Tom schreef op dinsdag 29 mei 2012 @ 16:37:
Ik heb iets soortgelijks meegemaakt, alleen dan andersom. Want ik kreeg ineens 35 euro gestort op een rekening, van een vreemde. Daar heb ik verder niet bij stilgestaan, want ik dacht dat het om een correctie of verrekening van iets ging. Tot ik ineens een brief van mijn bank kreeg met de vraag dat bedrag binnen x werkdagen terug te storten. Als ik dat niet deed, dan zou mijn naam en adres vrijgegeven worden aan de benadeelde. Die kon dan zelf stappen ondernemen. Het vrijgeven van mijn gegevens was een afspraak die alle banken onderling gemaakt hebben voor dat soort situaties (zal misschien alleen gelden voor Nederlandse banken?).
[...]
Correct. Als je betaling STP (Straight Through Processing - dus volautomatisch) verlopen is, wat in 99.9% van de consumentenbetalingen het geval is, ben jij verantwoordelijk.
Binnen NL is een overeenkomst gemaakt in de NVB (Nederlandse Vereniging van Banken) met
alle van origine Nederlandse banken om de contactinformatie van een (foutief) begunstigde te delen met de betaler als er geen repsons wordt gegeven op het verzoek om terug te storten.
Let wel, de betaler heeft niet veel wat hij kan doen, behalve stalken, om jou het bedrag terug te laten storten (theoretisch is een juridische zaak wel mogelijk natuurlijk).
De reden hiervoor is het volgende: stel jij maakt €5.000 over naar een entiteit om een dienst af te nemen. Vervolgens kom jij er achter dat die entiteit op de rand van faillisement staat, waarop jij dus je bank belt om die betaling te annuleren ('sorry, foutje'). Dit is zoals je zult begrijpen erg ongewenst.
De enige situatie waarop de bank iets gaat ondernemen om jou tegemoet te komen is als de fout bij hen (kan) liggen. Dus als de betaling niet STP is verlopen; als het een handmatige betaling betreft die is ingeschoten (consumenten kunnen/mogen dit over het algemeen niet) of als het betaalkanaal er uit ligt en het een spoedbetaling oid betreft (wederom iets wat jij en ik niet gaan meemaken als mogelijkheid).
edit: moge duidelijk zijn dat ik vanuit een bepaalde mate van expertise/ervaring op het gebied van banken spreek, niet vanuit juridisch perspectief
[
Voor 3% gewijzigd door
RDDD op 30-05-2012 10:15
]