[BBG: Zomer 2007] Studenten notebook
Inleiding
Wegens de grote drukte en het grote succes van Icey's eerdere Studenten laptop BBG heb ik het initiatief genomen zijn BBG up te daten. Deze gids kun je gebruiken bij het kiezen van een notebook als student. We gaan er hierbij van uit dat je je notebook graag ook op de Universiteit wilt gebruiken en hem daarom ook vaak mee neemt.
Waar?
- In de winkel
Dit heeft als grote voordeel dat je de laptop concreet kunt keuren. Is het toetsenbord en beeldscherm naar wens? Vaak hebben nabije winkels niet het assortiment waar jij op wacht en is de prijs in de meeste gevallen aan de hoge kant.
- Op het internet
Lage prijzen brengen de Tweaker vaak in verleiding te bestellen bij de webwinkels. Garantie is ook hier een issue aangezien de shops vaak niet om de hoek zitten. Mocht je een notebook op het oog hebben waarbij de fabrikant al standaard pickup & return garantie geeft, is dit natuurlijk geen issue. Het lezen van de Shop Survey is een absolute must.
- Via de onderwijsinstelling
Vaak is het mogelijk om een korting als student te krijgen op notebooks. Zo zijn er sites als http://www.pcprojecten.nl. Apple geeft tevens een extra korting aan studenten. Het is vaak mogelijk je notebook af te betalen in termijnen, wat later in deze BBG wordt besproken. Vaak is de garantie hierbij prima geregeld.
Deze keuze is makkelijk gemaakt, bestellen via je school / een PC-Project is de winnaar. Je bent goedkoper uit, hebt de keuze uit leuke laptops, hebt een hele redelijke garantie (2jaar), waarvan je weet dat de service desk op jouw school je de zelfde dag nog een vervangende laptop kan geven. Vaak ben je voor extra garantie al snel honderden Euro's kwijt bij normale notebooks.
Welke notebook?
Nu wordt het iets ingewikkelder. Je zal een afweging moeten maken tussen veel performance en een lange accutijd. Vaak is het niet handig om elke dag 4 kilo mee te nemen in je rugtas. Het is ook vaak handig om lang te kunnen werken op je accu en niet teveel fratsen te hebben die je toch niet zult gebruiken. Als je opzoek bent naar een notebook om veel mee te gamen, raad ik je aan niet verder te lezen. Wij zijn uit op een hulpmiddel, een echte werkbak dus. Een aantal belangrijke punten hierbij zijn:
- Het geheugen is een belangrijke factor bij het kiezen van je notebook. Met een Vista installatie zal je vaak aan 512MB intern geheugen niet genoeg hebben. 1GB is dus zeker geen overbodige luxe. Ga je voor Windows XP of Windows 2000 zou je nog 512MB kunnen overwegen, maar gezien de lage geheugenprijzen raad ik je aan jezelf een plezier te doen door ruim voldoende intern geheugen in je Laptop te hebben.
- Een opslagcapaciteit van 200GB is leuk, maar vaak niet nodig. Met een redelijke installatie van Windows Vista, een lading muziek en wat handige applicaties heb je vaak aan een 80GB schijf meer dan voldoende. Wel is aan te raden om te kijken naar een disk van 5400rpm. De performance in Windows gaat er stukken op vooruit t.o.v. de normale 4200rpm disk. Vaak kosten deze 2.5" disken los minder €80,-. Als meerprijs van een notebook verschilt het nogal, maar schroom niet om een disk te vervangen van je pas aangeschafte notebook. Dit is meestal een simpele klus en vaak raak je hierbij ook niet je garantie kwijt (dit is ook per fabrikant verschillend!).
- Jij hoeft er niet op te gamen, dus een (dure) laptop met een goede videokaart hoeft niet. Met een simpele intergrated kaart kun je nog steeds oude en simpele games spelen en hierbij komen geen overbodige FANs en andere stroomgebruikende rommel kijken.
- Een DVD Brander is tegenwoordig meer een regel dan een uitzondering. Vaak zul je het waarschijnlijk niet gebruiken, verkijk je niet op de specificaties van deze optische drives.
Nu komt het allemaal neer op één onderdeel: de processor. Er zijn verschillende 'types' met allemaal een ander doel, net zoals autos, je heb sportautos, of-the-road-autos, busjes en personenautos, ze brengen je allemaal van a naar b, maar ze verschillen in kosten, en doel waar ze voor gemaakt zijn.
Op dit moment zijn er slechts enkele grote spelers op de processormarkt voor de notebooks. Processorfamilies die er uit springen zijn AMD's Turion X2 en Intel's Core Duo processor. Van Intel's Core Duo processor zijn er twee smaken te vinden: De Core 2 Duo en de Core Duo verschillen onderling waardoor de performance van de grotere broer hoger ligt. Beide processors slagen er in om een prima performance neer te zetten tegenover een hoge accutijd die nauwelijks onderling verschilt. Als je weinig prioriteit legt bij de processorkracht, zal een Core Duo CPU zeker voldoen.
AMD's tegenhanger van de Core Duo, de Turion X2, weet ook prima resultaten neer te zetten. De processor is echter niet zuiniger dan Intel's tegenhanger, waardoor voor velen toch de keus naar Intel gaat. Toch is het stroomgebruik van de Turion zeker niet hoog vergeleken met de eerdere Pentium M processoren. Je hoeft je niet te schamen voor een Turion processor dus, alles behalve... ;)
Overige tips & Nawoord
Een notebook kost geld, maar goedkoop is duurkoop bij notebooks. Simpele laptops kunnen snel gebreken geven en zijn vaak minder stevig gebouwd. Als je je notebook gaat gebruiken voor je studie, geef dan gewoon genoeg uit voor een degelijke notebook zodat je, in elk geval voor je studiejaren, een goede notebook hebt.
Welk merk notebook je aanschaft, is helemaal aan jou. IBM/Lenovo, wat vaak wordt aangeboden door de TU/e, is een aanrader wat betreft bouwkwaliteit. Wat dat betreft zit je dus goed als student aan deze universiteit: ieder jaar is er wel een aanbieding waarbij je goedkoop zo'n notebook op de kop kunt tikken. De notebooks van Dell zijn ook erg degelijk, terwijl de Aspire serie van Acer toch minder goed staat aangeschreven. Veelal maken fabrikanten gebruik van hetzelfde ontwerp voor vele notebookseries. Het loont dus zeker om te zoeken naar algemene ervaringen m.b.t. bouwkwaliteit van eerdere series. Hierbij kun je prima gebruik maken van de informatie die al op GoT te vinden is door te zoeken.
Wat ook nog een aanrader is, is een externe floppydrive. Dit medium wordt nog vaak genoeg gebruikt (helaas). Even iets op een floppy zetten is niet meer mogelijk met moderne notebooks. Een USB drive kost vaak minder dan 2 tientjes.
De keus blijft persoonlijk. Jij zal uiteindelijk degene zijn die de notebook moet gebruiken. Deze guide is geen wet en voel vrij om zelf een verschillende keus te maken.
[ Voor 29% gewijzigd door Laurent op 14-07-2007 17:15 ]