampopen en vochtbufferende isolatie, ik denk daarbij aan bijvoorbeeld Métisse.
- Een 6x10mm celloprofiel aanbrengen aan de bovenzijde van de afdekstroken.
- Na (niet tijdens) het monteren alle trapsgewijs overlappende openingen van de afdekstroken vullen met een D-profiel afgesneden op de breedte van de ruimte tussen twee glasplaten én tijdens deze actie de panelen inspecteren op breuk/scheuren én eventuele defecten direct fotograferen (voor de verzekering) en de positie aantekenen op een kaart. Zodat de breuk later ook zonder zonnig weer nog terug te vinden is.
- Meteen transparante (polypropyleen)
duivenprikkers aanbrengen op de nok en dakranden.
Waar ben ik heel tevreden mee?
- Dat de 4mm dikke en 130cm lange HPL afdekstroken op 5 cm van boven en onder zijn vastgeschroefd, en daartussen met 24 centimeter interval. De 24 centimeter zorgt er in combinatie met het 3mm hoge kroonband net voor dat er geen kieren ontstaan. Het HPL gaat wel golven, maar dat neem ik voor lief. Het alternatief is een 50% hogere (6mm) HPL/Trespa die ten kost gaat van de opbrengst door meer schaduwvorming.
- De breedte van de HPL afdekstrook: 48mm. Het moet echt niet smaller worden anders komt het boorgat met een doorsnede van 5,5 millimeter wel erg dicht langs de rand. Nu was er zelfs maar 21mm tussen het boorgat en de rand.
- De zwarte kleur van de afdekstroken, daardoor krijg je niet die typische zonnepanelen op het dak "look", wat je bij solRoof (het dak in de achtergrond) wel weer krijgt:
[
Voor 14% gewijzigd door
cj1 op 27-11-2015 23:22
. Reden: "wat zou ik anders doen" sectie uitgebreid ]
Panasonic WH-MDC05F3E5, PAW-DHWM80ZNT, 3×Fronius IG Plus, Diehl Platinum 2100H, Mean Well TS-200, Studer AJ400-48, 18×Rept CB75, Tibber Epex/Greenchoice 3j