Badkamerventilator opbouw of buis?

Pagina: 1
Acties:

  • VivaAtloni
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 08-09 19:29
Ik ben mijn badkamer (ongeveer 20m3 inhoud) aan het renoveren. Voor de afvoer van vocht zat er een 100mm s&p slient ventilator met nalooptimer in een kanaal van 125mm (dus was aan het plafond vastgeschroefd en zat dus met ruimte in het kanaal 25mm). Het kanaal gaat door een gemetselde schoorsteen en het kanaal is een rond cement gat van 125mm (er past strak een pvc buis van 125mm onderin). Het kanaal gaat vanaf opening badkamer 4 meter verticaal omhoog naar de top van de schoorsteen.

De afzuiging was nooit optimaal dus ik wil het dit keer graag goed aanpakken.

Samen met AI heb ik wat onderzoek gedaan, maar ik kom er nog niet uit. Graag hoor ik adviezen/ervaringen.

Ik heb het volgende gevonden:

- een axiaal opbouwventilator zou onvoldoende kracht hebben om de vochtige lucht 4 meter omhoog te verplaatsen.

- een centrifugaal buisventilator zou dit wrl hebben, maar die past qua diameter niet in het 125mm kanaal.

- een optie die ik lees is een inline buisventilator van Blaubergb of S&P (bv silentub 200), maar deze zijn ook axiaal.

- een optie is een centrifugaal opbouwventilator. Nadeel is dat deze er groot en dik zijn (12cm). Maar kunnen blijkbaar wel grote afstanden overbruggen.

- een optie is het bestaande gat dichtmaken van onderen en op het zolder een centrifugaal ventilatie neerzetten. Dan op een andere plek in de douche in nieuwe afvoer maken (dus voor de cementen onderkant van de schoorsteen). Vervolgens op het zolder in de schoorsteen gaan hakken en het bestaande gat vinden. Daar dan een complete buis door trekken naar de top van de schoorsteen. Dit vind ik persoonlijk wel een erg omlachtige oplossing.

Hopelijk geeft iemand de gouden tip.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ic_8zik1Ujwe4pYfCBJ7sAE_G1Q=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Xjqo0fTUQeMC8cJF114XMc5T.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/YxS_okgo-kP_SZ3ma20CQbiOO3Q=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ltatVt8h3xXK12lfTsnhkbFa.jpg?f=fotoalbum_large

30x sf175s + gw5000-dt op oost


  • sypie
  • Registratie: Oktober 2000
  • Niet online
Ervaring leert dat de meeste opbouwventilatoren in de badkamer de lucht niet zover krijgen. Sterker nog, er zit totaal geen kracht achter. Ook al beloven de gegevens dit wel.

Hier (recent gekochte woning) waren in de badkamer en toilet ook van die herrieschoppers gemonteerd. Hadden naast herrie maken totaal geen functie. De radiator in de badkamer was dan ook bruin uitgeslagen van de roest. Meteen een nieuwe Itho ventilatorbox gemonteerd en aangesloten op de luchtkanalen die naar de oude ventilatoren gingen. Werkt als een trein.

Mijn advies zou dan ook echt zijn: mechanische ventilatie, bij voorkeur met vochtsensor zodat je nergens omkijken naar hebt.

  • Rukapul
  • Registratie: Februari 2000
  • Laatst online: 07:17
Ik had 3 van die opbouwventilatoren. Een van de wetmatigheden van die meuk is dat het meuk is. Het gaat rammelen, het wordt vies, de capaciteit wordt minder. Nooit meer rust op de plee.

Een van die rammeldingen die direct naar buiten ging heb ik vervangen door een nieuwe regelbare en sensorgebaseerde opbouwunit.

De andere twee liepen met hun buizen door een gasbeton koof op zolder waar ik rigoreus de zaag in heb gezet, stukken uit de buis heb gezaagd, afgetakt naar een nieuwe Itho mechanische ventilatiebox, en de boel weer dichtgemaakt. Heerlijk stil, voldoende capaciteit en slim regelbaar.

Ik zou dus kijken wat er mogelijk is met dat schoorsteenkanaal op zolder.

[ Voor 12% gewijzigd door Rukapul op 14-08-2026 23:40 ]


  • n8tur3
  • Registratie: Februari 2011
  • Laatst online: 17:59
Rukapul schreef op vrijdag 14 augustus 2026 @ 23:38:
Ik had 3 van die opbouwventilatoren. Een van de wetmatigheden van die meuk is dat het meuk is. Het gaat rammelen, het wordt vies, de capaciteit wordt minder. Nooit meer rust op de plee.

Een van die rammeldingen die direct naar buiten ging heb ik vervangen door een nieuwe regelbare en sensorgebaseerde opbouwunit.

De andere twee liepen met hun buizen door een gasbeton koof op zolder waar ik rigoreus de zaag in heb gezet, stukken uit de buis heb gezaagd, afgetakt naar een nieuwe Itho mechanische ventilatiebox, en de boel weer dichtgemaakt. Heerlijk stil, voldoende capaciteit en slim regelbaar.

Ik zou dus kijken wat er mogelijk is met dat schoorsteenkanaal op zolder.
Doen: desnoods nieuwe dakdoorvoer volgens de regels laten maken, kun je meteen keuken en toilet toevoegen. Wel onderhoudscontract niet vergeten.

  • DJMaze
  • Registratie: Juni 2002
  • Niet online
Geen mogelijkheid tot mechanische ventilatie?

Dan kan je zelf iets bouwen met een Noctua IndustrialPPC NF-F12 3000 of Arctic P12 Pro?
Je zou zelfs met splitters dan ook een fan halverwege kunnen plaatsen.

[ Voor 17% gewijzigd door DJMaze op 15-08-2026 14:44 ]

Maak je niet druk, dat doet de compressor maar