Vraag


  • Yzzi
  • Registratie: Juni 2026
  • Laatst online: 27-06 14:17
Ik heb een nieuwbouw woning gezet met kelder en woon er nu 3 jaar in. Ik heb voor de gelijkvloers en verdieping een Vasco DX5 ventilatie unit en voor de kelder een apart DX4 systeem. De kelder is dus geïsoleerd, geventileerd en heeft ook vloerverwarming. Ik heb een gasketel dus koelen via vloerverwarming is niet mogelijk.

In de zomermaanden zoals nu bij deze extreme hitte krijg ik de luchtvochtigheid in de kelder maar niet onder controle, deze zit nu op een uitzonderlijk hoge 75% RH (bij een temperatuur van 24 graden), maar het gebeurd wel vaker dat deze boven de 60% uitkomt bij warm weer.

Ik heb al van alles geprobeerd, de ventilatie harder te zetten 's nachts, en nadien zelfs overdag ook, de poort helemaal open te gooien zodat er toch wat extra lucht de kelder in kan. Een lucht ontvochtiger gekocht maar omdat het een vrij grote kelder van 200m² betreft doet dit niet veel af en is het enkel tijdelijk, zodra het toestel af staat schiet de RH weer in de lucht, we slapen en werken momenteel nog in de kelder waardoor het toestel dat veel lawaai maakt ook niet continue op kan staan.

Doordat er vochtgevoelige artikelen in mijn kelder staan zoals stripboeken zoek ik een manier om toch de luchtvochtigheid onder controle te houden. Ik heb een airco unit geplaatst op de bovenverdieping, die kan nu de verdieping en zelfs de gelijkvloers onder controle houden en deze komt nu niet meer boven de 60% RH uit. De kelder helaas wel nog, bestaat er geen systeem dat ik kan koppelen met mijn DX4 ventilatiesysteem zodat ik kan ontvochtigen of airco kan koppelen met mijn DX4 systeem?

Ik hoor graag adviezen, dank alvast :)

Alle reacties


  • Slaut
  • Registratie: December 2014
  • Laatst online: 02-07 15:49
Als je buitenlucht van 30 graden C, 50% RH binnen haalt, zit daar 15gram/kuub water in. https://www.wolframalpha.com/input?i=air+of+30+degrees+C+with+50%25+relative+humidity

Dit komt overeen met 23 graden, 75% RH: https://www.wolframalpha.com/input?i=air+of+23+degrees+C+with+75%25+relative+humidity


Je ventilatiesysteem haalt lucht naar binnen, die lucht koel je af en de RH stijgt.

  • pagani
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online
Met eender welk ventilatiesysteem zul je met dit weer dergelijke waardes zien. Ik vermoed dat de waardes in de rest van je huis nu ook boven de 60% zullen zitten (behalve in de ruimtes waar je airco's gebruikt)

Hier met een Zehnder enthalpiewisselaar (die dus ook de vochthuishouding probeert te reguleren) zit ik de afgelopen dagen in de woongedeeltes ook >60%. De enige "oplossing" is om de vloerkoeling uit te zetten en het huis te laten opwarmen. Dan daalt uiteraard de relatieve luchtvochtigheid (al blijft het absolute aantal grammen per kuub uiteraard gelijk). Of airco's installeren...

[ Voor 4% gewijzigd door pagani op 29-06-2026 11:17 ]