Isolatie bovenop betonvloer

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • Beunvakker
  • Registratie: April 2024
  • Laatst online: 05-05 13:47
Dag allen,

Even een sanity check...

Ik ben bezig met een woning waarbij, om verdere verzakking te voorkomen een betonvloer wordt aangebracht. De betonvloer wordt gestort gelijk aan onderkant gemetselde fundering, met inkassingen in de metselwerk wanden om een plaatfundering te creëren.
Bovenop deze vloer komt de isolatie te liggen, normaal is het gebruikelijk om onder de betonvloer isolatie aan te brengen maar hier gaat het dus andersom.

Kan ik gewoon PIR platen op de betonvloer leggen? Er komen ook voorzetwanden in, dus voor de isolatie schil is het nog best een mooie oplossing, geen koudebrug bij de betonvloer, maar ik ben deze manier (isolatie OP de vloer) nog nooit tegen gekomen.

bovenop deze isolatielaag komt vloerverwarming en een woonbetonvloer.

Zijn er nog bezwaren voor deze methode?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/kquHilkFMGYimIy7mzBWpGFDr8Q=/800x/filters:strip_exif()/f/image/OGw7hobG5RA5dfMmWTQ8prIL.png?f=fotoalbum_large

[ Voor 3% gewijzigd door Beunvakker op 05-04-2026 19:53 ]

Alle reacties


  • twain4me
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 21:53

twain4me

Moderator Wonen & Mobiliteit
Jahoor, dat kan, het is zelfs vrij standaard in belgie. Wel is het handig als je een stort team hebt wat hier geschikt voor is. De meeste woningbouw vloertjes krijgen in nederland een zandcement vloer waarbij meerdere cm afwijking in opgevangen kunnen worden en dara maken ze doorgaans goed gebruik van. Veder zou ik een vezelversterkte afwerkvloer nemen.

  • Yaksa
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 23:57
En wat is de reden dat ze bij jou de isolatie op de betonvloer aanbrengen i.p.v. eronder?
Mocht je namelijk ook nog vloerverwarming willen aanleggen dan lijkt het mij namelijk veel verstandiger om eerst isolatie aan te brengen, desnoods eerst wat grond verwijderen en dan beton storten. Op een vlakke isolatievloer is het ook makkelijker om wapening aan te brengen voor het beton en later kun je de leidingen voor de vloerverwarming aanbrengen. Op die manier creëer je een veel grotere warmtebuffer waardoor je een een meer gelijkmatige stooklijn zult krijgen.

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former


  • Beunvakker
  • Registratie: April 2024
  • Laatst online: 05-05 13:47
Yaksa schreef op zondag 5 april 2026 @ 20:18:
En wat is de reden dat ze bij jou de isolatie op de betonvloer aanbrengen i.p.v. eronder?
Omdat de betonvloer gelijk moet liggen met onderkant fundering, ik kan moeilijk 20cm grond weggraven als dat de gemetselde fundering gaat ondermijnen.
Yaksa schreef op zondag 5 april 2026 @ 20:18:
Mocht je namelijk ook nog vloerverwarming willen aanleggen dan lijkt het mij namelijk veel verstandiger om eerst isolatie aan te brengen, desnoods eerst wat grond verwijderen en dan beton storten. Op een vlakke isolatievloer is het ook makkelijker om wapening aan te brengen voor het beton en later kun je de leidingen voor de vloerverwarming aanbrengen. Op die manier creëer je een veel grotere warmtebuffer waardoor je een een meer gelijkmatige stooklijn zult krijgen.
Er komt 10cm woonbeton bovenop de isolatie met vloerverwarming.
Ik heb zelf mijn twijfels bij de warmtebuffer die jij noemt, als de isolatie onder de betonvloer komt te liggen worden in de regel vaak alsnog noppenplaten met een dunne laag EPS op de betonvloer gelegd, dus ontkoppel je de betonmassa volledig van je cementdekvloer. Ik geloof niet dat die onderliggende betonvloer dan echt mee gaat werken met de warmtebuffer.

  • twain4me
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 21:53

twain4me

Moderator Wonen & Mobiliteit
10cm beton is genoeg massa voor een goed werkend systeem die 20 cm extra zou in dit geval vooral een warmte lek zijn En daarnaast het systeem ook trager maken. Uiteindelijk wissel je snelheid voor buffer.

  • Cassettebandje
  • Registratie: Juli 2002
  • Laatst online: 07-05 16:25

Cassettebandje

SA-C90 TDK

Ik heb iets vergelijkbaars gedaan: bestaande betonvloer met palenfundering uit ca 1976, daarop 14 cm pir, 4cm pir opstaand rondom om te voorkomen dat er een koudebrug is tussen de zijwanden en vloer. Vervolgens vloerverwarming op netten, voor de zekerheid betonstaal netten erover en dan 7cm beton.
Het beton is gevlinderd, daarna heb ik het geschuurd en geolied met gekookte lijnolie en is nu een woonvloer.

Daarop voorzetwanden voor de wandisolatie en tussenwanden met 2x3's met osb+gipsplaat.
Voor de voorzetwanden 20cm aan de rand vrijgehouden van vloerverwarming.
Even opletten met het bevestigen van de tussenwanden dat je die niet vastzet met een schroef door een vloerverwarmingleiding. Ik heb een warmtebeeldcamera gebruikt om de leidingen weer terug te vinden omdat ik niet wilde vertrouwen op de foto's die ik had.

Het enige dat ik anders zou doen als ik dit nog een keer zou doen is het beton bij het uitharden afdekken met een doorlopende folie. Ik had hiervoor dampdoorlatend vliesdoek gebruikt maar je ziet het patroon van de banen van het vliesdoek nu nog terug in de kleur van de vloer. Niet storend, en je kunt er nu niks meer aan doen, maar als ik dat geweten had, had ik geprobeerd het te voorkomen.

  • Yaksa
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 23:57
Beunvakker schreef op zondag 5 april 2026 @ 20:22:
Er komt 10cm woonbeton bovenop de isolatie met vloerverwarming.
OK, maar dat was me in de openingspost niet helemaal duidelijk. Dan is het idd beter om de isolatie op de betonplaat te leggen.
Hou wel rekening met het feit dat het hele zaakje nog wat kan nazakken, je gooit extra gewicht in de strijd en afhankelijk van de ondergrond en grondwaterstand kan er nog wat zetting optreden.

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former


  • Makrolon
  • Registratie: September 2019
  • Laatst online: 22:26
Ik heb het hier ook zo gedaan, beton, 16cm eps en daar 8 a 9cm dekvloer op met vloerverwarming. Gaat perfect, genoeg buffer en toch reageert de vloer nog relatief snel.

13480 Wp solar | 2x Panasonic 7j met 1x 300l sww | (Laadpaal) installateur, pb voor een offerte


  • Ecluse
  • Registratie: December 2024
  • Laatst online: 00:52
Wij hebben een jaren 80 huis waarbij de vloer direct op het gele zand gestort is. Nog wel 5cm eps eronder. Maar dus geen ruimte voor dikke isolatie pakketten. Dus 2 cm xps platen gelegd met aan weerszijden een reflecterende folie. Vervolgens 2,5 cm fermacell waarin de vvw is gefreesd. Absoluut geen massa dus, maar doordat het huis verder goed geïsoleerd is, slaat de warmtepomp maar een paar keer per dag aan bij een hele lage aanvoer temperatuur, want heeft weinig massa te verwarmen. Kost extreem weinig energie, dus op die manier is massa niet perse nodig.

  • johanPo
  • Registratie: Maart 2013
  • Laatst online: 08-05 21:01
@Cassettebandje heeft wel een goed punt, opstaande isolatie rand langs de vloer is wel nodig om daar een vrij forse koudebrug te voorkomen. Kan je evt in xps of foamglas uitvoeren als je deze meer drukvast wilt hebben, hoewel ik verwacht dat omdat je voorzetwanden erbovenop zet dit niet zon issue zal zijn. Succes!

  • Cassettebandje
  • Registratie: Juli 2002
  • Laatst online: 07-05 16:25

Cassettebandje

SA-C90 TDK

Let wel op met die opstaande isolatie dat je daarbij ook je gewone randisolatie strook rondom toepast. Die drukt wel in en vangt krimp/uitzetten op. Ik heb dat niet overal gedaan en dat zou de reden kunnen zijn dat ik bij sommige hoeken een haarscheurtje heb.

  • Infant
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 05-05 12:15

Infant

It's a floating Dino!

Knap dat je de betonplaat in de gemetselde fundering hebt weten te krijgen. Dat is wel mooi.

Ik heb iets soortgelijks, er ligt een fundering van 15cm maar die eindigd op gelijke hoogte als het eind van de gemetselde fundering. En ligt er dus wel los van.

Ik leg daar ook gewoon pir op, 8cm dik, en vervolgens een gietvloer met vloerverwarming van c.a. 5 cm.

  • naftebakje
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 08-05 15:07
Dit is gewoon de correcte manier om een vloerverwarming op te bouwen: constructievloer, isolatie, en dan de vloerverwarming in het zandcement/afwerkvloer.

Die 7cm zandcement heeft meer dan voldoende buffer en de vloerverwarming reageert nog relatief vlot. Omdat je er de betonnen constructievloer niet bij betrekt wordt je buffer niet véél te groot en moet je geen uren wachten tot je iets van warmte voelt. Vergeet niet dat je huis zelf ook nog een secundaire buffer is, bij eerste opstoken ga je eerst warmte voelen van de vloer, dat wil je relatief snel; later pas zijn de muren, meubels, plafond, ... ook warm en bufferen die mee.

Als de boer zijn koeien kust, zijn ze jarig wees gerust. Varkens op een landingsbaan, leiden nooit een lang bestaan. Als de boer zich met stront wast, zijn zijn hersens aangetast. Als het hooi is in de schuur, zit het wijf bij den gebuur.


  • BabyRattle
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 07-05 11:14
Ik heb een jaren 50 woning gekocht en daar zijn drie ruimtes met een houten vloer en de vierde ruimte is een betonnen vloer.

Bij mij komt compofloor te plaatsen, is het handig als de betonnen vloer er ook uitgaat voor dat complofloor langs komt?

Weet bij God niet welke hoogte ik hun moet laten plaatsen en hoeveel ruimte ik moet houden voor zandcementvloer in vloerverwarming. Vanwege deurkozijnen en ondervloer+laminaatvloer.

Moet de vloerverwarming in de zandcementdekvloer gefreesd worden of moet het geplaatst worden voordat de zand cement dekvloer erin komt?

  • naftebakje
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 08-05 15:07
BabyRattle schreef op dinsdag 7 april 2026 @ 17:11:
Ik heb een jaren 50 woning gekocht en daar zijn drie ruimtes met een houten vloer en de vierde ruimte is een betonnen vloer.

Bij mij komt compofloor te plaatsen, is het handig als de betonnen vloer er ook uitgaat voor dat complofloor langs komt?

Weet bij God niet welke hoogte ik hun moet laten plaatsen en hoeveel ruimte ik moet houden voor zandcementvloer in vloerverwarming. Vanwege deurkozijnen en ondervloer+laminaatvloer.

Moet de vloerverwarming in de zandcementdekvloer gefreesd worden of moet het geplaatst worden voordat de zand cement dekvloer erin komt?
Je wil vast dezelfde vloerhoogte behouden, dus moet je van daar af naar beneden rekenen (vb tegels 8mm, tegellijm 4mm, zandcement 7cm, isolatie 10cm, betonvloer 10cm). Laat je alles doen, dan kunnen die partijen het onderling "uitvechten".

Als zandcement nog geplaatst moet worden, dan eerst vloerverwarming (kan je zelf als je een beetje handig bent) en zandcement er bovenop.

Mooiste is om alles eruit, goed isoleren, en weer netjes opbouwen. Maar ik kan in je portemonnee niet kijken, weet niet of onder dat beton een kelder zit, ...

[ Voor 7% gewijzigd door naftebakje op 10-04-2026 15:10 ]

Als de boer zijn koeien kust, zijn ze jarig wees gerust. Varkens op een landingsbaan, leiden nooit een lang bestaan. Als de boer zich met stront wast, zijn zijn hersens aangetast. Als het hooi is in de schuur, zit het wijf bij den gebuur.


  • JRRN
  • Registratie: Augustus 2008
  • Laatst online: 08-05 19:20
Geen XPS platen? (hebben wij gebruikt, kunnen hogere druk hebben, en hogere vochtvastheid)

  • Beunvakker
  • Registratie: April 2024
  • Laatst online: 05-05 13:47
JRRN schreef op vrijdag 10 april 2026 @ 17:00:
Geen XPS platen? (hebben wij gebruikt, kunnen hogere druk hebben, en hogere vochtvastheid)
Ik hoopte eigenlijk dat pir ook een hoog genoeg druksterkte heeft, daar haal ik een veel hogere isolatiewaarde mee met de beperkte dikte die ik kwijt kan..

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 21:44
naftebakje schreef op dinsdag 7 april 2026 @ 15:10:
Dit is gewoon de correcte manier om een vloerverwarming op te bouwen: constructievloer, isolatie, en dan de vloerverwarming in het zandcement/afwerkvloer.

Die 7cm zandcement heeft meer dan voldoende buffer en de vloerverwarming reageert nog relatief vlot. Omdat je er de betonnen constructievloer niet bij betrekt wordt je buffer niet véél te groot en moet je geen uren wachten tot je iets van warmte voelt. Vergeet niet dat je huis zelf ook nog een secundaire buffer is, bij eerste opstoken ga je eerst warmte voelen van de vloer, dat wil je relatief snel; later pas zijn de muren, meubels, plafond, ... ook warm en bufferen die mee.
nee hier hebben we het al eerder over gehad, er zijn genoeg situaties waar een andere opbouw net zo correct kan zijn.

Veroordeel niet, verwonder u slechts


  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 21:44
Infant schreef op maandag 6 april 2026 @ 17:59:
Knap dat je de betonplaat in de gemetselde fundering hebt weten te krijgen. Dat is wel mooi.

Ik heb iets soortgelijks, er ligt een fundering van 15cm maar die eindigd op gelijke hoogte als het eind van de gemetselde fundering. En ligt er dus wel los van.

Ik leg daar ook gewoon pir op, 8cm dik, en vervolgens een gietvloer met vloerverwarming van c.a. 5 cm.
dat is het mooie van beton, je kunt het ergens in gieten en dan wordt het daarna pas een plaat.

Veroordeel niet, verwonder u slechts


  • JRRN
  • Registratie: Augustus 2008
  • Laatst online: 08-05 19:20
Mss toplaag XPS en onderlaag IPS?
Best of both worlds.
Omdat je (al dan wel) gewapende betonvloer hebt die ook woonvloer is lijkt mij dat je het risico van barstjes/scheurtjes in je betonwoonvloer -ondanks bewapening- zo klein mogelijk wilt houden.
Succes met je gave project (zelf ook zoiets gedaan, met xps)
En oh ja, is voor de onderlaag van beton mss schuimbeton optie/mogelijk? (isoleert beter dan gewoon beton)
(Of moeten dat echt betonplaten zijn?, juist door de onbeweeglijke/stijve -vml ook gewapende- betonplaten)

[ Voor 7% gewijzigd door JRRN op 12-04-2026 11:32 . Reden: Technisch beter omschreven ]


  • Bachdus
  • Registratie: December 2019
  • Laatst online: 14-04 11:01
Er komt 10cm woonbeton bovenop de isolatie met vloerverwarming.
Ik heb zelf mijn twijfels bij de warmtebuffer die jij noemt, als de isolatie onder de betonvloer komt te liggen worden in de regel vaak alsnog noppenplaten met een dunne laag EPS op de betonvloer gelegd, dus ontkoppel je de betonmassa volledig van je cementdekvloer. Ik geloof niet dat die onderliggende betonvloer dan echt mee gaat werken met de warmtebuffer.
Ik hou helemaal niet van die vloerverwarmingen met warmtebuffer, want je kunt niet of nauwelijks variëren met de temp. in je ruimtes en het blijft ook 's nachts bloedheet.
Ik heb een Tado systeem in mijn woning en verwarm de diverse ruimtes onafhankelijk van elkaar naar behoefte. In mijn woonkeuken heb ik vloerverwarming aangelegd. Een vochtscherm op de oude vloer (deels beton, deels hout op balken), daarop drukvaste isolatieplaten (4 cm), daarop noppenplaten. Na aanbrengen vloerverwarmingsbuizen afgesmeerd tot bovenkant noppenplaten. Direct daarop getegeld (natuursteen).
Groot voordeel: je vloer wordt binnen 15 minuten warm als je de verwarming aanzet. In vergelijking met de ruimtes waar nog radiatoren hangen is deze woonkeuken even snel op temperatuur.

Succes met al die keuzes.
Pagina: 1