Verwijderd schreef op zondag 04 juni 2006 @ 15:26:
Degeneratie als theorie mag er dan geen waardeoordeel aan hangen, degenen die het hier aanhalen doen dat duidelijk wel. Zij stellen dat op de lange termijn de soorten erop achteruit gaan.
[1] Dat ze minder oud worden
[2] en Gods plan lijkt zelfs te zijn dat we uitsterven
[3][/u]. Dat is een behoorlijk waardeoordeel.
1. Inderdaad. Kan gedurende lagere periode redelijk gelijk blijven mits brede selectie.
2. Volgt uit 1, maar niet noodzakelijkerwijs (inteelt verkort vaak de levensverwachting).
3. Dat heb ik niet gezegd, sterker nog, daar ga ik helemaal niet van uit

Ik heb wel gesteld dat uitsterven van varieteiten of soorten het gevolg kan zijn van degeneratie.
Zie hieronder voor uitleg.
Het is nonsens om tot die conclusie te komen als je ziet dat de functie die de blinde grotdieren hadden (zien) geen functie meer had. Als ze keken, zagen ze niets. Er is dus helemaal geen functie verloren gegaan. Ze zijn erop vooruitgegaan (in waardeoordeeloogpunt), ze besparen energie door een zintuig minder te hoeven ontwikkelen/onderhouden/voeden.
Waarom is dit wel degelijk degeneratie?
1. Er is sprake van genetisch verlies van een functie. Dat ze hem niet meer nodig hebben is bij die vaststelling irrelevant.
2. Bij een veranderende omgeving (stel: grot breekt grotendeels open door aardbeving) kunnen de dieren zich veel minder goed aanpassen aan de nieuwe (lichtrijke) omgeving dan ziende varieteiten: de blinde varieteit/soort sterft naar alle waarschijnlijkheid uit.
De (ziende) basissoort kon zich aanpassen aan leven in licht en in het duister. De niet meer ziende varieteit daarvan kan zich niet meer aanpassen aan leven in het licht. Daarom is er ook in evolutionair kader sprake van degeneratie: het dier verliest een deel van zijn aanpassingsvermogen.
bacterie schreef op zondag 04 juni 2006 @ 18:20:
Bruikbaar houdt in dat een theorie de werkelijkheid beschrijft. De werkelijkheid beschrijven houdt in dat het hoe en waarom van waarnemingen kan worden verklaard vanuit bepaalde algemene principes.
[....]
En zo is de evolutietheorie imho ook een bruikbare beschrijving die de werkelijkheid benadert. Waarnemingen, zoals de overeenkomsten tussen organismen, het gedrag van organismen, de vage overgang tussen varièteiten en soorten, etcetera, kunnnen aan de hand van evolutie worden verklaard. Maar bij plotselinge creatie is dit niet of minder goed te verklaren. Daarom is de evolutietheorie imho bruikbaarder dan creationisme om de werkelijkheid te beschrijven.
Ik ga hier even een kleine simplificatie stellen om mijn denkwijze duidelijk te maken.
De evolutietheorie en mijn "creationisme" verschillen basaal gezien in het volgende uitgangspunt:
* Evolutietheorie: verklaart huidige leven door een opwaartse evolutie van 1 gemeenschappelijke voorouder in de vorm van een zeer eenvoudige levensvorm (eencellige/bacterie-achtige)
* "Creationisme"/degeneratie: verklaart huidige leven door een neerwaartse evolutie & diversificatie van meerdere gemeenschappelijke voorouders, in de vorm van zowel eenvoudige levensvormen als complexe levensvormen zoals we die nu reeds kennen (eencelligen, zoogdieren, reptielen, vissen, insecten etc)
Basaal genomen is het enige verschil het basis-uitgangspunt.
Er kan niet gezegd worden dat een theorie de waarheid is omdat het wetenschap is. De wetenschap zegt niet over zichzelf: "ik ben waar". Dat de wetenschap waar is, dat is een interpretatie.
Eens, maar dat is een interpretatie waar de meeste mensen - ook de meeste wetenschappers zelf - wel van uitgaan. Je gelooft niet in iets dat je niet waar acht...
In de biologieboeken die ik heb gelezen wordt de biologie genuanceerd overgebracht en niet als vaststaande waarheid onderwezen. Maar of de lezer de informatie in biologieboeken als vaststaande waarheid beschouwd, is helemaal aan de lezer zelf.
Weer eens, maar het basis uitgangspunt in dito biologieboeken is Darwinistische evolutie. Ik heb nergens in mijn biologieboek de problemen met de theorie of alternatieven gezien.
In feite wordt daarmee geimpliceert: Darwinistische evolutie = waar. En al zou je zeggen dat dit niet rechtstreeks geimpliceerd wordt, dan nog wordt het veelal wel zo geinterpreteerd.
Ik beschouw de bijbel persoonlijk voor een deel als mythologie. Genesis beschouw ik deels als een scheppingsmythe. Ik heb zelf voldoende bovennatuurlijke ervaringen gehad om te kunnen concluderen dat het bestaan van God, of van iets dat zich voordoet als God, voor mij persoonlijk als waarschijnlijk te bestempelen. Daarom is het voor mij niet interessant of het precies klopt wat er in de bijbel staat. De bijbel staat vol met verhalen waar je veel van kunt leren. Het waarheidsgehalte van de bijbel doet er imho niet toe, het gaat om het bruikbaarheidsgehalte. De bijbel is imho bruikbaar om je eigen geloof mee op te bouwen. Dus of de bijbel waar is of niet weet ik niet, maar ik weet wel dat het voor mij persoonlijk werkt. Ik geloof echter wel dat het nieuwe testament waar is, dus dat Jezus inderdaad de zoon van God is die de zonden van de mensheid gedragen heeft.
Overigens geeft Karl Popper in zijn boek "de groei van kennis" een interessante visie over de stelling dat de waarheid manifest is. De gedachte dat er 1 waarheid is die gekend kan worden, zou terug te voeren zijn op de visie dat de mens uit zijn goddelijke natuur is gevallen en daarom de waarheid is vergeten. Door kritisch te kijken naar de werkelijkheid zou de mens het goddelijke weer kunnnen onderscheiden en zich op zo'n manier de waarheid kunnen herinneren.
Het grappige hiervan is dat heel Jezus' komst naar de aarde wordt voorzegd en "voobereid" vanaf Genesis 3, direct na de zondeval: God zegt in Genesis 3:15 tot de slang (die Eva had misleid):
En ik zal vijandschap stellen tussen u en de vrouw en tussen uw zaad en haar zaad. Hij zal u in de kop vermorzelen en gij zult hem in de hiel vermorzelen.
Zowel de vrouw als de slang wordt geidentificeerd in Openbaring 12:
1 En er werd een groot teken gezien in de hemel: een vrouw getooid met de zon, en de maan was onder haar voeten, en op haar hoofd was een kroon van twaalf sterren, 2 en zij was zwanger. En zij schreeuwt het uit in haar weeën en in haar barensnood.
3 En er werd een ander teken gezien in de hemel, en zie! een grote vuriggekleurde draak, met zeven koppen en tien horens en op zijn koppen zeven diademen; 4 en zijn staart sleept een derde deel van de sterren des hemels mee, en hij slingerde ze naar de aarde. En de draak bleef voor de vrouw staan, die op het punt stond te baren, om zodra zij gebaard had, haar kind te verslinden.
5 En zij baarde een zoon, een mannelijk kind, dat alle natiën zal weiden met een ijzeren staf. En haar kind werd weggerukt tot God en tot zijn troon. 6 En de vrouw vluchtte naar de wildernis, waar zij een door God bereide plaats heeft, opdat men haar daar zou voeden gedurende duizend tweehonderd zestig dagen.
7 En er brak oorlog uit in de hemel: Michaël en zijn engelen streden tegen de draak, en de draak en zijn engelen streden, 8 maar hij zegevierde niet, en ook werd er voor hen geen plaats meer gevonden in de hemel. 9 Neergeslingerd werd daarom de grote draak, de oorspronkelijke slang, die Duivel en Satan wordt genoemd, die de gehele bewoonde aarde misleidt; neergeslingerd werd hij naar de aarde, en zijn engelen werden met hem neergeslingerd.
De Duivel wordt geidentificeerd als
de oorspronkelijke slang, en "het zaad van de vrouw" (of: de zoon van de vrouw) was Jezus. Hoe zou je bovenstaand willen uitleggen zonder de geschiedenis in Genesis 3 mee te nemen?
Dat is wat ik bedoelde: als je Genesis afwijst als "grotendeels mythen" dan kun je de hele bijbel aan de kant zetten. Er klopt dan namelijk geen hout meer van. In het hele Nieuwe testament staan veelvuldig aanhalingen - waaronder van Jezus zelf - naar het oude testament w.o. veelal Genesis.
Chubbchubb schreef op zondag 04 juni 2006 @ 18:36:
Het ging hier toch over degeneratie dacht ik? Wanneer degeneratie stelt dat alle variaties binnen 1 soort alleen maar tot stand komen doordat een variatie 'gedegenereerd' is van een andere die dichterbij het ideaal ligt.
Dit is 1 manier om het te verwoorden. Je kunt het ook anders stellen: bij diversificatie gaan genen verloren. De vooroudersoort had de mogelijkheid om te diversificeren, maar de gediversificeerde nakomelingsoorten kunnen niet "terug" naar de vooroudersoort (omdat ze de benodigde genen niet meer hebben).
Even concreet: Alle mensen (Blanken, Negers, Chinezen etc) hebben volgens mijn definitie 1 voorouder: Noach. Deze voorouder had in zich de genen om al deze mensvarieteiten te produceren. Een blanke heeft echter niet de mogelijkheid om bijv. negride nakomelingen te krijgen, omdat hij hiervoor simpelweg de genen mist. De voorouder van zowel blanken als negers had deze genen wel.
Nog concreter: als de selectiedruk in een bepaald gebied vraagt om langbenige honden met een witte vacht (bijvoorbeeld poolgebied), dan houdt dat het volgende in. De hondenvarieteit in dat gebied verliest:
1. kortbenige varieteiten incl. hun genen
2. bontkleurige varieteiten incl. hun genen
Dit is genetische degeneratie van de varieteit, ongeacht dat de aanpassing nuttig is.
Daar heb ik, persoonlijk, een enorm groot probleem mee, ik natuurlijk niet hoe jullie standpunt over Hitler is, maar dat degeneratie leunt toch zeer dicht bij zijn ideeen.
Whowww... taking a very wrong turn here
Ik had toch wel zeer gehoopt dat we Ad Hitlerum argumentatie buiten de deur konden houden. Het "survival of the fittest" principe kan net zo makkelijk ook in Hitlers denkkader geplaatst worden met het oog op gedwongen euthanasie van o.a. gehandicapten. Deze manier van debatteren voegt niets toe aan de discussie, polariseert en brengt het geheel in een zeer negatief beeld.
Probeer in het vervolg a.j.b. even je argumentatie concreet te maken zonder Hitler erbij te sleuren.
Een Afrikaan beschouw ik nog steeds als een mens, net zoals een Chinees, een Eskimo,... Wanneer je al die verschillen binnen een soort (de mens in dit voorbeeld) beschouwt als degeneratie van een ideale mens, dan gaat er bij mij 1 grote alarmbel rinkelen en die luidt 'uber- en untermensch'. Voor mij is dit dus een vrij gevaarlijk gedachtengoed en neo-Nazi's zouden hier dankbaar gebruik van kunnen maken (moeten ze wel kunnen bewijzen dat de blanke West-Europeaan de ideale mens is, niet dat dat moeilijk is want in alle afbeeldingen wordt God en Adam als een westerling gemaakt). En 1 ding weet ik wel heel erg zeker. God zou dit niet zo graag zien.
Volgens wat ik hierboven schreef bestaat de "ideale mens" al lang niet meer. Het zou dus absurd zijn om vanuit dat oogpunt 1 van de huidige rassen als ideale mens aan te duiden.
In de bijbelse context: Welke kleur Adam & Eva en Noach hadden is volledig onbekend.
De bijbel zegt globaal alleen dat Noachs zonen Sem, Cham en Jafeth met hun nakomelingen uiteindelijk de huidige (hoofd)rassen vormden:
* Sem: Semitische nakomelingen > Joden, div. Arabische stammen, Syriers etc.
* Cham: Hamitische nakomelingen > o.a. Afrikanen, Egyptenaren, Etheopiers
* Jafeth: Blanken, Indiers, Chinezen
Verder begrijp ik nog een groot aantal dingen niet. Een voorbeeld: Adam en Eva waren gecreerd als ideale mensen met ideale genen, hoe konden zij dan foute genen doorgeven? Toch niet zo ideaal gecreerd? Grapje van God om ons op te zadelen met allerlei erfelijke ziekten? Onze straf omdat Adam en Eva 1 appel aten, of kwamen de foute genen pas na de Zondvloed (en ik dacht dat God zo vergevingsgezind was)?
Om het even simpel te stellen twee dingen:
1. Hun ongehoorzaamheid leidde tot het verlies van hun "volmaaktheid" en voor hun daardoor tot degeneratie en de dood. Blijkbaar was dit genengebonden, waardoor zij hun degenererende genen eveneens doorgaven aan hun nakomelingen. In bijbelse context staat daarover:
Daarom, zoals door één mens de zonde de wereld is binnengekomen en door de zonde de dood, en aldus de dood zich tot alle mensen heeft uitgebreid omdat zij allen gezondigd hadden
Er was bij bovenstaand trouwens veel meer betrokken dan "eten van een appel", gezien die "appel" Gods recht om te regeren vertegenwoordigde, maar da's een andere discussie.
2. Gezien we het pricipe van kopieerfouten en mutatie bij voortplanting erkennen - en daarbij tevens dat veel genetische mutaties schadelijk zijn - is daar het 2e antwoord (en tevens een alternatief voor hen die de bijbel niet accepteren).
Verwijderd schreef op zondag 04 juni 2006 @ 19:24:
de·ge·ne·ra·tie (de ~ (v.), ~s)
1 ontaarding, verval
2 [med.] aantasting van de normale functie van weefsels en cellen
3 [wisk.] het uiteenvallen in twee of meer, door vergelijkingen voorgestelde delen
Het woord heeft dus een uitgesproken negatieve betekenis en bevat dus wel degelijk een waardeoordeel. Het is niet vol te houden dat de creationisten in deze discussie het woord enkel en alleen gebruiken als 'functie-verlies'. Mocht dat wel het geval zijn dan kan men fijntjes op zoek naar een vervangende, meer neutraal geladen, term.
2 [med.] aantasting van de normale functie van weefsels en cellen
Voeg daar "genen" aan toe (wat ook gebeurt binnen de genetica) and I really don't see the problem.
Mocht je er principieel moeite mee hebben (hoewel ik dat niet snap) dan kun je ook de term "neerwaartse evolutie" gebruiken die ik hier al meerdere malen heb laten vallen.
Chubbchubb schreef op zondag 04 juni 2006 @ 19:25:
Je kenmerken kunnen veranderen al naargelang de plaats waar je woont (maar dat is niet de enige reden). Dat proces duurt heel erg lang en dat noem ik evolutie. Volgens de degeneratietheorie zou zoiets niet mogelijk zijn.

Waarom zou dat volgens de degeneratiethorie niet mogelijk zijn? Zie voorbeelden hierboven...
Edit: Aangezien ik een behoorlijk groot tegenstander ben van het principe uber- en untermensch en de quote uit Animal Farm, weiger ik te geloven in enkel de degeneratietheorie, het moet mogelijk zijn om te veranderen en beter te worden of iig gelijk te blijven, dus te evolueren. En dat alleen al omwille van de reden hierboven.
Gezien dit geen wetenschappelijk argument is maar een waardeoordeel mag je zelf weten wat je er mee doet. Ik kan er echter weinig mee, anders dan zeggen dat ik het niet eens ben met je gehele uitgangspunt. Voor motivatie zie boven.
Confusion schreef op zondag 04 juni 2006 @ 22:09:
Natuurlijk is degeneratie totale waanzin, natuurlijk slaat Peter Scheele totale onzin uit en natuurlijk is het een bijeengeraapte 'theorie' die van de ene na het andere beroep op omstreden, onwaarschijnlijke en ronduit zonderlijke aannames aan elkaar hangt. Maar ik heb geen zin meer nog tijd te besteden aan het weerleggen van iets dat triviaal te weerleggen is voor iedereen die enigszins kritisch is en enige moeite wil doen.
Waardeoordeel op waardeoordeel op waardeoordeel. Nog afgezien van dat Degeneratie echt geen geesteskind is van Scheele, en hij er ook geen patent op heeft. Facts nu?
Twee concrete vragen:
1. ontken jij genetische degeneratie?
2. ontken jij dat genetische degeneratie optreed bij veel mutaties?
Eenvoudigste voorbeeld in deze draad: het is algemeen geaccepteerd dat evolutie complexere levensvormen heeft voortgebracht. Vervolgens wordt gesuggereerd dat het aan mij zou zijn om aan te tonen dat evolutie complexiteit voortbrengt, omdat iemand met een waanzinnige theorie beweert dat evolutie alleen tot degeneratie kan leiden. Een ononderbouwde bewering kan je niet weerleggen, omdat er geen onderbouwing is om onderuit te halen. Degeneratie is niet te weerleggen, omdat het enkele onderbouwd is met speciale voorbeelden van gevallen waarin een mutatie tot functieverlies leidt. Als je niet erkent dat de natuurlijke selectie van mutaties tot nieuwe functionaliteit leidt, dan begrijp je de evolutietheorie niet en heb je niets zinnigs voor of tegen evolutie te zeggen in dit forum. Het is niet aan mij om nog maar een keer uit te leggen waarom 99% van alle wetenschappers begrijpt hoe mutaties tot nieuwe functionaliteit kunnen leiden. Dat is een waarheid in abstracto, waar het feit dat evolutie ook in de werkelijkheid plaatsvind niet eens relevant voor is. Mensen die weigeren logica te gebruiken om een gevolg van een stel regels af te leiden, zoals de mogelijkheid van het ontstaan van nieuwe functionaliteit, in abstracte zin des woord, uit een abstracte vorm van 'evolutie', als de werking van selectie op grond van het behalen van een bepaald criterium van bepaalde objecten, aan de hand van veranderingen van die objecten, zijn niet voor enige rede vatbaar.
Dat is mijn hele punt: "het is algemeen geaccepeerd dat..."
Opwaartse evolutie is het defacto uitgangspunt. Wat is conreet het bewijs ervoor?
Dat een groot deel van de wetenschappelijke wereld eraan gelooft interesseert me niet echt, want dat is geen feitelijke argumentie voor het geloof in die toenemende complexiteit.
Je gebruikt het woord evolutie heel vaak, maar wat is jouw definitie daarvan, en weet je wel zeker dat je iedere keer dat je het woord gebruikt 'm in dezelfde definitie gebruikt? Ik heb evolutie hier geen moment ontkent namelijk, maar zet m.n. vraagtekens bij het stuk opwaarste evolutie.
Het niet erkennen van een theorie en het niet begrijpen van die theorie zijn 2 totaal verschillende dingen.
[
Voor 9% gewijzigd door
Cheetah op 05-06-2006 06:49
]
ASUS Max IV GENE-Z, Core i7 3770k, 16GB Kingston HyperX DDR3-1600, EVGA GTX970 FTW
Crucial M550 512GB SSD, 2TB WD HDD, LG GGW-H20L Blu/HD, Panasonic 40" AX630 UHD
Full Specz