Aardlekautomaat voor 22kw laadpaal en 3x25A aansluiting

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • Herbiek616
  • Registratie: Juli 2001
  • Laatst online: 24-02 17:41
Welke aardlekautomaat moet (mag) ik gebruiken als ik een 22kw laadpaal wil aansluiten op een 3x25A hoofd aansluiting in combinatie met een PV panelen?

Mijn huidige auto ondersteund laden met 22kW niet, maar heb al wel een (Peblar Business) laadpaal die in de toekomst met 22kW zou kunnen laden.
Dmv load balancing (via P1, homewizard) beperkt die paal de maximale stroom die vanuit het net getrokken wordt tot max 25A (of minder als er andere grootverbruikers in huis actief zijn).

De kabel die ik heb gebruikt tussen meterkast en laadpaal is 5x 6mm2 en dus geschikt voor 32A.
Mijn hoofdschakelaar is 4x40A, de bedrading tussen de hoofdschakelaar richting de aardlekautomaat voor de laadpaal 6mm2. De zekeringen van de netbeheerder (25A) kan ik zelf weer inschakelen mochten die er ooit uit vliegen.

Mijn (3fase) PV installatie met 37 panelen kunnen echter de laadstroom richting laadpaal vergroten (invoeding van net + opbrengst PV installatie) als de gekozen aardlekautomaat dat toe zou staan.

Deze discussie wordt hier ook gevoerd maar is niet duidelijk of dit nu wel of niet mag.

Ik snap het stuk over selectiviteit, maar de load balancer functie van de laadpaal zorgt dat de maximale netstroom beperkt wordt tot max 25A. Daarnaast heb ik meerdere groot verbruikers in huis die elk hun eigen groep hebben (Magnetron/oven, stoomoven, quooker, wasmachine, wasdroger, vaatvasser, airco, warmtepomp, backupheater voor warmtepomp) die dan wel zo goed mogelijk over de fasen verdeeld zijn maar met een ongelukkig moment toch meer als 25A zouden kunnen verbruiken (gelukkig nog nooit gebeurd tot nu toe).

Op basis van die selectiviteitsregels zou je met een 32A laadpaal een 40A 3P+N Aardlek automaat moeten gebruiken (die ik overigens niet zie staan in mijn favoriete webwinkel, die van ABB gaan daar tot 32A).

Mijn Peblar laadpaal heeft een instelling voor de maximale af te nemen stroom richting auto (per fase) en een instelling voor de maximale netstroom van de hoofdaansluiting (die nu op 25A staat en ik daar op laat staat).

Zou ik een 3fase 32A Aardlekautomaat mogen gebruiken? Ik kan de laadpaal dan nog een stukje beperking opleggen door bijvoorbeeld maar 30A te mogen leveren per fase.

Beste antwoord (via Herbiek616 op 15-02-2026 17:32)


  • TheGhostInc
  • Registratie: November 2000
  • Niet online
Je hoeft niet selectief te zijn tov het apparaat.

Dus een 32A laadpaal zeker je af op 32A.
In de aardlekautomaat zit ook wat marge (karakteristiek) waardoor je niet bij 32,1A er direct uit klapt.

Alle reacties


Acties:
  • Beste antwoord

  • TheGhostInc
  • Registratie: November 2000
  • Niet online
Je hoeft niet selectief te zijn tov het apparaat.

Dus een 32A laadpaal zeker je af op 32A.
In de aardlekautomaat zit ook wat marge (karakteristiek) waardoor je niet bij 32,1A er direct uit klapt.

  • P5ycho
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 15:24
Als je 32A neemt, dan wel met ventilatieruimte links en rechts ophangen. Anders rekening houden met de derating als deze wel tussen andere automaten komt te hangen.

12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV


  • hesselbeertje
  • Registratie: November 2001
  • Nu online
Ik zou me vooral afvragen wat de meerwaarde van 22kw laden is.

Met 11kw is je auto ook gewoon vol voordat jij je slaap uit hebt.

28 x AUO SunBravo + Fronius Symo 10.0 + Mitsubishi Zubadan 8kw om de stroom weer op te maken...


  • Herbiek616
  • Registratie: Juli 2001
  • Laatst online: 24-02 17:41
hesselbeertje schreef op zondag 15 februari 2026 @ 19:47:
Ik zou me vooral afvragen wat de meerwaarde van 22kw laden is.

Met 11kw is je auto ook gewoon vol voordat jij je slaap uit hebt.
Als ik al zon auto in de toekomst heb, zal het vast niet vaak voor komen, maar de laadpaal kan het, de kabel heb ik er al liggen en het verschil tussen den 20A of 32A Aardlekschakelaar is maar 9 euro dus waarom niet?

  • Wietsee.
  • Registratie: April 2010
  • Laatst online: 16:58
Om 22 kW te laden heb je een netverzwaring nodig naar 3x35A. Sterkte met de kosten alvast. 25 kW laden drukt immers per definitie je automaten eruit gezien je sowieso nog andere verbruikers hebt.

[ Voor 38% gewijzigd door Wietsee. op 16-02-2026 07:00 ]


  • Homer-Simpson
  • Registratie: Juni 2019
  • Laatst online: 16:58
Wietsee. schreef op maandag 16 februari 2026 @ 06:56:
Om 22 kW te laden heb je een netverzwaring nodig naar 3x35A. Sterkte met de kosten alvast. 25 kW laden drukt immers per definitie je automaten eruit gezien je sowieso nog andere verbruikers hebt.
Heb je de TS ook gelezen? Het is juist de bedoeling om het deel boven de 25A niet uit het net te trekken maar uit de PV.

  • de Peer
  • Registratie: Juli 2002
  • Nu online

de Peer

under peer review

Wietsee. schreef op maandag 16 februari 2026 @ 06:56:
Om 22 kW te laden heb je een netverzwaring nodig naar 3x35A.
Nee, kan prima met 3 x 25A plus aanvulling vanuit je zonnepanelen.
Pagina: 1