Lees dit voor je een topic start op W&L (commentaar gewenst)

Pagina: 1
Acties:

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 9942

Topicstarter
De post hieronder is bedoeld om later een sticky te worden. Ik zou (onderbouwd, "goed werk" geroep is leuk voor mij maar niet erg zinvol :) ) commentaar van W&L-bezoekers erop waarderen voor ik het bovenaan de topiclist zet - Vele ogen zien meer dan de twee paar van de mods tenslotte

En nee, dit is geen goede topicstart ;)
Het blijkt dat topics die gestart worden met een slechte, onvolledige topicstart meestal veel sneller vollopen met slechte en korte replies dan topics die gestart worden met een goede topicstart. Deze topics zijn meestal geen lang leven beschoren en zullen snel gesloten of gemoved worden. Doe daarom jezelf een plezier en besteed tijd en aandacht aan je topicstart. Om je daarbij te helpen, hierbij een checklist van punten waar je op moet letten bij je topicstart. Als je topic aan alle punten hieronder voldoet, zal hij waarschijnlijk aanleiding geven tot een goede discussie.

0. Voldoet je topic aan de eisen van de algemene FAQ van GoT

Dit is natuurlijk vanzelfsprekend, elk topic op GoT moet daaraan voldoen (geen warez, porno, enzovoorts) maar voor de volledigheid staat hij hier toch maar bij.

1. Valt het onderwerp van je topic onder wetenschap of levensbeschouwing?

Hoewel W&L in de hoofdgroep General Chat staat, betekent dat niet dat hier zomaar alle topics thuishoren. Alleen topics over wetenschap of levensbeschouwing horen hier thuis. Onder wetenschap worden in principe alle wetenschappen verstaan, onder levensbeschouwing zaken als religie/geloofsbeleving, filosofie, maatschappijleer en dergelijke. Echter, onderwerpen als politiek en concrete maatschappelijke onderwerpen (bijvoorbeeld een oplossing voor het WAO-probleem) horen meer thuis op SG. Onderwerpen die vooral nieuwswaarde hebben horen meer thuis in NSTM, ook als het onderwerp wel wetenschappelijk of levensbeschouwelijk is. Wetenschappelijke of levensbeschouwelijke achtergronden bij het nieuws kunnen natuurlijk wel op W&L besproken worden.

2. Kunnen de bezoekers van W&L over het onderwerp discussiëren?

W&L is een discussieforum. Opsomtopics, patstopics of topics waarin uitsluitend gevraagd wordt om een mening horen niet in W&L thuis.

Ook geldt dat je topic niet te specifiek mag zijn. Een topic waarin bijvoorbeeld gediscussieerd wordt over een boek van de engelse profetes Agnes Nutter ( ;) ), zonder enige link naar het boek of iets dergelijks, zal toch gesloten worden: 99% van de W&Lers zal dat boek niet gelezen hebben en dus niet mee kunnen doen. Hetzelfde geldt voor een discussie die zo diep ingaat op 1 specifiek vakgebied dat er slechts 1 of 2 mensen zijn op W&L die daar iets zinnigs over kunnen zeggen (voorbeeldje: De rol van ROP2-GTPase bij de vorming van corticaal F-actine en de vroege fase van directionele celexpansie tijdens de organogenese van Arabidopsis thaliana, om de titel van een artikel dat nu voor mn neus ligt maar eens te gebruiken), daar is W&L niet voor bedoeld. De grens wat nog wel kan en wat niet meer is moeilijk te trekken, maar gebruik je gezond verstand: Als je zeker weet dat 99% van de W&L-posters niet zinnig mee kan discussiëren wegens een gebrek aan kennis, heeft het weinig zin om zo'n topic (of post wat dat betreft) te plaatsen, dan moet je het eenvoudiger houden.

3. Bevat de topicstart een stelling?

De stelling is de eerste van de vier zaken die in een topicstart moeten voorkomen. Een stelling is een uitspraak over het onderwerp waarover je wil discussiëren. Bijvoorbeeld: Als je het wil hebben over de overeenkomst tussen de scheppingsverhalen van de oude grieken en het christendom, kan de stelling zijn: "De scheppingsverhalen van de grieken en het christendom vertonen grote overeenkomsten". Probeer je stelling kort en bondig te formuleren, zodat het voor iedereen duidelijk is waar de discussie precies om draait. Probeer tevens geen open deuren in te trappen: Een stelling als "Newton's gravitatiewetten kloppen hier op aarde zeer goed" is niet te betwisten en zal niet leiden tot een goede discussie. De stelling dient ruimte te laten voor discussie, controversieel te zijn.

4. Bevat de topicstart een eigen mening?

De eigen mening is het tweede punt dat in elke topicstart voor moet komen. Het is niet de bedoeling een topic te starten zonder er zelf bij betrokken te zijn. Te vaak gebeurt het dat mensen een topic starten met een stelling en daaronder een "wat vinden jullie ervan?". Dit soort topics verzanden dan meestal heel snel, omdat niemand zin heeft uitgebreid te reageren op een topicstarter die niet eens zelf de moeite neemt om mee te doen aan de discussie. Als je een topic opent, wordt er van je verwacht dat je zelf de aftrap geeft voor de discussie en actief participeert.

5. bevat de topicstart een argumentatie?

Alleen met het geven van je mening kom je er niet ;) Je zult anderen moeten laten zien waarop je die mening baseert. Probeer meerdere argumenten te geven voor je stelling, als een mening slechts gebaseerd is op 1 of 2 argumenten, moet het wel om bijzonder sterke argumenten gaan wil je betoog een beetje sterk overkomen. Geef waar mogelijk bronnen, zodat anderen je niet op je woord hoeven te geloven. Het is vaak verhelderend om uit bronnen te citeren of links te geven naar die bronnen, zodat anderen ze gemakkelijk terug kunnen vinden. Probeer echter wel zelf te discussiëren, ipv dit geheel aan de auteurs van de door jou aangehaalde bronnen over te laten.

Het geven van argumenten moet overigens niet in de eerste plaats de bedoeling hebben een ander te overtuigen! Dat is niet het primaire doel van een discussie, een discussie dient ertoe je eigen mening te testen aan die van anderen, om er zelf iets van te leren. Argumenten dien je daarom aan te dragen met als doel je eigen betoog en mening te verklaren, niet om een ander te overtuigen.

Deze sectie mag ZEER uitgebreid zijn, lange posts worden op W&L van harte aangemoedigd ;)

6. Bevat de topicstart een conclusie?

Tijdens je mening en je argumenten zijn de lezers ongetwijfeld het zicht op de hoofdpunten kwijtgeraakt. Daarom herhaal je de stelling, en een zeer korte samenvatting van je eigen mening (samen vormen deze de conclusie) op het einde van je post. Je eindigt met een vraag naar de mening van je toehoorders. Stel deze zo concreet mogelijk, zodat het volstrekt duidelijk is voor iedereen waarop gereageerd moet worden. Bijvoorbeeld: "Wat vinden jullie van de stelling dat de griekse en christelijke scheppingsverhalen een gemeenschappelijke oorsprong hebben?"

7. Voldoet mijn startpost zoals ik hem net geschreven heb aan de W&L policy?

Je hebt net een lange en goede post geschreven, en in principe voldoet hij aan alle eisen die hierboven gesteld werden. Maar is hij misschien, tijdens het schrijven, niet al te flamerig geworden? Staan er niet erg veel kots-, slaap- en hoofdstootsmileys in? Gaat hij niet voortdurend offtopic? In andere woorden, lees je post nog eens door en kijk er kritisch naar. Check of je overal duidelijk geweest bent, of je wel echt zegt wat je wil zeggen, of het Nederlands (vooral de interpunctie) enigzins redelijk is, en verbeter waar nodig.

8. Dekt de topictitel de lading?

Een topictitel als "ff een vraagje", "wist je dat...", "hoe werkt dit", geeft totaal geen informatie over de inhoud van het topic en is daarom een slechte topictitel. De titel moet duidelijk aangeven waarover je topic gaat, vaak is het goed het onderwerp van je discussie als titel te nemen, bijvoorbeeld "de scheppingsverhalen van de oude grieken en christenen".

Verder houden we op W&L niet zo van [tags]. W&L is geen techforum, maar een forum waar zoveel verschillende onderwerpen besproken worden dat [tags] niets bijdragen. Ze zien er bovendien erg lelijk uit.

Ook is het niet de bedoeling in de topictitel uitroeptekens, teveel hoofdletters of andere aandachtstrekkende troep te gebruiken. Een topictitel op W&L is iets anders dan een MSN-naam tenslotte ;) En het is hier zo rustig dat je topic niet persé heel hard in het oog hoeft te springen.

9. Backup je post in notepad ofzo (je weet nooit wanneer GoT of je eigen computer crasht en er is weinig zo vervelend als het kwijtraken van een lange post), klik op "verstuur bericht", en veel plezier met de discussie!

[ Voor 18% gewijzigd door Anoniem: 9942 op 28-06-2003 22:58 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • RedVox
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 19-02-2024

RedVox

Universe Radio!

Een uitermate duidelijke instructie. Geen speld tussen te krijgen :)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 9942

Topicstarter
Nog eventjes een stukje over de topictitel toegevoegd dat ik was vergeten btw :)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Attilla
  • Registratie: Februari 2001
  • Laatst online: 23-06-2021
Onderwerpen die grote nieuwswaarde hebben, zoals de actuele ontwikkelingen rond de vogelpest enzovoorts, horen thuis in NSTM, ook als het onderwerp wel wetenschappelijk of levensbeschouwelijk is.
Volgens mij kan dat beter zo:
Onderwerpen die grote nieuwswaarde hebben of actuele ontwikkelingen, horen thuis in NSTM, ook als het onderwerp wel wetenschappelijk of levensbeschouwelijk is.
Dat vogelpest gebeuren lijkt me nou niet echt iets wat iemand zich nog over 2 jaar herinnert en maakt de zin verder niet duidelijker. Zo snapt iedereen ook wel wat er bedoelt wordt

Verder ziet hij er perfect uit, ik zal nog ff kijken of ik wat schoonheids foutjes zie, maar ziet er leuk uit. :)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • gizmo9003
  • Registratie: November 2000
  • Laatst online: 08-07 12:04

gizmo9003

Go For It!

erg goed... heb 1 foutje kunnen ontdekken, onder punt 6..
Daarom herhaal je de stelling, en een zeer korte samenvatting van je eigen mening (samen de conclusie) op het einde van je post.
dat stuk tussen haakjes, moet volgens mij (samen met de conclusie) zijn..
maar verder niets op aan te merken!

tjah..


Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 80505

gizmo9003 schreef op 13 March 2003 @ 17:25:
dat stuk tussen haakjes, moet volgens mij (samen met de conclusie) zijn..
maar verder niets op aan te merken!
Het is wel goed '(samen de conclusie)' want de stelling herhalen en de korte samenvatting van je eigen mening vormen samen die conclusie.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • gizmo9003
  • Registratie: November 2000
  • Laatst online: 08-07 12:04

gizmo9003

Go For It!

oow wacht.. op zo'n manier..
jah dan heb ik het verkeerd begrepen.
Als je goed leest kan je het ook helemaal niet interpreteren zoals ik in eerste instantie deed :p

[ Voor 55% gewijzigd door gizmo9003 op 13-03-2003 17:36 ]

tjah..


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • faraway
  • Registratie: Augustus 2000
  • Laatst online: 18:41

faraway

Dank U...

Ik vind het zelf wel een goed protocol, maar ik ben bang dat hij te lang is. Juist voor de mensen die hier topics openen zonder de moeite te nemen om een goede openingspost te schrijven.

Dit is wellicht te ondervangen door bovenin even puntenlijstje neer te zetten en daaronder, zoals je dus al gedaan hebt, een verdere uitwerking.


Het enige waar ik het niet mee eens ben:
Onderwerpen die grote nieuwswaarde hebben, zoals de actuele ontwikkelingen rond de vogelpest enzovoorts, horen thuis in NSTM, ook als het onderwerp wel wetenschappelijk of levensbeschouwelijk is.
Het komt regelmatig voor dat zowel in W&L als in NSTM een topic over hetzelfde onderwerp loopt, waarbij in W&L vaak veel dieper wordt ingegaan op de achtergronden. Een voorbeeld Idols, Big Brother en andere pulp-TV en Idols, de inhoud van het programma. Zo stellig als je het nu hebt neergezet is dus volgens mij niet echt de bedoeling.

Oja, puntje 9 is ook uitstekend te bewerkstelligen met CTRL-C ;)
behalve als je eigen p.c. chrasht natuurlijk

[ Voor 7% gewijzigd door faraway op 13-03-2003 17:45 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 9942

Topicstarter
Bedankt voor alle kritiek, die punten zijn aangepast. Ik zal wanneer ik de sticky draai de puntenlijst kaal bovenaan zetten :)

[ Voor 39% gewijzigd door Anoniem: 9942 op 13-03-2003 17:47 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Christiaan
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 09-08-2021
Ik ben het ermee eens. Kan er weinig aan toevoegen. Ik snap alleen niet wat je hiermee bedoeld:
De eigen mening mag ook heel kort geformuleerd worden, bijvoorbeeld: "ik ben het eens met bovengenoemde stelling".
Het lijkt me wat onhandig als iedereen die het eens is met stelling X dat ook expliciet gaat melden in een 1-regelige reply? Beter is te zeggen dat je beter niet kunt posten als je ook niets toe te voegen hebt aan het gezegde. Natuurlijk mag je het met de mening eens zijn, maar als je dat bevestigd in je eigen post, leg dan uit waarom en bouw vervolgens verder op de gegeven mening. Herhaal bovendien niet teveel van wat al gezegd is, want op die manier wordt het alleen een grote herhaling.

Kunnen we niet nog wat opnemen over de FAQ en huiswerktopics?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MIster X
  • Registratie: November 2001
  • Laatst online: 16-01 09:39
ChristiaanVerwijs schreef op 13 March 2003 @ 17:59:
Kunnen we niet nog wat opnemen over de FAQ en huiswerktopics?
Je bent me net voor...

En het staat eigenlijk al in de gewone FAQ, maar ook hier geldt dat het raadzaam is om eerst even de search te gebruiken. Soms is er een paar maanden terug al een discussie geweest over het betreffende onderwerp. Is het gevonden topic erg oud, dan is kort overleg met de crew misschien op z'n plaats (niet dat dat ooit gebeurd, maar ik moet toch wat schrijven :P ).

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Lord Daemon
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 03-06 13:34

Lord Daemon

Die Seele die liebt

Het kan toch niet zo zijn dat vragen en dergelijke niet meer mogen, of wel?

Welch Schauspiel! Aber ach! ein Schauspiel nur!
Wo fass ich dich, unendliche Natur?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Christiaan
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 09-08-2021
Lord Daemon schreef op 13 March 2003 @ 19:45:
Het kan toch niet zo zijn dat vragen en dergelijke niet meer mogen, of wel?
Daarom zeg ik; kunnen we niet iets opnemen over huiswerkvragen. Die zijn, volgens de policy, toegestaan mits ze van voldoende niveau zijn. We kunnen hier misschien wat criteria opgeven.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 76427

corrigeer me als ik fout zit:
Je mag slechts alleen een nieuwe topic in W&L plaatsen wanneer
* je als n00b een vraag stelt over een W&L thema met strikte voorwaarde dat je vooronderzoek hebt gedaan als GoT-search, Google, etc.
* als "deskundige" je kennis wilt reflecteren d.m.v anderen de mening vragen over een probleemstelling.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • SilentStorm
  • Registratie: November 2000
  • Laatst online: 27-04 11:59

SilentStorm

z.o.z

Het is maar iets heel kleins, maar ik val een beetje over de eerste regel van punt 2:
W&L is een discussieforum. Opsomtopics, patstopics of topics waarin uitsluitend gevraagd wordt om een mening horen niet in W&L thuis.
Als je deze regel letterlijk volgt, zou een topic als Een moreel dilemma - hoe moreel zijn wij? (indien door een user gestart, uiteraard) uit den boze zijn. Misschien zou een kleine herformulering op zijn plaats zijn?

Ik dacht dan aan iets als:
W&L is een discussieforum. Opsomtopics, patstopics of topics waarin uitsluitend gevraagd wordt om een mening zonder argumentatie horen niet in W&L thuis.

Localhost is where the heart is


Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 53083

Je hebt het eerst over "Je topic", daarna "De topicstart" en daarna "Mijn startpost". Liever eenduidigheid en in dezelfde schrijfstijl (ik prefereer de "Mijn startpost", "Mijn topic" en "Mijn Topicstart" dan blijven mensen meer betrokken, maar dat is mijn mening).

Verder ben ik voor Topique ipv Topic, maar wie ben ik ;)

[ Voor 14% gewijzigd door Anoniem: 53083 op 13-03-2003 20:57 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Christiaan
  • Registratie: Maart 2001
  • Laatst online: 09-08-2021
SilentStorm schreef op 13 March 2003 @ 20:45:
Als je deze regel letterlijk volgt, zou een topic als Een moreel dilemma - hoe moreel zijn wij? (indien door een user gestart, uiteraard) uit den boze zijn. Misschien zou een kleine herformulering op zijn plaats zijn?
Nou ja, we meten niet met twee maten hier natuurlijk :) Je hebt gelijk dat ik dan strafbaar zou zijn (hehe). Goed punt wat je aanmerkt.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Yoozer
  • Registratie: Februari 2001
  • Laatst online: 03-06 14:45

Yoozer

minimoog

Ik zou de verklaringen en de links voor de afkortingen die je gebruikt (NSTM = Nieuws, Sport, TV en Muziek) toevoegen. Een hoop n00bs op GoT heeft geen flauw idee wat ze betekenen. Zeg er ook bij dat ze misschien die fora nog niet in mogen, maar dat dit geen excuus is voor onzin in W&L te posten.

Bij 't bovenste punt trouwens gelijk een linkje leggen naar de FAQ, misschien? :P

Misschien zou dit voor de forummakers een idee zijn. Inplaats van een vage GoT-error page een verklaring waarom ze er nog niet in mogen. Of is dit al vele keren voorgesteld?

Dit is wat mij opvalt aan 't zogenaamde n00b-gedrag - het komt hier binnenstommelen, negeert vrolijk FAQ's, Stickies e.d., en reeds bestaande opsomtopics (of doet wel de moeite, zoekt, en schopt zo even een jaar oud topic omhoog.).

teveel zooi, te weinig tijd


Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 26436

Misschien is het handig om in die sticky naar een of twee startposts te verwijzen die volledig aan de eisen voldoen, als voorbeeld. Mocht je toevallig een tegenkomen waarvan je denkt "Ja, da's een goeie".

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 9942

Topicstarter
Het lijkt me wat onhandig als iedereen die het eens is met stelling X dat ook expliciet gaat melden in een 1-regelige reply? Beter is te zeggen dat je beter niet kunt posten als je ook niets toe te voegen hebt aan het gezegde. Natuurlijk mag je het met de mening eens zijn, maar als je dat bevestigd in je eigen post, leg dan uit waarom en bouw vervolgens verder op de gegeven mening. Herhaal bovendien niet teveel van wat al gezegd is, want op die manier wordt het alleen een grote herhaling.
De eigen mening is natuurlijk maar 1 punt, er moet ook een argumentatie op volgen van die eigen mening. Maar je moet hem wel eventjes vermelden. Maar op zich is dat zinnetje overbodig en verwarrend.

Het stuk hierboven is overigens een topicstart-guide, geen reactie-guide. Die moeten we misschien nog een keertje schrijven, enkele punten van de toipicstart-guide (stelling, topictitel) zijn namelijk niet erg relevant voor een gewone reactie.
Kunnen we niet nog wat opnemen over de FAQ en huiswerktopics?
Goed idee en veel plezier ;) >:)
Pagina: 1