Op zaterdag 20 juli 2002 14:19 schreef gorgi_19 het volgende:
[..]
Ook een systeem van inperking gaat niet werken en heeft naar mijn idee zelfs een averechts effect. Als ik jouw verhaal begrijp, zal iemand die 20 miljoen per jaar verdiend een veel hogere effectieve belastingdruk hebben dan iemand die 50.000 per jaar verdient.
correct
Het wordt voor deze mensen van 20 miljoen dan wel heel aantrekkelijk om te overwegen om naar het buitenland te vertrekken.
dit zou dan ook niet alleen in nederland moeten gebeuren; het zou een gevolg moeten zijn op het bijstellen van de visie op kapitalisme. zo moet m.i. oa het idee van ongelimiteerde groei overboord.
moeilijk realiseerbaar, maar dat doet aan het idee zelf niet af.
Daarnaast komt geld in de meeste gevallen niet aanwaaien. Er zijn genoeg voorbeelden te vinden van mensen die in het begin een risico hebben genomen.
zeker, een bedrijf opstarten kost de nodige moeite. onderdeel vh systeem zou kunnen zijn dat het starters makkelijk gemaakt wordt.
maar als een bedrijf eenmaal draait, dan wordt het alleen maar steeds gemakkelijker om nog groter (en rijker) te worden. Daar zit ook nu al een rem op: anti-kartel wetgeving enz. Als er helemaal geen rem op zou zitten dan zou de hele markt in no time in handen zijn van slechts een handvol grote bedrijven, en uiteindelik wellicht in handen van slecht 1 enkel bedrijf zijn; iets wat we (ook nu al) niet zouden willen.
Dit risico heeft goed uitgepakt en hier plukken zij dan de vruchten van. Door deze hogere belastingdruk wordt het minder aantrekkelijk om risico's te nemen.
Het houdt niet op bij risico's nemen: risico nemen is een middel om groter, sterker en rijker te worden. ze nemen die risico's uitsluitend om er zelf beter van te worden. op zich geen probleem, zolang het binnen de perken blijft.
Mijn punt is dat dat niet ongelimiteerd moet kunnen, en dat er meer beperkingen opgelegd moeten worden.
Als laatste is er ook een verschil in werk. Over het algemeen genomen (generaliserend dus) werken mensen die minder verdienen ook minder uren, bijvoorbeeld netjes 36 uur per week. Mensen die zeer veel verdienen, werken zelfden 36 uur per week; werkweken van 60+ uur is dan geen uitzondering. Dit is een stuk opoffering, wat naar mijn idee ook beloond mag worden.
Belonen ja. Maar in proportie. twee maal zoveel werken hoeft niet beloond te worden met een 10- of 100 maal zo hoog salaris; dat is buiten proportie. En dan heb je nog de Bill Gates' van deze wereld, die letterlijk slapend rijk worden. Prima als het verder niet uit zou maken, maar... (zie hieronder).
Niemand vindt het een probleem om een redelijke belasting te betalen, als dit voor iedereen geldt en men er ook wat voor terugkrijgt (veiligheid, etc.)(Variant op het prisoner's dilemma)
exact. en ik probeer ter discussie te stellen wat "redelijk" is.
Als het verder niet uit zou maken, dan zou ik iedereen alle rijkdom en weelde gunnen waar ze maar van kunnen dromen.
Maar het maakt wel uit: er is een eindige hoeveelheid middelen, wat zich vertaalt in een eindige hoeveelheid geld (en vise versa).
Als de een meer heeft, dan heeft de ander minder. Als er een paar extreem veel hebben, dan hebben vele anderen veel minder, en maar al te vaak hebben die onvoldoende.
De rijken zijn rijk, deels over de ruggen van de minder rijken, en deels -dankzij- die minder rijken. Er zal toch -iemand- aan de lopende band moeten staan; een wereld met alleen maar rijke directeuren kan niet bestaan.
Er is niet genoeg om iedereen multi millionair te laten zijn. Er bestaat zoiets als "onvoldoende", "voldoende" en "meer dan voldoende".
Er zal dus verdeeld moeten worden. Ik bedoel dat niet in de zin van weggeven aan de armen ofzo, maar de zin van regelgeving en oa belasting-systeem.
De vraag is dan of er uberhaubt eerlijk 'verdeeld' moet worden of niet, en zo ja, wat dan eerlijk is.
Het is ook niet mijn bedoeling dat iedereen even veel zou moeten hebben. Mijn punt is dat de verhoudingen op het moment scheef zijn.
M.i. is het systeem op het moment niet (voldoende) eerlijk omdat het vooral bepaald wordt door mensen/groepen die er zelf voordeel bij hebben, ten koste van anderen.