Ik ben een echte Jack Of All Trades, Master Of None.
En verder is kalk houdend water ook niet zo tof
404 Signature not found
Ik heb trouwens deze voor €140 gekocht via Marktplaats:
https://www.wilesco-shop.nl/wilesco-stoommachines/mobiele-stoommachines/wilesco-d365-stoomwals-groen
[ Voor 64% gewijzigd door _IK_ op 31-10-2026 16:59 ]
Ik ben een echte Jack Of All Trades, Master Of None.
If it doesn't fit, you'll need a bigger hammer
Inderdaad demi water in de ketel gebruiken. En die esbitblokjes had je vroeger al, ik dacht dat het op spiritusbasis was.
Edit: blijkt toch iets complexer: Wikipedia: Esbit
[ Voor 18% gewijzigd door Citroentjuh op 31-10-2026 21:21 ]
Vroeger heeft hij veel met zo'n Wilesco gespeeld, als alternatief voor een motortje, maar de vulopening was stuk gegaan.
Toen heb ik een keer een stoom traktor cadeau gegeven, voordeliger dan een nieuwe Wilesco. Later heb ik zijn Wilesco voorzien van een nieuwe tank, was een grappig klusje, viel qua werk ook niet tegen.
Dus nu heeft mijn vader er dus 2, de een op blokjes, de ander op spiritus.
Leuk speelgoed, maar heel eerlijk is het voor de rest niet zo spannend. Als je per ongeluk iets sloopt is het prima te repareren en het is ook niet extreem duur spul.
In plaats van die esbit blokjes liep die op spiritus (bio-ethanol zou goed moeten kunnen). Volgens mij een brander met zo'n soort gaasje als bij een fonduestel (wie kent ze nog), maar dat weet ik niet meer precies.
Tip is om kokend/heet water in de tank te doen, anders kun je stoken (en wachten) tot je een ons weegt.
Het is een vrij eenvoudig model van Wilesco en de brandstof-blokjes ervoor zijn nog gewoon te koop. Op zich vrij simpel: (voorverwarmd) demin-water in de ketel, stoomkraantje dicht, en brandend blokje erin (in dat laatje dat op de foto rechts op de steen ligt). Als de druk op peil is, kraantje open en het vliegwiel een zetje meegeven. Dat laatste is wel nodig, want het ding heeft maar één cilinder en geen volwaardige stoomschuif. Er zijn luxere modellen met twee cilinders met volwaardige stoomschuiven, die komen misschien wel helemaal 'vanzelf' op gang.
All your base are belong to us
Ik vermoed dat we allemaal weleens zo aan het dagdromen zijn over wat er zoal met tech kanAmple Energy schreef op zondag 1 november 2026 @ 14:19:
Als ik de loterij zou winnen zou ik het niemand vertellen, maar op een gegeven moment zou je me wel door de tuin kunnen zien rijden op een mini stoomlocomotief.
Daar hoef je trouwens niet de loterij voor te winnen. Als je achtertuin groot genoeg is kun je voor enkele tienduizenden euro's iets uit China bestellen dat mogelijk al kan waar jij over aan het dromen bent. China is een echte droomfabriek.
Zie hiervoor het korte en super leuke programma Made In China op NPO Start (vier korte afleveringen).
Je kunt in elk geval je eigen mini achtbaan rail voor weinig geld uit China laten overkomen naar hier. Makkelijk in elkaar te zetten en snel in werking te krijgen. Er zit al een achtbaankarretje bij het pakket in, dus je kunt zo plaats nemen in je eigen mini baantje en lekker roetsjen
[ Voor 47% gewijzigd door _IK_ op 01-11-2026 14:29 ]
Ik ben een echte Jack Of All Trades, Master Of None.
Ik heb wel ideeën voor een digitaal gestuurde stoommachine, waarbij de in- en uitlaatventielen van de cilinder worden bediend door een Arduino of vergelijkbaar, in plaats van een stoomschuif (wat an sich een briljant analoog mechanisme is, net zoals de nokkenas en de kleppen van een verbrandingsmotor). Helaas, te weinig kunde op het gebied van metaalbewerking en al teveel andere hobbies_IK_ schreef op zondag 1 november 2026 @ 14:23:
[...]
Ik vermoed dat we allemaal weleens zo aan het dagdromen zijn over wat er zoal met tech kan![]()
Ik ben een echte Jack Of All Trades, Master Of None.
Ik ben een echte Jack Of All Trades, Master Of None.
Gedemineraliseerd water is al voldoende en kan je overal kopen. En wil je echt goedkoop gedestilleerd water hebben, kan je je lokale apotheek eens vragen of ze hun restjes water voor je bewaren aan het eind van de dag. Een aangebroken fles mogen ze namelijk niet bewaren voor de volgende dag. Dat deed ik vroeger voor mijn sigarenhumidor._IK_ schreef op zaterdag 31 oktober 2026 @ 16:36:
Gelukkig ken ik iemand die mij makkelijk aan gedestilleerd water kan helpen.
De koffie loopt. Sportiever wordt het niet vandaag.
Ik heb zelf nooit gerookt, dus dit kon ik echt niet weten.
[ Voor 47% gewijzigd door _IK_ op 01-11-2026 14:51 ]
Ik ben een echte Jack Of All Trades, Master Of None.