@barry
90 liter BR, -3dB ligt op 29.65Hz, nette group delay, en hij valt pas af op 35Hz. En zo raar is het toch niet dat die Marquant goed klinkt? Het is dan misschien wel budget, maar geen slechte budget.
Theoretisch of gemeten in de praktijk? Zet voor de gein eens een toongenerator op die sub van je en kijk bij welke frequentie in het bereik 20-100hz de uitslag van je driver het kleinst is, dit is de tunefrequentie. Als dit toch redelijk af blijkt te wijken van je gesimuleerde waarde zou ik me toch maar eens achter mijn oren gaan krabben

En verder geldt gewoon wat deepspace zegt de getallen zeggen niet zoveel over de uiteindelijke klank, je hebt bijvoorbeeld vast niet aan de time alignment gedacht bijvoorbeeld.
De driver slaat ver uit, op lage en op hoge volumes, dit terwijl het rendament maar 89dB is. De woofer staat flink heen en weer te wapperen terwijl je er maar weinig van hoort. Ik denk ook dat er daarom gebruik wordt gemaakt van de resonantie frequentcy. Immers heeft ieder vrij opgehangen lichaam, in ons geval het systeem bestaande uit conus, spreekspoel, inclusief centreeringrichting en conusrand, heeft door zijn massa en vorm een voorkeurtrilling, waarop dit systeem bijna vanzelf in beweging komt. Bijna! Want er is ook nog een meganische demping die deze beweging tegenwerkt.
Ook als er helemaal geen mechanische demping was geweest was de driver nog niet uit zichzelf gaan bewegen hoor, wat deepspace al beschrijft is de electrische demping die rond de FS optreedt en prima corrigeert voor de toegenomen gevoeligheid. Als je een simulatie maakt van een driver zie je (normaalgesproken) toch ook nooit een gigantische bult in de response rond de resonantiefrequentie van de driver?
Overigens moet je het rendement los zien excursie en SPL, bij een gesloten kist verandert het rendement niets aan de SPL per excursie, alleen de hoeveelheid vermogen die daar voor nodig is.
edit: op verzoek van deepspace wat extra uitleg over de werking van een BR (als ik niet helemaal correct zit verbeter me aub ik doe dit ff uit mijn hoofd)
De excursie van de driver bij de FS van de BR pijp is zo klein omdat de BR pijp de driver tegenwerkt. Op het moment dat de driver 'de kast in wil' gaar er ook lucht van de BR pijp de kast in waardoor de druk in de kast tijdelijk heel groot is. Als de driver weer 'naar buiten' wil gebeurt het omgekeerde, de BR pijp zuigt de kast bij wijze van spreke vacuüm. De 'timing' tussen de driver en de BR hangt af van de diameter en lengte van de BR buis, maak je de buis langer dan wordt de tunefrequentie lager, gevoelsmatig klopt dat ook, langere buis duurt langer dus lagere frequentie. Als je een toon hebt die onder de tunefrequentie van de BR ligt dan klopt de 'timing' niet meer waardoor ze elkaar waardoor ze elkaar op luchtdruk-niveau mee gaan helpen en nu juist op SPL niveua tegen. Als je dit tot in het extreme (1hz ofzo) door trekt dan gaat de luchtdruk die de driver in de kast op wil bouwen direct er door de poort weer uit welke het 'luchttekort' voor de driver opvult waardoor je werkelijk geen enkele SPL meer overhoudt. Ik geloof dat iemand hier dit verschijnsel wel eens accoustische kortsluiting genoemd heeft.
"Waar het versterkervermogen heengaat" is natuurlijk kinderlijk simpel vraagstuk, de luidspreker natuurlijk. Dit klinkt natuurlijk wel heel erg 'duh!' maar het is wel zo. Bekijk de gemiddelde PA luidspreker maar, 500w belastbaarheid (waar dus 1000w vermogen op kan ivm de Crestfactor van muziek) voor een 15" driver met een x-max van een milimetertje of 5. Als je die in een gesloten kist zet zit je bij 50-100w al aan de X-max, in een BR opstelling kunnen ze vaak (met een subsonic voor tonen onder de tunefrequentie) hun RMS belasting wel gewoon hebben zonder binnen afzienbare tijd stuk te gaan. Max bang for your buck zogezegd
[
Voor 36% gewijzigd door
MM op 14-07-2004 14:32
]