Vraag


  • Full of Lag
  • Registratie: Januari 2011
  • Laatst online: 09-10 14:56
Mijn vraag
Probleem: post moederbord faalt plotseling (heel soms succesvol).

Het systeem draait een tijdje zonder problemen en is opeens kapot gegaan (na ongeveer 7-8 maanden).

Relevante software en hardware die ik gebruik
#CategorieProductPrijsSubtotaal
1ProcessorsAMD Ryzen 7 9800X3D Boxed€ 394,90€ 394,90
1MoederbordenMSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI€ 259,-€ 259,-
1VideokaartenPowercolor Hellhound AMD Radeon RX 9070 XT€ 863,99€ 863,99
1Geheugen internCorsair Vengeance RGB CMH32GX5M2B6400Z32€ 619,-€ 619,-
1Interne ssd'sSamsung 990 Pro (zonder heatsink) 4TB€ 609,-€ 609,-
Totaal€ 2.745,89
Wat ik al gevonden of geprobeerd heb:
  • alle overbodige hardware afgesloten (bijv. een interne HDD)
  • opstarten met 1 RAM stick op verschillende sloten
  • CMOS gereset
  • uitgebreide geheugentest uitgevoerd op 1 stick toen het opstarten opeens meerdere keren lukte (geen fout gevonden)
De foutcode op het moederbord is CPU/DRAM (foutcode/debug LEDs). CPU is rood en DRAM is geel; soms is alleen DRAM geel. Omdat de geheugentest is gelukt, is het waarschijnlijker dat de CPU of het moederbord het probleem is. Ik heb geen idee hoe ik erachter kom wat het is, behalve door bijv. een nieuwe CPU te bestellen en het te proberen. De voeding lijkt mij niet het probleem omdat de pc correct aangaat met alle ventilators aan incl. GPU. Een eerdere stresstest na aankoop liet ook geen problemen zien.

Nog te doen:
  • CPU inspecteren op mogelijke schade
  • iets anders?

Alle reacties


  • WargamingPlayer
  • Registratie: Mei 2025
  • Nu online
Foto van het CPU Socket zonder CPU is al voldoende in eerste instantie.

☀️ 8 x 430wp op zuid | ☀️ Huawei SUN2000-3KTL-L1 | 🔋 2 x Marstek Venus-E (V2 en V3) | 📱 Home Assistant | 🚗 Kia EV6-LR 2024 |🔌 Delta 8/8


  • Soldaatje
  • Registratie: Juni 2005
  • Niet online
In de handleiding staat dat er een Safe Boot Jumper op zit, die zit naast de cmos reset jumper. Heb je die al geprobeerd?

  • freaky35
  • Registratie: September 2012
  • Laatst online: 23:37
check ook cpou zelf op brand plekjes ect

  • Full of Lag
  • Registratie: Januari 2011
  • Laatst online: 09-10 14:56
Ik heb de CPU/socket gecontroleerd en geen schade gezien of rare dingen wat dat betreft. Dat lijkt helemaal goed. Moederbord en kabels zien er ook goed uit zonder iets schade of iets verkeerd aangesloten.

Wat mij opvalt, is dat een koude opstart vaker lukt dan herstarten of afsluiten en aanzetten. Het laatste gaat bijna altijd verkeerd. De pc gaat meestal aan een paar uren later of de volgende dag (dus POST werkt en OS start op). De foutcodes zijn wat willekeurig: soms DRAM + CPU, soms DRAM, soms DRAM + BOOT. Ik heb een CPU- en CPU/geheugentest kunnen uitvoeren voor een paar uur zonder fouten (wellicht langer proberen te draaien).

Safe boot jumper heb ik nooit gebruikt, maar ik zie dat dit een idee is om te proberen als een veilige modus aangaat. Daar ga ik naar kijken.

  • Nephalem82
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 19-10 20:33
Als ik het zo lees gok ik op een defect (of semi-defect) moederbord.

  • Full of Lag
  • Registratie: Januari 2011
  • Laatst online: 09-10 14:56
Met de Safe Boot Jumper aan is het mogelijk om de pc succesvol te herstarten (gaat zonder jumper meestal fout). Afsluiten en starten gaat niet met dezelfde LED-lampjes aan; meestal DRAM of CPU + DRAM. Koud opstarten gaat ook beter met de jumper aan. Ik denk dat enige is om te proberen of een andere CPU werkt. Zo nee, dan is het het moederbord. Ik kan het moederbord terugsturen zonder verder te testen, maar ik weet niet of dat verstandig is.

[ Voor 12% gewijzigd door Full of Lag op 25-09-2026 13:33 ]

Pagina: 1