Toon posts:

bedrijfsnetwerk ca 10 users

Pagina: 1
Acties:
  • 101 views sinds 30-01-2008
  • Reageer

Verwijderd

Topicstarter
Helo,
een goeie vriend van mij heeft mij gevraagd of ik in mijn vrije tijd zijn bedrijfsnetwerk nieuw wil aanleggen. Ze hebben een zwaar verouderd huis tuin en keuken netwerk liggen en willen eigenlijk vanaf nul een nieuw netwerk opzetten.
Nu heb ik tellematica gestudeerd dus weet wel veel van netwerken, van hardware en infrastructuur weet ik allles, heb er dagelijks op werk mee te maken en ook thuis en bij familie en kennissen heb ik regelmatig netwerken geconfigureerd en opgezet.
Het eenigste waar ik dus geen ervarig mee heb is het configureren van bijv. novell of microsoft netwerken.
Nu vraag ik me af of ik deze klus aan moet nemen, dat dat configureren van bv novell groupware of ms ... netwerk omgevingen wel mee zal vallen?
Er zullen verder ook geen moelijke applicaties draaien behalve office, e-mail en internet.
Alle tips zijn welkom!

Verwijderd

Dingen die je nodig hebt zijn 10 clientjes en 1 servertje een hardwarematige firewall is ook wel handig

Ik zou gewoon Windows XP samen met Windows 2003 server nemen. Aangezien dit een "grote" investering is zou ik meteen de nieuwste software implementeren.

Als je hier geen kaas van gegeten hebt zou ik het persoonlijk niet aannemen. Het is vrij envoudig als je het weet maar je moet het wel weten. Tenzij je wilt vertrouwen op white papers en tutorials zou ik het niet doen.

Verwijderd

MS Windows netwerken is geen enkel probleem, zijn genoeg handleidingen en helpfiles van te vinden (google of windows helpfile) ..over novell weet ik niet.

  • Jazzy
  • Registratie: Juni 2000
  • Nu online

Jazzy

Moderator SSC/PB

Moooooh!

De vraag is of je je vriend een dienst bewijst door de klus aan te nemen. Op zich zul je er best wel uitkomen, er is voldoende informatie beschikbaar om de boel werkend te krijgen. Aan de andere kan zul je zeker fouten maken, verkeerde inschattingen, minder efficiente oplossingen e.d.

Ervaring moet je in de praktijk opdoen en na verloop van tijd merk je dat je hele andere keuzes maakt dan je bij je eerste klusje deed. De vraag is of je wilt dat de IT-omgeving van je vriend een proeftuin wordt waarin jij fouten mag maken. Mijn advies: niet doen.

Exchange en Office 365 specialist. Mijn blog.


  • Techknow
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 22-11-2022
Wil je een Windows netwerk op professioneel niveau opzetten en operationeel houden dan zou ik er niet aan beginnen. Zonder ervaring zoek je je helemaal rot om bepaalde problemen op te lossen. Wat ook een rol speelt: een slecht geconfigureerd netwerk bij aanleg wordt meestal een probleem kindje. En wat doet de klant dan: elke dag bellen en zeuren.

  • Gomez12
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 17-10-2023
Zorg ervoor dat je alle opties die je wilt instellen op papier hebt nadat je het eerst eens een keertje doorlopen hebt. Windows installeren is supereasy ( click & pray ) alleen iets verkeerds aanvinken is nog veel makkelijker, waardoor je dus een beveiligingsgat kan openen...
En als het je eerste keer is dan is het echt makkelijk om alles op papier te hebben staan.

En vraag even het budget na, want ik zou ook al is het maar een klein netwerk toch alleen voor goed spul gaan ( hardware en software ). Een simpele freeware mailserver is lekker goedkoop en makkelijk te installen, maar als ze over een jaar toch geavanceerdere functies willen hebben dan moet je toch weer mdaemon / exchange / groupwise / notes aanschaffen.

Verwijderd

Topicstarter
bedankt zover voor de reacties.
Zo te horen raden jullie t mij toch af.
Maar ik ga me er toch in verdiepen om beter te kunnen beoordelen of ik deze klus idd onderschat.
Heeft iemand handige links & tips?

  • Gomez12
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 17-10-2023
Ik raad het niet zozeer af, als dat ik meer denk dat je hier niet zo maar aan moet beginnen, want 1 foutje kan over een maand pas een probleem opleveren bij een gebruiker en dan ben jij er niet meer...

Maar lees eens door :
[rml][ nt4] migratie naar Windows 2003 Server[/rml]

Verwijderd

Zoek uit wat je nodig hebt onderandere

- Bepaal wat voor een server je moet hebben denk hierbij aan HD grote en groei van de komende jaren. Aantal processors / hoeveel ram enz
- Bepaal de indeling van je server schijven.

- Inlog script
- Bepaal wat voor rechten structuur je wilt hebben
- Bepaal wat user mogen en niet mogen, dus policies
- DNS instellen
- DHCP instellen
- Printers lokaal of netwerkprinters
- Welk anti-viruspakket
- Welk mail pakket. Ik denk gewoon Exchange dus deze moet je ook configureren.

en dit zijn maar een aantal aspecten die je moet configureren. Het is een kein bedrijfsnetwerk maar je moet het goed opzetten. Geen als-het-maar-werkt configuratie. Zet een plan van aanpak op bedankt alles zeer goed. Ik zou je het echt afraden als je er geen niets van weet.

  • alt-92
  • Registratie: Maart 2000
  • Niet online

alt-92

ye olde farte

Verwijderd schreef op 30 september 2004 @ 20:23:
Heeft iemand handige links & tips?
Gezien de Forumtitel lijkt het me handiger als je zelf eens wat ging zoeken.
Deployment guides, whitepapers, boeken enz.

ik heb een 864 GB floppydrive! - certified prutser - the social skills of a thermonuclear device


  • SPee
  • Registratie: Oktober 2001
  • Laatst online: 16-05 16:59
Qua hardware zou je het wel makkelijk aan kunnen leggen. Dat is niet zo moeilijk.
Qua software is een heel ander verhaal.
Wat wil de "klant"?
Je hebt ook verschillende oplossingen. Neem je Windows 2003 Server of toch Windows 200x Small business Server of Linux (welke?) of Novell. Of een kant-en-klare oplossing :?
Best lastige vragen; kostentechnisch, maar ook voor mogelijkheden, limitaties en moeilijkheidsgraad. :)

Daar moet je je zeker niet op verkijken, want dan kan het nogal fout gaan. Dat stuk zou ik dan zeker door een professioneel bedrijf laten doen.

[ Voor 11% gewijzigd door SPee op 30-09-2004 21:53 . Reden: added links ]

let the past be the past.


  • Koffie
  • Registratie: Augustus 2000
  • Laatst online: 18:04

Koffie

Koffiebierbrouwer

Braaimeneer

Move PNS > NT

Tijd voor een nieuwe sig..


  • SSH
  • Registratie: Januari 2004
  • Niet online

SSH

. . . . . . . .

Verwijderd schreef op 30 september 2004 @ 20:23:
bedankt zover voor de reacties.
Zo te horen raden jullie t mij toch af.
Maar ik ga me er toch in verdiepen om beter te kunnen beoordelen of ik deze klus idd onderschat.
Heeft iemand handige links & tips?
Ik raad het je niet af. Ik raad je wel af om geen MS ongein aan te schaffen. Je hebt er tenslotte(gelukkig) geen ervaring mee en een simpele Linux server voldoet prima aan jouw eisen. Sterker nog, voor de eisen van de desktops voldoet linux zelfs. 10 keer MS office en XP, reken voor de opdrachtgever maar eens uit hoeveel geld dat scheelt!

Verwijderd

Topicstarter
Ik ben idd net even aan t rekenen geslagen, even gekeken wat meneer gates vraagt voor z'n win 2003 server en xp licenties en da's niet niks.
Wat zouden mijn opties zijn op linux gebied? Ook met betrekking tot de clients en office pakketten. Ikzelf ben niet zo'n voorstander van linux distributies, zeker niet in een omgeving met computerleken.

  • jozy
  • Registratie: Juli 2002
  • Laatst online: 15-05 21:40
op een server linux draaien is super. Het werkt zelfs beter dan windows server etc. Alle goede programma's draaien er ook op. Maar op de clients linux zetten, weet ik niet. Ik denk niet dat die kantoorklerken openoffice willen draaien... MAAR, wie ben ik :)

  • geforce5_guy
  • Registratie: December 2001
  • Niet online
Met computerleken zou ik niet beginnen aan linux. De server kan je wel vervangen door een linux met samba, maar is veel instel en uitzoek werk.

Windows 2003 is redelijk met wizzards intstellen, maar bij porblemen kan het toch veel zoek werk worden. Dus als je geen enkele ervaring met windows 2000/2003 hebt zou ik er nie aan beginnen.

  • Gomez12
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 17-10-2023
Verwijderd schreef op 30 september 2004 @ 23:02:
Ik ben idd net even aan t rekenen geslagen, even gekeken wat meneer gates vraagt voor z'n win 2003 server en xp licenties en da's niet niks.
Wat zouden mijn opties zijn op linux gebied? Ook met betrekking tot de clients en office pakketten. Ikzelf ben niet zo'n voorstander van linux distributies, zeker niet in een omgeving met computerleken.
Linux zou ik niet aanraden als je er zelf geen verstand van hebt. Linux is perfect om een systeem op te bouwen zonder onderhoud, maar alleen als je er zelf veel verstand van hebt anders kan je elke keer weer terugkomen omdat iemand of geen linux kent of de distro die jij gekozen hebt niet goed genoeg kent... Dus ga gewoon lekker voor Microsoft spul want dit heeft voor de meeste beheerders(/gebruikers) de vertrouwde zelfde interface alleen moet je ervoor zorgen dat alles gedocumenteerd wordt zodat niemand ergens iets te vragen hoeft te hebben ( maar dit geld overal voor IMHO )

  • Jazzy
  • Registratie: Juni 2000
  • Nu online

Jazzy

Moderator SSC/PB

Moooooh!

SSH schreef op 30 september 2004 @ 22:36:
[...]


Ik raad het je niet af. Ik raad je wel af om geen MS ongein aan te schaffen. Je hebt er tenslotte(gelukkig) geen ervaring mee en een simpele Linux server voldoet prima aan jouw eisen.
MS ongein heet gewoon MS software. Verder is het gebruiksgemak een sterk punt van Microsoft software dus juist aan iemand zonder ervaring zou je dat aan moeten raden.

Waarschijnlijk voldoet Linux prima voor de server maar ik weet niet of je van iemand zonder ervaring mag verwachten dat hij een goede Linux server neer kan zetten. Je weet wel, kerneltje hercompileren, iptables, sendmail, etc.
reken voor de opdrachtgever maar eens uit hoeveel geld dat scheelt!
Reken dan gelijk ook even voor wat het hem voor gezeik oplevert als er een keer iets gewijzigd moet worden of als er een storing optreedt.

Exchange en Office 365 specialist. Mijn blog.


  • Falcon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 14:05

Falcon

DevOps/Q.A. Engineer

Verwijderd schreef op 30 september 2004 @ 23:02:
Ik ben idd net even aan t rekenen geslagen, even gekeken wat meneer gates vraagt voor z'n win 2003 server en xp licenties en da's niet niks.
Wat zouden mijn opties zijn op linux gebied? Ook met betrekking tot de clients en office pakketten. Ikzelf ben niet zo'n voorstander van linux distributies, zeker niet in een omgeving met computerleken.
Je zou es kunnen gaan verdiepen in het volgende linux pakket -> http://www.clarkconnect.com/

Lekker uitgebreid maar allemaal wel kant en klaar. Configuratie doorlopen en het pakket neemt je netwerk over.

[ Voor 3% gewijzigd door Falcon op 01-10-2004 07:45 ]

"We never grow up. We just learn how to act in public" - "Dyslexie is a bitch"


  • hessel|IA
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 05-11-2024
Wat ik hier ook mis. Zijn er ook speciefieke software paketten die er gebruikt worden. Zo ja. Wat voor eisen worden er door de leveransier/software aan de systemen gesteld.

Kan leuk worden als je voor linux gaat en de software werkt alleen maar goed op windows.

[ Voor 22% gewijzigd door hessel|IA op 01-10-2004 07:50 ]

Grutte Pier fansels


Verwijderd

Kies voor een router/firewall ervoor en keep it simpel erachter. Goede backups zijn erg belangrijk.
Je kunt of een hardware router nemen of een linx distro als Smoothwall (hier met 8 pc's).
Linux of MS? Denk aan de opleidingskosten voor Linux.... iedereen is aan MS gewend.... Onderschat dat niet (ben zelf Linux en MS gebruiker).
Er erd al genoemd: weet je zeker dat er geen (toekomstige) MS progs gebruikt gaan worden die niet onder Linux draaien?
Qua opzet: zet die server parallel aan de destops op een switch achter de router.
Zowel onder MS als Linux zijn de rechten prima te regelen, zodat er een centrale opslag optie is. Delen van printers kan onder Linux ook (zijn de printers geschikt die je nu hebt??? Zijn er nog scanners of ander spul dat MOET werken.....)
Geef eventueel iedere pc nog een personal firewall, mocht er toch nog iets doorglippen dan wordt ongwenst verkeer naar buiten mooi tegen gehouden.

  • Virtugon
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 19-09-2025
Lol, waarom zo moeilijk doen allemaal, het is een netwerk met 10 clients, hier heb je toch helemaal geen AD voor nodig. Gewoon de werkgroep instellen, en een Linux server (met samba) als fileserver/firewall/proxy voor het gehele netwerk werkt perfect, en is makkelijk op te zetten/onderhouden.

De Linux server hoeft ook niet zo moeilijk te zijn, bij de SuSE distributie zit YaST, waarmee je heel makkelijk je firewall/proxy/dhcp/samba etc. kunt configureren.

"A loaf that attempts to twist it's own fate is not a loaf at all, but is, in fact, a pretzel."


Verwijderd

Topicstarter
Ok, stel ik zou gaan voor een linux gebaseerde server met windows op de clients.
Wat zijn dan mijn opties om op de clients outlook te kunnen gebruiken? En hoe zit het dan met inloggen op het werkstation? Daarmee bedoel ik met name het koppelen van users met e-mail accounts?
Heb trouwens net vernomen dat de migratie op z'n vroegst volgend jaar zou plaatsvinden wat mij voldoende tijd geeft, als ik het doe, om e.e.a. thuis te testen en uit te zoeken.

  • Noork
  • Registratie: Juni 2001
  • Niet online
Zal toch niet zo moeilijk zijn om een netwerkje in elkaar te zetten.

Alleen misschien is het toch handig om een lijstje met eisen en wensen aan het netwerk op te stellen. Wat moet er in het netwerk komen, gedeelde mappen? Mailserver? Internet? Roaming profiles? Je kunt het zo gek niet bedenken.

Ook neem ik aan dat er al een besturingssysteem momenteel is. Ik neem aan dat je die niet per se hoeft te vervangen.

  • Bor
  • Registratie: Februari 2001
  • Laatst online: 17:43

Bor

Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod

01000010 01101111 01110010

Wat Techknow al zei:
Wil je een Windows netwerk op professioneel niveau opzetten en operationeel houden dan zou ik er niet aan beginnen. Zonder ervaring zoek je je helemaal rot om bepaalde problemen op te lossen. Wat ook een rol speelt: een slecht geconfigureerd netwerk bij aanleg wordt meestal een probleem kindje. En wat doet de klant dan: elke dag bellen en zeuren.
Dat is absoluut de beste post hier. Jouw vraagstelling geeft zelf al duidelijk genoeg aan dat je zelf niet zeker bent of jij wel de benodigde kennis en ervaring hebt.

Over Bor | Vraag & Aanbod feedback | Frontpagemoderatie Forum


  • Wimlem
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 08:58
Als het alleen voor mail office en internet is, is het op zich geen moeilijke omgeving.

Maar :
- moet de data centraal opgeslagen worden ?
- Centrale printers ?
- Wellicht exchange? voor mail of agendadeling ? (SBS??)
- Toekomstplannen ?

Ik zou er geen werkgroep van maken en ik zou w2k3 gebruiken met windows op werkstations.

Verder zou ik het lekker afschermen met policies. hoe minder ze kunnen hoe minder ze kunnen vern**ken. Maak gebruik van profielen, mijn documenten omleiding, sus om het up 2 date te houden. en ik zou een hardwaremitge router/firewall meenemen.

Verdiep je er in en je kan er best iets moois van maken.

Bedenk alleen wat je gaat doen qua onderhoudt, en maak afspraken met wat je doet mocht het netwerk platliggen. Mocht dat beuren en jij zit op school/bent aan het werk dan hebben ze wellicht een probleem.

P.S. Maak er geen hobbyproeftuin van en zorg voor a-merk hardware. Je kan heel wat op je nek halen als je het niet goed doet.

[ Voor 102% gewijzigd door Wimlem op 01-10-2004 22:01 . Reden: niet goed gelezen. ]

SolarEdge 7k met 8070wp (oost/west) - SolarEdge / Atlantic 270l / LG HU071.U43 + HN1616.nk3 warmtepomp / HikVision leverancier


Verwijderd

Ik dacht aan een volgende opzet voor de TS:

Internet (ADSL of kabelinternet)

- Het Internet wordt verdeeld door een hardware-router, lekker simpel.

Intern netwerk

- Een simpele Samba-bestandserver met genoeg schijfruimte, bijvoorbeeld Mandrake, Suse of Fedora Core
- Printerfunctie uitgedeeld door een hardware-print-server. Dan heb je daar ook minder omkijken naar.

Zoals de TS al zij, kan hij zelf het netwerk zelf aanleggen, dat het makkelijke gedeelte.
Pagina: 1