voor mijn profielwerkstuk economie, hoe te overleven in de computerbusiness, heb ik al een deel geschreven over 3dfx. iemand op of aanmerkingen?
3dfx
3dfx, voorheen 3DFX, Nasdaq: tdfx. In 1996 kwam 3DFX uit met de Voodoo chip. Deze chip werk door een aantal kaartmakers (zoals Diamond en Hercules) gebruikt. Deze kaartmakers maakten er een grafische kaart mee, gebaseerd op de Voodoo chip.Dit was een add-on kaart voor in de computer om spelletjes te spelen met behulp van 3d-acceleratie.Deze kaart kon naast je gewone grafische kaart geplaatst worden en werd alleen aangesproken door de computer als er 3d-spelletjes gespeeld werden. Het nieuwe was dat deze kaart hardware acceleratie ondersteunde. Dit wilde zeggen dat alles er veel mooier en realistischer uitzag op je beeldscherm, en tevens veel sneller. De Voodoo chip kwam gelijk uit met het populaire spel Quake 1. Quake 1 was het eerste spel wat 3d-acceleratie ondersteunde.Al dit moois was alleen weggelegd voor de echte freaks. Zon kaartje kostte in de begindagen namelijk al gauw 800 gulden, heel wat voor een kaart die je alleen gebruikt tijdens het spelen van spelletjes. Toch werden van deze eerste Voodoo chip vele exemplaren verkocht. Er ging met deze nieuwe kaart een wereld voor je open op het beeldscherm. Kaarten gebaseerd op de Voodoo chip konden zelfs met zijn tweeën samenwerken, dan was je wel wat geld kwijt maar dan had je wel het snelste was er was. Er was nog een fabrikant die een 3d accelerator lanceerde, PowerVR. Dit is het niet geworden, de Voodoo was het populairst. PowerVR heeft het trouwens wel volgehouden, en is nu een comeback aan het maken.
De Voodoo 1 was erg populair geworden. dit kwam mede door het feit dat 3DFX Glide ontwikkelde. Spelletjes die voor Glide waren geschreven deden het alleen op een 3DFX kaart. Dit gaf 3DFX meteen een soort van monopolie op deze markt. Alleen 3DFX ondersteunde Glide, dus als je alles wilde kunnen spelen moest je een 3DFX kaart hebben.
Andere fabrikanten gingen ook 3d-accelerators produceren. Dit waren allemaal 2d en 3d in 1 oplossingen. (behalve de Matrox M3D). Dit scheelde geld omdat je maar 1 kaart nodig had in plaats van 2. 3DFX was hier in het nadeel. Spelletjes werden steeds meer geschreven voor niet alleen Glide zodat je niet per se een 3DFX kaart nodig had. 3DFX probeerde de concurrentie aan te gaan door ook een 2d en 3d oplossing in 1 aan te bieden: de Voodoo Rush. Dit was de eerste blunder. Het onder licentie geproduceerde 2D gedeelte was niet goed genoeg. De 3D was trager dan dat van de Voodoo 1 (en dat voor een kaart die een stuk jonger was). Tevens was de ondersteuning voor spellen van de kaart aan de matige kant. De Voodoo Rush was zelfs zon blunder dat je bij Diamond, 1 van 3DFX grootste kaartfabrikanten, gratis je Voodoo Rush kaartje kon inruilen voor een Voodoo 1.
De concurrentie van 3DFX kwam vooral uit de hoek van NVidia. Dit piepjonge bedrijf bracht een kaart uit, de Riva 128 geheten. Deze was sneller dan een Voodoo 1 en er zat ook een 2d gedeelte in. De beeldkwaliteit was vreselijk, helemaal naar huidige maatstaven gemeten, maar hij was wel goedkoop. Dit was het begin van een strijd die 3DFX zou gaan verliezen.
3DFX sloeg terug met de Voodoo 2 chipset. Dit was weer een alleen-3d chipset en deze is anderhalf jaar lang de snelste van de hele markt gebleven. De Voodoo 2 was een groot succes.
De eerste fabrikant die op het niveau kwam van de Voodoo 2, was NVidia. NVidia bracht de TNT uit. Deze kaart deed in niets meer denken aan de Riva 128. de TNT had een goede beeldkwaliteit en was snel. En hij was 2d en 3d. je had bij NVidia meer waar voor je geld dan bij 3DFX. 3DFX bracht een op de Voodoo 2 gebaseerde 2d/3d chipset uit, de Banshee, maar het Voodoo Rush fiasco, zij het in mindere mate, leek zich te herhalen. De Banshee was trager dan zijn voorganger. NVidia had de sterkste kaarten in handen.

De befaamde Diamond Monster 3D II Voodoo 2 kaart.
3DFX kocht 1 van zijn grootste kaartmakers op. STB (Simply The Best). Nu was 3DFX behalve chipmaker ook kaartmaker. De oude kaartpartners van 3DFX gingen nu hun chips inkopen bij concurrent NVidia. De overname van STB wordt gezien als het begin van het einde van 3DFX. Nu ging 3DFX ook nog eens een aantal product cycles missen. In de computerbranche moet je nu eenmaal eens in de zoveel tijd, laten we zeggen eens in het half jaar, iets nieuws uitbrengen om de competitie voor te blijven. NVidia bracht de TNT 2 uit, een hele goede chip. Het antwoord van 3DFX was de Voodoo 3. een 2d/3d kaart, een concept waarop 3DFX voor altijd zou overstappen. De Voodoo 3 was sneller dan de Voodoo 2 en hij had 2d en 3d in 1. dat was dan ook alles waarmij hij beter was dan de Voodoo 2. de Voodoo 3 was een achterhaalde kaart, al bij de introductie. Bovendien had de Voodoo 3 maar 16 MB geheugen, terwijl de NVidia kaarten 32 MB hadden. De Voodoo kaarten gingen maar tot 16 bit terwijl de Nvidia kaarten tot 32 bit gingen. de Voodoo 3 was nog verkoopbaar omdat deze goed geprijsd was en best wel snel. De Voodoo 3 is lange tijd nummer 1 geweest van best verkochte kaarten aan consumenten.
Daarna ging het hard. Nvidia bracht elke 6 maanden een nieuwe chip uit, na de TNT 2 achtereenvolgens de Geforce 256, Geforce 2 en de Geforce 3.
Het antwoord van 3DFX kwam een product cycle of twee te laat, met een te traag en te duur product. Het product heette Voodoo 4-4500 en Voodoo 5-5500. Er stond ook nog een kaart op stapel met wel 4 chips, de Voodoo 5-6000, maar deze heeft de schappen nooit gehaald.
De Voodoo 4 en 5 lijn, gelijk met elkaar uitgebracht, was op zich een revolutionair product. De kaarten ondersteunden FSAA, een feature die het mogelijk maakte om kartelrandjes weg te laten werken door de grafische kaart. Dit ging ten koste van snelheid, en daar had de Voodoo 4 en 5 lijn al niet echt veel van. De consument kon die kartelrandjes niet zo veel schelen en ging voor een Geforce 2 van NVidia, die veel sneller was. de consument wilde snelheid. Gek genoeg zat de Voodoo 4 zon beetje op het snelheidsniveau van de Voodoo 3. hij had wel alle moderne dingen (zoals 32 Bit rendering) die NVidia al op de TNT had zitten, 3 product cycles geleden. De Voodoo 5 zat ongeveer op het snelheidsniveau van de Geforce 2 MX van NVidia, het budgetmodel (!) van de Geforce 2. Nu had je bij Nvidia evenveel of meer snelheid voor de helft van het geld.
3DFX had geen geld meer. En nogal logisch. Hun producten konden niet meer met de markt meekomen. Tegelijkertijd had 3DFX wel een rechtszaak lopen met NVidia over patenten. (bedrijven in de computer industrie hebben zon beetje continu rechtszaken tegen elkaar lopen over patenten) 3DFX claimde dat NVidia patent inbreuk had gemaakt, al bij de TNT. Als 3DFX gelijk zou krijgen dan zou NVidia 3DFX zo onnoemlijk veel geld moeten betalen dat dit niet te doen zou zijn. Uiteindelijk heeft NVidia 3DFX opgekocht. (waarvan het aandeel natuurlijk heel laag stond) Geruchten gaan dat NVidia deze rigoureuze methode inderdaad heeft toegepast om van de aanklacht af te komen. Hoe het ook zij, een grote naam in de business is niet meer.
Wat deed 3DFX fout?
- Ze kwamen niet snel genoeg met een goede all-in-one (2d en 3d) oplossing.
- 3DFX kocht STB op, wat leidde tot minder keuze van chips voor de overige
kaartfabrikanten à NVidia verkocht meer chips.
- Er werd teveel voortgeborduurd op oude technologie (de Voodoo 2 chipset was in principe
gewoon 3 samenwerkende Voodoo 1 chips, bijvoorbeeld)
- Er werden product cycles gemist
- 3DFX kwam niet met wat de consument wilde (dit was snelheid) maar met een feature die
weinigen interesseerde (FSAA)
- 3DFX deed te weinig aan ontwikkeling van een goede enkele chip, ze lieten om aan de
snelheid te komen meerdere chips samenwerken, wat ingewikkeld was voor de ingenieurs,
en hoge productiekosten met zich meebracht.
Eigen mening: Ik vind het jammer dat 3DFX op de fles is gegaan. Ik heb zelf lange tijd een Voodoo 3-3000 kaart gehad en ik was hier erg tevreden over. Voodoo kaarten deden het ook altijd in elk systeem, wat je van de vroegere NVidia kaarten in minder mate kan zeggen. Er is een concurrent minder voor NVidia wat een nadelig gevolg voor prijzen heeft. Gelukkig krijgt NVidia nu weer concurrentie van ATI en STMicroelectronics. (PowerVR)
3dfx
3dfx, voorheen 3DFX, Nasdaq: tdfx. In 1996 kwam 3DFX uit met de Voodoo chip. Deze chip werk door een aantal kaartmakers (zoals Diamond en Hercules) gebruikt. Deze kaartmakers maakten er een grafische kaart mee, gebaseerd op de Voodoo chip.Dit was een add-on kaart voor in de computer om spelletjes te spelen met behulp van 3d-acceleratie.Deze kaart kon naast je gewone grafische kaart geplaatst worden en werd alleen aangesproken door de computer als er 3d-spelletjes gespeeld werden. Het nieuwe was dat deze kaart hardware acceleratie ondersteunde. Dit wilde zeggen dat alles er veel mooier en realistischer uitzag op je beeldscherm, en tevens veel sneller. De Voodoo chip kwam gelijk uit met het populaire spel Quake 1. Quake 1 was het eerste spel wat 3d-acceleratie ondersteunde.Al dit moois was alleen weggelegd voor de echte freaks. Zon kaartje kostte in de begindagen namelijk al gauw 800 gulden, heel wat voor een kaart die je alleen gebruikt tijdens het spelen van spelletjes. Toch werden van deze eerste Voodoo chip vele exemplaren verkocht. Er ging met deze nieuwe kaart een wereld voor je open op het beeldscherm. Kaarten gebaseerd op de Voodoo chip konden zelfs met zijn tweeën samenwerken, dan was je wel wat geld kwijt maar dan had je wel het snelste was er was. Er was nog een fabrikant die een 3d accelerator lanceerde, PowerVR. Dit is het niet geworden, de Voodoo was het populairst. PowerVR heeft het trouwens wel volgehouden, en is nu een comeback aan het maken.
De Voodoo 1 was erg populair geworden. dit kwam mede door het feit dat 3DFX Glide ontwikkelde. Spelletjes die voor Glide waren geschreven deden het alleen op een 3DFX kaart. Dit gaf 3DFX meteen een soort van monopolie op deze markt. Alleen 3DFX ondersteunde Glide, dus als je alles wilde kunnen spelen moest je een 3DFX kaart hebben.
Andere fabrikanten gingen ook 3d-accelerators produceren. Dit waren allemaal 2d en 3d in 1 oplossingen. (behalve de Matrox M3D). Dit scheelde geld omdat je maar 1 kaart nodig had in plaats van 2. 3DFX was hier in het nadeel. Spelletjes werden steeds meer geschreven voor niet alleen Glide zodat je niet per se een 3DFX kaart nodig had. 3DFX probeerde de concurrentie aan te gaan door ook een 2d en 3d oplossing in 1 aan te bieden: de Voodoo Rush. Dit was de eerste blunder. Het onder licentie geproduceerde 2D gedeelte was niet goed genoeg. De 3D was trager dan dat van de Voodoo 1 (en dat voor een kaart die een stuk jonger was). Tevens was de ondersteuning voor spellen van de kaart aan de matige kant. De Voodoo Rush was zelfs zon blunder dat je bij Diamond, 1 van 3DFX grootste kaartfabrikanten, gratis je Voodoo Rush kaartje kon inruilen voor een Voodoo 1.
De concurrentie van 3DFX kwam vooral uit de hoek van NVidia. Dit piepjonge bedrijf bracht een kaart uit, de Riva 128 geheten. Deze was sneller dan een Voodoo 1 en er zat ook een 2d gedeelte in. De beeldkwaliteit was vreselijk, helemaal naar huidige maatstaven gemeten, maar hij was wel goedkoop. Dit was het begin van een strijd die 3DFX zou gaan verliezen.
3DFX sloeg terug met de Voodoo 2 chipset. Dit was weer een alleen-3d chipset en deze is anderhalf jaar lang de snelste van de hele markt gebleven. De Voodoo 2 was een groot succes.
De eerste fabrikant die op het niveau kwam van de Voodoo 2, was NVidia. NVidia bracht de TNT uit. Deze kaart deed in niets meer denken aan de Riva 128. de TNT had een goede beeldkwaliteit en was snel. En hij was 2d en 3d. je had bij NVidia meer waar voor je geld dan bij 3DFX. 3DFX bracht een op de Voodoo 2 gebaseerde 2d/3d chipset uit, de Banshee, maar het Voodoo Rush fiasco, zij het in mindere mate, leek zich te herhalen. De Banshee was trager dan zijn voorganger. NVidia had de sterkste kaarten in handen.
De befaamde Diamond Monster 3D II Voodoo 2 kaart.
3DFX kocht 1 van zijn grootste kaartmakers op. STB (Simply The Best). Nu was 3DFX behalve chipmaker ook kaartmaker. De oude kaartpartners van 3DFX gingen nu hun chips inkopen bij concurrent NVidia. De overname van STB wordt gezien als het begin van het einde van 3DFX. Nu ging 3DFX ook nog eens een aantal product cycles missen. In de computerbranche moet je nu eenmaal eens in de zoveel tijd, laten we zeggen eens in het half jaar, iets nieuws uitbrengen om de competitie voor te blijven. NVidia bracht de TNT 2 uit, een hele goede chip. Het antwoord van 3DFX was de Voodoo 3. een 2d/3d kaart, een concept waarop 3DFX voor altijd zou overstappen. De Voodoo 3 was sneller dan de Voodoo 2 en hij had 2d en 3d in 1. dat was dan ook alles waarmij hij beter was dan de Voodoo 2. de Voodoo 3 was een achterhaalde kaart, al bij de introductie. Bovendien had de Voodoo 3 maar 16 MB geheugen, terwijl de NVidia kaarten 32 MB hadden. De Voodoo kaarten gingen maar tot 16 bit terwijl de Nvidia kaarten tot 32 bit gingen. de Voodoo 3 was nog verkoopbaar omdat deze goed geprijsd was en best wel snel. De Voodoo 3 is lange tijd nummer 1 geweest van best verkochte kaarten aan consumenten.
Daarna ging het hard. Nvidia bracht elke 6 maanden een nieuwe chip uit, na de TNT 2 achtereenvolgens de Geforce 256, Geforce 2 en de Geforce 3.
Het antwoord van 3DFX kwam een product cycle of twee te laat, met een te traag en te duur product. Het product heette Voodoo 4-4500 en Voodoo 5-5500. Er stond ook nog een kaart op stapel met wel 4 chips, de Voodoo 5-6000, maar deze heeft de schappen nooit gehaald.
De Voodoo 4 en 5 lijn, gelijk met elkaar uitgebracht, was op zich een revolutionair product. De kaarten ondersteunden FSAA, een feature die het mogelijk maakte om kartelrandjes weg te laten werken door de grafische kaart. Dit ging ten koste van snelheid, en daar had de Voodoo 4 en 5 lijn al niet echt veel van. De consument kon die kartelrandjes niet zo veel schelen en ging voor een Geforce 2 van NVidia, die veel sneller was. de consument wilde snelheid. Gek genoeg zat de Voodoo 4 zon beetje op het snelheidsniveau van de Voodoo 3. hij had wel alle moderne dingen (zoals 32 Bit rendering) die NVidia al op de TNT had zitten, 3 product cycles geleden. De Voodoo 5 zat ongeveer op het snelheidsniveau van de Geforce 2 MX van NVidia, het budgetmodel (!) van de Geforce 2. Nu had je bij Nvidia evenveel of meer snelheid voor de helft van het geld.
3DFX had geen geld meer. En nogal logisch. Hun producten konden niet meer met de markt meekomen. Tegelijkertijd had 3DFX wel een rechtszaak lopen met NVidia over patenten. (bedrijven in de computer industrie hebben zon beetje continu rechtszaken tegen elkaar lopen over patenten) 3DFX claimde dat NVidia patent inbreuk had gemaakt, al bij de TNT. Als 3DFX gelijk zou krijgen dan zou NVidia 3DFX zo onnoemlijk veel geld moeten betalen dat dit niet te doen zou zijn. Uiteindelijk heeft NVidia 3DFX opgekocht. (waarvan het aandeel natuurlijk heel laag stond) Geruchten gaan dat NVidia deze rigoureuze methode inderdaad heeft toegepast om van de aanklacht af te komen. Hoe het ook zij, een grote naam in de business is niet meer.
Wat deed 3DFX fout?
- Ze kwamen niet snel genoeg met een goede all-in-one (2d en 3d) oplossing.
- 3DFX kocht STB op, wat leidde tot minder keuze van chips voor de overige
kaartfabrikanten à NVidia verkocht meer chips.
- Er werd teveel voortgeborduurd op oude technologie (de Voodoo 2 chipset was in principe
gewoon 3 samenwerkende Voodoo 1 chips, bijvoorbeeld)
- Er werden product cycles gemist
- 3DFX kwam niet met wat de consument wilde (dit was snelheid) maar met een feature die
weinigen interesseerde (FSAA)
- 3DFX deed te weinig aan ontwikkeling van een goede enkele chip, ze lieten om aan de
snelheid te komen meerdere chips samenwerken, wat ingewikkeld was voor de ingenieurs,
en hoge productiekosten met zich meebracht.
Eigen mening: Ik vind het jammer dat 3DFX op de fles is gegaan. Ik heb zelf lange tijd een Voodoo 3-3000 kaart gehad en ik was hier erg tevreden over. Voodoo kaarten deden het ook altijd in elk systeem, wat je van de vroegere NVidia kaarten in minder mate kan zeggen. Er is een concurrent minder voor NVidia wat een nadelig gevolg voor prijzen heeft. Gelukkig krijgt NVidia nu weer concurrentie van ATI en STMicroelectronics. (PowerVR)