"Hoe stel ik vragen over mijn problemen?" review

Pagina: 1
Acties:
  • 787 views sinds 30-01-2008

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 1572

Topicstarter

Hoe los ik problemen op?


Help Help ik kom er niet uit!!!


Rondom de software voor Linux is een grote community ontstaan van mensen die elkaar graag helpen met het oplossen van elkanders problemen. Om echter te zorgen dat de verschillende plekken waar je vragen kunt stellen niet overspoeld worden met vragen die al heel vaak zijn gesteld komt hier de newbie-vraagstel-check-list.


Wil je iets doen maar heb je geen idee welk progamma je moet gebruiken of welke instellingen je moet wijzigen?



Voor veel voorkomende problemen zijn howto's geschreven dit zijn stukken tekst die je vaak een heel stuk op weg helpen bij het oplossen van je probleem. Ze zijn te vinden op:
  • <LI><P STYLE="margin-bottom: 0in"><A HREF="http://www.linux.org/">http://www.linux.org/docs/index.html</a></p><LI><P STYLE="margin-bottom: 0in"><A HREF="http://nl.linux.org/doc/">http://nl.linux.org/doc/</a></p>
Heb je een probleem waarvan je vermoed dat het veel werk zal zijn bijvoorbeeld: Hoe installeer ik een compleet netwerk? Dan kun je in de project guides kijken dit zijn boeken die een heel project van begin tot eind uitleggen (maar dat had je zelf ook wel kunnen bedenken neem ik aan). Dit document zou je als project guide kunnen opvatten.



Heb je de documentatie van de software doorgelezen?



Deze is vaak te vinden op de site van degene die de software beheren. Geen idee wat die site is? Kijk eens op www.freshmeat.net of http://sourceforge.net/, deze site's hosten de pagina's van veel open source developers. Verder kun je ook altijd: www.<naam van het programma>.com .net .org of .nl proberen te vinden.

Is het wel gelukt om het programma te installeren? Dan is de documentatie vaak te vinden door in te toetsten:
man | more

Deze manual pages zijn ook te downloaden van internet via:
ftp://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/LDP/man-pages/

Verder wordt er vaak documentatie mee geinstalleerd in de directory:
/usr/doc of /usr/share/doc afhankelijk van je distributie



Goed je heb alle documentatie doorgelezen maar het werkt nog steeds niet :(



Niet moedeloos worden je bent immers van windows weggegaan omdat je controle wilde over je systeem. Daar zul je dus wel wat voor moeten doen. De volgende stap is:

http://www.deja.com

Deze site maakt het mogelijk om de newsgroup archieven van de laatste 20 jaar te doorzoeken. Newsgroups zijn te vergelijken met GOT alleen zijn deze al veel ouder en hebben een veel groter aantal gebruikers. Grote kans dus dat iemand al een keer jouw vraag heeft gesteld.

Natuurlijk doorzoek je ook even GOT mbv. de search en www.google.com want, voor hetzelfde geld is er een hele site aan jouw probleem gewijd.



Helaas je komt er nog niet uit


Je bent een totaal uniek geval en niemand anders heeft ooit jouw probleem gehad in dat geval kun je zonder bang te hoeven zijn om uitgemaakt te worden als newbie je vraag stellen.

De eerste vraag is: is GOT de juiste plaats om iets te vragen, hoewel er op GOT erg veel kennis aanwezig is, is het soms handiger om iets te vragen op het forum van het programma waar je mee werkt. Hier zijn vaak de mensen die het programma gemaakt hebben aanwezig en die hebben er toch vaak het meeste verstand van.

Is er geen forum voor jouw programma of heeft je probleem betrekking op meerdere programma's dan is GOT de juiste plek om een vraag te stellen.

Heb je een eenvoudig snel vraagje waar veel mensen het antwoord op weten zoals bijvoorbeeld: hoe zoek ik een bepaald bestand, waar staan de startup bestanden van debian. Dan is IRC misschien een optie goede kanalen zijn:

• #Dutch op irc.chatjunkies.org
• #linux op tweakers.net



Voordeel hiervan is dat je onmiddellijk een antwoord hebt en geen dag hoeft te wachten op je antwoord. Nadeel is dat je maar een beperkt aantal mensen bereikt en daardoor niet altijd de best oplossing krijgt. Voor ingewikkelde problemen zou ik dus GOT aanraden.

Nu komt het belangrijkste deel. Hoe stel je een vraag op GOT?
  1. Je begint met een situatie schets waarin in ieder geval het volgende staat:
  • <UL><LI><P STYLE="margin-bottom: 0in">een duidelijke uitleg hoe je het een en ander hebt gedaan, heb je de software gecompiled, ge rpm'ed, ge'apt of iets anders? <LI>Welke distributie je gebruikt. <LI>Voor welke instellingen je hebt gekozen en welke je veranderd hebt na de installatie.

  1. Je legt duidelijk uit wat je al geprobeerd hebt en wat het resultaat was (inclusief de preciese foutmelding)
  2. Je vertelt waar je al gezocht hebt en neemt links op naar sites waar je wel informatie kon vinden (dit voor andere mensen die de search gebruiken).
  3. Post de configuratie files die van toepassing zijn. Dit kun je het beste doen tussen [ code ] [ /code ] -tags (zonder die spaties ;) ) dit ivm de layout op het forum. Zo blijven enters, spaties en tabs in het document bestaan namelijk


De experts van GOT zullen zich nu graag over je probleem buigen. Ben je er eenmaal uit wat het probleem was, post dan nog even hoe je het uiteindelijk hebt opgelost zodat de volgende met hetzelfde probleem niet eerst alle suggesties die in de topic zijn gedaan hoeft door te lopen en bedank iedereen even voor hun moeite.



Algemene tips ter afsluiting


Als je het probleem zelf oplost door alle documentatie door te lezen leer je hier vaak veel meer van dan dat iemand je een voorgekauwd antwoord geeft. Je weet dan namelijk precies wat je doet en waarom.

Als een aantal mensen in je topic gaan roepen RTFM en gebruik de search dan weet je dus dat je dat had moeten doen. Bied je excuses aan, ga je schamen en begin maar boven aan met lezen van dit document. >:) Overigens is dat roepen door die mensen niet netjes. Er is dan ook een aktief beleid tegen dat soort uitspraken op GoT. Ze hadden namelijk ook netjes je kunnen vermelden dat het heel makkelijk te vinden is. Neemt niet weg, dat je je wel iets van die woorden aan mag trekken indien het gebeurt. ;)

[ Voor 13% gewijzigd door moto-moi op 08-10-2003 17:14 . Reden: html-related fixes ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 13874

ultimate ik wil je bij deze hartelijk bedanken voor dit zeer nuttige review. :)

Ik weet zeker dat veel mensen hier iets aan zullen hebben, bij de oplossing voor hun problemen bij het gebruik van GNU/Linux.
Verder past dit review perfect bij de instelling die verwacht wordt van een NOS bezoeker. Eerst zelf zoeken en daarna pas met een goed geformuleerde vraag komen.

Mensen die vragen en/of opmerkingen hebben over deze review of andere reviews kunnen terecht in [rml][ overzicht/discussie] Desktop Linux reviews[/rml] of uiteraard bij de auteur van de review.

Alle reviews (en links naar reviews) zijn te vinden in [rml]Linux op de Desktop? Distro&zoeken reviews [ 22/04][/rml] (modemgebruikers u bent gewaarschuwd!)

[ Voor 3% gewijzigd door Anoniem: 32223 op 05-03-2003 11:57 ]


Dit topic is gesloten.