Stel je wilt een full-frame camera, stel je hebt nog geen lenzen, stel je hebt niet de behoefte om de top van het lenzenaanbod te kopen van de fabrikant in kwestie. Wat moet je dan doen?
Welnu, dat is precies de vraag die ik mijzelf stel: ik wil een set opbouwen rondom een full-frame camera en ik heb op het moment eigenlijk niet echt een voorkeur voor een specifiek merk... Misschien is het leuk om te kijken hoe ik tot mijn keuze kom en misschien kunnen we met elkaar eens kijken of jullie er anders naar kijken, misschien maken jullie wel heel andere keuzes.
Het is gemakkelijker om aan de hand van een eisen- en wensenlijst te werken, er moet immers een bepaald aantal criteria worden gehanteerd om bepaalde camera's of sets te kunnen uitsluiten.
Mijn eisenlijst:
[1] Canon 5D markII
[2] Nikon D700
[3] Sony Alpha 900
[1] Canon 5D MarkII
De modernste full-frame camera die er is, zo nieuw dat hij eigenlijk nog niet eens op de markt is. Zijn voorganger is inmiddels een jaar of drie op de markt en omdat er al wat over de wereld zwerven is er al heel wat over te lezen.
In combinatie met de 24-105 en de 100-400 heb je een super-bereik met zeker geen slechte lenzen. In combinatie met grip ligt de camera heerlijk in de hand, hoewel de Nikon dit nog beter schijnt te doen. Het dynamisch bereik is prima, hoewel er camera's zijn met een groter dynamisch bereik. Dit is waarschijnlijk grotendeels te verwijten aan het haast belachelijke aantal mexapixels dat de sensor telt. Gezien het een Canon is, zijn er bergen accessoires beschikbaar zoals dat voor alle EOS modellen is. De bediening vind ik persoonlijk prettig, maar da's natuurlijk persoonlijk. De ISO-scores lijken vooralsnog erg goed te zijn zodat het niet zo erg is om binnen een keertje een paar stapjes in ISO omhoog te gaan.
[2] Nikon D700
Niet echt oud te noemen, deze camera is slechts een paar maanden geleden aangekondigt en dus maar net op de markt. Er zijn al heel wat reviews op het net te vinden, in de betere camerawinkels kan je hem al vasthouden en kopen.
Er is niet echt een lenscombinatie zoals die er is voor de Canon, je komt uit op bijvoorbeeld een 24-120 (3.5-5.6 met VR) en een 80-400. De camera is een stuk zwaarder dan de andere twee, maar dat bevalt mij persoonlijk wel, hij ligt zeker in combinatie met grip ligt de camera echt heerlijk in de hand. Het dynamisch bereik is zeker goed te noemen. De camera heeft de minste megapixels van de drie, wat zowel in de ruis als het dynamisch bereik zichtbaar is, daarbij kan je met speciale batterijen in de grip tot 8 frames per seconde schieten. Er zijn vrij veel accessoires te krijgen, hoewel minder dan voor Canon wellicht zijn het er een heel stuk meer dan voor de Sony. Gezien ik er al even mee heb kunnen spelen weet ik dat ik de bediening slim doordacht vind.
[3] Sony alpha 900
De oudste van de drie en dus relatief het langst te koop. Opvallend is wel dat het de eerste full-frame camera van Sony makelij is en dat dit zich vertaalt in het aanbod: een stuk minder volwassen dan beide andere genoemde modellen. Er zijn er niet zo heel veel in het wild gespot nog, toevalligerwijs ken ik iemand die er eentje heeft.
Net als bij de Nikon D700 is er niet echt sprake van midden-segment lenzen, je kunt kiezen voor de geweldige Zeiss 24-70 bijvoorbeeld, maar er is ook een 24-105 3.5-4.5; andere opties moet je toch echt voor uitwijken naar Sigma, Tokina of Tamron.
Hoe de camera in de hand ligt weet ik nog niet precies, volgens onder andere DPReview is dat echt niet verkeerd gelukkig, erger nog: de grip is erg slim gebouwd en heeft bovengemiddeld veel knoppen waardoor in een portrait-houding dezelfde knoppen beschikbaar zijn als in een landscape-houding.
Het dynamisch bereik lijkt erg erg goed te zijn, de ruisprestaties echter zijn niet up-to-par vergeleken met de anderen.
Over de lenzen
Omdat ik nu met Canon camera's werk ken ik de lenzen van Canon erg goed, dat geldt in mindere mate voor Nikon glaswerk, maar ik ken zeker de glasfabriek van Sony niet goed.
Canon Glaswerk
Bij Canon heb je in mijn ogen de mooiste optie: combineer een 24-105/4 IS met een 100-400 en je hebt een belachelijk bereik met best wat kwaliteit. Lijkt mij de ideale combinatie voor iemand met een 5D(2) als je met zooms wilt werken.
Nikon Glaswerk
Hier is het moeilijker... Als je een beperkt budget hebt kan je de 24-70 en de 70-200 niet kopen. Dan moet je dus een zijstapje maken. Misschien een 24-85/3.5-4.5 of een 24-120/3.5-5.6 met VR. Als telezoom kan je kijken naar een 80-400 van Nikon, een 100-300 van Sigma of een 50-500 van Sigma, eventueel een 150-500 van Sigma zelfs.
Sony glaswerk
Helaas ken ik het aanbod niet heel goed, weet wel dat er een 24-70 is die erg goed is, maar hoe de rest presteert weet ik niet zo goed. Hoe is de 24-105/3.5-4.5 bijvoorbeeld? En voor een fikse telezoom moet ik weer naar Sigma geloof ik...
Totaalprijs
Canon 5D MarkII set
5D body met grip, 3 extra batterijen, Speedlite 580II flitser, Canon 24-105/4 L IS lens en Canon 100-400L IS lens komt neer op ongeveer: € 4.827
5D body met grip, 3 extra batterijen, Speedlite 580II flitser, Canon 24-105/4 L IS lens en Sigma 50-500 lens komt neer op ongeveer: € 4.527
Nikon D700 set
D700 body met grip, 2 en-NL4a batterijen, SB-900 flitser, Nikon 24-120VR lens en Nikon 80-400 lens komt neer op ongeveer: € 4.334
D700 body met grip, 2 en-NL4a batterijen, SB-900 flitser, Nikon 24-120VR lens en Sigma 50-500 lens komt neer op ongeveer: € 3.975
D700 body met grip, 2 en-NL4a batterijen, SB-900 flitser, Nikon 24-85 lens en Nikon 80-400 lens komt neer op ongeveer: € 4.403
Sony alpha 900 set
Alpha 900 body, grip, extra batterijen, flitser, Sony 24-105 lens en Sigma 50-500 lens moet je rekenen op zo ongeveer: € 4.459
Keuzetraject
Per set de voor- en de nadelen maar eens op een rijtje zetten om tot een gefundeerde keuze te komen...
Canon:
De body is nog een beetje een onbekende, dat filmen is leuk en aardig, maar ik verwacht er niet zoveel mee te werken, dat geeft dus geen doorslag. De 21Mpixels vind ik ook niet zo boeiend, de bediening vind ik wel weer erg prettig. Het schermpje acterop is goed, de batterijlevensduur schijnt vrij goed te zijn... Wat valt er verder over de body te melden behalve dat hij net als de Sony 9 af-punten heeft en er dus 42 minder heeft dan de D700? Niet heel veel denk ik.
De lenzen zijn gewoon erg goed, de 24-105 is een beer van een lens tegen een best goede prijs. De 100-400 is al een oudje en eigenlijk best toe aan vervanging, maar gaat nog prima mee. Als ik voor de 50-500 zou gaan, dan is dat voor alledrie de camera's gelijk en die 50-500 schijnt het vrij goed te doen op een full-frame apparaat. Natuurlijk heb je wel wat licht nodig
Nikon
De body ken ik, heb er mee gespeeld en vond hem erg prettig. Geen filmpjes kunnen maken boeit me niet, dus ach. De 12.8Mpixels zijn natuurlijk het minst van de drie, maar ik heb nu 10Mpixels waar ik in 98% van de gevallen al zo'n 70% niet van gebruik. De bediening bevalt me, het schermpje achterop is puik, de batterijlevensduur is prima en levert ook nog eens 8fps op. Met al die AF-punten is het genieten bovendien. Al met al een prima body.
De lenzen is een beetje lastiger: de 24-120 heeft een diafragma van 3.5-5.6 en ik ben niet zo wild van veranderende diafragma's in de range van de lens. Hij wordt niet echt goed gereviewed, maar ik vraag me af in hoeverre ik nog zal pixelneuken. De 24-85 is een andere optie, die optisch overigens beter lijkt te zijn. De 80-400 heeft geen VR en is traag als het op focussen aankomt, wellicht is de 50-500 dan een betere aankoop...
Sony
De body ken ik nog niet zo goed, maar ga ik binnenkort vasthouden. DPReview was er erg over te spreken, hoewel de output van de sensor nog wel wat te wensen overliet. Wederom geen mogelijkheid tot filmen (boeiend
) en met 24,nogwat Mpixels de meeste beeldpuntjes van allemaal. Het scherm achterop is goed, de batterijen zijn goed en gaan lang mee. 9 AF-punten vind ik persoonlijk een ergernis, maar misschien went dat wel.
De lenzen vind ik erg moeilijk in het geval van Sony: de 24-105 ken ik helemaal niet en dus is daar heel moeilijk iets over te zeggen. De 50-500 is een optie bij alledrie de camera's...
Conclusie
Wat te doen? Misschien me nog iets verder verdiepen in de Sony, hoewel het lenzen-aanbod me echt niet aanstaat... Morgen kan ik er eentje vasthouden en hopelijk geeft dat wat uitsluitsel. Dan de 24-120 van Nikon eens proberen, dat heb ik al aangeboden gekregen van Remy in combinatie met de D3, dus misschien helemaal geen slecht idee. De Canon is wat moeilijker uitproberen, maar ik heb al heel wat ervaring met het merk en dus is het voor mij niet zo moeilijk in te schatten hoe dat zal werken.
Wat ik nog wel moet gaan testen is die lange zoomlenzen: 100-400, 80-400 en 50-500 zijn nogal ranges om uit de hand te schieten...
Welnu, dat is precies de vraag die ik mijzelf stel: ik wil een set opbouwen rondom een full-frame camera en ik heb op het moment eigenlijk niet echt een voorkeur voor een specifiek merk... Misschien is het leuk om te kijken hoe ik tot mijn keuze kom en misschien kunnen we met elkaar eens kijken of jullie er anders naar kijken, misschien maken jullie wel heel andere keuzes.
Het is gemakkelijker om aan de hand van een eisen- en wensenlijst te werken, er moet immers een bepaald aantal criteria worden gehanteerd om bepaalde camera's of sets te kunnen uitsluiten.
Mijn eisenlijst:
- Moderne full frame camera (geen 1Ds(II) of 5D)
- Lensbereik van 24 tot minimaal 300mm met minimaal midrange lenzen
- Moet goed in de hand liggen
- Totaal budget maximaal €4.500 (body, lenzen, grip, batt's, flitser.
- Goed dynamisch bereik
- Veel accessoires mogelijk
- Prettige bediening
- Serieuze ISO-scores
[1] Canon 5D markII
[2] Nikon D700
[3] Sony Alpha 900
[1] Canon 5D MarkII
De modernste full-frame camera die er is, zo nieuw dat hij eigenlijk nog niet eens op de markt is. Zijn voorganger is inmiddels een jaar of drie op de markt en omdat er al wat over de wereld zwerven is er al heel wat over te lezen.
In combinatie met de 24-105 en de 100-400 heb je een super-bereik met zeker geen slechte lenzen. In combinatie met grip ligt de camera heerlijk in de hand, hoewel de Nikon dit nog beter schijnt te doen. Het dynamisch bereik is prima, hoewel er camera's zijn met een groter dynamisch bereik. Dit is waarschijnlijk grotendeels te verwijten aan het haast belachelijke aantal mexapixels dat de sensor telt. Gezien het een Canon is, zijn er bergen accessoires beschikbaar zoals dat voor alle EOS modellen is. De bediening vind ik persoonlijk prettig, maar da's natuurlijk persoonlijk. De ISO-scores lijken vooralsnog erg goed te zijn zodat het niet zo erg is om binnen een keertje een paar stapjes in ISO omhoog te gaan.
[2] Nikon D700
Niet echt oud te noemen, deze camera is slechts een paar maanden geleden aangekondigt en dus maar net op de markt. Er zijn al heel wat reviews op het net te vinden, in de betere camerawinkels kan je hem al vasthouden en kopen.
Er is niet echt een lenscombinatie zoals die er is voor de Canon, je komt uit op bijvoorbeeld een 24-120 (3.5-5.6 met VR) en een 80-400. De camera is een stuk zwaarder dan de andere twee, maar dat bevalt mij persoonlijk wel, hij ligt zeker in combinatie met grip ligt de camera echt heerlijk in de hand. Het dynamisch bereik is zeker goed te noemen. De camera heeft de minste megapixels van de drie, wat zowel in de ruis als het dynamisch bereik zichtbaar is, daarbij kan je met speciale batterijen in de grip tot 8 frames per seconde schieten. Er zijn vrij veel accessoires te krijgen, hoewel minder dan voor Canon wellicht zijn het er een heel stuk meer dan voor de Sony. Gezien ik er al even mee heb kunnen spelen weet ik dat ik de bediening slim doordacht vind.
[3] Sony alpha 900
De oudste van de drie en dus relatief het langst te koop. Opvallend is wel dat het de eerste full-frame camera van Sony makelij is en dat dit zich vertaalt in het aanbod: een stuk minder volwassen dan beide andere genoemde modellen. Er zijn er niet zo heel veel in het wild gespot nog, toevalligerwijs ken ik iemand die er eentje heeft.
Net als bij de Nikon D700 is er niet echt sprake van midden-segment lenzen, je kunt kiezen voor de geweldige Zeiss 24-70 bijvoorbeeld, maar er is ook een 24-105 3.5-4.5; andere opties moet je toch echt voor uitwijken naar Sigma, Tokina of Tamron.
Hoe de camera in de hand ligt weet ik nog niet precies, volgens onder andere DPReview is dat echt niet verkeerd gelukkig, erger nog: de grip is erg slim gebouwd en heeft bovengemiddeld veel knoppen waardoor in een portrait-houding dezelfde knoppen beschikbaar zijn als in een landscape-houding.
Het dynamisch bereik lijkt erg erg goed te zijn, de ruisprestaties echter zijn niet up-to-par vergeleken met de anderen.
Over de lenzen
Omdat ik nu met Canon camera's werk ken ik de lenzen van Canon erg goed, dat geldt in mindere mate voor Nikon glaswerk, maar ik ken zeker de glasfabriek van Sony niet goed.
Canon Glaswerk
Bij Canon heb je in mijn ogen de mooiste optie: combineer een 24-105/4 IS met een 100-400 en je hebt een belachelijk bereik met best wat kwaliteit. Lijkt mij de ideale combinatie voor iemand met een 5D(2) als je met zooms wilt werken.
Nikon Glaswerk
Hier is het moeilijker... Als je een beperkt budget hebt kan je de 24-70 en de 70-200 niet kopen. Dan moet je dus een zijstapje maken. Misschien een 24-85/3.5-4.5 of een 24-120/3.5-5.6 met VR. Als telezoom kan je kijken naar een 80-400 van Nikon, een 100-300 van Sigma of een 50-500 van Sigma, eventueel een 150-500 van Sigma zelfs.
Sony glaswerk
Helaas ken ik het aanbod niet heel goed, weet wel dat er een 24-70 is die erg goed is, maar hoe de rest presteert weet ik niet zo goed. Hoe is de 24-105/3.5-4.5 bijvoorbeeld? En voor een fikse telezoom moet ik weer naar Sigma geloof ik...
Totaalprijs
Canon 5D MarkII set
5D body met grip, 3 extra batterijen, Speedlite 580II flitser, Canon 24-105/4 L IS lens en Canon 100-400L IS lens komt neer op ongeveer: € 4.827
5D body met grip, 3 extra batterijen, Speedlite 580II flitser, Canon 24-105/4 L IS lens en Sigma 50-500 lens komt neer op ongeveer: € 4.527
Nikon D700 set
D700 body met grip, 2 en-NL4a batterijen, SB-900 flitser, Nikon 24-120VR lens en Nikon 80-400 lens komt neer op ongeveer: € 4.334
D700 body met grip, 2 en-NL4a batterijen, SB-900 flitser, Nikon 24-120VR lens en Sigma 50-500 lens komt neer op ongeveer: € 3.975
D700 body met grip, 2 en-NL4a batterijen, SB-900 flitser, Nikon 24-85 lens en Nikon 80-400 lens komt neer op ongeveer: € 4.403
Sony alpha 900 set
Alpha 900 body, grip, extra batterijen, flitser, Sony 24-105 lens en Sigma 50-500 lens moet je rekenen op zo ongeveer: € 4.459
Keuzetraject
Per set de voor- en de nadelen maar eens op een rijtje zetten om tot een gefundeerde keuze te komen...
Canon:
De body is nog een beetje een onbekende, dat filmen is leuk en aardig, maar ik verwacht er niet zoveel mee te werken, dat geeft dus geen doorslag. De 21Mpixels vind ik ook niet zo boeiend, de bediening vind ik wel weer erg prettig. Het schermpje acterop is goed, de batterijlevensduur schijnt vrij goed te zijn... Wat valt er verder over de body te melden behalve dat hij net als de Sony 9 af-punten heeft en er dus 42 minder heeft dan de D700? Niet heel veel denk ik.
De lenzen zijn gewoon erg goed, de 24-105 is een beer van een lens tegen een best goede prijs. De 100-400 is al een oudje en eigenlijk best toe aan vervanging, maar gaat nog prima mee. Als ik voor de 50-500 zou gaan, dan is dat voor alledrie de camera's gelijk en die 50-500 schijnt het vrij goed te doen op een full-frame apparaat. Natuurlijk heb je wel wat licht nodig
Nikon
De body ken ik, heb er mee gespeeld en vond hem erg prettig. Geen filmpjes kunnen maken boeit me niet, dus ach. De 12.8Mpixels zijn natuurlijk het minst van de drie, maar ik heb nu 10Mpixels waar ik in 98% van de gevallen al zo'n 70% niet van gebruik. De bediening bevalt me, het schermpje achterop is puik, de batterijlevensduur is prima en levert ook nog eens 8fps op. Met al die AF-punten is het genieten bovendien. Al met al een prima body.
De lenzen is een beetje lastiger: de 24-120 heeft een diafragma van 3.5-5.6 en ik ben niet zo wild van veranderende diafragma's in de range van de lens. Hij wordt niet echt goed gereviewed, maar ik vraag me af in hoeverre ik nog zal pixelneuken. De 24-85 is een andere optie, die optisch overigens beter lijkt te zijn. De 80-400 heeft geen VR en is traag als het op focussen aankomt, wellicht is de 50-500 dan een betere aankoop...
Sony
De body ken ik nog niet zo goed, maar ga ik binnenkort vasthouden. DPReview was er erg over te spreken, hoewel de output van de sensor nog wel wat te wensen overliet. Wederom geen mogelijkheid tot filmen (boeiend
De lenzen vind ik erg moeilijk in het geval van Sony: de 24-105 ken ik helemaal niet en dus is daar heel moeilijk iets over te zeggen. De 50-500 is een optie bij alledrie de camera's...
Conclusie
Wat te doen? Misschien me nog iets verder verdiepen in de Sony, hoewel het lenzen-aanbod me echt niet aanstaat... Morgen kan ik er eentje vasthouden en hopelijk geeft dat wat uitsluitsel. Dan de 24-120 van Nikon eens proberen, dat heb ik al aangeboden gekregen van Remy in combinatie met de D3, dus misschien helemaal geen slecht idee. De Canon is wat moeilijker uitproberen, maar ik heb al heel wat ervaring met het merk en dus is het voor mij niet zo moeilijk in te schatten hoe dat zal werken.
Wat ik nog wel moet gaan testen is die lange zoomlenzen: 100-400, 80-400 en 50-500 zijn nogal ranges om uit de hand te schieten...
[ Voor 131% gewijzigd door Floor-is op 27-11-2008 20:05 ]
Bericht hierboven
