En toch is de AUI-aansluiting (Attachment Unit Interface) best interessant, maar dan vanuit historisch oogpunt.
De eerste versie van Ethernet was namelijk wat nu 10Base-5 heet, dat was een coax-kabel van ca. 1 cm dik (heel vaak in geel uitgevoerd). Op die kabel werden transceivers geplaatst, meestal kastjes van ca. 2.5 x 8 x 8 cm. Daarvoor waren 2 mogelijkheden, sommigen waren voorzien van 2 schroef-connectoren (N-connectoren), maar die hadden weer als nadeel dat het bijplaatsen van hardware veranderingen aan de kabel vereisten, met verstoring van het net. Het meest gebruikelijk was de "vampire tap" aansluiting. Hierbij was de transceiver voorzien van 1 lange pin, en een paar korte, en die pin kon bij een draaiend netwerk door de kabel tot in de binnenste draad worden gedrukt (vandaar die "vampire").
Die transceivers waren daarnaast voorzien van een 15-polige AUI-aansluiting, die met een drop-cable werd aangesloten op de AUI-aansluiting op de computer.
Omdat 10Base-5 toch wel erg lastig was (grote buig-straal van de kabel enz.) is overgegaan op 10Base-2, dunne coax met T-stukjes, en een coax netwerk-kaart heeft de transceiver-hardware op de kaart zelf zitten. Maar om met de nieuwe bekabeling de oude netwerk-kaarten te laten voortbestaan zijn toen dit soort transceivers ontwikkeld.
Ik heb 2 weken geleden bij van de laatste mij bekende locatie waar het nog echt werd gebruikt de dikke ethernet-kabel verwijderd, nu is mijn zolder de enige plek waar het nog als speel-segment ligt.
Er zijn trouwens ook nog transceivers beschikbaar voor 10Base-T (UTP-aansluiting) en FOIRL en 10Base-FL (glasvezel-ethernet, met SC-, ST- of SMA-connector).
Voor 100 Mbps Ethernet bestaat ook zo'n aansluiting, de MII (Media Independent Interface), een 40-polige connector, kleiner dan de AUI. Deze is onder andere te vinden op sommige 100Base-TX hubs van 3Com en 100 Mbps kaarten voor de SBus van de Sun SparcStations.
The number of things that Arthur couldn't believe he was seeing was fairly large