Op donderdag 17 januari 2002 03:12 schreef DchoZn1 het volgende:
Mijn idee was om de 5 zintuigen die we kenden af te sluiten, om op deze manier een ander zintuig te ontdekken die misschien door de overheersende invloed van de 5 bij mij bekende zintuigen overschreeuwt worden.
Laten we eens aannemen dat je 6e zintuig introspectie is, dan kun je inderdaad stellen dat het in onze gehaaste maatschappij nogal eens in de knel komt. Ik bedoel hier dus introspectie in de ruimste zin van het woord, het "waarnemen" van je eigen geestelijke processen.
Als je je 5 zintuigen afsluit van externe prikkels is dat "6e zintuig" het enige wat je over hebt, waardoor de producten van je geestelijke processen, waaronder je fantasieen en herinneringen, de overhand krijgen. Als je die "sensorische deprivatie" langere tijd volhoudt ga je inderdaad hallucineren, de identificatie met je eigen mentale processen wordt zo sterk dat ze niet meer van de realiteit te onderscheiden zijn (de zintuiglijke prikkels die je gebruikt om je fantasieen van de zintuiglijke realiteit te onderscheiden, ontbreken).
Wat ik hier beschrijf is en vorm van meditatie, het hallucigene extreem komt overeen met een shamanistische extatische trance. Enerzijds hoef je niet zover te gaan, je kunt je sensorische prikkels net zover beperken dat je in een soort hypnagogische staat komt (de grens tussen slapen en waken). Maar aan de andere kant kun je nog verder gaan, in die zin dat je zelfs dat "6e zintuig" probeert af te sluiten en elke bewuste gedachte vermijdt (dit is zeer moeilijk en vergt veel oefening). Wat er dan overblijft is een tijdloos, ruimteloos, gedachteloos
iets, dat simpelweg
is; maw. de mystieke verlichting oftewel de "God experience".
Als experiment bv. alles zintuigen uitschakelen bij een paar proefpersonen en die personen allemaal in verschillende situaties deponeren (tussen veel mensen, veel planten, veel steen, ik noem maar wat) en kijken of die mensen nog iets waarnamen. Je gedachtenstroom zal echter niet stoppen maar dat maakt het misschien niet onmogelijk om dat 6e zintuig te ontdekken of 7e.
Ah, je wilt het nog geheimzinniger en onverklaarbaarder dan het "goddelijke" direct ervaren (dat is het doel van een mysticus).
Even serieus, er zijn tegenwoordig neurofysiologische theorieen die ESP (buitenzintuiglijke waarnemingen), OBE (uittreden), NDE (bijna-dood ervaringen) en zelfs AAE (ontvoeringen door aliens) aannemelijk verklaren. Die theorieen gaan zonder uitzondering er van uit dat sensorische deprivatie, soms in verband met andere zaken zoals slaapstoornissen, ontregeling van bepaalde hersengebieden veroorzaken die op hun beurt dit soort ervaringen veroorzaken.
Het is met computertomografische scans aangetoond dat de hersengebieden die volgens die theorieen ontregeld worden (vooral de temporale kwabben) exact de zelfde zijn als die die ontregeld worden in trance- en meditatie-toestanden. Mystici en occultisten zien dan weliswaar geen aliens, ze struikelen wel over de engelen en demonen, but whats in a name. Voor de rest maken ze ook "astrale" of "spirituele" reizen, oa. door tunnels van licht, en noem maar op.
Maw. je hoeft niet op zoek naar een parapsychologisch 6e zintuig, ons psychologische "6e zintuig" kan die parapsychologie al bijna naar de prullenmand verwijzen. (Maar dat maakt experimenteren met dat "6e zintuig" niet minder interessant.)