![]() | Lego Mini HowTo![]() | ||||||
![]() Waarom deze HowTo? Deze HowTo (en hopelijk ook dit topic) gaat over het aansluiten van Lego Technics op je pc. Ja, natuurlijk, dat kan al jaren met kitjes zoals Mindstorms en Lego dacta, die kosten echter een paar honderd euro. Op deze manier ben je echter voor 1 euro 50 klaar (er van uitgaande dat je al lego sensoren en/of motoren hebt). Er lopen hier genoeg mensen rond die wel eens een lego casemod hebben gemaakt of dat van plan zijn. Ook voor dit soort projecten kant het leuk zijn als het klepje van je lego pc ook met een echt lego motertje opengaat Wat kan ik allemaal aansluiten dan? Simpelweg al je elektrisch lego. Dus motoren (het oude en het nieuwe type, de laatste heeft meer kracht), sensoren, sirenes (argh, rotdingen Disclaimer Het is mogelijk dat bepaalde informatie niet geheel correct is. Kom je fouten tegen of heb je aanvulling? Post ze dan in dit topic, ze zijn meer dan welkom. Het aansluiten van je parallelle poort is niet geheel zonder risico's. Als je er teveel spanning op zet of kortsluiting maakt kun je je parallelle poort opblazen. Ben je dus niet zeker van wat je doet kun je het beter uitproberen op een oude computer. Vanzelfsprekend ben ik niet aansprakelijk voor schade aan je moederbord, voeding of lego spul. Wat heb ik nodig?
Eigenlijk is het meeste al uitgelegd in mijn vorige HowTo, daarom heet dit topic ook een Mini HowTo Uit dat topic heb je onder meer de informatie nodig over de printerpoort ("Welke pinnen van de parallelle poort moet ik hebben?") en het stukje "Ja maar, hoe stuur ik dat dan aan?". Dus eerst even dat lezen voordat je verder gaat Ok, nu de lego sensor! Zoals je net hebt gelezen heb je dus een (oud) lego technics snoertje nodig die je door midden knipt. Hier vind je twee draden die aan elkaar zitten, je kunt deze het beste met een schaar *voorzichtig* een paar centimeter uit elkaar knippen, je hebt dan meer ruimte om je draadjes aan te sluiten. Nu gebruik je een striptang om van beide draadjes het omhulzel te halen. Sluit 1 van de draden aan op je voeding, 5v is genoeg voor de sensor. De andere draad sluit je aan op pin 3 van de ULN. Aan de andere kant hiervan, pin 14 sluit je een van de statuspoorten van de parallelle poort aan. In de [rml][ HowTo] Stappenmotoren[/rml] heb je kunnen lezen welke pinnen dat zijn, ik gebruik pin 15. Zie ook deze afbeelding: ![]() Let wel op dat je de ULN óók moet aarden aan de parallelle poort, dat werkt even beter Je kunt nu je sensor op de kant van je draadje klikken waar nog wel een connector opzit. Hij zou nu al moeten werken, uiteraard moet je nog wel wat software ervoor schrijven. De software Ook hiervoor geld eigenlijk hetzelfde als voor de stappenmotor HowTo. Je moet nu echter niet de datapinnen aanspreken maar de statuspinnen uitlezen. De datapinnen zijn zoals je weet te bereiken op adres 888, voor de statuspinnen is dit 889. Op de volgende manier kun je de statuspoorten uitlezen: Visual Basic .NET:
Je krijgt dan een decimale waarde terug, wil je deze omzetten in een binaire waarde kun je de volgende (niet echt ideale) functie gebruiken: Visual Basic .NET:
Als er automatisch iets met veranderen aan de hand van je sensor zul je een timer moeten gebruiken. Deze timer stel je bijvoorbeeld in op 10 ms. De volgende code doet al het werk: Visual Basic .NET:
Uiteraard zul je het getal 63 moeten veranderen in de waarde van jouw statuspoorten als de sensor ingedrukt is. Dat was het voor de sensor! En een motor/trein? Je kunt het volgende gebruiken als je de motor/trein maar 1 kant op wilt laten rijden: Ook nu heb je weer de ULN nodig en een opgeknipt snoertje. Sluit draad 1 aan op de aarde (welke is verbonden met je voeding én met je par poort) en draad 2 op een uitgang van je ULN. Op de bijbehorende ingang sluit je 1 van de datapinnen aan. Dat is alles! Zoals je ziet werkt dit precies hetzelfde als het aansluiten van een stappenmotor, alleen hoef je nu maar 1 spoel te gebruiken. Op deze manier kun je dus 7 motoren op 1 ULN2003 aansluiten. Het volgende kun je gebruiken om de polariteit van de motor/trein te veranderen, daardoor gaat hij dus de andere kant op Je kunt hiervoor een 2-polig relais gebruiken. Deze kun je bijvoorbeeld vinden bij Conrad, bestelnummer 505145 (PDF) € 2,68. ![]() ![]() Uitleg: Een transistor die van 1 van de LPT/Com-poort pinnen tesamen met je 5V voeding een acceptabele schakelspanning geeft voor je relais. Word deze HowTo nog uitgebreid? Ik hoop dat er nog wat mensen zijn met toevoegingen of leuke ideeën. Deze HowTo geeft je slechts een idee wat je met je oude lego kunt doen, gebruik je fantasie om ze te gebruiken in leuke casemods Waar vind ik meer informatie? - Interfacing the Standard Parallel Port - Interfacing to the IBM-PC Parallel Printer Port - Robotics Resources - Use of a PC Printer Port for Control and Data Acquisition - Tomi Engdahl's Parallel Port Interfacing - Parallel Port Central - Parallel Port Page - Parallel interfacing in Linux - Handig voorbeeld van een LPT breadbordje - Remote control of Lego Mindstorms* Over the Internet |
[ Voor 255% gewijzigd door Anoniem: 44568 op 02-12-2004 17:59 . Reden: test ]