64bit: (R)evolutie?

Pagina: 1
Acties:

  • Gwaihir
  • Registratie: December 2002
  • Niet online
Het lijkt erop dat nog dit voorjaar de processoren met 64 bit instructiesets naar de consumentenmarkt komen. Betekent dat het spoedige einde van de 32 bit computers, of zal dat zo'n vaart niet lopen?

Persoonlijk heb ik de overgang van 16 naar 32 bit (AT/286 naar 386) als een flinke 'must upgrade' ervaren: diverse mensen om mij heen werkten nog met AT's toen ze door het niet meer kunnen draaien van software gedwongen werden een nieuwe pc (486 of vroege pentium) aan te schaffen (zelf had ik toevallig een 386).

Hoe zal dat naar jullie verwachting gaan met de overgang van 32 naar 64 bit? Sneller, langzamer dan destijds? P4 over drie jaar op de schroothoop?

Natuurlijk zullen de high-end gebruikers ruim op tijd een nieuw systeem hebben aangeschaft. Ik denk dan ook met name aan het 'tweede gebruik' van alle systemen die deze mensen verlaten, bijvoorbeeld bij families mensen thuis. Ik merk dat de processor snelheid voor steeds meer gebruikers niet meer zoveel uitmaakt: 'als ik maar kan typen (Word, Excel) en internetten'. Denk ook aan de vele 486jes die zich nog ergens nuttig maken en aan de pc die naar het jongere broertje wordt doorgeschoven.

Zijn de software compilers wellicht zo slim inmiddels dat het voor de software huizen geen enkel probleem is om jarenlang elke applicatie in twee versies op te leveren (tenslotte werken veel 'SSE2 optimized' progjes ook wel zonder SSE2)? Mocht dat zo zijn, zal dat dan ook gebeuren, of zullen de chipsbakkers dat met succes 'ontmoedigen'?

[Deze bedenkingen worden mede ingegeven daar ik om diverse redenen op 't punt sta een forse bak aan te schaffen (Dual Xeon) en me afvraag of deze nu een 'verkorte' levensduur tegemoet gaat.]

--Weet niet zeker of dit de juiste plek voor deze thread is. Leek me de beste, doch verplaats gerust--

  • Femme
  • Registratie: Juni 1999
  • Laatst online: 10-08 14:00

Femme

Hardwareconnaisseur

Official Jony Ive fan

De meeste software kan nauwelijks profiteren van 64-bit optimalisaties. Het rekenen met 64-bit getalletjes kost alleen maar meer tijd en geheugenbandbreedte als het niet nodig is. De Hammer zal in 64-bit modus wel sneller draaien, maar dat is vanwege de extra registers die AMD heeft toegevoegd aan de x86-64 instructieset. De 4GB limiet is voorlopig geen issue voor desktop computers. Er is dus geen technische reden om op 64-bit processors te willen overstappen (in de server en workstation markt is dat overigens anders).

Van het oogpunt van marketing zijn 64-bit processors wel erg interessant. De echte hype is pas te verwachten als Windows XP ondersteuning krijgt voor x86-64 en Apple de PowerPC 970 gaat gebruiken. AMD doet veel te weinig marketing om 64-bit te kunnen hypen. Veel onwetende consumenten zullen denken dat een 64-bit processor twee keer zo snel is als een 32-bit processor. Omdat de Hammer en PowerPC 970 een gezonde snelheidswinst zullen hebben ten opzichte van oudere processors hoeven die consumenten zich niet echt bedrogen te voelen. Tekstverwerken en internetten gaat tegenwoordig toch wel snel.