AM4 upgrade voor Transport Fever 3?

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • p1lot
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 03-11 22:15
Hi Tweakers,

Ik overweeg om - nu het nog kan - een laatste upgrade op mijn AM4 te doen.
Mijn huidige setup: Inventaris
Samengevat: Ryzen5 3600X, RTX 2070, 16Gb DDR4 3200 RAM

Ik heb al een hele tijd geen games meer gespeeld, maar ik speel vooral games zoals Cities Skylines, en wil graag de nieuwe Transport Fever 3 kopen en spelen. Daarnaast speel ik ook wat RPG's, ik heb Baldur's gate, maar nog niet gespeeld. De focus ligt me echter momenteel vooral op die simulation games.
Vooral voor die Transport Fever 3 lijkt het erop dat mijn CPU tekort gaat schieten. Klopt dat?

Ik speel op 1440p.
Mijn vragen:

- Is de upgrade naar de 5800X3D een merkbaar verschil tov mijn 3600X?
- Als ik die upgrade doe, verplaats ik dan de bottleneck naar mijn GPU? en is het dan ECHT nodig om die te upgraden? (GPU prijzen zijn wel heel erg hoog momenteel, dus ik zou het liever nog uitstellen tenzij het niet speelbaar is met de 2070)
- Heb ik een RAM upgrade nodig? zoja, ik heb nu een setje van 2x8Gb, ik heb 4 slots in het mobo, kan ik eenvoudigweg een 2e setje bijsteken? moet dat dan hetzelfde zijn of niet?

Als er informatie ontbreekt om dit goed te beoordelen deel ik die graag natuurlijk!
Alvast bedankt!
P1lot

Beste antwoord (via p1lot op 08-10-2026 13:41)


  • sdk1985
  • Registratie: Januari 2005
  • Laatst online: 14:24
p1lot schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 12:30:
[...]

Ja daar ben ik eigenlijk wel benieuwd naar, als ik de CPU update ga doen en de GPU gaat dan de bottleneck vormen zoals @99ruud99 aan geeft, ben ik benieuwd of ik nog iets van speelbare framerates krijg (ook al is het dan op 1080p, het zal toch een goed beeld geven).
Als je die moeite wil doen, graag.
Alvast bedankt!!
Hij pakt savegame niet uit de steamcloud helaas dus heb alleen tijd gehad om de eerste missie in te laden en dat is een kleine map met een kleine stad. Daar zie ik met de game op pauze de cpu 75% (107%), gpu 98% en 72 tot 88 fps. Dit is op de medium preset. Hij is speelbaar maar over de map verplaatsen stottert soms wel, dan heb je de cpu bottleneck te pakken. De 5800X3D zal het beter doen en op full hd kom je dus prima weg met een 2070.

Hostdeko webhosting: Sneller dan de concurrentie, CO2 neutraal en klantgericht.

Alle reacties


  • sdk1985
  • Registratie: Januari 2005
  • Laatst online: 14:24
Ik zou eerst eens kijken of je de game überhaupt leuk vind en hoe dat gaat.

9800X3D, RTX 4070, 3440x1440: 72 fps, 33% cpu (66%), 85% gpu aldus steam. De game verbruikt 3.9 GB ram aldus taak beheer.

De gpu zal afhangen van je resolutie, op 1920x1080 voorzie ik weinig problemen.

Hostdeko webhosting: Sneller dan de concurrentie, CO2 neutraal en klantgericht.


  • p1lot
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 03-11 22:15
ik heb TF2 veel gespeeld, en een vriend van mij heeft TF3. ik ben vrij zeker dat dit mijn game is.

Ik begrijp je getallen / percentages niet helemaal?

Resolutie: ik heb 1440p monitors en die 1440p zou ik natuurlijk het liefste benutten

  • 99ruud99
  • Registratie: December 2018
  • Laatst online: 12:08
Upgrade naar 5800x3d zal merkbaar zijn.
Op 1440p gaat de 2070 inderdaad een bottleneck vormen met de 5800x3d.

Ramsticks bijsteken is niet verstandig, Ryzen is trager met 4 sticks.

  • sdk1985
  • Registratie: Januari 2005
  • Laatst online: 14:24
p1lot schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 12:12:
ik heb TF2 veel gespeeld, en een vriend van mij heeft TF3. ik ben vrij zeker dat dit mijn game is.

Ik begrijp je getallen / percentages niet helemaal?

Resolutie: ik heb 1440p monitors en die 1440p zou ik natuurlijk het liefste benutten
De getallen krijg je uit de steam overlay:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/z2axodq-bcH8RMeWNXtb9CUjXl4=/x800/filters:strip_exif()/f/image/f36Sd3EIfbChXg18fJnqFpoh.png?f=fotoalbum_large Bijjbehorende uitleg: https://help.steampowered.com/en/faqs/view/3462-CD4C-36BD-5767

De meest verwarrende is de cpu:
The utilization numbers we show look like CPU 25%/↑119%. The first number is the average processor utility across all your cores, we sample this value from Windows once a second. Many times this number will be low simply because you have many cores and the game is only using some of them due to it's architecture. The second number is the processor utility value from the OS for the single core that is most utilized at the time we sampled, this number will commonly be over 100% if you have a processor that boosts above it's base clock speed
Aan het tweede getal kun je dus zien of je een cpu bottleneck hebt.

Ram hoef je je in ieder geval dus niet druk over te maken. Heb de game nog niet op mijn laptop gespeeld dus hoe zwaar de game voor je cpu is durf ik ivm de 9800X3D nog geen uitspraken over te doen. Bij mij is de game in ieder geval gpu limited, maar met 70 fps is dat niet erg.

Hostdeko webhosting: Sneller dan de concurrentie, CO2 neutraal en klantgericht.


  • sdk1985
  • Registratie: Januari 2005
  • Laatst online: 14:24
Ik heb trouwens een tweede systeem staan met een Ryzen 5600, 32GB ram en een RTX 2070 icm een 1920x1080 monitor. Als je wilt kan ik de game daar testen.

Hostdeko webhosting: Sneller dan de concurrentie, CO2 neutraal en klantgericht.


  • p1lot
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 03-11 22:15
sdk1985 schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 12:25:
Ik heb trouwens een tweede systeem staan met een Ryzen 5600, 32GB ram en een RTX 2070 icm een 1920x1080 monitor. Als je wilt kan ik de game daar testen.
Ja daar ben ik eigenlijk wel benieuwd naar, als ik de CPU update ga doen en de GPU gaat dan de bottleneck vormen zoals @99ruud99 aan geeft, ben ik benieuwd of ik nog iets van speelbare framerates krijg (ook al is het dan op 1080p, het zal toch een goed beeld geven).
Als je die moeite wil doen, graag.
Alvast bedankt!!

  • Romborum
  • Registratie: Oktober 2024
  • Nu online
Je kunt de settings op 1440p natuurlijk wat verder naar beneden schalen. Gebruik niet te grote maps. Iets minder mooi, maar wel beter speelbaar. Het is gewoon een heftig spel heb ik begrepen...

De 5800x3d is alleen ook een dure processor om te kopen. Je hebt ook maar 16 GB geheugen. Verwacht geen wonderen dus. Ik heb zelf wel een gpu upgrade gedaan en geen processor upgrade en bij mij had t meer zin gehad, met mijn 32 GB ram. Misschien als er een keer een aanbieding komt voor de processor dat ik het alsnog doe.

Acties:
  • Beste antwoord ✓

  • sdk1985
  • Registratie: Januari 2005
  • Laatst online: 14:24
p1lot schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 12:30:
[...]

Ja daar ben ik eigenlijk wel benieuwd naar, als ik de CPU update ga doen en de GPU gaat dan de bottleneck vormen zoals @99ruud99 aan geeft, ben ik benieuwd of ik nog iets van speelbare framerates krijg (ook al is het dan op 1080p, het zal toch een goed beeld geven).
Als je die moeite wil doen, graag.
Alvast bedankt!!
Hij pakt savegame niet uit de steamcloud helaas dus heb alleen tijd gehad om de eerste missie in te laden en dat is een kleine map met een kleine stad. Daar zie ik met de game op pauze de cpu 75% (107%), gpu 98% en 72 tot 88 fps. Dit is op de medium preset. Hij is speelbaar maar over de map verplaatsen stottert soms wel, dan heb je de cpu bottleneck te pakken. De 5800X3D zal het beter doen en op full hd kom je dus prima weg met een 2070.

Hostdeko webhosting: Sneller dan de concurrentie, CO2 neutraal en klantgericht.


  • p1lot
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 03-11 22:15
sdk1985 schreef op donderdag 8 oktober 2026 @ 13:35:
[...]

Hij pakt savegame niet uit de steamcloud helaas dus heb alleen tijd gehad om de eerste missie in te laden en dat is een kleine map met een kleine stad. Daar zie ik met de game op pauze de cpu 75% (107%), gpu 98% en 72 tot 88 fps. Dit is op de medium preset. Hij is speelbaar maar over de map verplaatsen stottert soms wel, dan heb je de cpu bottleneck te pakken. De 5800X3D zal het beter doen en op full hd kom je dus prima weg met een 2070.
Super! Bedankt om het voor me uit te proberen! _/-\o_ Dan ga ik de CPU bestellen en laat de GPU en RAM nog even voor wat ze zijn. Ik verwacht niet dat die prijzen op korte termijn zullen zakken, dus dan wordt het voor een " verre " toekomst waar ik het hele systeem vervang.

Bedankt voor de reacties allemaal!!! _/-\o_

  • p1lot
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 03-11 22:15
Ik heb dit weekend de 5800X3D geinstalleerd. Fluitje van een cent, met uitzondering van de onhandige mounting method van de BeQuiet DarkRock Pro 4 (wie heeft er nu zo'n lange smalle schroevendraaier in huis 8)7 ).

Anyway, ik merk in early game nog niet veel verbetering, maar wel overduidelijk in de laad-tijden. Ook las ik waarschuwingen dat de 5800X3D erg warm liep, maar in vergelijking met mijn 3600X draait hij juist 10 graden koeler! (nu 42 idle tov 53 vroeger, in game ga ik niet over de 65.) Die BeQuiet is wel echt een top-koeler, maar dat deze nu nieuwe thermal paste heeft kan dat natuurlijk ook wel deels verklaren. (die meegeleverde thermal pad heb ik niet gebruikt, ik las dat het heel veel cycles kost om die performant te krijgen)

Happy gamer hier, nogmaals bedankt voor jullie advies!

  • Van der Berg
  • Registratie: April 2014
  • Laatst online: 15:19
Ik zit hier ook over na te denken of ik mijn 5800X ga vervangen door een 5800X3D voor rond de € 350. Mijn huidige processor is volgende maand 6 jaar oud. Ik zat gisteren nog reviews door te nemen en te vergelijken met mijn huidige 5800X. Corrigeer mij als het fout is, maar ik las dat een 5800X3D mijn RTX 4090 beter tot zijn recht laat komen door het grotere cachegeheugen. In principe wacht ik op de volgende generatie van AMD met het AM6-platform

X570 Aorus Pro - Ryzen 7 5800X- Noctua NH-U14S - FSP Hydro Ti PRO 1000W - 32GB DDR4 3600MHz C16 - GeForce RTX 4090 - 990 Pro 4TB - MSI MAG 321UP QD-OLED 4K/165Hz - 65" OLED LG B4 - Watch Ultra 2 - S26 Ultra 1TB - Tab S12+ 512/12GB - Buds 4 Pro - 22TB


  • DeNachtwacht
  • Registratie: December 2005
  • Niet online
@Van der Berg het hangt wel echt van de resolutie af en het type games. Speel je zelden CPU intensieve games dan is het sowieso de vraag of het zin heeft. Speel je op 4K, dan is nog steeds de GPU eigenlijk altijd de bottleneck en is sowieso het stapje zo klein dat ik het die €350 niet waard zou vinden.

Op 1440P is het een ander verhaal, dan heb je er sowieso wel echt (10-20% performance afhankelijk van de game) wat aan.

  • Van der Berg
  • Registratie: April 2014
  • Laatst online: 15:19
DeNachtwacht schreef op zaterdag 17 oktober 2026 @ 01:36:
@Van der Berg het hangt wel echt van de resolutie af en het type games. Speel je zelden CPU intensieve games dan is het sowieso de vraag of het zin heeft. Speel je op 4K, dan is nog steeds de GPU eigenlijk altijd de bottleneck en is sowieso het stapje zo klein dat ik het die €350 niet waard zou vinden.

Op 1440P is het een ander verhaal, dan heb je er sowieso wel echt (10-20% performance afhankelijk van de game) wat aan.
Ik speel standaard op 4K-resolutie met een MSI MAG 321UP QD-OLED gaming-monitor. Deze draait op 165Hz met een responstijd van 0,03 ms via DisplayPort 1.4. Het heeft in mijn situatie dus eigenlijk geen zin om te upgraden?

Ik speel vooral Battlefield 6 en Call of Duty, en af en toe Microsoft Flight Simulator 2024 (Premium-uitvoering). Op dit moment zit ik vaak al tussen de 130 en 170 fps gemiddeld, al schommelt dat natuurlijk wel steeds.

[ Voor 12% gewijzigd door Van der Berg op 17-10-2026 04:31 ]

X570 Aorus Pro - Ryzen 7 5800X- Noctua NH-U14S - FSP Hydro Ti PRO 1000W - 32GB DDR4 3600MHz C16 - GeForce RTX 4090 - 990 Pro 4TB - MSI MAG 321UP QD-OLED 4K/165Hz - 65" OLED LG B4 - Watch Ultra 2 - S26 Ultra 1TB - Tab S12+ 512/12GB - Buds 4 Pro - 22TB


  • DeNachtwacht
  • Registratie: December 2005
  • Niet online
Qua resolutie zou je zeggen dat de invloed niet zo groot is, maar MS Flight Sim is wel een cpu intensieve game volgens mij (2020 was dat wel iig), zeker als je veel custom textures laadt. Maar ja met zoveel textures gok ik eigenlijk niet dat je er sowieso veel aan gaat hebben, ik zou met 130 fps minimum al ruim tevreden zijn.

  • Van der Berg
  • Registratie: April 2014
  • Laatst online: 15:19
DeNachtwacht schreef op zaterdag 17 oktober 2026 @ 09:56:
Qua resolutie zou je zeggen dat de invloed niet zo groot is, maar MS Flight Sim is wel een cpu intensieve game volgens mij (2020 was dat wel iig), zeker als je veel custom textures laadt. Maar ja met zoveel textures gok ik eigenlijk niet dat je er sowieso veel aan gaat hebben, ik zou met 130 fps minimum al ruim tevreden zijn.
De webwinkel zegt namelijk dat dit een mooie tussentijdse upgrade is als je wacht op het AMD AM6-platform. Volgens hen komt dat pas tussen 2029 en 2031. Ze beweren dat mijn computer met een 5800X3D een stuk krachtiger en sneller wordt, waardoor het makkelijker is om het wachten op AM6 te overbruggen. Ze gaven aan dat de winst op 4K weliswaar minder zal zijn, maar dat je er ook daar wel enigszins op vooruitgaat. Voor het installeren van de 5800X3D – inclusief nieuwe Arctic Silver 5 (Premium) koelpasta – rekenen ze € 35,-. De medewerker gaf aan dat ik even moest bellen; als het niet te druk is, wordt het zelfs binnen dezelfde dag nog gedaan.

Ze vertelden mij wel dat dit een veel betere upgrade is dan overstappen naar 64GB (2x32), wat ze nu echt afraden met de huidige prijzen. Ik heb hier momenteel een G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16) DDR4 3600MHz CL16-16-16-36 1.35V XMP-kit draaien. Ze verwachten dat de prijzen in de loop van volgend jaar of in 2028 weer gaan dalen.

X570 Aorus Pro - Ryzen 7 5800X- Noctua NH-U14S - FSP Hydro Ti PRO 1000W - 32GB DDR4 3600MHz C16 - GeForce RTX 4090 - 990 Pro 4TB - MSI MAG 321UP QD-OLED 4K/165Hz - 65" OLED LG B4 - Watch Ultra 2 - S26 Ultra 1TB - Tab S12+ 512/12GB - Buds 4 Pro - 22TB


  • DeNachtwacht
  • Registratie: December 2005
  • Niet online
2x 32GB heb je tijdens gaming simpelweg eigenlijk nooit nodig. Er zijn uitzonderingen met zwaar gemodde flight sims, maar in principe klopt dat verhaal.

Het is ook wel zo dat je aan de CPU upgrade nog íets hebt, maar de vraag is echt of het op 4K nog veel uitmaakt. Ik kan de betrouwbaarheid/degelijkheid lastig inschatten, maar aan dit filmpje heb je denk ik wel wat: YouTube: 5800X vs 5800X3D – X3D Isn’t Always Better!

De vraag is dan vooral: hoe vaak komen die lows voor (en droppen ze ook echt fors lager dan 120 hz. Ik denk zelf dat dat maar zelden het geval is en je er dus in de praktijk weinig van gaat zien. Juist bij de zware games zie je in dit filmpje dat ook op 4K de lows maar weinig uitmaken met de 5800X

[ Voor 7% gewijzigd door DeNachtwacht op 17-10-2026 11:02 ]


  • Romborum
  • Registratie: Oktober 2024
  • Nu online
https://forums.flightsimulator.com/t/5800x-to-5800x3d-upgrade-user-report/553231

Je bent niet de eerste met deze overstap. In heel veel scenario's vind ik het voordeel klein, maar heb nul verstand van het spel

  • DeNachtwacht
  • Registratie: December 2005
  • Niet online
Ik denk zelf dat er een usecase kan zijn als je echt een flinke rij mods/gfx in Flight SIm hebt geladen, dus echt een pro user bent, en dan zit je dus ook aan één van de schaarse scenarios dat 64gb vram een voordeel kan zijn.

Maar laten we eerlijk zijn, het leeuwendeel van dat soort gebruikers zit dan ook al snel in de categorie waarbij het het waard is naar AM5 en 9800X3D te gaan. Relatief ook dure extra fps, maar ja dit soort mensen speelt er ook vaak mee.
Pagina: 1