Bor de Wollef schreef op dinsdag 13 september 2011 @ 18:41:
Je zegt dat wel zo makkelijk maar zo zwart wit steekt het niet in elkaar imho. Het herleiden of terug proberen te herleiden van wachtwoorden van gebruikers zonder hen daarvan op voorhand in te lichten is voor niet overduidelijk nodig voor het garanderen van een goede bedrijfsvoering. Hoe nobel het doel dan ook; ik vind het niet helemaal netjes om wachtwoorden te achterhalen zonder instemmen van de eigenaar van die betreffende wachtwoorden en zonder objectieve (externe) toezicht op de procedure.
Wat je vind is niet van belang in dit deel van mijn antwoord, het gaat er om of we dit mogen. Ja, we mogen dit doen binnen ons operationeel en juridisch kader. Dat bedoel ik aan te geven door de achtergrond te schetsen. Op geen enkel moment is enige wet of regelgeving geschonden.
Is het moreel verwerpelijk? Geenszins. Kijk naar smulweb en alle andere sites waar hackers er met de buit vandoor zijn gegaan. We doen zo goed mogelijk ons best om een veilige site aan te bieden maar we zijn maar zo sterk als de zwakste schakel. Wie een wachtwoord neemt als abcd, BMW, qwerty, 111111 of 123456 (ik geloof al deze voorbeelden zijn geblockt) neemt daarbij een zeker risico. Wij waken als een goed huisvader over onze data en de integriteit van jullie accounts en na onderzoek van de hashes maken we mensen met een mogelijk kwetsbare account daarop attent.
Laat ik het omkeren, stel dat we de analyse hadden gedaan en houders van zwakke wachtwoorden
niet hadden gewaarschuwd, waren we dan een goede beheerder geweest?
Zegt wie?
Zegik.

Je zou kunnen redeneren dat Tweakers.net BV jullie pennevruchten leent. Immers, het auteursrecht ligt bij de poster en Tweakers heeft een eeuwigdurende licentie om de content te exploiteren. Zie de algemene voorwaarden :
10.1 Met inachtneming van hetgeen is bepaald in deze Algemene Voorwaarden, behoudt het Lid in beginsel de auteursrechten en andere intellectuele eigendomsrechten op de door hem geplaatste Content.
Wij zijn dan gehouden om zorgvuldig met jullie spullen die wij onder ons hebben om te gaan. Dat wil dus ook zeggen dat we de toegang tot onze databases én jullie onderdeel daarin goed beveiligen. Het burgerlijk wetboek spreekt over 'goed huisvaderschap' bij geleende zaken en dat geldt ook voor jullie content.
Andersom, als we dit wel zouden weten maar jullie niet informeren dan zouden we -mits er aantoonbare schade zou zijn- bij verlies van data aansprakelijk kunnen zijn. Immer we wisten dat iets niet goed zat maar hebben daar niets aan gedaan.
Je kunt je ook afvragen waarom mensen überhaupt een zwak wachtwoord kunnen aanmaken

En dat wachtwoord niet na 90 dagen moeten vervangen..

Serieus : we hebben en lijst met makkelijke wachtwoorden die we niet toelaten. Daar kunnen er nog van in gebruik zijn, van voor de blokkering, dus die lijst kan ik
niet publiceren.
Is dat van te voren onderzocht of gaat men er gewoon van uit dat het wel ok is?
Een wachtwoord sec is geen herleidbaar gegeven naar een natuurlijk persoon. Fl4pdr0l^6 zegt niets over de persoon. Maar zover zijn we niet gegaan. Een hash is alles dat we hebben en ook dat is als opzichzelfstaand gegeven geen persoonsgegeven. Wel in combinatie met je userID maar aan ons als verwerker van persoonsgegevens is het toegestaan om die combinatie te maken en te gebruiken voor de exploitatie van onze site. We moeten tenslotte de usernaam kunnen matchen aan het password bij het inloggen.
Voor alle duidelijkheid : dat matchen hebben we voor dit onder zoek NIET gedaan! Het enige dat gedaan is iedere account met een wachtwoord dat in de kraaksessie naar voren kwam als zwak een bericht verzonden. Er is op geen enkel moment een directe relatie gemaakt bij totstandkoming van die lijst tussen een individueel wachtwoord en een userID. Anders gezegd, er is gekeken of een wachtwoord kwetsbaar was, er is niet gekeken wat dat specifieke wachtwoord daadwerkelijk is (geweest). Alleen de userID's van de kwetsbare accounts zijn vervolgens gebruikt voor de waarschuwingIn hoeverre was deze test nog relevant wanneer je de genoemde opslagmethode toch al uitgefaseerde (wetende dat die niet voldoet) uitgaande van gebruikers die hetzelfde wachtwoord maar op 1 site gebruiken? Waarom niet getest met willekeurige wachtwoorden of een kleinere subset test accounts / accounts van vrijwilligers?
De techniek laat ik voor de anderen maar een steekproef met vrijwilligers geeft een vertekend beeld. Mensen met qwerty of 123456 zullen zich daar niet snel voor opgeven terwijl users met een pass als Fl4pdr0l^6 dat wel doen. Bovendien kun je door alle wachtwoorden te analyseren iedereen met een mogelijk zwak wachtwoord waarschuwen. Doe je een steekproef dan weet de gemiddelde user nog niks.

Daar heeft niemand een probleem mee gehad omdat men meer en beter mag verwachten van een site als T.net. Wachtwoorden afvangen en vastleggen of opslaan in clear text is niet meer dan opzet of nalatigheid toch? Kortom, ik vind dat niet zo'n goed argument.
We doen zo goed mogelijk ons best en dat is inderdaad een gegeven dat je van me/ons moet aannemen. We zijn bestookt door een bedrijf dat gesocialiseerd is in security audits en de dingen die ze hebben gevonden zijn (en worden) aangepakt. 100% zekerheid kan niemand garanderen maar met onze devvers en users komen we een heel eind.

Full disclosure? Helemaal niet. De exacte onderzoeksmethode en gehanteerde tooling worden niet openbaar gemaakt. Dat heeft niets met full disclosure te maken. Dat het onderzoek integer is uitgevoerd wil ik graag geloven maar wat is er anders dan de stelling van de organisatie die het onderzoek heeft uitgevoerd dat het integer is gebeurt? Snap je wat ik bedoel? Voor sommige mensen is dat niet zo vanzelfsprekend, mede omdat onderzoek op een oude, mindere opslagmethode gewoon overbodig is nu deze opslagmethode is uitgefaseerd.
Nog een reactie van de FP:
[...]
Zijn er plannen om dat aan te passen?
Dat is niet eens zo'n slecht idee. Er zijn sites waar je direct na het inloggen met een tijdelijk wachtwoord dat per mail is verzonden een nieuw wachtwoord moet opgeven. Lijkt me een zinnige suggestie die ik meer dan graag in de groep gooi op HQ.
[
Voor 5% gewijzigd door
zeef op 13-09-2011 20:51
]