Palomar schreef op dinsdag 04 april 2006 @ 23:46:
Voor zover ik weet ben je het nodig om grafisch in te kunnen loggen op je favoriete window manager (of desktop environment). Gdm hoort dan bij gnome, kdm bij KDE en wdm bij ??? (wings display manager). Maar je kunt prima met kdm gnome opstarten of met wdm KDE. Waarom zijn er dan toch verschillende display managers? Waarom geen universele?
xdm is de universele display manager. Die biedt onder de motorkap vrijwel alles wat je wilt, maar de GUI zelf is vrij basaal, je hebt een achtergrond, en invoerveld voor gebruikersnaam/wachtwoord, en dat was het wel.
Om het mogelijk te maken meer zaken te regelen vanuit de displaymanager (sessietype, pc afsluiten/herstarten etc) heeft KDE een schil rond XDM gemaakt: KDM. KDM biedt als voordeel boven XDM dat het gebruik maakt van de kde-bibliotheken (dus consistente look-n-feel met de rest van de desktop), en dat je het vanuit het configuratiecentrum van KDE op eenvoudige wijze kunt configureren. Het gebruik van kde-bibliotheken is meteen ook een nadeel van KDM. Vandaar dat Gnome geen KDM gebruikt, maar een eigen displaymanager: GDM.
Verschil met KDM is, naast het feit dat GDM van gnome afhankelijk is, oa dat GDM tijdens de login de mogelijkheid biedt om een taal te kiezen (bij kde kun je die pas na het inloggen bepalen), en GDM had meer mogelijkheden qua theming.
Of hebben ze misschien meer functies dan alleen een loginschermpje weergeven? Ik kan dit niet echt vinden op sites waar window manager woren uitgelegd. Blijft me nl. wel een raadsel waarom bij KDE-systemen altijd zo strikt KDM wordt geleverd en bij Gnome GDM.
KDE en Gnome willen beide een complete desktop-environment aanbieden, en daar hoort uiteraard ook een displaymanager bij die goed naar de DE luistert.
Voordelen van een eigen displaymanager, boven die ik hierboven heb genoemd, is dat je de displaymanager ook beter kunt aansturen vanuit de desktop.
Bijv. het afsluiten/herstarten/nieuwe sessie starten vanuit KDE is alleen mogelijk dankzij het feit dat KDM die functionaliteit aanbiedt.
Voor de tijd van KDM en consorten kon alleen root de pc uitzetten. Je logde als gebruiker eerst uit je desktop, dan kwam je bij XDM, en daar kon je dan, na het opgeven van rootwachtwoord, het systeem afsluiten.
Kortgezegd, doordat de displaymanager uit hetzelfde project komt als de rest van de desktop sluit deze nauwer bij de rest aan.
Zou het niet handiger zijn dat er gewoon 1 displaymanager was?
Tja, door de hierboven beschreven historie hebben we er nu meerdere. Dat lijkt me geen probleem: concurrentie is altijd goed

Verder heb je ook onafhankelijke displaymanagers (WDM is daar een van?), je bent dus niet gebonden aan het installeren van kde/gnome om fatsoenlijke displaybeheer te kunnen gebruiken
Rinse