Bij deze een mini reviewtje ...
Afgelopen vrijdag kreeg ik dan me MP3 speler binnen, de Frontier Labs Nex IIe. Volgens mp3cdspelers.nl zou ik de zwarte krijgen, maar ik kreeg de witte. Gelukkig kun je een deel van het frontje vervangen (je krijgt 6 frontjes meegeleverd), dus die heb ik alsnog zwart en eigenlijk staat dat wit met zwart wel stoer. Je krijgt er ook een hoesje bij waar je je speler in kan doen. Je ziet het schermpje dan nog steeds goed en je kunt nog vrij goed bij de knoppen, da's wel cool. Ook zit er een A/C adapter bij (jammer genoeg kun je daarmee niet je batterijen opladen, dat vind ik wel een minpuntje) en een USB kabel. Ik had er 128 MB Compact Flash bijbesteld, genoeg voor ongeveer 2 albums in MP3 formaat, afhankelijk van de kwaliteit en de lengte. Voor het luisteren zitten er 2 oorwarmers bij die je in je oor moet zien te vouwen, tenminste, dat vond ik nog de beste omschrijving. Zijn van die dingen die je achter je oor moet vastklikken ofzo? Ik vond ze vrij irritant. De kwaliteit van die dingen is wel vrij okee, maar ik vind m'n Sennheiser oordopjes toch wat fijner. Als laatste zit er ook een handleiding bij, die ik dus wel nodig heb gehad, want de bediening is enigzins wennen.
Nou ja, daar zit je dan met je lege CF kaart

Ik dus batterijen in de speler gedaan (1800 mAh GP's - krijg je niet meegeleverd overigens) en aangezet. Daarna USB kabeltje in PC en speler gestoken. Stoer! Windows zag 'm meteen als een removable USB drive oid, net zoals die USB harddisks en Compact Flash readers enzo. Ook onder Linux werkt het prima, je krijgt gewoon een SCSI device erbij die je kunt mounten.
Het schrijven naar de CF kaart is vrij traag. Ik weet niet precies hoe snel, maar ik schat 1-2 mbit/s, terwijl USB 12 mbit/s ofzo is. Nou is dit gelukkig wel te overleven, je zit toch niet de hele dag files naar dat ding te schrijven. Op de display zie je netjes dat er een USB Connection is en er knippert 'downloading' als je er files naar toe schrijft.
Na het schrijven van 2 MP3 albums (incl. covers - jpg'tjes speelt-ie niet af overigens

) ben ik maar eens gaan luisteren. Na het aanzetten van de speler zie je gewoon de lijst met bestanden of met directories. Je kunt binnen 5 seconden na het aanzetten je muziek luisteren, erg fijn vergeleken met MP3/CD spelers. De kwaliteit is heel goed, maar niet echt beter of slechter dan m'n vorige MP3 player, de Napa 316. De speler kan vrij hard (in elk geval hard genoeg, ik wil niet m'n oren slopen) zonder dat je echt zware vervorming hoort. Een nadeeltje is wel dat je heel goed het verschil kunt horen tussen een brakke MP3 en een goede MP3. MP3'tjes die op 128 of 192 kbit/s zijn geencodeerd met LAME klinken vaak prima, maar sommige files van KaZaA ofzo of sommige encoders zijn echt *ARGL*.
Het beestje heeft naast MP3 support ook WMA support, maar dan werkt de resume functie niet goed geloof ik ofzo. Ik heb het niet getest, want ik ben niet echt pro-WMA. Meteen heb ik vrijdagavond Frontier Labs gemailed of er ook Ogg Vorbis ondersteuning kwam (ja, ik ben zo intelligent dat ik dat *na* de aankoop van me mp3 player doe). Toch wel een beetje tot mijn verbazing kreeg ik dit terug:
Dear Sir,
We are actually working on the Ogg Vorbis format right now for NEX II/IIe.
Thank you.
Customer Support
Frontier Labs.
Dat is dus echt wel heel tof van ze! Zou dan tot voor zover ik weet de eerste MP3 player met Ogg Vorbis ondersteuning zijn. Gezien ik m'n eigen CD's meestal in Ogg Vorbis formaat encodeer ben ik daar wel blij mee ... dan zou ik zelfs legale muziek op m'n player hebben

Uiteraard kan het beestje naast spelen ook nog wat andere leuke dingen. Zo kun je als display kiezen tussen 'normal' en 'spectrum'. Bij normal zie je gewoon de tijd enzo van waar hij zit met het MP3'tje en hoe lang het MP3'tje duurt. Ook zie je de bitrate en de naam van de artiest en het nummer. Bij spectrum zie je alleen een spectrum, dat overigens vrij snel refreshed. Ziet er stoer uit, maar ik gebruik liever 'normal'. Overigens zie je bij normal ook de geluidssterkte van het linker en het rechter kanaal. Ook prettig werkt het blauwe backlight van de display. Alle tekst is gewoon goed te zien, ook in het donker. Een nadeeltje is wel dat de letters soms een beetje aan de kleine kant zijn, dus even snel erop kijken wil niet.
Een andere leuke functie is de equalizer. Naast 5 voorgeprogrammeerde modes kun je ook nog zelf de 5 bands equalizer instellen. Een functie die ik bij veel MP3 players toch wel mis. Zo kun je de equalizer vrij goed afstellen aan de hand van de oordopjes die je gebruikt.
Al met al ben ik echt heel erg blij met deze speler, momenteel voor mij de perfecte speler. Een minpuntje is wel het gewicht, met batterijen is dat zo 100 gram. Wil je een lichtere speler dan kun je beter naar zo'n MP3 Pendrive kijken, maar dan is je geheugen weer niet uit te breiden en dat wilde ik wel graag. Compact Flash is erg handig, een 128 MB kaart kost maar 60 euro volgens de pricewatch, wat in mijn ogen goed betaalbaar is. Een totaalsetje, dus met MP3 player, 128 MB CF en Sennheiser MX400 oordopjes, kostte mij bij mp3cdspelers.nl 204 euro incl. de rembours kosten.
Zeker een aanrader om te kopen als je op zoek bent naar een MP3 player! Vooral dat ze serieus werken aan een nieuwe firmware met Ogg Vorbis vind ik erg cool van ze. Als je vragen hebt over de player voor je 'm wilt aanschaffen, stel ze gerust
Overigens nog een pluspuntje ... Frontier Labs reageerde dus in 18 uurtjes op m'n techsupport mail en dat in het weekend! Zie hier meer informatie over de player bij Frontier Labs:
http://www.frontierlabs.com/IIe.html