Op zondag 28 januari 2001 17:07 schreef aatos het volgende:
je hebt hoe dan ook iets nodig om weg te gooien/duwen, waartegen je je dus 'afzet'. het maakt verder niks uit of dat brandstof, lucht of frambozenlollies zijn. het effect van het weggooien hangt af van twee dingen:
-de massa van het weggegooide
-de snelheid waarmee je het weggooit
de beschreven werking van een straalmotor klopt. je krijgt stuwkracht door de lucht hard naar achteren te gooien. echter, als je die lucht wil meenemen, dan heb je erg veel nodig. een beetje straalmotor zou het misschien een minuut uithouden op de maximaal mee te nemen voorraad lucht (een gok, voor een preciese tijd zou ik wat uit moeten zoeken. maar ga er maar vanuit dat het niet rendabel is om zoveel lucht mee te nemen).
een straalmotor is zo efficient omdat je de zooi die je weggooit (lucht) niet zelf hoeft mee te nemen, en omdat je het redelijk versnelt. een raketmotor moet alles zelf meenemen, en voor een beetje effectieve raket moet je dus de zooi die je naar achteren gooit een enorme versnelling geven, zodat het zoveel effect heeft, dat je maar weinig nodig hebt.
de moderne zuinige turboprops werken zelfs nog iets anders: het zijn zeg maar straalmotoren, met aan de draaiende compressor nog een propellor, waardoor er nog meer lucht kan worden verplaatst, met minder brandstof. hier is het 'raket' effect dus relatief nog kleiner.
Een straalmotor is nou net niet effectief. Ze nemen een kleine hoeveelheid lucht die ze een enorme versnelling moeten geven. Een propeelor doet precies het tegeonvoergestelde. Die versneld een enorme massa lucht een klein beetje. Het enorme voordeel van een straalmotor daarentegen is dat deze zijn rendement verhouding blijft houden op elke hoogte. D.w.z. dat de druk verhouding en de expansie verhouding gelijk blijven. Overigens is het wel zo dat hoe hoger de snelheid en hoe hoger er gevlogen wordt des te rendabeler is een straalmotor.
Kleine miereneukerij over die Turboprop waar je het over had. Een propellor kan niet op de compressor zitten. Deze vreet namelijk zelf energie en kan dus nooit energie afgeven. Wat je bedoeld is de lagedruk turbine die helemaal achteraan zit. Maar dat terzijde.
Overje raketmotor theorie, sorry maar die klopt niet. Het idee is leuk, maar het is te bewijzen dat een hoog startgewicht alleen maar voordeliger is. Ik weet het klinkt zwaar onlogisch maar toch is het zo.
Om op de vraag te beantwoorden die uiteindelijk tot deze topic geleid heeft. Rendement voordeel is inderdaad de reden dat vliegtuigen hoog vliegen. Maar er is nog een andere grote en belangrijke reden. Metaalmoeheid. Op deze grote hoogte is de lucht veel rustiger dan onder de wolken. Hierdoor wordt dit gedeelte van de vlucht niet meegerekend als zijnde zware belasting op eenvliegtuigconstructie. De meeste vermoeiing ontstaat bij de start en landing. Er is dan op lagere hoogtes meer remous en dit zijn ook de tijden dat de drukcabine van druk veranderd. Vandaar dat de levensduur van een vliegtuig niet in uren maar in vliegbewegingen wordt uitgedrukt.
I think, therefor I am.....I think.